مجله دلتا |
۲ هفته پیش

نکات حقوقی مهم در تصادفات رانندگی تصادفات رانندگی نکات حقوقی مهم در تصادفات مجله دلتا

یکی از این اسباب و وسایل پیشرفته ولی در عین حال پر خطر خودرروها و اتومبیل‌هایی هستند که هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم. تصادفات بوسیله اتومبیل و فوت ناشی از آن امروزه شمار زیادی از مرگ و میرها را در بر می‌گیرد.
نکات حقوقی مهم در تصادفات رانندگی

متاسفانه به دلیل عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط گروهی بزرگ از رانندگان، آمار خسارت و زیان و البته مرگ هموطنان ناشی از تصادفات رانندگی از رشد صعودی برخوردار بوده و این خبر برای هیچ شخصی تازگی ندارد. در این نوشتار ازمجله دلتابه موضوعنکات حقوقی مهم در تصادفات رانندگیمی‌پردازیم.

چگونگی پیگیری پرونده‌های تصادف رانندگی

  • در صورت وقوع تصادف رانندگی به‌صورت خسارتی، رانندگان موظف به هدایت وسایل نقلیه خود به منتهی‌الیه سمت راست هستند. سپس رانندگان باید با برقراری تماس به پلیس ۱۱۰ جهت بررسی تصادف شکل گرفته اقدام نمایند.
  • پس از بررسی و کارشناسی مأمور پلیس از خسارت‌های وارد شده به وسایل نقلیه در حالت فراتر نرفتن مبلغ خسارت از حد معین سالیانه، طرفین باید به شرکت بیمه برای پرداخت خسارات خود مراجعه نموده و در غیر این‌صورت پلیس با طرح کروکی از تصادف، راننده مقصر را به پرداخت ضرر و زیان دیگری وادار می‌کند.
  • در صورت وقوع تصادفات به همراه جراحت، افزون بر برقراری تماس با اورژانس، سرنشینان موظف به تماس با پلیس ۱۱۰ نیز هستند.

نحوه مطالبه خسارت تصادفات رانندگی به چه صورت است؟

جهت مطالبهخسارتناشی از تصادف رانندگی، ابتدایی‌ترین گام یافتن مسبب اصلی وقوع تصادف است. بر اساس قانون، هر کس که به‌طور مستقیم در شکل گرفتن تصادف نقش داشته به عنوان مقصر شناخته می‌شود.

در صورت پذیرفتن اشتباه خود توسط فرد مقصر تصادف، احضار مأمور نیروی انتظامی لازم نیست. در غیر این‌صورت با برقراری تماس با پلیس ۱۱۰ باید نسبت به کشیدن کروکی اقدام کنید.

لازم به ذکر است اگر میزان هزینه خسارت وارد شده به وسایل نقلیه از مقدار تعیین شده توسط بیمه‌نامه مرکزی کمتر باشد باید با مراجعه به مراکز پرداخت خسارت اقدام به مطالبه خسارت خود نمایید.

تصادفات رانندگی

نکات حقوقی مهم در تصادفات رانندگی

مجازاتی که در قانون برای رانندگان مقصر در تصادفات تعیین شده بیانگر این نکته است: که در صورت وقوع قتل ناشی از تصادفات رانندگی، اگر دلیل حادثه عدم مهارت مقصر یا رعایت نکردن احتیاط هنگام تصادف باشد، راننده مقصر به قتل غیر عمد محکوم می‌شود.

مجازات قتل غیر عمد در تصادفات رانندگی در قانون مجازات اسلامی

مطابق با ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی در صورتقتل غیر عمددر تصادفات رانندگی راننده به مجازات زیر محکوم می‌شود:

  • شش ماه تا سه سال حبس
  • پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبشرایط مسدود کردن حساب‌های بانکی بدهکارانرا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چرا انگیزه در زندگی مهم است؟ چیزهایی که همیشه می تواند شما را با انگیزه نگه دارد

5 ساعت پیش

خارش پوست سر را می توان به راحتی در خانه با استفاده از بسیاری از درمان های طبیعی DIY درمان کرد.

5 ساعت پیش

دفعات شستشوی مو بر اساس انواع مو, نکاتی برای شستن موهای خود مانند یک حرفه ای

5 ساعت پیش

علی صادقی در کنار بازیگرانی همچون ، شهره سلطانی، امیرحسین صدیق، اردلان شجاع‌کاوه، نگار عابدی، ستاره حسینی در سریال پلاک 13 ایفای نقش کرده است.

5 ساعت پیش

برنامه اینترنتی یازده با اجرای علی کریمی پیشکسوت فوتبال از پلتفرم فیلم‌نت پخش خواهد شد. این برای نخستین بار است که علی کریمی اجرای یک برنامه تصویری را بر عهده می‌گیرد.

5 ساعت پیش

اگر کسی از صحنه تصادف فرار کند مجازات فرار مقصر حادثه چیست؟ در این مطلب می‌خواهیم به موضوع فرار مقصر از صحنه تصادف بپردازیم.

11 ساعت پیش

بحث حیوانات وارد مقولات حقوق شده است. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع سگ گردانی و مجازات آن می‌پردازیم.

14 ساعت پیش

اثبات رابطه نامشروع با استفاده از فیلم مانند اثبات از طریق پیامک امکان‌پذیر است. امروز به موضوع اثبات رابطه نامشروع از طریق فیلم می‌پردازیم.

17 ساعت پیش

جیمز مایکل تایلر، بازیگر نقش گانتر در سریال فرندز در ۵۹ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان از دنیا رفت.

دیروز

در اینجا نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا پوست سالم خود را به طور طبیعی حفظ کنید.

دیروز

سریال سرجوخه یک درام امنیتی، اجتماعی به کارگردانی احمد معظمی و تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری از دوشنبه ساعت ۲۰:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

دیروز

در این مقاله، ما مزایای زغال اخته برای سلامتی ، مشخصات تغذیه ای آنها و خطرات ناشی از خوردن آن را بررسی می کنیم. به خواندن ادامه دهید!

1 روز پیش

 لیلا زارع اولین بازیگر آزردگان است که قرار است جلوی دوربین این فیلم برود و سایر بازیگران این فیلم نیز بزودی معرفی خواهند شد.

1 روز پیش

افراد با انعقاد قرارداد صلح برای امور مختلف، دامنه حقوقی این نوع قرارداد را گسترش داده‌اند‌. در این مطلب به صلح عمری و مزایای آن می‌پردازیم.

1 روز پیش

مهریه به دو دسته عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می‌شود. در این نوشتار به موضوع تفاوت‌های مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه می‌پردازیم.

1 روز پیش

بیشتر...