تیتر برتر |
۳ هفته پیش

کاربرد زعفران در آشپزی طرز تهیه پائیا سایت تیتربرتر TitreBartar com

کاربرد زعفران در آشپزی/طرز تهیه پائیا

تیتربرتر؛زعفرانعلاوه بر اینکه در مصارف درمانی استفاده می شود کاربرد غذایی نیز دارد و در خیلی از غذاها، کیک ها و آشپزی هم استفاده می شود در ادامه می خواهیم به طرز تهیه یکغذای خوشمزه اسپانیایی به نام پائیابپردازیم با ما همراه باشید.

پائیا چیست؟

پائیایکی از لذیذترین غذاهای ملی اسپانیا است که در فارسی به اشتباه با نام «پائلا» خوانده می‌شود.ماده اصلی تشکیل‌دهنده این غذا، برنجاست و تنوع زیادی دارد. پائیا در بخش خودمختاروالنسیادرشرق اسپانیاخلق شد؛ اما در حال حاضر در سراسر اسپانیا از محبوبیت بالایی برخوردار است.

پائیادر روزهای آخرهفته با مراسمی خاص در ظرفی بزرگ و روی آتش هیزم در فضای باز حیاط با حضور اعضای خانواده و دوستان، طبخ و سرو می‌شود و بهانه‌ای برای گردهم آوردن عزیزان به شمار می‌آید.

پائیارا با انواعگوشت مانند مرغ، مرغابی، حلزون، ماهی مرکب، میگو، صدف سیاه و صدف دوکفه‌ایدرست می‌کنند. از دیگر مواد تشکیل‌دهنده این غذا نیز می‌توان بهلوبیا سبز، لوبیای لیما، گوجه‌فرنگی، روغن زیتون،زعفران، کنگر فرنگی و سیراشاره کرد.گیاه‌خواراننیز می‌توانند از نسخهپائیای سبزیجات با قارچ و زیتونلذت ببرند.

دستور پختی که امروز با توجه به ذائقه ایرانیان برای شما در نظر گرفتیم،نسخه پائیای مرغاست که امیدواریم از آن نهایت لذت را ببرید.

طرز تهیه پائیا

مواد لازم برای تهیه پائیا

 • ۴ قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • ۱ عدد پیاز طلایی پوست‌کنده و کاملا ریز خردشده
 • ۱ عدد فلفل دلمه‌ای قرمز؛ دانه‌های آن را جدا و به‌صورت نگینی ریز خرد کنید
 • ۳ حبه سیر پوست‌کنده و رنده‌شده یا له‌شده
 • ۲ عدد سینه فیله به وزن تقریبی ۸۰۰ گرم؛ برش خورده به قطعات ۲٫۵ سانتیمتری و با نمک و فلفل سیاه مزه‌دار شده
 • ۲٫۵ پیمانه برنج دانه کوتاه (ترجیحا ایرانی)
 • ۳ لیوان (۶۰۰ میلی‌لیتر) آب مرغ گرم
 • ۱ قاشق چای‌خوریزردچوبه
 • ۱ قاشق چای‌خوری پاپریکا
 • زعفران به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • ۴۰۰ گرم گوجه کنسروی خردشده
 • ۱ لیوان آب یا آب مرغ اضافه
 • یک لیوان نخودفرنگی
 • یک دسته جعفری تازه خردشده
 • قاچ‌های لیموترش برای سرو

مراحل دستور پخت پائیا

مرحله اول دستور پخت پائیا

مقدار ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتونرا در یک ماهیتابه بزرگ با عمق زیاد(قطر حداقل ۳۸ سانتی‌متر)بریزید و روی حرارت زیاد بگذارید تا روغن گرم شود.

مرحله دوم دستور پخت پائیا

پیاز و فلفل دلمه خردشده را به آن اضافه کنید و شعله گاز را روی حالت متوسط قرار دهید. سرخ‌کردن و هم‌زدن را تا زمانی که سبزیجات نرم و کاراملی شوند، ادامه دهید. این فرآیندحدودا ۵ تا ۸ دقیقهبه طول می‌انجامد.

مرحله سوم دستور پخت پائیا

سیر را به ماهیتابه اضافه کنید و به‌مدت یک دقیقه تا زمانی که بوی آن دربیاید، به سرخ‌کردن ادامه دهید. سیر، پیاز و فلفل دلمه سرخ‌شده را از ماهیتابه دربیاورید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم دستور پخت پائیا

مقدار ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون، تکه‌های سینه مرغی که با نمک و فلفل مزه‌دار شده‌اند وزردچوبهرا در ماهیتابه بریزید. سرخ‌کردن و هم‌زدن را تا زمانی ادامه دهید که مرغ، نیم‌پز شود. مرغ را از ماهیتابه دربیاورید و کنار بگذارید.

