ایتوجیهی |
3 ماه پیش

طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج لیست ماشین آلات مورد نباز ای توجیهی

کارخانه تولید روغن سبوس برنج

طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج بهترین ایده برای کارآفرینانی است که قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار موفق را دارند. خوشبختانه با گذشت زمان، ارزش خوراکی و دارویی موادی مانند سبوس برنج بیشتر بر مردم دنیا آشکار شده است.

ارزش غذایی سبوس برنج به‌اندازه‌ای است که کارشناسان تغذیه مصرف برنج قهوه‌ای را توصیه می‌کنند که سبوس آن جدا نشده باشد. همین نکته باعث شده تا تولید روغن سبوس برنج در دنیا اهمیت زیادی پیدا کند. صنعتی که در ایران هنوز به‌خوبی شناخته نشده و کارآفرینان بسیاری را می‌تواند به خود جذب کند.

احداث کارخانه روغن کشی از دانه سویابه این مقاله مرتبط است که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید.

کاربردهای روغن سبوس برنج در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

روغن سبوس برنج ماده‌ای با رنگ روشن، بدون بو و کمی شیرین است. این روغن کاربردهای بسیاری دارد:

 • روغن سبوس برنج یکی از بهترین روغن‌ها برای سرخ کردن مواد خوراکی است. پایداری این روغن در دمای بالا تایید شده است. این ویژگی باعث می‌شود تا داغ شدن روغن مانع ایجاد اسیدهای چربی شود که برای سلامتی انسان زیان‌آور است.
 • پخت‌وپز با روغن سبوس برنج نیز یکی از کاربردهای دیگر آن است. این روغن از بهترین روغن‌ها برای آماده‌سازی سالاد هم به شمار می‌رود.
 • از دیگر مواردی که در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج مورد توجه قرار گرفته است، کاربردهای آن در صنایع دیگر است. این روغن برای تهیه اسیدهای چرب، اسید استئاریک، اسید اوریک و گلیسرین مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنعت صابون‌سازی و برخی صنایع دیگر هم می‌توانند از این روغن بهره ببرند.

فواید روغن سبوس برنج در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

روغن سبوس برنج به روغن سلامتی، روغن دوستدار قلب و روغن قلب معروف است. این روغن اثرات درمانی و خوراکی بسیاری دارد:

 1. کاستن از کلسترول و تری گلیسرید خون:
  یکی از مهم‌ترین خواص روغن سبوس برنج که تائیدکننده طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج است، کاهش کلسترول و تری گلیسرید خون در بدن انسان است. در روزگاری که بسیاری از افراد در دهه چهارم زندگی خود درگیر مشکل چربی خون می‌شوند، این نکته دارای اهمیت بسیار است. ترکیبات روغن سبوس برنج دارای ماده‌ای به نام اوریزانول است که مصرف آن، کاهش کلسترول بد خون یا LDL، و افزایش کلسترول خوب خون یا HDL را به دنبال دارد.
  این ماده از تجمع پلاکت‌ها در خون، و در نتیجه از بیماری‌های قلبی نیز پیشگیری می‌کند. کارشناسان مصرف روزانه دو قاشق غذاخوری روغن سبوس برنج را برای پایین آوردن کلسترول خون توصیه می‌کنند.
 2. پایین بودن جذب آن در مواد خوراکی:
  یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در زمان سرخ کردن مواد خوراکی با آن روبه‌رو هستیم، جذب روغن به‌وسیله مواد خوراکی است. از برتری‌های روغن سبوس برنج، پایین بودن جذب این روغن در بافت مواد غذایی است.
 3. غیرآلرژی‌زا بودن روغن سبوس برنج:
  از نکته‌های مهم دیگر که طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج را پرکاربرد می‌سازد، آلرژی‌زا نبودن این روغن است. این نکته به‌اندازه‌ای دارای اهمیت است که این روغن حتی برای خوراک کودکان نیز توصیه شده است.
 4. به تاخیر انداختن چین‌وچروک پوست:
  روغن سبوس برنج تاثیر زیادی روی سلامت پوست انسان می‌گذارد. اسکوالن موجود در این روغن از پوست انسان در برابر محرک‌های محیطی محافظت می‌کند و پیری پوست را به تاخیر می‌اندازد.
 5. سرشار از آنتی اکسیدان:
  بدن انسان برای سالم ماندن نیاز به مواد آنتی اکسیدان دارد که در این روغن به‌خوبی یافت می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها مانع از اکسید شدن مواد در بدن انسان، و تبدیل آنها به رادیکال‌های آزاد می‌شوند که برای بدن انسان زیان‌آورند.
 6. عمر نگهداری بالا:
  عمر نگهداری بالا یا تاریخ مصرف طولانی از برترین ویژگی‌های این روغن است. بو و مزه این روغن زود تغییر نمی‌کند و تاریخ مصرف آن به پایان نمی‌رسد.
 7. تاییدشده به‌وسیله کمیته FDA و WHO:
  از مهم‌ترین نکاتی که تاییدکننده طرح توجیهی تولید روغن از سبوس برنج است، تائیدیه سازمان‌های FDA یا سازمان غذا و داروی آمریکا، و سازمان WHO یا سازمان بهداشت جهانی است. این سازمان‌ها تایید کرده‌اند که مصرف این روغن برای سلامتی انسان مفید است.

