4 روز پیش
2 بازدید

کرونا همچنان با شدت عمل می‌کند - بیماری - مراقبت

کرونا همچنان با شدت عمل می‌کند

سلامت نیوز:عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي نسبت به تبعات ناشي از رعايت نکردن نکات بهداشتي و فاصله‌گذاري‌ها از سوي مردم هشدار داد و گفت: اپيدمي کرونا تمام نشده و همچنان با شدت گذشته عمل مي‌کند، بسياري از استان‌ها در وضعيت قرمز قرار دارند و آمار مبتلايان بسيار بالاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،عاطفه عابديني فوق‌تخصص بيماري‌هاي ريوي بيمارستان مسيح دانشوري اظهارداشت: تهران نيز وضعيت خوبي ندارد و طي چند روز اخير با روند رو به افزايشي روبه‌رو بوده که تماس‌هاي مکرر مردم در اماکن عمومي بدون استفاده از ماسک و ساير ابزار حفاظتي و عدم‌رعايت فاصله‌گذاري اجتماعي از مهم‌ترين عوامل افزايش شيوع و انتقال بيماري است. وي تصريح کرد: تماس‌هاي مکرر مردم در اماکن عمومي بدون استفاده از ماسک و ساير ابزارهاي حفاظتي و رعايت نکردن فاصله‌گذاري اجتماعي از مهم‌ترين عوامل شيوع و انتقال بيماري است.

وي با بيان اينکه کوويد 19 تظاهرات باليني و علائم متنوعي دارد، افزود: البته همچنان شايع‌ترين عضوي که درگير مي‌شود، ريه و بعد از آن علائم گوارشي است که به نظر مي‌رسد نسبت به اوايل شيوع اپيدمي افزايش يافته است.اين پزشک فوق‌تخصص ادامه داد: با گذشت زمان دانش متخصصان نسبت به اين بيماري نوپديد افزايش يافته است،‌ درحال حاضر مي‌دانيم که بسياري از سردردهاي مقاوم يا تازه آغاز شده يا کاهش حس چشايي يا بويايي مي‌تواند از علائم کرونا باشد.


سردردهاي مقاوم از علائم کرونا
عابديني ادامه داد: همچنين اختلالات لخته‌اي منجر به سکته مغزي نيز از ديگر علائم احتمالي ويروس کوويد‌19 است که در اوايل اپيدمي يا کمتر مشاهده مي‌شد يا توسط کادر درمان و متخصصان مورد توجه قرار نمي‌گرفت.

وي يادآور شد: اين در حالي است که طي چند وقت اخير برخي بيماران کرونايي با علائم سکته يا سردردهاي مقاوم تازه شروع‌شده مراجعه مي‌کنند. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تصريح کرد:

البته اين تظاهرات باليني متنوع به اين معنا نيست که ديگر ريه درگير نمي‌شود، بلکه علاوه بر ريه احتمال درگيري ساير بخش‌ها هم وجود دارد، ولي به نظر مي‌رسد که علائم بيماري نسبت به اوايل اپيدمي تغيير کرده بخصوص اين‌که افراد معمولا با علائم ناشايع مراجعه مي‌کنند و پس از ‌اسکن ريه، درگيري ريوي هم مشاهده مي‌شود و متاسفانه هنوز عامل مرگ بيماران کرونايي نارسايي‌هاي تنفسي است. عابديني درمورد وضعيت مرگ‌و‌مير بيماران کرونايي، عنوان کرد:

در ابتداي اپيدمي اکثر بيماران با وضعيت تنگي نفس حاد مراجعه مي‌کردند که همين مساله عامل افزايش آمار مرگ‌ومير بيماران کرونايي بود؛ البته احتمال جهش يا تضعيف و کاهش شدت آسيب‌زايي ويروس نيز جزو فرضيه‌هاي مطرح است که هنوز تاييد قطعي نشده است. او با بيان اينکه تعداد کيس‌هاي شديد بيماري کمي کاهش پيداکرده است، گفت:

