سلامت نیوز |
۱ هفته پیش

ترمز طرح‌های ضد‌جنگل را بکشید - جنگل ها و گیاهان - محیط زیست - سلامت نیوز

ترمز طرح‌های ضد‌جنگل را بکشید

سلامت نیوز:در پی افزایش دست‌اندازی‌های مختلف به جنگل‌های هیرکانی، تشکل‌های مردم‌نهاد محیط‌زیست، فعالان مدنی و کنشگران محیط‌زیست ایران در نامه‌ای به رئیس سازمان جنگل‌ها، خواستار توقف طرح‌های سدسازی، انتقال آب و گردشگری در جنگل‌های شمال کشور شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ، در ماه‌های اخیر و پس از پایان مدت اجرای طرح جنگلداری در شمال کشور، قرار شد طرحی جدید برای مدیریت جنگل‌های هیرکانی تدوین شود. در عین حال طرح تنفس جنگل نیز با شبهه‌های مختلف مواجه شد و برخی طرح‌های عمرانی در سایه تغییر طرح‌های قدیمی و جدید جانی تازه گرفتند تا نگرانی‌ها برای آینده قدیمی‌ترین جنگل ایران به اوج خود برسد.

فعالان محیط‌زیست حالا در نامه‌ای خطاب به مسعود منصور، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، هجمه به جنگل‌ها و عرصه‌های طبیعی کشور به‌ویژه تخریب رویشگاه‌های هیرکانی - کاسپینی شمال کشور را به بهانه اجرای طرح‌های عمرانی و گردشگری خلاف نص صریح قوانین و منویات رهبر معظم انقلاب دانسته و اعلام کردند که این طرح‌ها با شتاب وصف‌ناپذیر ادامه دارد.


تخریب‌های متعدد، بهانه‌های متنوع

نمونه‌های تخریب جنگل‌های هیرکانی طی سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. در این‌باره می‌توان به برنامه‌ریزی برای ساخت سدهای فینسک، چاشم، گلوگاه، کسیلیان، زارم‌رود و چرگت یا طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای اشاره کرد که علاوه بر خسارت‌های اقتصادی و اجتماعی موجب آشفتگی بحرانی حوضه‌های آبخیز البرز شمالی خواهد شد. از دیگر طرح‌های مخل ادامه حیات جنگل‌های شمال، احداث تله‌کابین در جنگل‌های علی‌آباد کتول و ناهارخوران گرگان است که جنبه گردشگری و تفریحی دارد.

به استناد ماده2 قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع، مسئولیت حفظ، احیا، اصلاح ، توسعه و بهره‌برداری از جنگل‌ها، مراتع و بیشه‌های طبیعی و اراضی جنگلی ملی شده متعلق به دولت به سازمان جنگل‌ها تکلیف شده است. طبق بند3 مصوبه اول مرداد1380 هیأت وزیران نیز، صدور تمامی مجوزهایی که به ‌هر ترتیب به کاهش مساحت جنگل‌های شمال کشور منجر می‌شود از سوی تمامی دستگاه‌ها متوقف و ممنوع شده است.کنشگران محیط‌زیست در بخشی از نامه خود خطاب به رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرده‌اند:

«متأسفانه باوجود اشاره مستقیم قانون به ضرورت توقف و ممنوعیت اجرای طرح‌های عمرانی و معدنی ویرانگر در جنگل‌های شمال و با وجود بیانات مستقیم و آشکار رهبر معظم انقلاب درخصوص ممنوعیت اجرای این گونه طرح‌ها در جنگل‌های کشور، همچنان به تعبیر ایشان شاهد «دست‌درازی» به این عرصه‌های جنگلی و کاهش روزافزون سطح این جنگل‌های ارزشمند هستیم.

در این میان، سازمان حفاظت محیط‌زیست که باید در خط مقدم حفاظت از محیط‌زیست کشور باشد خود به هموار‌کننده اجرای بسیاری از این طرح‌های عمرانی و آسیب‌زا تبدیل شده که صدور مجوز احداث تله‌کابین در منطقه جنگلی ناهارخوران گرگان در تاریخ 2آبان95 و طی نامه شماره3303/125 به‌طول بیش از 3کیلومتر و نصب دست‌کم 17دکل در داخل عرصه‌های جنگلی منطقه و ساخت‌وساز در ایستگاه مقصد ازجمله مصادیق بارز این مسئولیت‌گریزی است.

متأسفانه توسل به برخی اظهارات نادرست و بی‌بنیان ازجمله مشروط ساختن اجرای این طرح به عدم‌قطع درخت و همچنین قرار نداشتن منطقه موردنظر برای اجرای طرح تله‌کابین ناهارخوران در زون ثبتی میراث جهانی یونسکو اخیرا به محملی برای توجیه «دست‌درازی‌ها» و دستاویزی برای هموار ساختن مسیر اخذ این گونه مجوزها تبدیل شده است.»


