حقوق نیوز |
1 ماه پیش

پرحرفی در کودکان آیا پرحرفی در کودکان طبیعی است حقوق نیوز

پرحرفی در کودکان

پرحرفی در کودکان

پر حرفی کودکان یکی از مسائلی است که والدین از آن شکایت دارند. به طوری که گاه پاسخ به تمامی سوالات و حرف‌های کودک غیر ممکن می‌شود. پر حرفی کودکان دلایل متعددی دارد که باعث می‌شود اطرافیان آشفته شده و واکنش منفی از خود نشان دهند. اما پر حرفی کودکان همیشه غیر طبیعی و مشکل محسوب نمی‌شود. با رعایت برخی نکات و راهکار می‌توان از این توانایی کودکان برای شکوفایی استعدادهای آن‌ها بهره برد. با بررسی و مراجعه به متخصص و روانشناس کودک می‌توانید به علت پر حرفی فرزند خود پی ببرید.

دلایل پرحرفی در کودکان

توانایی حرف زدن کودک در سنین پایین، بر مهارت‌ها و توانایی‌های رفتاری، گفتاری و شنیداری تاثیر مثبتی دارد. پر حرفی کودکان دلایل مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

1.کودکان در سنین پایین بلند بلند فکر می‌کنند و هرچه به ذهنشان می‌آید را به زبان می‌آورند. این رفتار بخشی از فرایند رشدی آن‌هاست. حرف زدن کودک با خودش، به او در حل مسائل و کنترل نفس کمک می‌کند.

2.ابتلای کودک به بیماری بیش فعالی باعث پرحرفی در او می‌شود، در واقع این کودکان با پر حرفی سعی دارند توجه دیگران و به خصوص مادر را جلب کرده یا بدین گونه به تخلیه انرژی خود بپردازند.

3.کودکان باهوش زیاد نیز پرحرف هستند. پر حرفی و سوال پرسیدن‌های کودک می‌تواند نشانه‌ای از استعدادها و نیازهای او به چالش‌های بیشتر در زندگی باشد.

4.حسادت نیز بخصوص پس از به دنیا آمدن فرزند جدید در خانواده، برای كودكان بالای سه سال، می‌تواند عاملی برای زیاد صحبت كردن و جلب توجه والدین محسوب شود. حسادت فرزند اول به ورود عضو جدید معمولا بیشتر بوده، بنابراین این تغییرات رفتاری را در او بیشتر خواهید دید.

5.برخی مواقع ترس کودک باعث پرحرفی او می‌شود. مثلا کودکی از تاریکی و تنها خوابیدن می‌ترسد و برای فرار از رفتن به رخت‌خواب شروع به پرحرفی می‌کند.

6.والدینی که به دلیل شرایط شغلی و یا ویژگی‌های شخصیتی، زیاد حرف می‌زنند هم از عوامل پرحرفی کودک هستند. کودکان با نگاه کردن به والدین از آنان تقلید کرده و کارهایشان را تکرار می‌کنند.

اگر نگران پرحرفی کودکتان هستید حتما با یک روانشناس و مشاور کودک مشورت کنید.

پرحرفی در کودکان

ویژگی های مثبت کودکان پر حرف

طبق شواهد بچه‌های پرحرف در آینده موفقیت‌های بیشتری به دست می‌آورند و در دوران تحصیل عملکرد بهتری نسبت به دیگران دارند. دلیل این موفقیت‌ها می‌تواند این باشد که آن ها:

• مهارت‌های کلامی بهتری دارند.

• مفاهیم را بهتر و سریع‌تر درک می‌کنند.

• کنجکاو هستند و در زندگی به جواب سوال‌های خود می‌رسند.

• مشارکت و مهارت‌های اجتماعی بیشتری دارند.

• انرژی فراوانی داشته و چیزهای بیشتری برای گفتن دارند.

• زندگی جالبی دارند و در آینده پدر و مادر بهتری خواهند بود.

• یکی از مهم‌ترین فواید پر حرفی کودکان این است که یاد می‌گیرند احساسات خود را ابراز کرده و نظراتشان را درباره موضوعات مختلف اعلام کنند و چنین چیزی در بزرگسالی به نفعشان خواهد بود.

