دانستنی های جالب شگفت انگیز درباره ماهی ها اطلاعات عمومی کتاب اطلاعات عمومی

ماهی ها

ماهی ها به همراه بی مهرگان، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران شش گروه اصلی جانوران را تشکیل می دهند. ماهی ها گونه و انواع مختلفی دارند که هرکدام زیبایی و ساختار شگفت انگیز خودشان را دارند.

در این بخش ازچاربرندهدانستی های جالبی درباره ماهی ها خواهیم گفت با ما همراه باشید.

حقایق و دانستنی های جالب و شگفت انگیز درباره ماهی ها

سه گروه اصلی از ماهی ها وجود دارد

ماهی ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند. ماهی های استخوانی (Osteichthys) که شامل دو دسته اشعه ماهی و ماهی باله شعاعی می هستند. این ماهی ها در کل بیش از 30000 گونه هستند و از ماهی های خوراکی آشنا مثل سالمون و تن گرفته تا ماهیان ریه دار عجیب و غریب تر و مارماهی الکتریکی را در بر می گیرند.

گروه دوم ماهی ها، غضروف ماهیان یا ماهی های غضروفی Cartilage of fish or cartilaginous fish شامل کوسه ها، چهارگوش ماهیان، پرتو ماهیان و بی آروارگان هستند.

گروه سوم ماهی ها هم ماهی های بدون آرواره شامل هاگ ماهی ها و لامپری ها می شوند.
(دسته چهارمی از ماهیان به نام ماهی های زره دار نیز وجود داشته اند که مدت ها قبل منقرض شده اند و اکثر کارشناسان کوسه های خاردار را در گروه ماهی های استخوانی قرار می دهند.)

دانستنی هایی در مورد ماهی ها

عجیب ترین ماهی که کمی شوکه کننده است!

عجیب ترین ماهی در میان موجودات آبزی، ستاره های دریایی هستند که شاید در ابتدا برای شما عجیب نباشند. اما جالب است بدانید که این موجودات آبزی به هیچ وجه در بدنشان خون و مغز ندارند!!

ستاره دریایی

حقیقتی در مورد پلک ماهی ها

یکی دیگر از حقایقی که می توان در مورد ماهی ها اشاره کرد، وجود یا عدم وجود پلک در آنها می باشد که تمام ماهی ها دارای پلک نیستند و این مورد تنها در میان کوسه ها یک موضوع استثنایی می باشد و تنها کوسه ها پلک دارند!

سمی ترین موجود آبزی جهان

سنگ ماهی ها، گونه ای خاص و متفاوت از موجودات آبزی هستند که این ماهی سمی ترین و کشنده ترین ماهی جهان است و سم خود را از طریق باله های تیغ مانند خود به دشمنان خود میفرستد و می تواند موجود مقابل خود را بصورت آنی از پای در بیاورد. از این رو در صورت مشاهده این موجود آبزی به هیچ وجه به آن نزدیک نشوید!!

 

تنها ماهی ای که می تواند بدون آب زندگی کند!

شش ماهی یا ” Lungfish ” تنها ماهی ای است که می تواند بدون آب نیز زندگی نماید که به همین دلیل در میان هم نوعان خود خاص و منحصر بفرد است.

Lungfish

Lungfish یا شش ماهی

هشت پا دچار کورنگی می باشد

هشت پاها روی پوست خود مولکول های حساس به نور به نام ospin دارند که می تواند مستقیما رنگ محیط را به خود بگیرد بدون اینکه نیاز باشد آن را ببیند زیرا این جانور کوررنگی دارد. این مولکول ها به این جانور کمک می کنند تا محیط اطرافش را از طریق پوستش ببیند.

پوست هشت پا تغییر می کند

در زیر پوست بدن اختاپوس هزاران سلول رنگی به نام «رنگ یاخته» قرار دارد. هر کدام از رنگ یاخته ها حاوی کیسه های الاستیکی با رنگدانه هستند. آن ها به ماهیچه های بدن اختاپوس وصل شده اند تا هر زمان که این جانور اراده کرد، هر کدام از کیسه ها را تحریک کند تا رنگ موردنظرش ساخته شود.

ماهی دامسل آزور

ماهی دامسل آزور

آیا می دانستید درباره ماهی ها

1. مارماهی دهن گرد یکی از لجن ساز ترین موجودات روی کره زمین است، این ماهی می تواند ظرف یک دقیقه لجن مورد نیاز برای پر کردن یک سطل را تولید کند.

2. ماهی چهار چشم آنابلپس می تواند همزمان بالا و پایین سطح آب را ببیند.

3. ماهی ها جز خونسردان هستند

4 دمای داخلی بدن ماهی مطابق با دمای محیط اطراف اوست.

5. خفاش ماهی هنگام نزدیک شدن خطر خود را به مردن می زند، هنگام وحشت این ماهی به بغل شناور می شود و به شکل یک برگ شناور روی سطح آب دیده می شود.

