مجله دلتا |
۱ هفته پیش

فرانک گری معمار آوانگارد مجموعه آثار فرانک گری معماری مدرن مجله دلتا

سبک عجیبی در دنیا معماری وجود دارد که انگار ساختمان‌ها در حال فروریختن و کج شدن هستند.
فرانک گری

فرانک گرییکی از پیشگامان سبکفولدینگدر عرصه معماری است که هرگز به شیوه معمولی کار نکرده است. او بیش از نیم قرن را صرف دگرگون کردن معنای طراحی در هنر معماری و خلق فضاهایی با فرم‌ها و سطوح دستکاری شده، کرده است. بامجله دلتاهمراه باشید تا با آثار شگفت انگیز این معمار آشنا شوید.

در کل می‌توان گفت معماری فرانک گری هیچ محدودیتی ندارد و یک معماری شخصی و غیرتقلیدی محسوب می‌شود.

سالن کنسرت والت دیزنی (لس آنجلس، کالیفرنیا)

این پروژه، سالن کنسرت والت دیزنی است که در سال ۲۰۰۳ افتتاح شد و از معروف‌ترین تالارهای کنسرت در آمریکا به‌شمار می‌رود. منتقدین و عموم مردم بر این باور هستند که این ساختمان، نماد صبر است. طرح با ظاهر یک کشتی بزرگ، بازتاب علاقه طولانی مدت این معمار به قایق‌رانی است. همچنین، این ساختمان متشکل از هزاران قطعه فولاد ضد زنگ است.

فرانک گری

غرفه المپیک ماهی (بارسلونا، اسپانیا)

مجسمه ماهی از فولاد ضد زنگ طلایی برای غرفه المپیک ۱۹۹۲ در بارسلونا، نمونه‌ای دیگر از هنر معماری فرانک گری است. این پروژه نشان دهنده پیشرفت تکنولوژی در معماری است. چراکه از یک نرم افزار سه بعدی طراحی هواپیما، برای تحقق این مفهوم استفاده شده است.

فرانک گری

موزه گوگنهایم بیلبائو (بیلبائو، اسپانیا)

ساختمان گوگنهایم در اسپانیا، در دل یک کوه سنگ، شیشه و تیتانیوم تراشیده شده است. نکته هیجان انگیز این ساختمان این است که، در مدت یک شب، از یک مرکز پساصنعتی رو به افول، تبدیل به قطب فرهنگ و معماری شد. این موزه سبک فولدینگ، جایگاه این معمار را به‌عنوان یک استاد در میان معماران تثبیت کرده است و موجب تحریک اقتصاد شهر بیلبائو در اسپانیا شد.

فرانک گری

موزه EMP (سیاتل، واشنگتن)

این موزه از صفحات فولادی ضدزنگ و صفحات آلومینیومی رنگی یکنواخت ساخته شده است. موزه EMP زاییده افکار موسسمایکروسافتاست. این پروژه، تاکید بر سنت‌ها و موسیقی نواحی شمال غربی اقیانوس آرام را نشان می‌دهد.

فرانک گری

بنیاد لویی ویتون (پاریس، فرانسه)

بنیاد لویی ویتون فرانک گری در محوطه یک پارک در پاریس مستقر شده است. این پروژه معماری در سال ۲۰۱۴ تکمیل شد. ساختار بیرونی این ساختمان شبیه یک کشتی با ۱۲ بادبان است. همچنین، شیشه‌ به کار رفته در نمای این ساختمان، با روش پیشرفته میلی‌متری به شکل منحنی درآمده‌ است.

فرانک گری

مارتا هرفورد (هرفورد، آلمان)

در این ساختمان، آجر قرمز با یک سقف فولادی ضد زنگ درخشان ترکیب شده است. همچنین، این ساختمان شامل یک کارخانه نساجی در حیاط خود است.

معمار آوانگارد

مرکز استاتا (کمبریج، ماساچوست)

این ساختمان برای موسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) طراحی شده است.

معمار آوانگارد

ساختمان IAC (نیویورک، نیویورک)

این ساختمان ۹ طبقه، یکی از جذاب‌ترین ساختمان‌های اداری در جهان است. ساختمان اصلی این سازه، شیشه‌ای است و برج‌های پیچ‌خورده اطراف ساختمان، همانند یک قایق بادبانی عمل می‌کنند.

هنر معماری

پیشنهاد مطالعه: مطلبمواد بازیافتی به کمک المپیک توکیو می‌آیند!را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دانستنی #‌علمی منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اختراع خلاقانه تلفن همراه سه گوش به‌گونه‌ای است که، سه صفحه لمسی مجزا می‌توانند به هم وصل شده و به یک گوشی همراه تبدیل شود.

6 روز پیش

یکی از رایحه‌ های عجیب در عطر زنانه و مردانه گیاه کاکتوس می‌باشد. این گیاه که داری تیغ و گیاهی سخت است، بوی علفی و رایحه‌ای گرم دارد.

۱ هفته پیش

یکی از معروف‌ ترین فستیوال‌ های اسپانیا هفته مقدس است که عید پاک برگزار می‌شود. این فستیوال از محبوب‌ترین جشنواره‌های مذهبی اسپانیا نیز است.

۱ هفته پیش

یکی دیگر از مد های عجیب دوران باستان مد کله خربزه‌ای است که در میان قبیله‌های مایاها، آفریقایی‌ها و در قرن بیستم در فرانسه رواج داشته است.

۱ هفته پیش

شهر معروف اروپایی که حدود هزار نفر ساکن دارد؟ بسیاری از مردم تصوری که از شهر دارند، ساختمان‌های بلند با جمعیت زیاد است. اما در جهان شهرهایی با جمعیت بسیار کم نیز وجود ...

۱ هفته پیش

با اینکه اکثر قوانین وضع‌شده در کشورها، از منافع فردی و اجتماعی مردم محافظت می‌کنند، اما قوانین عجیب زیادی در گوشه و کنار جهان دیده می‌شود.

۱ هفته پیش

رستوران هوایی بلژیک یکی از رستوران‌ های عجیب و غریب دنیا است که وعده‌های غذایی بر روی یک میز که با جرثقیل به آسمان می‌رود سرو می‌شود.

۱ هفته پیش

زنان قبیله داساناچ از درب بطری‌های نوشابه و ساعت‌های شکسته، زیورآلات و گیس مصنوعی درست می‌کنند و آن‌ها را از سر خود آویزان می‌کنند.

۱ هفته پیش

توسعه زندان‌ها در قرن کنونی امری طبیعی‌ است. اما چند زندان لوکس و مجلل در دنیا وجود دارند که شهرتی جهانی، به‌خاطر خدمات خود به‌همراه دارند.

۱ هفته پیش

بیشتر...