مرحله پنجم دستور پخت پائیا

برنج را در ماهیتابه بریزید و به‌مدت ۳ دقیقهآن را برشته کنید و به‌صورت مداوم هم بزنید.

مرحله ششم دستور پخت پائیا

زعفران، کمی فلفل سیاه، نمک و پاپریکا را به۳ لیوان آب مرغگرم اضافه کنید و هم بزنید؛ سپس آب مرغ را به برنج اضافه کنید.

مرحله هفتم دستور پخت پائیا

سپس پیاز، سیر و فلفل دلمه را بعلاوه تکه‌های مرغ به برنج و آب مرغ اضافه کنید. گوجه‌فرنگی را هم داخل ماهیتابه بریزید. این ترکیب را به‌مدت۲۰ تا ۲۵ دقیقهروی حرارت متوسط گاز بپزید تا برنج نرم شود، مرغ کاملا بپزد و آب مرغ کاملا جذب ترکیبات غذا شود. اگر آب غذا تمام شد و احساس کردید برنج یا مرغ، کاملا نپخته است، می‌توانید کمی آب یا آب مرغ، بسته به سلیقه‌تان به ماهیتابه اضافه کنید.

مرحله هشتم دستور پخت پائیا

نخودفرنگی و جعفری را اضافه کنید و با بقیه مواد ترکیب کنید.۱ یا ۲ دقیقهدیگر آن را بپزید تا فقط گرم شوند.

مرحله نهم دستور پخت پائیا

پائیارا مزه کرده و نمک و فلفل آن را تنظیم کنید. سپس باقاچ‌ و لیموآن را تزئین کنید و بالافاصله به سر میز بیاورید.پائیا را در یخچال به‌مدت ۵روزو در فریزربه‌مدت ۴ ماهمی‌توان نگه داشت.

خواص درمانی زعفران

از جمله خواص زعفران می توان به این موارد اشاره کرد:

 • کمک به هضم طبیعی غذا، تقویت کننده معده و ضد نفخ
 • مسکن، بویژه در درمان دردهای لثه و قولنج
 • ضد تومور، جمع کننده رادیکالهای آزاد (خاصیت ضد سرطانی)
 • شادی بخش، درمان دردهای عصبی، آرام بخش، درمان کم خوابی
 • تقویت کننده حافظه، افزایش دهنده تمرکز، ضد تشنج، افسردگی اسپاسم،آلزایمرو پارکینسون
 • درمان فشار خون، کاهش کلسترول، درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن در دختران، کاهش درصد احتمال بروز بیماریهای قلبی و تصلب شرایین و افزایش سلامت قلب
 • درمان بیماریهای تنفسی نظیر آسم، سرماخوردگی، سرفه
 • افزایش جریان خون در شبکیه، درمان اختلالات لکه زرد شبکیه بر اثر پیری
 • درمان کوفتگی و رماتیسم به صورت استعمال خارجی
 • درمان بیماریهایی نظیر اسهال خونی، سرخک، بزرگ شدن کبد و طحال و عفونت دستگاه ادراری.
 • همچنین تحقیقات انجام شده، نشان می دهد که ترکیبات موجود درزعفراندر درمان برخی از انواع سرطانها در حیوانات آزمایشگاهی تأثیر داشته است.

تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف زعفران

زعفران نه تنها باعث خوش عطر و طعم‌دار شدن غذا، بلکه باعثتقویت سیستم ایمنی بدننیز می‌شود. این گیاه مملو ازویتامین‌هایBمانند B۱ ،B۲ و B۶به علاوه ویتامین C است که همگی برای داشتن یک سیستم ایمنی سالم و با عملکردی بالا بسیار مفید هستند. علاوه بر این، زعفران دارای کاروتنوئیدهایی است که بر پاسخ ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد. حتی تحقیقات براین باور است که روغن‌های اساسی این گیاه، سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.

محققان دریافته‌اند کهزعفرانبا تحریک پاسخ سریع سلولی به عنوان یک تقویت کننده سیستم ایمنی بالقوه، به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. جالب توجه است، همان مطالعه یکی از جدایی ناپذیرترین مزایای زعفران که خاصیت ضد سرطانی بودن آنست را نشان می‌دهد. با توجه به مزایای زعفران در تقویتسیستم ایمنی بدن، این گیاه اثرات زیادی در درمان یا پیشگیری از بیماری‌ها و ویروس‌های آینده می‌تواند داشته باشد.

