مجله دلتا |
3 روز پیش

مجازات جعل امضا جعل امضا مجازات جعل مجازات کردن جعل امضا مجله دلتا

یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین مصادیق جرم جعل، جعل مهر و امضا است. امضا و مهر افراد روی اسناد و نوشته‌ها، نشان‌دهنده اعتبار آن نوشته و همچنین انتساب آن متن به صاحب امضا و مهر است و همین مسأله اهمیت این جرم را آشکار می‌کند.
مجازات جعل امضا

جعل از جمله جرایمی است که از قدیم‌الایام و از زمان پیدایش خط و اسناد در بسیاری از جوامع وجود داشته و اخیرا هم به دلیل روش‌های جدید ارتکاب جرم، گسترش چشمگیری داشته است. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعمجازات جعل امضامی‌پردازیم.

جعل امضای متوفی

جعل امضای متوفی طبق ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی این‌گونه بیان شده است که : «ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا بکار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر این‌ها به قصد تقلب.»

لازم به ذکر است جعل امضا بدون اجازه صاحب آن و به قصد تقلب جرم بوده و با توجه به اینکه آن شخص از افراد عادی یا دارای سمت باشد، مجازات متفاوتی برای جاعل تعیین می‌گردد.
در جعل امضا متوفی اگر فردی اعم از وراث یا فردی دیگر اقدام به جعل امضا متوفی نماید، به هدف به دست آوردن یا تصرف در اموال، ملک یا زمین و غیره که به ضرر دیگران یا باقی وراث شود، جرم جعل محقق می‌گردد.

جعل در قولنامه چگونه اتفاق می‌افتد؟

  • ساختن و نوشتن قولنامه جعل
  • خراشیدن یا تراشیدن بعضی از مواد قولنامه
  • قلم بردن در قولنامه
  • الحاق مبلغی به قولنامه
  • محو یا سیاه کردن قولنامه
  • تقدیم یا تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی آن
  • الصاق یک نوشته به قولنامه طوری‌که یک نوشته واحد به حساب آید

جعل امضا

جعل امضای چک

پایه و اساس جرم جعل چک این است که جاعل می‌خواهد فرد دیگری را به اشتباه بیندازد و او را فریب دهد.

تا با ارائه چک جعلی او را وادار کند، مالی را در اختیار او قرار دهد. بنابراین چک و امضا دیگری را جعل می‌کند تا از اعتبار او سوءاستفاده کند.
قانون، دست بردن در چک را جرم می‌داند. ممکن است حتی دست بردن در مبلغ چکی باشد که از قبل امضا شده است که این کار نیز جرم خواهد بود. همچنین جعل امضا دیگری نیز از مصادیق جرمجعلچک است.

مجازات جعل امضا

قانون‌گذار در ماده ۵۳۶قانون مجازات اسلامیمصوب ۱۳۷۵ پیش‌بینی کرده است که هرکس در اسناد و نوشته‌های غیر رسمی، جعل یا تزویر کند یا با علم به جعل و تزویر، آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد. علاوه‌بر جبران خسارت وارده، به حبس از ۶ماه تا ۲ سال یا به ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

این مجازات در خصوص جعل در اسناد عادی من‌الجمله چک و قولنامه و غیره است که در دفاتر اسناد و توسط مامورین رسمی به ثبت نرسیده‌اند.

مجازات جرم جعل در اسناد رسمی مطابق ماده ۵۳۳ عبارت است ازحبس از ۶ماه تا سه سال یا سه تا ۱۸ میلیون ریال جزای نقدی.

استفاده از سند مجعول

یکی از جرایم مرتبط با جعل، جرم استفاده از سند مجعول است. یعنی اینکه یک نفر از سندی که خود یا دیگری جعل کرده است، استفاده کره و آن را به‌نحوی به کار برد.

اگر سند جعلی و ساختگی مورد استفاده، سند رسمی باشد، مرتکب به ۶ ماه تا سه سال حبس یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده.

اگر سند غیررسمی باشد، به ۶ ماه تا دو سال حبس یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مجازات جعل

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقیمجازات انتشار عکس‌های خصوصی دیگرانمطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون صدا در حکمی، مهدی شهاب تالی را به‌ عنوان سرپرست رادیو پیام منصوب کرد.

پریروز

گاهی اوقات افراد هنگام ازدواج یا پس از آن تصمیم می‌گیرند تا ملک مسکونی را به نام همسرشان کنند. در این مطلب به پس گرفتن ملک از همسر می‌پردازیم.

پریروز

میل جنسی به چه معناست؟, مراحل مختلف میل جنسی زن, میل جنسی خیلی بالاست؟ آیا چنین چیزی وجود دارد؟

پریروز

در اینجا 10 ارتش برتر جهان در سال 2021 را فهرست کرده ایم.

پریروز

بوتاکس مو چیست؟, چه کسانی باید برای بوتاکس مو مراجعه کنند؟, مزایا و معایب بوتاکس مو چیست؟

پریروز

خشکی پوست گوش چیست؟, علائم و نشانه های خشکی پوست در گوش

3 روز پیش

نامزدهای مراسم Grammy 2022 مهمترین مراسم اهدای جوایز موسیقی اعلام شد.

3 روز پیش

پیش از این حضور لیلا زارع، محمد امین و رضا بهبودی در این پروژه قطعی شده بود و لیست تکمیلی بازیگران و عوامل این پروژه بزودی اعلام خواهد شد.

3 روز پیش

نخستین مجموعه آثار وحید پویان آهنگساز و نوازنده فلامنکو با عنوان جهان در دستان من پیش روی شنوندگان قرار گرفت.

3 روز پیش

فریبا کوثری همزمان با سالروز تولدش نقش خودش را در فیلم کن - پامنار به کارگردانی اشکان درویشی و تهیه‌کنندگی شیما جبرائیلی‌پور بازی کرد.

3 روز پیش

موضوع وصیت کردن اموال و اینکه هر فرد تا چه میزان از اموالش را می‌تواند وصیت کند، امر مهمی است. امروز به وصیت مازاد بر یک سوم می‌پردازیم.

3 روز پیش

ماسک حباب چیست؟, مزایای استفاده از ماسک حباب دار چیست؟

3 روز پیش

چه چیزی باعث لوپوس می شود؟ عوامل خطر آن چیست؟ درمان طبیعی برای مدیریت لوپوس

3 روز پیش

اکنون که کمی بیشتر در مورد تفنگ های شکاری می دانید، بیایید به چند گزینه برای یافتن بهترین تفنگ شکاری برای شما نگاه کنیم.

3 روز پیش

بیشتر...