البته هنوز ميزان مرگ‌ومير ناشي از بيماري کرونا وجود دارد و همچنان ناشناخته‌هاي زيادي درباره اين بيماري نوپديد باقي‌مانده، به عنوان نمونه هنوز نمي‌دانيم چه افرادي از نظر ايمني ژنتيکي مستعد ابتلا بوده و بدن‌شان قدرت مقابله با آن را ندارد. اين فوق‌تخصص ريه همچنين درباره درمان‌هاي مرتبط با کرونا تصريح کرد:

درمان کوويد 19 درحال حاضر به دو شاخه درمان‌هاي ضدويروسي و درمان براي تعديل سيستم ايمني تقسيم مي‌شود که بسته به شرايط بيمار و مرحله بيماري اعمال مي‌شود. عابديني يادآور شد: البته بسياري از اين درمان‌ها از همان نيمه‌هاي اسفند اعمال شده و طرح اين مساله که درحال حاضر روش‌هاي درماني داريم که در ابتدا نداشتيم، واقعا درست نيست.

وي به برخي علل کاهش آمار مرگ‌و‌مير بيماران کرونايي اشاره و تصريح کرد: در ماه‌هاي اخير علاوه بر افزايش دانش و تجربه کادر درمان، آگاهي مردم نسبت به اين بيماري بيشتر شده و افراد با ديدن علائم سريع‌تر به مراکز درماني مراجعه مي‌کنند که خود مساله باعث کاهش مرگ‌ومير شده و البته موضوع فرضيه تضعيف ويروس نيز مطرح است. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي همچنين درخصوص انتشار مطالبي در فضاي مجازي مبني بر درگيري شديد ريه در مبتلايان بدون علامت، اظهار داشت:

درگيري با ويروس کرونا مراحل و شدت مختلفي داشته و افراد را از مراحل ابتدايي تا شديد نارسايي ريه درگير مي‌کند، حتي ناقلين بدون علامت نيز وجود دارند که تنها از طريق انجام تست شناسايي شده‌اند. عابديني ادامه اد: با اين حال اگر فردي دچار نارسايي و درگيري شديد ريوي يعني درگيري بالاي 50 درصد باشد حتما علامت‌دار خواهد بود و بيماري به ‌صورت سرفه خشک يا تنگي نفس خود را نشان مي‌دهد و اگر فردي بي‌علامت باشد، مطمئنا درگيري ريوي خفيف است.


استفاده از ماسک ضروري است
اين فوق‌تخصص ريه بيمارستان مسيح دانشوري با تاکيد بر ضرورت استفاده از ماسک براي تمامي افراد جامعه، ‌عنوان کرد: بسياري از افراد ممکن است ناقل بدون‌علامت باشند و از اين طريق منجر به شيوع بالاتر بيماري شوند، ‌ برخي علائم خفيف داشته و بدون توجه به اين مساله در مجامع عمومي و محيط کار حاضر مي‌شوند و بيماري را به سايرين منتقل مي‌کنند و به اين مساله نيز توجه نمي‌کنند که شايد بيماري در نفر بعدي شديدتر ظاهر شده يا حتي منجر به مرگ افراد شود.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

پیوند سیاسی-فراکسیونی احمدی‌نژادی‌ها و پایداری‌ها در مجلس یازدهم؟

قبضه مجلس یازدهم در دست اصولگرایان اما و اگرها را درباره آرایش سیاسی و فراکسیونی این مجلس بیشتر کرد و این سوال مطرح می‌شود که آیا قرار است تنها یک فراکسیون سیاسی و اکثریت میدان‌دار باشد؟!

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

پیام تسلیت روحانی، جهانگیری و لاریجانی به تولیت آستان قدس رضوی

رئیس جمهوری در پیامی درگذشت همشیره مکرمه حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی را تسلیت گفت و از درگاه ایزدمنان برای آن فقیده سعیده غفران و رضوان الهی مسالت کرد.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

جایگزین آب آهک در مربای کدو | جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست

جایگزین آب آهک در مربای کدو و جایگزین آب آهک در مربای کدو چیست و خواص کدو حلوایی و مربای کدو حلوایی چگونه طبخ می شود را در پرشین وی بخوانید

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

مطالب مرتبط

ورزش و میگرن

6 ورزش ضدآرتروز

فیزیوتراپی ورزشی