گردآورنده:آیدا رضایی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جدول زمان‌بندی واکسیناسیون کرونا در سال 1400,زمان‌بندی واکسیناسیون کرونا در ایران,تزریق واکسن به ۸۰ ساله ها در ۶۵نقطه تهران,شروع فاز دوم واکسیناسیون به صورت پلکانی

6 ساعت پیش

جدیدترین روش ها در درمان افسردگی کدامند,شاید افسردگی فقط یک بار در طول زندگی تان رخ دهد,اما هر فردی مرحله های متعددی از افسردگی را تجربه می کند, در طی این مراحل، نشانه ها بیشتر روزها بروز می کنند و شاید تقریباً هر روز بروز کنن,درتیتربرتر به این بیماری پرداخته ایم با ما همراه باشید

13 ساعت پیش

راه های درمان آنفلوآنزا در زمان بارداری,همانطور که می دانیم بیماری آنفلوآنزا به خودی خود می‌تواند خطرناک باشد اما اگر زنان باردار به آن مبتلا شوند,خطر آن حتی بیشتر هم می‌شود در تیتربرتر به درمان این بیماری پرداخته ایم با ما همراه باشید,توصیه های مهم پیشگیری بیماری آنفلوآنزا برای زنان باردار,زمان واکسن آنفلوآنزا,افراد در معرض خطر آنفلوآنزا,کی باید به دکتر مراجعه کرد

13 ساعت پیش

سریال بچه مهندس5 ساخته می شود,آشنایی با سریال بچه مهندس5,اسامی بازیگران سریال بچه مهندس5,زمان پخش سریال بچه مهندس5,تغییرات جدید بچه مهندس5,

14 ساعت پیش

شکایت از کارفرما بدون قرارداد کتبی هم امکان دارد و قوانین قانون کار و تأمین اجتماعی بر قرارداد شفاهی نیز حاکم است.

20 ساعت پیش

دوست دارم از راه اصولی و درست وارد دنیای بازیگری شوم, تسلط به زبان عربی دارم ,بیوگرافی فاطمه عمیدی,بازیگر مورد علاقه فاطمه عمیدی

20 ساعت پیش

اینکه محیط خانه را شلوغ نکنیم یا وسیله‌ای را انتخاب کنیم که به سبک چیدمان ما بیاید، باعث می‌شود سراغ اکسسوری ها در دکوراسیون خانه نرویم.

22 ساعت پیش

  دورکاری در قانون کار  مربوط به رابطه بین کارمند و کارفرما است این قانون تنها مربوط به کسانی است که برای دولت یا حکومت مشغول به کار هستند.

23 ساعت پیش

چرا کودکان به حرف والدین گوش نمی دهند,علت بی توجهی کودکان به پدر و مادر,پدر و مادر با کودک چگونه باید برخورد کنند,چرا کودک یکی از والدین را ترجیح می دهد,کودک با چه کارهایی بی توجه می شود,

دیروز

بازیگر نقش میرزا آقاخان نوری در سریال جیران کیست,بیوگرافی بازیگر نقش میرزا آقاخان نوری در سریال جیران,ازدواج امیر جعفری,بیوگرافی ریما رامین فر,بازی امیر جعفری در نقش میرزا آقاخان نوری سریال جیران,اسامی بازیگران سریال جیران,خلاصه داستان سریال جیران,زمان پخش سریال جیران

دیروز

آشنایی با فیلم کلاغ ها,اسامی بازیگران فیلم کلاغ ها,معرفی فیلم کلاغ ها,خلاصه داستان فیلم کلاغ ها,اسامی بازیگران فیلم کلاغ ها,معرفی عوامل فیلم کلاغ ها,مجموعه کارهای شیوا سرمست کارگردان فیلم کلاغ ها

دیروز

آشنایی با انیمیشن گنج اژدها,معرفی انیمیشن سینمایی گنج اژدها,افتخارات انیمیشن سینمایی گنج اژدها,خلاصه داستان انیمیشن سینمایی گنج اژدها,زمان پخش انیمیشن سینمایی گنج اژدها

دیروز

طلاق بیل گیتس چهارمین فرد ثروتمند جهان,مرور گران‌ترین طلاق‌های تاریخ جهان,چک 1.8 میلیارد دلاری بیل گیتس به همسرش

1 روز پیش

بیمه مشاغل آزاد برای اشخاصی است که شغل آزاد دارند. همچنین افرادی که تحت عنوان کارفرما هستند. نیز میتوانند از این بیمه استفاده کنند.

1 روز پیش

پیامد نپرداختن شارژ آپارتمان این است که علیه افرادی که از پرداخت به موقع هزینه‌های مشترکشان خودداری می‌کنند طرح دعوا نمود.

1 روز پیش

بیشتر...