6. بزرگ ترین ماهی در جهان  کوسه نهنگ است. این ماهی در واقع کوسه است و نهنگ نیست. کوسه نهنگ بیش از 46 پا (14 متر) طول دارد و وزنش بیش از 15 تن است.

7. مارماهی الکتریکی انرژی الکتریکی کافی برای کشتن یک اسب را دارد.

8. بدن يک عروس دريايى بالغ از ٩٤ تا ٩٨ درصد آب تشكيل شده است.

9. بسیاری از ماهی‌ها می‌توانند بدون باز کردن دهانشان مزهٔ چیزها را بچشند.

10. کوسه‌ها سالانه موجب مرگ ۱۲ نفر انسان می‌شوند درحالیکه انسان‌ها در هر ساعت ۱۱۴۱۷ کوسه را می‌کشند

11. اگر یک ماهی قرمز را در اتاقی تاریک نگهداری کنید رنگش را از دست می‌دهد.

12. هزاران موجود دریایی به خاطر خوردن کیسه‌های پلاستیکی که شکل عروس دریایی بنظر می‌رسند می‌میرند.

13. ستارهٔ دریایی مغز ندارد. سلول‌های مخصوصی بر روی پوست آن وجود دارد که راجع به اطرافشان اطلاعات جمع می‌کنند.

14. ماهی‌ها می‌توانند در آب خفه شوند. چون ماهی‌ها هم اکسیژن مصرف می‌کنند، درصورت کاهش اکسیژن آب دچار خفگی می‌شوند.

15. ماهی‌ها در دریاچه‌های آلوده حس بویایی خود را از دست می‌دهند.

16. ماهی قرمز می‌تواند آهنگهای آهنگ سازان  مختلف را از هم تشخیص بدهد.

17. پولک‌های یک ماهی معمولا با افزایش سن زیاد نمی‌شوند، بلکه بزرگتر می‌شوند.

18. اسب‌های دریایی تنها ماهی‌هایی هستند که می‌توانند مستقیم به بالا شنا کنند. این ماهی‌ها همچنین کندترین ماهی‌های دریا محسوب می‌شوند.

19. حدود ۲۳ هزار نوع ماهی مختلف در سراسر دنیا وجود دارد و دانشمندان همچنان در حال کشف گونه‌های جدیداند.

20. دانشمندان تنها ۱٪ از عمق اقیانوسها را کاوش کرده‌اند و آنها بر این باورند که میلیونها حیوان و ماهی جدیدتر آن پایین منتظر کشف شدن هستند.#‌اطلاعات_عمومی #‌دانستنی منبع: چهار برنده ـ اطلاعات عمومی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پژوهشگران در آزمایش‌های اخیر خود با ترکیب فناوری نانو، هوش مصنوعی و محاسبات، امکانات اتصال مغز انسان به رایانه را فراهم کرده‌اند .

3 روز پیش

با اینکه در دوران مدرسه زیاد در مورد مصر و خوانده‌‌ایم، اما حقایق جالبی در مورد مصر باستان وجود دارد که ممکن است به گوشتان نخورده باشند.

3 روز پیش

تنوع فرهنگی دنیایی از آداب و رسوم مختلف را به ‌وجود می‌آورد. گاهی آنچنان این آداب و رسوم عجیب می‌شود که تابو و غیر‌انسانی به نظر می‌رسد.

4 روز پیش

بدن انسان مانند جنگلی مملو از موجودات زنده مثل انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و حتی حیوانات میکروسکوپی است.

4 روز پیش

با به‌کار‌بردن چند روش‌ساده ولی کاربردی، میتوان به تقویت بینایی خود کمک کرد و از خطرها و بیماری‌های احتمالی جلوگیری کرد.

5 روز پیش

اتفاقات پس از مرگ زمانی رخ می‌دهند که اعضا حیاتی می‌میرند و بدن با تغیرات عجیبی روبرو می‌شود و این تغیرات طی مراحلی موجب تجزیه بدن می‌شوند.

5 روز پیش

ستاره‌‌‌ چشمک‌ زن با ابعاد بزرگ‌تر از خورشید توسط جرم کوچک‌تر مسدود می‌شود. این رویداد گیج‌کننده‌ مسئله جدید ستاره‌شناسان شده است.

6 روز پیش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی غذاهای مصنوعی یعنی غذاهایی که در آزمایشگاه کشت می‌شوند می‌توانند از بدتر شدن شرایط زیست محیطی جلوگیری کنند

6 روز پیش

گاهی اوقات گوشی موبایلتان بدون هیچ نشانه‌ای خاموش و دیگر روشن نمی‌شود. این یعنی زمان تعویض باتری گوشی شما فرا رسیده اما شما از آن بی‌خبرید!

۱ هفته پیش

حقایق کشتی تایتانیک چیست و چه بر سر این کشتی آمد‌ ؟ شب یکشنبه ۱۴ آوریل سال ۱۹۱۲ میلادی ساعت ۱۱ و ۴۰ دقیقه پیامی برای تایتانیک مخابره شد...

۱ هفته پیش

بیشتر...