تیتر برتر |
4 روز پیش

چگونه بفهمم عزت نفس پایینی دارم سایت تیتربرتر TitreBartar com

یکی از عللهای استرس و افسردگی:

تیتربرتر:عزت نفسنه تنها در احساس و رفتار با خود تأثیر می گذارد بلکه می تواند در نحوه برخورد دیگران با شما نیز نقش داشته باشد. این می تواند بر انگیزه شما برای پیگیری مواردی که در زندگی می خواهید و توانایی شما در ایجاد روابط سالم و حمایتی تأثیر بگذارد. عزت نفس ضعیف می تواند بر افکار، احساسات و الگوهای رفتاری فرد تأثیر بگذارد. گاهی اوقات این علائم می توانند بیشتر نمایان شوند، اما در برخی موارد بسیار کمتر می توانند باشند.

برخی از افراد باعزت نفس پاییندر مورد خود صحبت منفی می کنند، در حالی که برخی دیگر برای اطمینان از اینکه دیگران از آن ها راضی هستند از تلاش خود منصرف می شوند. در هر صورت، این کمبود ارزش شخصی می تواند تأثیر منفی جدی بر زندگی و سلامتی فرد داشته باشد.

نشانه های عزت نفس پایین

اعتماد به نفس ضعیف

افراد با اعتماد به نفس پایین تمایل بهعزت نفس پایینیدارند و بالعکس. اعتماد به نفس به خود و توانایی های شما این امکان را می دهد که بدانید برای مدیریت موقعیت های مختلف می توانید به خود اعتماد کنید.اعتماد به نفسبه این معنی است که شما احساس راحتی و اطمینان می کنید در بسیاری از مواردی که ممکن است در زندگی با آن ها روبرو شوید، می توانید نقش مهمی را در سلامت عمومی خود ایجاد.

مقایسه منفی اجتماعی

مقایسه اجتماعی گاهی اوقات می تواند عملکرد مثبتی داشته باشد و احساس خود شخص را تقویت کند. با این حال، مقایسه خود با دیگران نیز می تواند در آسیب رساندن بهعزت نفسنقش داشته باشد. افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند ممکن است بیشتر در مقایسه با معیارهای اجتماعی رو به بالا شرکت کنند یا خود را با افرادی مقایسه کنند که فکر می کنند بهتر از خودشان هستند. مقایسه اجتماعی رو به بالا همیشه بد نیست. بعضی اوقات این مقایسه ها می توانند منبع اطلاعات و الهام بخشی برای پیشرفت باشند. با این وجود، هنگامی که افراد دچار احساس عدم کفایت یا ناامیدی می شوند، می تواند عزت نفس را مهار کند.

نگرانی و شک به خود

حتی پس از تصمیم گیری، افرادی کهعزت نفسپایینی دارند اغلب نگران این هستند که انتخاب اشتباهی کرده اند. آن ها در عقاید خود شک دارند و ممکن است اغلب به جای اینکه به انتخاب خود پایبند باشند، به آنچه دیگر انتخاب می کنند فکر کنند. این امر اغلب می تواند منجر به حدس و گمان زیادی در مورد اعتماد به نفس شود، که تصمیم گیری در مورد زندگی خود را برای افراد با اعتماد به نفس پایین دشوار می کند.

مشکل در پذیرش بازخورد مثبت

عزت نفس پایینرابطه مستقیمی با عدم پذیرش بازخورد مثبت است. از آنجا که آن ها نظر مثبتی در مورد خود ندارند، پذیرفتن تعریف و تمجید از دیگران دشوار است. این بازخورد مثبت اغلب با سو ظن و بی اعتمادی روبرو می شود. این کلمات تعارفی با اعتقادات آن ها در مورد خودشان همخوانی ندارد، بنابراین افرادی که دارای مشکلات عزت نفس هستند حتی ممکن است احساس کنند که شخص مقابل آن ها را مسخره کرده است.

گفتگوی منفی با خود

عزت نفس پایینباعث می شود افراد بیش از نقاط قوت خود بر روی نقایص خود تمرکز کنند. به نظر می رسد که آنها به جای اینکه خود را با گفتگوی مثبت بسازند، همیشه حرف های منفی برای خود دارند. آن ها هنگامی که اوضاع اشتباه پیش می رود، خود را سرزنش می کنند و همیشه برخی از جنبه های خود را نقص می بینند.

ترس از شکست

از آنجا که آن ها اعتماد به نفس و عزت نفس در توانایی های خود ندارند، توانایی خود را در راه رسیدن به موفقیت شک می کنند. در حالی که آن ها ممکن است از شکست ترس داشته باشند، اما تمایل دارند که از چالش ها اجتناب کنند یا بدون اینکه واقعاً تلاش کنند سریع تسلیم می شوند. این ترس از شکست را می توان در رفتارهایی مانند رفتار در هنگام خراب شدن کارها یا جستجوی راه هایی برای پنهان کردن احساس عدم کفایت مشاهده کرد.