تهدید درازمدت جنگل

اجرای طرح‌ها در پهنه‌های جنگلی شمال کشور با توجه به تراکم پوشش گیاهی و شیب اراضی بدون قطع درخت و بدون آسیب به خاک ارزشمند جنگلی غیرممکن است و فارغ از این دغدغه‌ها به‌دلیل تخریب سیما و منظر رویشگاه‌های جنگلی و افزایش حجم تردد و حضور جمعیت در منطقه، خود به تهدیدی جبران‌ناپذیر در درازمدت تبدیل می‌شود.کنشگران محیط‌زیست کشور در این‌باره اعلام کردند:

«سازمان جنگل‌ها به‌عنوان متولی منابع طبیعی کشور باید ضمن پیروی و مهم‌تر از آن پافشاری بر اجرای دقیق و بدون اغماض قوانین جاری در این بخش و همچنین با نصب‌العین قرار دادن منویات مقام معظم رهبری و توجه به دغدغه‌های سازمان‌های مردم‌نهاد و کنشگران حوزه محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور، نسبت به اعلام مخالفت رسمی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و لغو مجوز تمامی طرح‌های عمرانی تعریف شده در نوار باریک جنگلی شمال، شامل پروژه‌های سدسازی و انتقال آب بین‌حوضه‌ای، طرح‌های گردشگری و معدنی و... و در این مورد خاص، لغو قطعی و مخالفت جدی با اجرای طرح تله‌کابین در جنگل‌های علی‌آباد کتول و ناهارخوران گرگان دستور مقتضی را صادر کند.»#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


تبلیغات

مطالب مرتبط

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت ضمن تشریح جزئیات پروتکل اجرای مطالعه بالینی دومین واکسن کرونای ایرانی، گفت: این واکسن نوترکیب بوده و یک پروتئین نوترکیب است که تکنولوژی آن با واکسن‌ کرونای ایرانی قبلی که مجوز دریافت کرده، متفاوت است.

یک ربع پیش

شهردار منطقه 12 شهرداری تهران جزئیات صدور پروانه اضطراری نوسازی برای خانه‌های در حال ریزش در این منطقه به ویژه در محله هرندی را تشریح کرد.

یک ربع پیش

آمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به ۹۹ میلیون و ۷۷۴ هزار و ۴۷۶ نفر رسیده و مرگ دو میلیون و ۱۳۹ هزار و ۴۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

یک ربع پیش

شیوع ویروس کرونا در ایران همزمان بود با شیوع این ویروس در 13‌کشور دیگر جهان؛ کشورهایی که در این یک سال با یکدیگر مقایسه می‌شدند. این روزها با وجود اینکه در ماه‌های گذشته ایران تعداد زیادی از مبتلایان را شناسایی کرده بود؛ در لیست این 13‌کشور پایین‌تر از حد خود بود.

نیم ساعت پیش

در حالی که نگرانی از ایجاد موج چهارم کرونا در اواخر بهمن و اوایل اسفند به هشدار جدی مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا بدل شده است با وجود این خبرها از ورود بیش از ٣٠ هزار نفر به قشم حکایت دارد.

نیم ساعت پیش

کرونا سبک زندگی فردی و اجتماعی همه ما را تغییر داده است، بسیاری از افراد با تغییرات به‌وجود آمده کنار آمده‌اند و برخی دیگر هنوز در فاز انکار به‌سر می‌برند، اما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید به زندگی همراه با کرونا عادت کنیم، همانطور که به زندگی درکنار آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌های واگیردار عادت کرده‌ایم و تلاش کردیم تا خود را با این شرایط وفق دهیم.

1 ساعت پیش

معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور توضیحاتی درباره غربالگری‌های انجام شده توسط این سازمان ارائه کرد.

1 ساعت پیش

بالا بودن قند خون یک تغییر متابولیکی نگران کننده است و لازم است بیمار به سرعت تحت درمان قرار گیرد.درصورتی ‌که برای مدت زمان طولانی برای کاهش قند خون کاری انجام ندهید ممکن است به اعصاب و اندام‌های بدن آسیب جدی وارد شود.فاز جمله علایم قند خون بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 ساعت پیش

تحقیقاتی که اخیرا توسط پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو صورت گرفته نشان می‌دهد، افسردگی، استرس و تنهایی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند و می‌تواند اثر واکسن کووید ۱۹ را کاهش دهد.

1 ساعت پیش

جهش‌های ویروسی یک واقعیت تکامل در چرخه زندگی هستند و از انسان گرفته تا حشره و از باکتری تا ویروس، این تغییرات در کد ژنتیکی می‌تواند در هر نقطه‌ای با خود یک رشته تغییرات در ارگانیزم به وجود آورد.

1 ساعت پیش

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت گفت: در حوزه کشفیات و دستگیری مجرمان در فضای مجازی ۴۶ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته‌ایم.

1 ساعت پیش

در این نوشته ابتدا به بررسی تشک های طبی پرداخته و سپس به بررسی خرید اینترنتی تشک طبی خواهیم پرداخت.اما اول بگوییم تشک طبی برای چه کسانی مناسب نیست.

1 ساعت پیش

عوامل مختلف در شیوه زندگی مانند استرس یا رژیم غذایی می تواند در این میان نقش بازی کند. پرکاری تیروئید با از دست دادن سریع وزن، ضربان قلب غیر معمول سریع و اضطراب خود را نشان می دهد در حالی که کم کاری تیروئید می تواند با یبوست، افزایش وزن، خستگی شدید و ... ظاهر شود.

3 ساعت پیش

یک کارشناس سازمان هواشناسی به بیان توضیحاتی در خصوص آخرین وضعیت آب‌وهوایی کشور پرداخت.

3 ساعت پیش

مطالعه جدید محققان نشان می دهد بین بیماری آندومتریوز و روماتیسم مفصلی ارتباط وجود دارد.

3 ساعت پیش