تیتر برتر |
1 ماه پیش

ورود رسمی کلاب هاوس به جهان اندروید سایت تیتربرتر TitreBartar com

ورود رسمی کلاب‌ هاوس به جهان اندروید

تیتربرتر؛ حدود یک سال پس از راه‌اندازی شرکت سازندهاپلیکیشن کلاب‌هاوسکه این روزها در ایران هم بسیار مورد بحث است نسخه اندرویدی این برنامه را عرضه کرده است. این اپلیکیشن که طی چند ماه اخیر بسیار رشد کرده حالا با تجربه چندماهه نسخه اندرویدی خود را عرضه کرده که باعث رشد گسترده استفاده از آن خواهد شد.

البته حتی قبل از عرضه رسمی نسخه‌های غیررسمی این برنامه در استورهای دیگر در دسترس قرار گرفته بود اما حالا کاربران اندرویدی هم می‌توانند با اپلیکیشن رسمی تجربه بهتر و مناسب‌تری از این شبکه داشته باشند.

کلاوب هاوس یک استارت‌‌آپ موفق گفت‌وگومحوری

کلاب‌هاوس حالا برای بسیاری از کاربران کاملا شناخته شده است، برنامه‌ای برای ایجاد اتاق‌های گفت‌وگو و گردش بحث که امکانات مناسبی برای مدیریت اتاق‌ها را هم ارائه کرده است. هرچند در ماه‌های نخست استفاده صرفا برخی سرمایه‌گذاران استارت‌‌آپی از این پلت‌فرم استفاده می‌کردند اما به تدریج تکنولوژیست‌ها و اخیرا حتی سیاسیون علاقه زیادی به این شبکه نشان داده‌اند.

کلاب‌هاوس توسط یک سرمایه‌گذار مشهور استارت‌‌آپی تامین مالی شده و بی‌سبب نیست امروزه ارزشی برابر با ۴ میلیارد دلار دارد.

براساس آخرین آمارها هرچند از سرعت رشد این برنامه کاسته شده اما همچنان یک استارت‌‌آپ موفق و مورد توجه به‌شمار می‌رود که توانسته با دیزاین ساده فضای گفت‌وگومحوری شکل دهد که پیش از آن پیام‌رسانان مختلف عملا در آن ناموفق بودند.

درج نسخه رسمی کلاب هاوس روی فروشگاه گوگل

درحال‌حاضرنسخه اندرویدی کلاب‌هاوسروی فروشگاه نرم‌افزار گوگل در آمریکا در دسترس قرار دارد و به گفته مدیران شرکت به‌زودی این نسخه (که نسخه بتا هم هست) در فروشگاه‌های نرم‌افزار گوگل در سایر کشورها هم در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

به گفته مدیران این شرکت در اتاقی که هر هفته خودشان تازه‌ترین اطلاعات مربوط به این برنامه را در آن ارائه می‌دهند قرار است طی هفته‌های آتی بازخوردنسخه بتای اندرویدی کلاب‌هاوسجمع‌آوری شده و سپس نسخه کاملی شامل سرویس پرداخت و ساخت گروه در آن عرضه می‌شود.

آمارهای سایت‌های تحلیلگر مانند AppMagic نشان‌دهنده افت رشد سریع کلاب‌هاوس طی ماه‌های اخیر است و به‌نظر می‌رسد ارائه نسخه اندروید در این زمان تلاشی برای بالابردن رشد دانلود آن باشد.

البته کلاب‌هاوس از ابتدای امسال اعلام کرده بود که درحال کار روی توسعهنسخه اندرویدیاست اما زمانی برای رونمایی آن مشخص نکرده بود.

مهم‌ترین رقبای کلاب‌هاوس

این شرکت در زمانی نسخه اندرویدی خود را عرضه می‌کند که رقبای بزرگ‌تری چون فیس‌بوک، توییتر، دیسکورد، اسپاتیفای و ردیت و حتی مایکروسافت به‌دنبال ارائه مدلی مشابه و قابلیتی شبیه به این اپلیکیشن هستند.

برخی از آنها مانندتوییترعملا این سرویس را راه‌اندازی کرده‌اند هرچند استقبال از آن عملا به اندازه کلاب‌هاوس نبوده و تجربه کاربران نیز نشان‌دهنده این است که کاربران آن شبکه‌های اجتماعی- که دیگر مملو از امکانات و ویژگی‌های متنوع است- چندان استقبالی از آنها نکرده‌اند.

