تیتر برتر |
1 ماه پیش

عید فطر 1400 در ایران دقیقا چه روزی است سایت تیتربرتر TitreBartar com

پنچشنبه عید فطر است یا جمعه؟

تیتربرتر:در روزهای پایانیماه رمضانهستیم و کم کم بعد از یک ماه روزه داری بهعید سعید فطرنزدیک می شویم. اماعید فطر 1400 دقیقا چه روزی استو باید در این روز چه آدابی را رعایت کنیم؟

تاریخچه عید فطر

عید فطرروز اول ماه شوال و از مهم‌ترین اعیاد مسلمانان است. در روایات این روز برای کسانی که روزه آنها درماه رمضانپذیرفته شده، روز عید و پاداش معرفی شده است.

در این روز،روزه گرفتن حرامو پرداختزکات فطرهبر مسلمانان واجب است.در این روز اهمیت پیوندهای اجتماعی بیش از پیش نمایان می‌گردد و جامعه در جهت عاری شدن از فضای دو قطبی فقیر و غنی پیشروی می‌کند؛ به گونه‌ای که اساس توزیع ثروت بر پایه عدل و انصاف خواهد بود.در ایران از سال۱۳۹۰ش به مناسبت عید فطر، دو روز تعطیل است.

روز شروع و پایان ماه رمضان 1442

همانگونه که شرط اعلام ماه رمضان با رویت هلال ماه است زمان پایان این ماه مبارک و اعلام فرارسیدن عید فطر نیز رویت هلال ماه شوال است.

حالا براساستقویم رسمی 1400شروع ماه مبارک رمضان 25 فروردین اعلام شد که در این روز نیز ماه رمضان رویت شد.

همچنین روز پایان ماه رمضان و موعد عید سعید فطر طبقتقویم رسمیروزپنج شنبه 23 اردیبهشت سال 1400اعلام شد.

نحوه اعلام عید فطر

از آن‌ جایی که شرط اعلامماه شوالبارویت هلال ماهبه وقوع می‌پیوندد، همواره در کشورهای مسلمان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور،رویت هلال ماه اول ماه شوالوروز عید فطرمتغیر است به صورتی که ممکن است به طور مثال در عربستان سعودی روز پنجشنبه عید فطر اعلام شود اما در ایران جمعه روز عید فطر اعلام شود.

گفتنی است در ایران به طور عمده تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع (مقام معظم رهبری، سید علی خامنه‌ای) است و پیروی از آن طبق نظر بعضی مراجع تقلید و علمای شیعه، بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند لازم است.

عید سعید فطر 1400 در ایران چه روزی است؟

عید سعید فطر سال 1400 در ایران براساس تقویم رسمی 23 اردیبهشت ماه درج شده است.

اما بررسی اعلام حجت الاسلام موحدنژاد، عضو ستاد استهلال دفتر رهبری؛ طبق پیش بینی کارشناسان،رویت هلال ماه شوالدر غروب چهارشنبه 22 اردیبهشت 1400 کمی دشوار است و احتمال اینکهپنجشنبه روز آخر ماه مبارک رمضانوجمعهروز عید فطر باشد وجود دارد.

فردا در چه کشورهایی عید فطر است؟

عربستان، امارات، قطر، سوریه، مصر، کویت، بحرین، سودان، یمن، اردن، فلسطین، لبنان، الجزایر، لیبی، عمان، اقلیم کردستان عراق و دیوان وقف سنی عراق اعلام کردند که روز پنجشنبه 23 اردیبهشت 1400 نخستین روز ماه شوال و عید فطر است.

بر این اساس سازمان حرمین شریفین اعلام کرد که هلال ماه شوال ۱۴۴۲ هجری قمری هنوز مشاهده نشده وعید فطر در عربستانروز پنجشنبه ۱۳ مه ۲۰۲۱ (۲۳ اردیبهشت) خواهد بود.