تأثیر عزت نفس پایین

تحقیقات نشان می دهد که عزت نفس پایین با تعدادی از مشکلات بهداشت روان مرتبط است:

 • اضطراب
 • اختلالات اشتها
 • پریشانی احساسی
 • اختلال هراس
 • رفتارهای پرخطر
 • اختلال اضطراب اجتماعی
 • مصرف مواد
 • فشار روحی

عزت نفس پایینمی تواند دستیابی به اهداف شما و ایجاد روابط سالم و حمایتی را دشوارتر کند. همچنین می تواند در بروز برخی مشکلات و شرایط بهداشت روان از جمله اضطراب وافسردگینقش داشته باشد. تحقیقات همچنین نشان داده است که افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند نیز در معرض خطر تفکر خودکشی قرار دارند.

چگونه عزت نفس بسازیم؟

اگر باعزت نفس پاییندست و پنجه نرم می کنید، مواردی وجود دارد که می توانید برای بهبود احساس خود نسبت به خود انجام دهید. برخی از این استراتژی ها عبارتند از:

به افکار خود توجه کنید

توجه به افکار منفی خودکار را که هر روز دارید شروع کنید. هنگامی که افکار منفی متوقف می شوند، مهم است که برای شناسایی آن ها و جایگزینی تفکر مفید و مثبت به جای تفکر منفی، تلاش کنیم.

خودت را ببخش

اگر شما تمایل دارید که به اشتباهات یا شکست های خود دقت کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه خود را ببخشید و ادامه دهید. با انجام این کار می توانید تمرکز خود را بر روی کارهایی که می توانید در آینده بهتر انجام دهید به جای موارد منفی که در گذشته رخ داده است، حفظ کنید.

خودت را  بپذیر

مهم است که این ایده را که برای داشتن ارزش باید کامل باشید، کنار بگذارید. روی پذیرفتن آنچه امروز هستید کار کنید. این بدان معنا نیست که شما اهداف یا چیزهایی ندارید که ممکن است بخواهید روی آن ها کار کنید، اما مهم این است که تشخیص دهید لیاقت عشق و احترام از خود و دیگران دقیقاً همانطور که الان هستید را دارید.

برای خود ارزش قائل باشید

وقت بگذارید و به چیزهایی که به دست آورده اید و چیزهایی که به آن ها افتخار می کنید فکر کنید. به خودتان اجازه دهید بدون مقایسه و تمرکز روی چیزهایی که می خواهید تغییر دهید، از ارزش و استعداد خود قدردانی کنید. برای اینکه به خودتان ارزش دهید نیازی به بهتر بودن ندارید، اما یادگیری ارزش دادن به خود می تواند به شما کمک کند تا در جهت اهداف خود تلاش کنید.

راه های ایجاد عزت نفس

 • کاری کنید که به شما احساس خوبی بدهد.
 • از نظر جسمی فعال باشید، ورزش می تواند به بهبود خلق و خو کمک کند.
 • به چیزی فکر کنید که در آن مهارت دارید.
 • یک دفتر قدردانی داشته باشید.
 • یک فکر منفی را به چالش بکشید.
 • با افرادی وقت بگذارید که به شما احساس خوبی می دهند.
 • داوطلب کمک به دیگران شوید.
 • به یاد داشته باشید که همه اشتباه می کنند.
 • موفقیت های خود را، چه موفقیت های بزرگ و چه کوچک، جشن بگیرید.
 • از پادکست ها و کتاب های انگیزشی استفاده کنید.

عزت نفسدر توانایی شما در دستیابی به اهداف، ایجاد روابط سالم و احساس خوب نسبت به آنچه که هستید، نقش مهمی دارد. در حالی که همه افراد هر چند وقت یکبار با اعتماد به نفس خود دست و پنجه نرم می کنند،عزت نفس پایینمی تواند بر توانایی شما در احساس خوشبختی تأثیر بگذارد و حتی می تواند شما را در معرض شرایط بهداشت روانی مانند اضطراب و افسردگی قرار دهد.

اگر علائم اعتماد به نفس و عزت نفس پایین را تجربه می کنید، روش هایی وجود دارد که می توانید از آن ها کمک بگیرید. صحبت با یک پزشک یا یک روانشناس متخصص را در نظر بگیرید. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند الگوهای فکری که باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس می شوند را تغییر دهید.

تغییر دیدگاه شما نسبت به خود ممکن است کمی وقت و تلاش ببرد، اما با گذشت زمان می توانید یاد بگیرید که خودتان را برای آنچه که هستید بهتر ببینید و دوست بدارید.

آیا شما عزت نفس بالایی دارید، راهکارها و تجربیات خود را برای کاربران به اشتراک بگذارید.

