مجله دلتا |
۲ هفته پیش

قانون جدید طلاق توافقی طلاق توافقی قانون جدید طلاق طلاق مجله دلتا

یکی از انواع طلاق، طلاق توافقی است که در متون قانونی تعریف نشده است.
قانون جدید طلاق توافقی

به‌طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند. هر توافقی که آن‌ها در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود. به عنوان مثال زوجین توافق می‌کنند زن مهریه را در قبال طلاق ببخشد یا کل آن رادریافت کند یا با شرایط توافق شده مهریه پرداخت شود یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود. بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس خواهد شد و قابلیت اجرا دارد. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعقانون جدید طلاق توافقیمی‌پردازیم.

طلاق توافقی چقدر زمان می‌برد؟

با توجه به تغییر شرایط طلاق توافقی از آذرماه سال ۹۷ تاکنون اگر زوجین تمایل داشته باشند که به شخصه مراحل مربوطه را طی کنند در ابتدا هر دو یا یکی از آن‌ها می‌بایست به سامانه نوبت‌دهی طلاق (سامانه مداخله در طلاق – سامانه تصمیم) مراجعه کنند و با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره را انتخاب کنند.

مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق، آن‌ها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی استان ارجاع می‌دهد. جلسات مشاوره در بازه زمانی حداقل ۴۵ روزه و در ۱ یا ۵ جلسه خواهد بود.

تعداد جلسات بستگی به شرایط زوجین و مرکز مشاوره دارد. پس از اخذ گواهی عدم انصراف طلاق در صورت اصرار آن‌ها به جدایی، دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد. پس از صدور رای دادگاه نیز زن و شوهر در فرصت سه ماهه می‌توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق بروند.

مدارک لازم برای طلاق توافقی

عقدنامه یا رونوشت، شناسنامه و کارت ملی زوجین است. اگر کارت ملی را در دسترس نداشته باشید ولی شماره ملی را بدانید برای دادخواست طلاق توافقی کفایت می‌کند. در صورت در دسترس نبودن عقدنامه می‌بایستی به دفترخانه‌ای که ازدواج کرده‌اید مراجعه کرده و رونوشت اخذ نمایید.

طلاق توافقی

مهریه و طلاق توافقی

ملاک در این نوع طلاق، توافق زن و شوهر است. نوع طلاقی که دادگاه صادر می‌کند ‌طلاق خلعاست یعنی زن چیزی ازمهریهیا غیر آن‌ را می‌بخشد و مرد آن را قبول می‌کند.

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبمطالبه مهریه در عقد موقت ثبت نشده ممکن است؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

حقایق تغذیه ای دانه های کتان, فواید باور نکردنی دانه کتان, فواید دانه کتان برای سلامتی, خواص دانه کتان برای پوست, خواص دانه کتان برای موها, فواید بذر کتان برای سلامتی

4 ساعت پیش

محمدمهدی اسماعیلی در دیدار با اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات از انتصاب معاون جدید مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به زودی خبر داد.

4 ساعت پیش

پرده‌های زبرا یکی از پرطرفدارترین نوع پرده برای استفاده در فضای داخلی منزل شده است. آیا امکان استفاده از پرده زبرا برای پذیرایی وجود دارد؟

8 ساعت پیش

ارث موضوعی قانونی است که اعضای خانواده متوفی از او ارث می‌برند در این نوشتار به اموالی که زن از آن ارث می برد می‌پردازیم.

11 ساعت پیش

پدرم آن‌قدر از نظر جسمی سالم اما بیماری لعنتی ایشان را از ما گرفت و ای کاش تمهیداتی در پروژه‌های تصویری اندیشیده شود تا از این اتفاق‌ها رخ ندهد.

دیروز

اصلی‌ترین موضوعی که در چیدمان منزل مطرح می‌شود، جای مناسب تلویزیون است. تا انتهای این مطلب با چیدمان صحیح مبل و تلویزیون همراه ما باشید.

دیروز

اسامی بازیگران سریال حرفه ای, بیوگرافی بهاره کیان افشار, ترانه سرایی بهاره کیان افشار, بازیگری بهاره کیان افشار, آثار بهاره کیان افشار

دیروز

هیهات به کارگردانی‌ هادی نائیجی، پنجم مهرماه ساعت 20:45 به وقت تهران از کانال اردوی شبکه سحر پخش خواهد شد.

دیروز

شاید بارها این جمله را شنیده باشید که «فلان قرارداد یا معامله باطل است» در این مطلب به شرایط باطل کننده قرارداد می‌پردازیم.

دیروز

استفاده منظم از ماسک های صورت انار در ترکیب با مواد مختلف طبیعی به شما کمک می کند تا به هدف مورد نظر خود برسید. 

1 روز پیش

جلوگیری از بارداری غیر هورمونی چیست؟, چگونه می توان کنترل بارداری مناسب خود را پیدا کرد؟, مزایای روشهای غیر هورمونی پیشگیری از بارداری, معایب روشهای غیر هورمونی پیشگیری از بارداری, انواع مختلف گزینه های غیر هورمونی کنترل بارداری

1 روز پیش

حمام صوتی چیست؟, مزایای سلامتی حمام سالم, حمام صوتی چگونه کار می کند؟, در طول یک جلسه حمام سالم چه اتفاقی می افتد؟

1 روز پیش

اتاق خواب یکی از اتاق‌های مهم هر خانه است. در این مطلب از مجله دلتا ما قصد داریم به بیان نکات مهم در چیدمان اتاق خواب می‌پردازیم.

پریروز

سرقت عبارت است از ربودن مال شخص دیگر به صورت مخفیانه در این مطلب به موضوع اقدامات لازم پس از سرقت می‌پردازیم.

پریروز

سریال کافر (Kafar Series) به کارگردانی حامد عنقا، محصول سال 1400 کشور ایران است، که در درامی عاشقانه با رویکردهای اجتماعی و خانوادگی دنبال میشود. 

پریروز

بیشتر...