• کودکان پرحرف به احتمال زیاد در بزرگسالی هم از اعتماد به نفس خوبی برای صحبت کردن، معاشرت با دیگران و اعلام نظر خود در جمع برخوردار خواهند بود.

چگونگی رفتار با کودکان پرحرف

گاه پرحرفی فرزندتان می‌تواند شما را کلافه کرده و مجبور به ابراز واکنشی بر اساس هیجان‌ها شوید. بنابراین پیش از آن که تحمل‌تان از حد بگذرد، باید برای آن خود را آماده کنید. مشاوره کودک به شما کمک می‌کند تا در برابر انواع اختلالات رفتاری کودکان روش تربیتی مناسبی اتخاذ نمایید.

در ادامه به برخی از روش‌های مناسب در برابر پر حرفی کودکان اشاره کرد‌ایم:

1. برنامه ریزی کنید

شما می‌توانید در طول روز زمان‌های ثابتی را مشخص کنید تا به صحبت‌های کودک خود گوش دهید. در این زمان‌ها فقط به کودک خود گوش داده و مشغول کار دیگری نباشید. ارتباط چشمی شما تاثیر زیادی در ارضای حس درک شدن و توجه طلبی او دارد. به حرف‌های او بازخورد دهید تا بداند به حرف‌هایش گوش می‌دهید. بعد از مدتی متوجه می‌شوید که پر حرفی کودکان کمتر شده و شکل منظم تری پیدا کرده است.

البته مشخص کردن تایم‌های ثابت برای صحبت کردن با کودک به این معنا نیست که در زمان‌های دیگر با کودکتان حرف نزنید.

2. کودکتان را سرگرم کنید

کودک را به رفتارهای مبتکرانه تشویق کرده و او را در کلاس‌های ورزش و فعالیت‌های فکری مثل شطرنج ثبت نام کنید. شرکت در کلاس‌های فوق باعث می‌شود مهارت‌های فکری مثل تمرکز، دقت، خلاقیت و موقعیت شناسی برای صحبت کردن تقویت شده و پر حرفی کودکان کاهش یابد.

3. چه کارهایی نباید کرد

برای مقابله با پر حرفی کودکان از توبیخ، تنبیه بدنی و سرزنش پرهیز کنید. تقویت رفتارهای مثبت مانند به موقع حرف زدن، رعایت نوبت هنگام صحبت کردن و سنجیده حرف زدن از روش‌های اصلاح پرحرفی است.

4. آموزش کودک

همچنین شما می‌توانید با گفتن زیان‌ها و مشکلات پرحرفی، از کودک خود بخواهید که مراقب صحبت‎هایش باشد. مثلا بگویید که هرگاه احساس کردی زیاد حرف زده‌ای زبانت را برای 30 ثانیه روی دندان‌هایی پایین فشار بده.

5. صحبت با مشاور

مشورت با کسی که در زمینه کودک اطلاعات کافی دارد و اجرا کردن راهکارهای پیشنهادی وی در برطرف کردن پر حرفی کودکان بسیار تاثیر گذار خواهد بود. بسیاری از والدین به دلیل خستگی و یا اعتماد بیش از حد به روش تربیتی خود از دریافت مشاوره‌های لازم امتناع می کنند. در حالی که موضوع تربیت کودک از پر اهمیت ترین مسائل اجتماعی است که با آموزش و مشورت والدین می توان از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کرد.

پرحرفی در کودکان

چرا کودک حرف های خود را تکرار می‌کند؟

معمولا کودکان در حین پرحرفی، حرف و کلمات خود را تکرار می‌کنند. دلیل تکرار این است که سیستم عصبی کودکان تکمیل نشده و در نتیجه تکرار برایشان لذت بخش است. مثلا کودکان به شنیدن داستان‌ها و شعرهای تکراری تمایل دارند چراکه موضوع و محتوای آن را می‌دانند. مهم است که والدین در برخورد با فرزند خود عصبی نشوند و با صبر و حوصله با کودک برخورد کنند. البته با توجه استرس‌ها و فشارهای روانی روزمره طبیعی است که والدین هم کمی احساس ناراحتی داشته باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که از کمک یک روانشناس بهره‌مند شوید تا در این زمینه به شما کمک کند.#‌روانشناسی #‌روانشناسان منبع: حقوق نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