نویسنده: مهرداد اکبری#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای ابتلای جمشید هاشم پور به کرونا پس از تزریق واکسن,جزئیات ابتلای جمشید هاشم پور به کرونا,بیوگرافی جمشید هاشم پور,ازدواج جمشید هاشم پور

3 روز پیش

بازیگر نقش مینا در سریال زندگی زیباست کیست,بیوگرافی ستایش رجایی نیا,بیوگرافی بازیگر نقش مینا در سریال زندگی زیباست,بازیگر نقش مینا در سریال زندگی زیباست,نقش مینا در سریال زندگی زیباست,مینا در سریال زندگی زیباست,سریال زندگی زیباست,ازدواج ستایش رجایی نیا,شروع فعالیت هنری ستایش رجایی نیا,بازی ستایش رجایی نیا در نقش مینا سریال زندگی زیباست,معرفی سریال زندگی زیباست,اسامی بازیگران سریال زندگی زیباست,معرفی عوامل سریال زندگی زیباست,

3 روز پیش

صاحبان مدارک گمشده بایستی برای گرفتن المثنی به ادارات مختلف مراجعه کنند در این مطلب به جلوگیری از سوء استفاده از مدارک می پردازیم.

3 روز پیش

نورپردازی اتاق نشیمن بسیار مهم است زیرا که شما ساعات زیادی را آنجا سپری می‌کنید. نور اتاق نشیمن تاثیر زیادی در حس آرامش و زیبایی فضا دارد

4 روز پیش

درگذشت امیرعباس محسنی,امیرعباس محسنی,جزئیات درگذشت امیرعباس محسنی,ازدواج و همسر امیرعباس محسنی,سوابق هنری امیرعباس محسنی,اینستاگرام امیرعباس محسنی,آثار امیر عباس محسنی,علت درگذشت امیرعباس محسنی,مجموعه کارهای امیر عباس محسنی

4 روز پیش

پیده یک نوع غذای مدرن ترکی است که به عنوان پیتزای ترکی نیز شناخته می شود. یک غذای خوشمزه و مجلسی برای کشور ترکیه است.

4 روز پیش

اولین تصویر نویدمحمد زاده و فرشته حسینی بعد از ازدواج منتشر شد-اولین تصویر فرشته حسینی و نویدمحمدزاده بعد از ازدواج

4 روز پیش

به دلیل ناآشنا بودن افراد با نکات حقوقی معاملات املاک، اختلافات زیادی بوجود آمده است در این مطلب به نکات مهم خرید و فروش ملک می‌پردازیم.

4 روز پیش

طلاق از طرف زن نیز امکان دارد و زن با دلیلی مثل عسر و حرج، می‌تواند درخواست طلاق دهد در این مطلب به تاثیر مخالفت مرد در طلاق می‌پردازیم.

4 روز پیش

اگر زگیل تناسلی دارید، بدانید که تنها نیستید، زگیل تناسلی بسیار شایع است. تعداد زیادی از مردم هرساله به زگیل تناسلی مبتلا می شوند., روش های درمان خانگی برای زگیل تناسلی

4 روز پیش

ویروس پاپیلومای انسانی می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود، حداقل 200 نوع از این نوع ویروس وجود دارد و تقریبا 40 نوع ناحیه تناسلی شما را آلود می کند.

4 روز پیش

بازیگر نقش سارا باجی در سریال آهوی من مارال کیست,بازی لاله اسکندری در نقش سارا باجی سریال آهوی من مارال,بیوگرافی نقش سارا باجی در سریال آهوی من مارال,ازدواج لاله اسکندی,سریال آهوی من مارال چند قسمت است,خلاصه داستان سریال آهوی من مارال,اسامی بازیگران سریال آهوی من مارال

4 روز پیش

زوج هایی را ممکن است ببینید که به نظر می رسد آن ها خوشبخت و شاد هستند. این زوج ها عادت هایی را دارند که باعث رضایت آن ها در زندگی می شود.

5 روز پیش

اعضای برنامه خندوانه کرونا گرفتند-جزئیات ابتلای اعضای خندوانه به کرونا-معرفی برنامه خندوانه-ایده اولیه خندوانه-محتوای برنامه خندوانه

5 روز پیش

بازی صحرا اسدالهی در سریال زندگی زیباست,بیوگرافی صحرا اسدالهی,بیوگرافی صحرا اسدالهی بازیگر سریال زندگی زیباست,صحرا اسدالهی بازیگر سریال زندگی زیباست,اسدالهی بازیگر سریال زندگی زیباست,سریال زندگی زیباست,تحصیلات صحرا اسدالهی,خانواده صحرا اسدالهی,ازدواج صحرا اسدالهی,شروع فعالیت هنری صحرا اسدالهی,علاقه مندی های صحرا اسدالهی,مصاحبه با صحرا اسدالهی,معرفی سریال زندگی زیباست,اسامی بازیگران سریال زندگی زیباست,معرفی عوامل سریال زندگی زیباست,مجموعه کارهای صحرا اسدالهی

5 روز پیش

بیشتر...