توییتر به خصوص یکی ازمهم‌ترین رقبای کلاب‌هاوسرا با عنوان اسپیسز اخیرا راه‌اندازی کرده که هم روی اندروید و هم ‌آی‌اواس کار می‌کند.

کلاب‌هاوس تلاش می‌کند باافزودن امکانات زبانی و توسعه اپلیکیشنمیلیون‌ها کاربر جدید را به این شبکه جذب کند اما تجربه چند ماه اخیر نشان داده لزوما در همه دنیا استقبال از کلاب‌هاوس یکسان نیست.

نسخه اندروید کلاب‌هاوس کهبه تازگی عرضه شده به کاملی نسخه‌ آی‌او‌اس این شرکت نیست. به عنوان مثال نمی‌توان یک موضوع یا تاپیک را دنبال کرد یا ترجمه داخل اپلیکیشن لینک به توییتر و اینستاگرام در پروفایل و پرداخت را ندارد.

محبوبیت کلاب‌هاوس در ایران

محبوبیت کلاب‌هاوس در ایراننیز مانند دیگر کشورهای دنیا به صورت انفجاری رشد کرد، هرچند آغاز این محبوبیت با چند ماه تاخیر نسبت به کشورهایی مانند آمریکا رخ داد. دلیل اصلی این تاخیر را می‌توان در دسترس نبودن نسخه‌ ایناپلیکیشنبرای کاربران سیستم‌عامل اندروید دانست. به‌طوری‌که پس از ایجاد نسخه‌ غیررسمی این اپلیکیشن برای کاربران اندرویدی در ایران، آمار نصب این اپ به سرعت رشد کرد و تنها نسخه اندروید غیررسمی این اپلیکیشن بیش از چند صد هزار نصب دریافت کرده است.

شروعفعالیت ایرانیان در کلاب‌هاوسمعطوف به بحث و گفت‌وگو پیرامون موضوعات تکنولوژی بود؛ حضور ایرانیان مقیم آمریکا و دیگر کشورها که در کمپانی‌های معروفی مانند گوگل، اپل، تسلا و ... مشغول فعالیت بودند، یکی از جذابیت‌های اینشبکه‌ اجتماعیجدید برای نسل جوان بود زیرا از این طریق می‌توانستند با جدیدترین تغییرات و فرهنگ روز این کمپانی‌ها آشنا شوند و حتی شبکه‌سازی‌های مناسبی برای هم‌افزایی میان فعالان و متخصصان حوزه‌های مختلف شکل گرفت.

جنجال چهره های سیاسی ایران در کلاب‌هاوس

با این‌حال داستان کلاب‌هاوس در ایران به اینجا ختم نشد و این شبکه اجتماعی خیلی زود تبدیل به محلی برای گفت‌وگوهای سیاسی اجتماعی شد؛ این گفت‌وگوها عموما با حضور وزرا و چهره‌های سیاسی شناخته‌شده در اتاق‌های گفت‌وگوی این اپلیکیشن برگزار می‌شدند.

جنجال حضور برخی از چهره‌ها در کلاب‌هاوس به قدری بود که گفت‌وگوهای انجام شده در این اتاق‌ها به اخبار روز دیگر رسانه‌ها خصوصا رسانه‌های سنتی در روزهای بعد تبدیل می‌شدند.

یکی از پرمخاطب‌ترین گفت‌وگوهای سیاسی ماه‌های اخیر را می‌توان حضور فائزه هاشمی در یکی از اتاق‌های گفت‌وگوی کلاب‌هاوس به‌شمار آورد. سقف مجاز برای حضور کاربران در هر اتاق این اپلیکیشن ۸ هزار نفر است. اما درخواست برای پیوستن به این گفت‌وگوی زنده صوتی به قدری بالا بود که به سرعت اتاق اول پر شد و اتاق دیگری صرفا برای پخش زنده گفت‌وگوهای اتاق اول تشکیل شد.