 بازارهای داخلی و خارجی در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

بررسی نیاز بازارهای داخلی و خارجی در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

بیشترین کشورهای تولیدکننده روغن سبوس برنج در دنیا، کشورهای هندوستان، چین، کره جنوبی و ژاپن هستند. تعداد کم کشورهای تولیدکننده روغن سبوس برنج اهمیت تولید این محصول را نشان می‌دهد. ارزش خوراکی این روغن در همه کشورهای دنیا شناخته شده است و بسیاری از کشورها مصرف‌کننده این محصول پرخاصیت هستند. نکته جالب این است که رستوران‌های ارگانیک زیادی در دنیا از این روغن در تهیه غذاهای خود بهره می‌برند.

کشورهای استرالیا، آمریکا، چین، تایوان، ژاپن، کره و کشورهای قاره اروپا مصرف‌کنندگان عمده روغن سبوس برنج هستند.

توجه به واردات روغن سبوس برنج در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

کشور ما از واردکنندگان عمده روغن خام در دنیا است. روغن خام در صنایع خوراکی، دارویی، آرایشی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن خوراکی نیز حجم بالایی از واردات را در کشور ما به خود اختصاص داده است. در واقع، می‌توان گفت کشور ما از بزرگ‌ترین واردکنندگان روغن‌ است. در حال حاضر، تولید روغن سبوس برنج در کشور ما به شکل گسترده، عملیاتی نشده است. همین نکته نیاز به این محصول را در سطح بالا نشان می‌دهد. تاکنون واردات این روغن نیاز کشور ما را برطرف می‌ساخته است.

طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج در پی تشویق کارآفرینان به تولید این محصول است. چنانچه از تمامی ظرفیت تولید روغن سبوس برنج در کشور استفاده شود، 75 درصد از نیاز کشور ما به روغن خام وارداتی تامین می‌شود. تولید روغن سبوس برنج در مقیاس صنعتی، می‌تواند حدود 40 درصد از روغن خوراکی کشور را نیز تامین کند.

طرح تولید روغن هسته انگوربه این مقاله مرتبط است که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید.

توجه به صادرات روغن سبوس برنج در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

همان‌طور که اشاره شد، کشور ما واردکننده عمده روغن خام و روغن‌های خوراکی است. به این ترتیب، اگر طرح تولید روغن سبوس برنج در کشور عملیاتی شود، همه تولیدات آن مورد نیاز صنایع مختلف کشور ما خواهد بود. در واقع، روغن مازادی برای صادرات وجود نخواهد داشت.

البته یک نکته که همیشه کارآفرینان برتر را ترغیب به تولید کالاهای خاص می‌کند، درباره این محصول نیز صادق است. کارآفرینان برتر با تولید بهترین روغن‌های تاییدشده و ارائه در بهترین بسته‌بندی‌ها می‌توانند جایگاه خود را در کشورهای مختلف دنیا نیز پیدا کنند. این تولیدکنندگان با صادرات روغن سبوس برنج می‌توانند به کسب‌وکار خود رونق بخشند و برند خود را در سطح جهانی مطرح کنند.

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

تجهیزات مختلفی برای بازگشایی کارخانه تولید روغن سبوس برنج مورد نیاز است:

 • تجهیزات استخراج روغن و عصاره‌گیری.
 • ماشین‌های تجدید و اصلاح حلال‌های روغن.
 • تجهیزات تصفیه روغن و سفید کردن آن.
 • مخزن‌های ذخیره‌سازی روغن.
 • دیگ‌های بخار.