موضوع عشق واقعی قرن ها مورد بحث بوده است. بدبین ها اغلب قسم می خورند که وجود ندارد، در حالی که رمانتیک های ناامید فکر می کنند همه باید برای یافتن همنوعان خود تلاش کنند. با توجه به اینکه علم اکنون…

5 روز پیش

تجربه افکار و تمایلات خودکشی می تواند ترسناک و مقابله کننده باشد. بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود چنین افکاری را تجربه خواهند کرد. وقتی احساس خودکشی می کنید یا شروع به فکر کردن به مرگ می کنید،…

6 روز پیش

احساس تحقیر شدن در رابطه یکی از مشکلاتی است که عمیقاً روابط عاطفی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به آن آسیب می‌زند. این احساس باعث می‌شود که افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و نتوانند آن طور که می‌خواهند در زندگی عمل کنند.

6 روز پیش

به غیر از معدود روشنفکران، این اشتباه نیست که فرض کنیم و بگوییم که اکثر مردم امروز خوشحال نیستند. دلیل این امر این است که انسان بیش از حد مادی گرا شده است. او بیشتر بر جمع آوری مادیات و از دست دادن…

۱ هفته پیش

نیکتوفوبیا (ترس از تاریکی در بزرگسالان): ممکن است همه ی ما ترس از تاریکی را در کودکی و زمان های دور تجربه کرده باشیم اما این

۱ هفته پیش

هنوز نمی‌ دانیم که علاقه به موسیقی غمگین خوب است یا نه. غم معمولا احساسی‌ ست که سعی می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. شاید حتی این نوع موسیقی را مایه افسردگی و نامطلوب به حساب آورند. با این حال، چیزی در موسیقیِ غمگین است که ما را به خود می‌کِشد و ما را به اوج می‌برد. ولی چرا شنیدن موسیقی غمگین حس خوبی به ما می‌دهد؟

۱ هفته پیش

بهترین روانکاو آیا می دانید که روانکاور کیست و چه وظایفی دارد؟ بسیاری از مردم تفاوت میان روانکاو و روانشناس را نمی دانند و از شرح وظایف آن ها اطلاعات

۱ هفته پیش

فوبیا یک ترس غیرمنطقی از چیزی است که بعید است باعث آسیب شود. خود این کلمه از کلمه یونانی phobos گرفته شده است که به معنای ترس یا وحشت است. به عنوان مثال هیدروفوبیا به معنای واقعی کلمه ترس از آب است.…

۱ هفته پیش

افراد مبتلا به پیکا موادی را مصرف می‌کنند که ارزش غذایی ندارند. از مواد بی‌ضرری مثل یخ گرفته تا مواد خطرناک مثل تکه‌های رنگ یا فلز.

۱ هفته پیش

در حالی که خود اندیشی مفید است، نشخوار فکری مضر است. تمرکز بر مشکلات خود، بزرگ‌نمایی بدبختی و میزبانی از مهمانی ترحم خود تنها باعث افزایش ناراحتی شما می‌شود. شاید شما مکالمه ای را که با رئیس خود…

۱ هفته پیش

در طی چند ماه گذشته، من از تعداد زیادی زن و مرد شنیده ام که پس از اعتماد به افراد اشتباه، چالش های عمیق و حتی آسیب های روحی را تجربه کرده اند. از آنجایی که آنها به این افراد جعلی، متقلب یا افراد بی…

۱ هفته پیش

قاطعیت یعنی تصمیم‌گیری با بررسی منطقی جوانب مختلف بدون وسواس درباره نتیجه‌ای کاملا درست. افراد قاطع بدون ترس از نتیجه تصمیم‌گیری می‌کنند.

۱ هفته پیش

نوجوانی یکی از دوره هایی است که در آن فرد دستخوش تغییرات فیزیکی، هورمونی و ظاهری زیادی می شود. یکی از این تغییرات رشد جنسی نوجوان می باشد. از این رو لازم

۱ هفته پیش

بیشتر...