تاریخ دقیق عید فطر سال 1400 در تقویم شمسی

تاریخ دقیق عید فطر سال 1400 در تقویم شمسی مصادف است با:

پنجشنبه، 23 اردیبهشت 1400 (1400/02/23)

تاریخ دقیق عید فطر سال 1400 در تقویم قمری 1442

تاریخ دقیق عید فطر سال 1400در تقویم قمری 1442 مصادف است با:

الخمیس، 1 شوال 1442  (1442/10/01)

تاریخ دقیق عید فطر سال 1400 در تقویم میلادی 2021

تاریخ دقیق عید فطر سال 1400 در تقویم میلادی 2021 مصادف است با:

Thursday, 13 May 2021  (2021/05/13)

توجه: در صورت رویت نشدن حلال ماه، این تاریخ ممکن هست تغییر کند.

آداب و رسوم عید فطر

تکبیر

از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر، تکبیر است. تکبیر در روز عید فطر، برگرفته از آیه‌ای ازقرآناست و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود.

الله أکبر الله أکبر الله أکبر
لا إله إلا الله
الله أکبر الله أکبر
ولله الحمد
الله أکبر کبیراً
والحمد لله کثیراً
الله بزرگ‌ترین است، الله بزرگ‌ترین است، الله بزرگ‌ترین است.
خداوندی نیست مگر الله
الله بزرگ‌ترین است. الله بزرگ‌ترین است.
و ستایش همه از آن الله است.
الله به راستی بزرگترین است.
و ستایش بسیار از آن الله است

غسل

در متون اسلامی، توصیه شده‌است که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان، تن خود را در آب بشویند و غسل کنند. غسل عید، از سنت‌های مسلمانان در روز عید است و در آن فرقی بین مردان، زنان و کودکان نیست. برخلاف غسل جمعه، غسل عید می‌تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت‌های روز عید فطر است.

اقامه نماز

مهم‌ترین عمل در روز عید فطر، نماز عید فطراست. نماز عیدزمان برگزاری نماز بعد از طلوع آفتاب تا ظهر روز عید است.این نماز باید به جماعت خوانده شود و به عقیده شیعه در زمان غیبت، خواندنش مستحب است.کیفیت برگزاری نماز هم مانند نماز عید قربان به این صورت است که:

در رکعت اوّل: بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر گفت و بعد از هر تکبیر یک قنوت خواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد.

در رکعت دوم: بعد از خواندن حمد و سوره چهار تکبیر گفته می‌شود و بعد از هر تکبیر قنوت خوانده می‌شود و بعد از تکبیر پنجم به رکوع رفته و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد و سلام گفته می‌شود.

سنت‌ مسلمانان در روز عید فطر

در متون اسلامی، توصیه شده است که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان، حمام و غسل کنند.

غسل عید، از سنت‌های مسلمانان در روز عید است و در آن فرقی بین مردان، زنان و کودکان نیست. برخلاف غسل جمعه، غسل عید می‌تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت‌های روز عید فطر است.

از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر، تکبیر است. تکبیر در روز عید فطر، برگرفته از آیه‌ای از قرآن است و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود.

میزان تعطیلی عید فطر در کشورهای مختلف

عید فطریکی از اصلی‌ترین عیدهایمسلماناندر کشورهای مختلف عربی و غیر عربی است که با تعطیلات مراکز دولتی، بانک‌ها و مدارس از ۲ تا ۱۲ روز همراه است. البته با توجه به تقارن این تعطیلات با دیگر تعطیلات رسمی و همچنین مصوبات سالانه هر دولت برایتعطیلات عید فطر، این عدد ممکن است تغییراتی داشته باشد.

 • عربستان 12 روز
 • قطر  11 روز
 • سوریه 9 روز
 • امارات 9 روز
 • عمان 9 روز
 • کویت 9 روز
 • مالزی 7 روز
 • اردن  6 روز
 • سودان 5 روز
 • اندونزی  5 روز
 • بحرین  5 روز
 • افغانستان 3 روز
 • پاکستان 3 روز
 • ترکیه 3 روز
 • عراق  3 روز
 • ایران 2 روز

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آشنایی با سریال خاتون,معرفی سریال خاتون,اسامی بازیگران سریال خاتون,خلاصه داستان سریال خاتون,زمان پخش در سریال خاتون در شبکه نمایش خانگی,معرفی عوامل سریال خاتون

3 روز پیش

ماجرای درگذشت ابوالفضل شاه کرم بازیگر سینما,جزئیات درگذشت ابوالفضل شاه کرم,علت درگذشت ابوالفضل شاه کرم,واکنش پرویز پرستویی به درگذشت ابوالفضل شاه کرم,زمان مراسم خاکسپاری ابوالفضل شاه کرم,بیوگرافی ابوالفضل شاه کرم,سوابق هنری ابوالفضل شاه کرم

3 روز پیش

اگر در کسب ‌و کارتان با چک سر و کار دارید باید اطلاعات خود پیرامون چک را افزایش دهید در این مطلب به اقدامات حقوقی وجه چک می‌پردازیم.

