مجله دلتا |
۱ هفته پیش

عواقب تعهد در گشت ارشاد عواقب تعهد تعهد در گشت ارشاد گشت ارشاد مجله دلتا

با توجه به اینکه ایران یک کشور مسلمان است با تکیه بر شرع اسلامی برخی مسایل را جرم انگاری کرده و در صورت ارتکاب آن برای فرد مجازات پیش بینی نموده است. از جمله این مسائل می‌توان به مساله حجاب و کشف حجاب اشاره داشت.
عواقب تعهد در گشت ارشاد

در خصوص قوانین گشت ارشاد، جزییات، حدود اختیارات و نحوه تعامل و برخورد آن با مردم سوالات زیادی مطرح است. برای مثال بسیاری پس از آن‌که تعهد توسط گشت ارشاد از آن‌ها اخذ می‌گردد نگران می‌شوند. همچنین این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا تعهدهای اخذ شده در گشت ارشاد سوء سابقه کیفری محسوب می‌شود؟ در این مطلب ازمجله دلتابه موضوععواقب تعهد در گشت ارشادمی‌پردازیم.

جرم بی‌حجابی و کشف حجاب چیست؟

بی‌حجابی یعنی فرد آن‌چه در دین اسلام و شرع برای پوشش و حدود آن مشخص شده است را رعایت نکند. اسلام برای پوشش زنان حد و حدود و مرزهایی را تعریف کرده است و تمامی زنان مسلمان ملزم به رعایت آن هستند.

همان‌گونه که گفتیم یکی از منابع تاثیرگذار بر قانون کشور ما شرع است. از آن‌جا که شرع تاکید بر حجاب داشته یکی از مسایل مورد توجه قانون‌گذار نیز مساله حجاب بوده و برای عدم رعایت آن مجازات در نظر گرفته است.

بنابراین چنانچه زنان و دختران اقدام به کشف حجاب نمایند و بی‌حجاب در انظار عمومی ظاهر گردند، مرتکب جرم کشف حجاب و بی‌حجابی شده‌اند و به مجازات بی‌حجابی و حکم جرم زنان و دختران بی‌حجاب محکوم خواهند شد.

مجازات زنان بی‌حجاب چیست؟

در تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی آمده است” زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر انظار عمومی ظاهر می‌شوند، به حبس از ده روز تا دو ماه یا جریمه نقدی از پنجاه تا پانصد هزار ریال محکوم خواهند شد.” این مجازات تعیین شده، مجازات بدحجابی یا بی‌حجابی زنان است.

عواقب تعهد

تعهدات گشت ارشاد چه عواقبی برای شما دارد؟

تعهدات گشت ارشاد مرجعی برایاستعلامنیست. مواردی که از مراجعین تعهد گرفته می‌شود در سامانه پلیس امنیت اخلاقی می‌ماند و ممکن است با مراجعه والدین و جست و جوی نام افراد سوابق تعهدنامه موجود یافت شود.

آیا تعهد به گشت ارشاد مورد استعلام سازمان‌های دولتی برای استخدام قرار می‌گیرد؟

خیر اخذ هرگونه تعهد از طرف گشت ارشاد توسط هیچ مرجعی قابل استعلام نخواهد بود و فقط زمانی‌که در ادامه تعهد‌نامه پرونده در دادسرا تشکیل شود و منجر به حکم قطعی و هم مشمول سوء‌پیشینه کیفری گردد اثر منفی دارد. تعهداتی که بانوان در گشت‌ارشاد می‌دهندسوء‌پیشینهمحسوب نشده و در هیچ نوع گواهی درج نخواهد شد.

تعهد در گشت ارشاد

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبجمله می‌کشمت چه‌قدر زندانی دارد؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بازیگران سریال برف بی صدا می بارد, بیوگرافی کامل پاشا رستمی, شروع فعالیت هنری پاشا رستمی

۱ هفته پیش

زندگینامه مینا وحید, بازیگران سریال برف بی صدا می بارد, شروع فعالیت مینا وحید

۱ هفته پیش

اگر یکی از دو طرف ازدواج، دچار بعضی عیب‌ باشد، همسرش می‌تواند به صورت یک‌طرفه ازدواج را فسخ کند امروز به فسخ نکاح به علت بیماری می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

مجازات رابطه نامشروع چیست؟ آیا رابطه نامشروع زندانی دارد؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات رابطه جنسی نامشروع می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

مائده طهماسبی از جمله بازیگران سریال برف بی صدا می بارد است که در ادامه به معرفی این بازیگر می پردزایم.

۱ هفته پیش

بازیگران سریال برف بی صدا می بارد, بیوگرافی سهیلا در سریال برف بی صدا می بارد, بازیگری مهسا طهماسبی, فیلم و سریال ها مهسا طهماسبی

۱ هفته پیش

محمدهادی دیباجی از جمله بازیگرانی است که بازیگری را سال 84 آغاز کرده است و در سریال برف بی صدا می بارد هم ایفای نقش می کند.

۱ هفته پیش

 پانته‌آ سیروس از جمله بازیگران با سابقه کشورمان است که همه ما او را با بازی های درخشانش می شناسیم.

۱ هفته پیش

 پوریا پورسرخ از جمله بازیگران با سابقه کشورمان است که در سریال های زیادی بازی کرده است که برای همه مخاطبان شناخته شده است.

۱ هفته پیش

جراحی زیبایی گوش, هزینه جراحی گوش چقدر است؟, خطرات جراحی گوش

۱ هفته پیش

در این مقاله لیستی از پردرآمدترین بازیگران زن در جهان 2022 را به شما شرح می دهیم.

۱ هفته پیش

بازیگران سریال برف بی صدا می بارد, بیوگرافی مریم شیرازی بازیگر نقش نسرین, آثار مریم شیرازی

۱ هفته پیش

قانون به جرم بوسیدن در انظار عمومی اشاره نموده و انجام آن را منع کرده است. در این مطلب به موضوع مجازات بوسیدن در انظار عمومی می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

معمولا طلاها در زندگی زناشویی به زن هدیه داده شده‌اند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مالکیت طلا بعد از طلاق می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

ابراهیم چلیککول (İbrahim Çelikkol) یکی از معروف ترین بازیگران مرد ترکیه است که اخیرا با بازی در فیلم های عشق سیاه و سفید (Siyah Beyaz Aşk) به شهرت فراوانی رسید

۱ هفته پیش

بیشتر...