اما بعد از مدت کوتاهی ظرفیت پیوستن به اتاق دوم که محدود به شنیدن گفت‌وگوهای اتاق اول بود و امکان شرکت اعضای آن در گفت‌وگوها وجود نداشت نیز پر شد و این فرآیند تا تشکیل اتاق‌های سوم و چهارم نیز برای شنیدن این گفت‌وگوها ادامه یافت. این گفت‌وگو حدود ۶ ساعت بدون وقفه ادامه داشت و در نهایت مدیران اتاق از فرط خستگی ناچار به تعطیلی و توقف گفت‌وگو پس از ۶ ساعت شدند.

فیلترینگ بی‌سروصدای کلاب‌هاوس در ایران

ظرف مدت کوتاهی از اوج‌گیری محبوبیت کلاب‌هاوس در ایران، برگزاری برخی گفت‌وگوهای سیاسی چنان حساسیت برخی سیاستمداران را برانگیخت که در فروردین ماه، دسترسی کاربران به این شبکه اجتماعی در سه اپراتور اصلی یکباره و بدون هیچ اطلاع قبلی با اختلال همراه شد. پس از چند ساعت کاربران متوجه شدند اتصال به این اپلیکیشن تنها با اتصال به فیلترشکن یا از طریق VPN امکان‌پذیر است.

کاربران اپراتورهای مخابرات و همراه اول اولین کاربرانی بودند که با این اختلال مواجه شدند و خیلی زود این اختلال به کاربران ایرانسل نیز رسید. درحالی‌که از همان ابتدا کاربران بر فیلتر شدن این شبکه اجتماعی از سوی حاکمیت تاکید داشتند، آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات، قویا شایعه فیلتر این شبکه اجتماعی را رد کرد و گفت هیچ دستوری مبنی بر اعمالفیلترکلاب‌هاوسدر هیچ نهادی صادر نشده است.

این وضعیت در هاله‌ای از ابهام ادامه یافت و اپراتورها نیز درپاسخ به پیگیری‌های خبرنگاران رسانه‌های مختلف اعلام کردند هیچ دستور کتبی مبنی بر فیلتر این شبکه اجتماعی صادر نشده و خود آنها هم اختلالی عمدی در این شبکه ایجاد نکرده‌اند اما اختلال همچنان پابرجا بود و کسی مسوولیت آن را بر عهده نمی‌گرفت تا اینکه وزیر ارتباطات وارد عمل شد.

او رگولاتوری را موظف کرد منبع این اختلال را پیگیری کنند. وی ضمن هشدار به اپراتورها تاکید کرد، در صورتی که ریشه این اختلال در سمت اپراتورهای سرویس‌دهنده شناسایی شود و این بخش به سرعت نسبت به رفع اختلال اقدام نکنند، به ازای هر روز تداوم اختلال، موظف به پرداخت جریمه مبلغ ۵۰ میلیارد تومان خواهند بود.

وزارت ارتباطات اولتیماتوم به اپراتورها را به صورت یک مصوبه هیات دولت به اپراتورها ابلاغ کرد با این حال اپراتورها باز هم تغییری در این شرایط ایجاد نکردند تا آنکه دیوان عدالت اداری با صدور حکمی دستور هیات دولت مبنی بر جریمه اپراتورها را متوقف کرد به این ترتیب عملا اختلال در اپراتورها ادامه یافت وجریمهاختلال در کلاب‌هاوسهم کنار گذاشته شد.

به‌رغمفیلترینگ، کلاب‌هاوس همچنان به یک شبکه اجتماعی مهم در فضای اجتماعی و سیاسی ایران تبدیل شده و نمایندگانی از تمام طیف‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی روز و شب مشغول بحث و گفت‌وگو درباره موضوعات مختلف هستند. با توجه به‌وجود اختلال به نظر می‌رسد وضعیت کلاب‌هاوس مشابهتلگرامشده است؛ شبکه‌ای که به‌رغم فیلترینگ همچنان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی مورد استفاده ایرانیان است.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آشنایی با سریال خاتون,معرفی سریال خاتون,اسامی بازیگران سریال خاتون,خلاصه داستان سریال خاتون,زمان پخش در سریال خاتون در شبکه نمایش خانگی,معرفی عوامل سریال خاتون

2 روز پیش

ماجرای درگذشت ابوالفضل شاه کرم بازیگر سینما,جزئیات درگذشت ابوالفضل شاه کرم,علت درگذشت ابوالفضل شاه کرم,واکنش پرویز پرستویی به درگذشت ابوالفضل شاه کرم,زمان مراسم خاکسپاری ابوالفضل شاه کرم,بیوگرافی ابوالفضل شاه کرم,سوابق هنری ابوالفضل شاه کرم

2 روز پیش

اگر در کسب ‌و کارتان با چک سر و کار دارید باید اطلاعات خود پیرامون چک را افزایش دهید در این مطلب به اقدامات حقوقی وجه چک می‌پردازیم.