3 روز پیش

نحوه ست کردن رنگ چشم با مانتو,ست کردن رنگ چشم با مانتو,راهکاری برای ست کردن رنگ چشم با لباس,,,,,,,

3 روز پیش

در کشور پیش فروش مسکن با مشکلاتی مواجه است، که یکی از دلایل اصلی ناامنی در آن ، پیش فروش یک ملک به چند نفر است.

3 روز پیش

سریع ترین راه کسر خدمت سربازی در سال 1400,معرفی شرایط کسر خدمت سربازی در سال 1400,انواع کسری خدمت سربازی,راه کسرخدمت

3 روز پیش

مقررات و فراخوان سی‌وچهارمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان که پاییز امسال با مشارکت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان برگزار می‌شود، منتشر شد.

3 روز پیش

آشنایی با سریال شب عید,معرفی سریال شب عید,خلاصه داستان سریال شب عید,اسامی بازیگران اصلی سریال شب عید,اسامی کامل بازیگران سریال شب عید,زمان پخش سریال شب عید,معرفی عوامل سریال شب عید

3 روز پیش

آشنایی با سریال دیو و ماه پیشونی,معرفی سریال دیو و ماه پیشونی,خلاصه داستان سریال دیو و ماه پیشونی,اسامی بازیگران سریال دیو و ماه پیشونی,معرفی عوامل سریال دیو و ماه پیشونی

3 روز پیش

,معرفی فیلم داستانی خوناب,خلاصه داستان فیلم داستانی خوناب,اسامی بازیگران فیلم داستانی خوناب,بیوگرافی مجتبی قاسمی کارگردان فیلم داستانی خوناب,معرفی عوامل فیلم داستانی خوناب

3 روز پیش

آشنایی با فیلم یوشید,معرفی فیلم یوشید,خلاصه داستان فیلم یوشید,اسامی بازیگران فیلم یوشید,بیوگرافی پیمان مقدمی بازیگر فیلم یوشید,معرفی عوامل فیلم یوشید

3 روز پیش

آشنایی با مارین ون هولک بازیگر فیلم قبله عالم,بیوگرافی مارین ون هولک,بیوگرافی مارین ون هولک ,تحصیلات مارین ون هولک,شروع فعالیت هنری مارین ون هولک,بازیگر فیلم قبله عالم,فیلم قبله عالم,معرفی سریال قبله عالم,اسامی بازیگران سریال قبله عالم,خلاصه داستان سریال قبله عالم,,

3 روز پیش

بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی کیست,بیوگرافی غزل شجاعی,بیوگرافی بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی,بازیگر نقش ایرینا در سریال مردم معمولی,نقش ایرینا درسریال مردم معمولی,ایرینا در سریال مردم معمولی,سریال مردم معمولی,ازدواج غزل شجاعی,شروع فعالیت هنری غزل شجاعی,بازی غزل شجاعی نقش ایرینا فیلم مردم معمولی,معرفی سریال مردم معمولی,اسامی بازیگران سریال مردم معمولی,خلاصه داستان سریال مردم معمولی,عوامل فیلم مردم معمولی,مریم بالوی فیلی

3 روز پیش

آشنایی با فیلم ارتودنسی,معرفی فیلم کوتاه ارتودنسی,حضور فیلم ارتودنسی در جشنواره ها,اسامی بازیگران فیلم کوتاه ارتودنسی,معرفی عوامل فیلم کوتاه ارتودنسی

3 روز پیش

آشنایی با پرواز همای خواننده ستاد رئیسی,جزئیات انتخاب پرواز همای به عنوان خواننده ستاد رئیسی,صفحه اینستاگرام پرواز همای,زندگی‌نامه پرواز همای,تحصیلات پرواز همای,ازدواج و همسر پرواز همای,صحبت های پرواز همای,بیوگرافی پرواز همای

3 روز پیش

بیشتر...