مجله دلتا |
7 ماه پیش

عواقب تعهد در گشت ارشاد عواقب تعهد تعهد در گشت ارشاد گشت ارشاد مجله دلتا

با توجه به اینکه ایران یک کشور مسلمان است با تکیه بر شرع اسلامی برخی مسایل را جرم انگاری کرده و در صورت ارتکاب آن برای فرد مجازات پیش بینی نموده است. از جمله این مسائل می‌توان به مساله حجاب و کشف حجاب اشاره داشت.
عواقب تعهد در گشت ارشاد

در خصوص قوانین گشت ارشاد، جزییات، حدود اختیارات و نحوه تعامل و برخورد آن با مردم سوالات زیادی مطرح است. برای مثال بسیاری پس از آن‌که تعهد توسط گشت ارشاد از آن‌ها اخذ می‌گردد نگران می‌شوند. همچنین این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا تعهدهای اخذ شده در گشت ارشاد سوء سابقه کیفری محسوب می‌شود؟ در این مطلب ازمجله دلتابه موضوععواقب تعهد در گشت ارشادمی‌پردازیم.

جرم بی‌حجابی و کشف حجاب چیست؟

بی‌حجابی یعنی فرد آن‌چه در دین اسلام و شرع برای پوشش و حدود آن مشخص شده است را رعایت نکند. اسلام برای پوشش زنان حد و حدود و مرزهایی را تعریف کرده است و تمامی زنان مسلمان ملزم به رعایت آن هستند.

همان‌گونه که گفتیم یکی از منابع تاثیرگذار بر قانون کشور ما شرع است. از آن‌جا که شرع تاکید بر حجاب داشته یکی از مسایل مورد توجه قانون‌گذار نیز مساله حجاب بوده و برای عدم رعایت آن مجازات در نظر گرفته است.

بنابراین چنانچه زنان و دختران اقدام به کشف حجاب نمایند و بی‌حجاب در انظار عمومی ظاهر گردند، مرتکب جرم کشف حجاب و بی‌حجابی شده‌اند و به مجازات بی‌حجابی و حکم جرم زنان و دختران بی‌حجاب محکوم خواهند شد.

مجازات زنان بی‌حجاب چیست؟

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است” زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می‌شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد.” این مجازات تعیین شده، مجازات بدحجابی یا بی‌حجابی زنان است.

عواقب تعهد

تعهدات گشت ارشاد چه عواقبی برای شما دارد؟

تعهدات گشت ارشاد مرجعی برایاستعلامنیست. مواردی که از مراجعین تعهد گرفته می‌شود در سامانه پلیس امنیت اخلاقی می‌ماند و ممکن است با مراجعه والدین و جست و جوی نام افراد سوابق تعهدنامه موجود یافت شود.

آیا تعهد به گشت ارشاد مورد استعلام سازمان‌های دولتی برای استخدام قرار می‌گیرد؟

خیر اخذ هرگونه تعهد از طرف گشت ارشاد توسط هیچ مرجعی قابل استعلام نخواهد بود و فقط زمانی‌که در ادامه تعهد‌نامه پرونده در دادسرا تشکیل شود و منجر به حکم قطعی و هم مشمول سوء‌پیشینه کیفری گردد اثر منفی دارد. تعهداتی که بانوان در گشت‌ارشاد می‌دهندسوء‌پیشینهمحسوب نشده و در هیچ نوع گواهی درج نخواهد شد.

تعهد در گشت ارشاد

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبجمله می‌کشمت چه‌قدر زندانی دارد؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برای افراد سوال است که در چه مبلمانی در چیدمان و دکوراسیون رایج هستند. این مطلب به این سوال چه مبلی از مد افتاده است پاسخ می‌دهیم.

3 ماه پیش

مسئله مهمی که وجود دارد آن است که افراد بدون دانش حقوقی اقدام به معامله می‌کنند امروز به نکات ضروری هنگام معامله خانه می‌پردازیم.

3 ماه پیش

آخرین فیلم نادر طالب زاده پیش از فوت! نادر طالب زاده مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون دیروز در ۶۹ سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.

3 ماه پیش

واکنش رضا کیانیان به سفر جنجالی پرویز پرستویی به آمریکا رضا کیانیان، با انتشار متنی در صفحه اینستاگرامش به حمایت از پرویز پرستویی در پی سفر پرحاشیه او به آمریکا پرداخت و نوشت پرستویی حق دارد

3 ماه پیش

ماسک های صورت خانگی برای از بین بردن جوش را یاد بگیرید.

3 ماه پیش

جراحی لیفت بازو و براکیوپلاستی چیست؟ , چه کسی کاندید عمل جراحی لیفت بازو است؟

3 ماه پیش

معرفی سایت جایگزین الکسا در سال 2022 الکسا که پایگاه مخصوص تجزیه و تحلیل و رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی دنیاست، پس از ۲۵ سال فعالیت به کار خود پایان داد.

3 ماه پیش

معرفی فیلم های هفته دوم اردیبهشت 1401 تلویزیون در پایان هفته دوم اردیبهشت لیست فیلم‌هایی که قرار است از شبکه ها پخش شود را منتشر کرد.

3 ماه پیش

همچنین بخوانید: اثبات خیانت از طریق پیامک کلاهبرداری از طریق پیامک شرایط ضمن عقد چیست؟ قانون پس گرفتن جهیزیه همه چیز درباره فروش مال غیر

3 ماه پیش

بیشتر...