3 روز پیش

نحوه ست کردن رنگ چشم با مانتو,ست کردن رنگ چشم با مانتو,راهکاری برای ست کردن رنگ چشم با لباس,,,,,,,

3 روز پیش

در کشور پیش فروش مسکن با مشکلاتی مواجه است، که یکی از دلایل اصلی ناامنی در آن ، پیش فروش یک ملک به چند نفر است.

3 روز پیش

سریع ترین راه کسر خدمت سربازی در سال 1400,معرفی شرایط کسر خدمت سربازی در سال 1400,انواع کسری خدمت سربازی,راه کسرخدمت

3 روز پیش

مقررات و فراخوان سی‌وچهارمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان که پاییز امسال با مشارکت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان برگزار می‌شود، منتشر شد.

3 روز پیش

آشنایی با سریال شب عید,معرفی سریال شب عید,خلاصه داستان سریال شب عید,اسامی بازیگران اصلی سریال شب عید,اسامی کامل بازیگران سریال شب عید,زمان پخش سریال شب عید,معرفی عوامل سریال شب عید

3 روز پیش

آشنایی با سریال دیو و ماه پیشونی,معرفی سریال دیو و ماه پیشونی,خلاصه داستان سریال دیو و ماه پیشونی,اسامی بازیگران سریال دیو و ماه پیشونی,معرفی عوامل سریال دیو و ماه پیشونی

3 روز پیش

,معرفی فیلم داستانی خوناب,خلاصه داستان فیلم داستانی خوناب,اسامی بازیگران فیلم داستانی خوناب,بیوگرافی مجتبی قاسمی کارگردان فیلم داستانی خوناب,معرفی عوامل فیلم داستانی خوناب

3 روز پیش

آشنایی با فیلم یوشید,معرفی فیلم یوشید,خلاصه داستان فیلم یوشید,اسامی بازیگران فیلم یوشید,بیوگرافی پیمان مقدمی بازیگر فیلم یوشید,معرفی عوامل فیلم یوشید

3 روز پیش

آشنایی با مارین ون هولک بازیگر فیلم قبله عالم,بیوگرافی مارین ون هولک,بیوگرافی مارین ون هولک ,تحصیلات مارین ون هولک,شروع فعالیت هنری مارین ون هولک,بازیگر فیلم قبله عالم,فیلم قبله عالم,معرفی سریال قبله عالم,اسامی بازیگران سریال قبله عالم,خلاصه داستان سریال قبله عالم,,

3 روز پیش

بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی کیست,بیوگرافی غزل شجاعی,بیوگرافی بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی,بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی,نقش ایرینا درسریال مردم معمولی,ایرینا در سریال مردم معمولی,سریال مردم معمولی,ازدواج غزل شجاعی,شروع فعالیت هنری غزل شجاعی,بازی غزل شجاعی نقش ایرینا فیلم مردم معمولی,معرفی سریال مردم معمولی,اسامی بازیگران سریال مردم معمولی,خلاصه داستان سریال مردم معمولی,عوامل فیلم مردم معمولی,مریم بالوی فیلی

3 روز پیش

آشنایی با فیلم ارتودنسی,معرفی فیلم کوتاه ارتودنسی,حضور فیلم ارتودنسی در جشنواره ها,اسامی بازیگران فیلم کوتاه ارتودنسی,معرفی عوامل فیلم کوتاه ارتودنسی

3 روز پیش

آشنایی با پرواز همای خواننده ستاد رئیسی,جزئیات انتخاب پرواز همای به عنوان خواننده ستاد رئیسی,صفحه اینستاگرام پرواز همای,زندگی‌نامه پرواز همای,تحصیلات پرواز همای,ازدواج و همسر پرواز همای,صحبت های پرواز همای,بیوگرافی پرواز همای

3 روز پیش

بیشتر...