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

فرایند تولید روغن سبوس برنج و تصفیه آن در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج

پیش‌تصفیه، استخراج و پالایش سه مرحله اصلی در تولید این روغن است. روغن سبوس برنج در مراحل مختلفی تولید می‌شود، اما پس از تولید این روغن، باید به تصفیه آن پرداخته شود. تولید و تصفیه این روغن در مراحل مختلفی صورت می‌گیرد:

 • تولید روغن خام نخستین مرحله در تهیه این محصول است.
 • در مرحله بعدی، با کمک سود سوزآور با فرمول NaOH، از مقدار اسیدهای چرب این محصول کاسته می‌شود.
 • پس از آن، با کمک خاک رس فعال، رنگ روغن کم‌رنگ و نزدیک به سفید می‌شود.
 • سرد کردن مرحله بعدی در تولید روغن سبوس برنج است. در این مرحله، بخشی از مایع روغنی به شکل واکس درمی‌آید و با یک صافی از بقیه روغن جدا می‌شود. اکنون زمان صاف کردن روغن رسیده است. در این مرحله، بوزدایی از روغن صورت می‌گیرد و به همین منظور، روغن در معرض بخار پرفشار و دمای 230 تا 240 درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرد.
 • پس از این مرحله، روغن تصفیه شده با رنگی روشن، آماده بسته‌بندی و فروش می‌شود.

طرح احداث واحد توليد روغن زيتونبه این مقاله مرتبط است که پیشنهاد میکنیم مطالعه کنید.

سخن پایانی

صنعت تولید روغن سبوس برنج یکی از صنایعی است که هنوز در کشور ما رواج زیادی پیدا نکرده است. همین نکته مشوق کارآفرینان است تا با احداث کارخانه‌های تولید روغن، به کارآفرینی و فعالیت اقتصادی بپردازند. از مهم‌ترین ویژگی‌های تولید این محصول که در طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج باید به آن اشاره کنیم، آسان بودن روند تولید است. مصرف انرژی پایین و راندمان بالا از نکته‌های مهم دیگر در صنعت تولید روغن سبوس برنج است.

برای مشاوره و سفارش طرح توجیهی تولید روغن سبوس برنج با اعداد و ارقام به روز و اختصاصی با نرم افزار کامفار (فایل word , pdf) جهت اخذ جواز تاسیس و تسهیلات بانکی می توانید با شماره 09120085243 تماس حاصل فرمایید.#‌ایده #‌طرح منبع: ایتوجیهی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در این مقاله قرار است همراه هم سر از اطلاعاتی در بیاوریم که باور کردنش برای هر کسی کار سختی است.

2 ماه پیش

سیزده بدر یا همان که در تقویم‌ها نوشته‌اند روز طبیعت، به جا مانده از روزگار خوش رفته، هول بیدار شدن اول صبح، دلواپسی جمع کردن سور و سات، بازی‌های نیم‌روز ۱۳ و البته اضطراب و استرس غروبش که فردای برزخی در راه دارد.

2 ماه پیش

در مطلب پیش رو تصاویری از چند خانه زیبا و قدیمی در تهران را ارائه کردیم همراه با توضیحاتی مختصر درباره این خانه‌ها

2 ماه پیش

یک رویا اگر بخواهید تصور کنید برای این سال نورس، آن رویا چه می‌تواند باشد؟

2 ماه پیش

سیزده بدر یا همان که در تقویم‌ها نوشته‌اند روز طبیعت، به جا مانده از روزگار خوش رفته، هول بیدار شدن اول صبح، دلواپسی جمع کردن سور و سات، بازی‌های نیم‌روز ۱۳ و البته اضطراب و استرس غروبش که فردای برزخی در راه دارد.

2 ماه پیش

در زمان کودکی از پدر و مادر یا دیگر بزرگسالان چه دروغ‌هایی شنیده‌اید؟ دروغ‌هایی که به عنوان قانون زندگی به شما گفته شد و تنها پس از بزرگسالی دریافتید که حقیقت ندارند.

2 ماه پیش

در راهنمای خرید مخلوط کن به شما نکات ضروری که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه داشته باشید و بهترین مدل‌های موجود در بازار را معرفی میکنیم

2 ماه پیش

اگر قصد خرید چرخ گوشت دارید، لازم است بهترین مارک چرخ گوشت بازار را بشناسید. ما شما را با بهترین برند چرخ گوشت داخلی و خارجی آشنا می‌کنیم.

2 ماه پیش

با تحویل سال نو، مردم در حافظیه گرد هم آمده و سعی کرده اند اوقات خوشی را در آن لحظات ثبت کنند. اما بعد از دورهمی مردم در حافظیه عکس‌هایی منتشر شده که نشان میدهد جمعیتِ زیاد مردم در آنجا، خسارت‌هایی به جا گذاشته

2 ماه پیش

بیشتر...