تیتر برتر |
۱ هفته پیش

آموزش ساده شربت جلاب زعفرانی سایت تیتربرتر TitreBartar com

آموزش ساده شربت جلاب زعفرانی

تیتربرتر؛جلاب عربی شدهگلاباست،شربتجلاب مخصوصا برای تابستان بسیار گوارا است و هم تشنگی‌تان را رفع می‌کند و هم این‌که خاصیت‌های بسیار زیادی دارد.

شربت جلاب چیست؟

تاریخچه شربت جلاب یا همان شربتزعفرانو گلاب، هم به عنوان دارو و هم به عنوان یک نوشیدنی نشاط‌آور در میهمانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، از این رو نسخه‌های شربت جلاب متعدد و متنوع است و هر حکیم با توجه به نیاز بیمار در نسخه اصل تصرفاتی کرده و مواردی به آن افزوده است.

شربت جلابشربتی خوش طعم و گوارااست که از دیرباز در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها نیز از آن استفاده می‌کردند البته نوشیدن این شربت برای برخی افراد مضر است.

در منابع طبّی "شربت جُلّاب" شربتی است رقیق که می‌تواند با شکر، نبات یا عسل و اندکی گلاب تهیه شود و آن را "جُلّاب خام" می‌نامند.

خواص شربت جلاب زعفرانی

شربت "جُلّاب زعفران" یک نوشیدنی پرفایده طراحی شده توسط حکمای مکتب طب ایرانی است و می‌تواند به‌تنهایی یا همراه با عرق‌هاى مناسب نوشیده شود.

این شربت پرخاصیت اگر با "عسل" تهیه شود، گرم‌تر و مقوی‌تر است و برای افراد سردمزاج و کسانی که در طول روز فعالیت جسمی و ذهنی زیادی دارند، بسیار سودمند‌تر خواهد بود.

علاوه بر نبات و عسل، در تهیه این شربت می‌توان از شکر سرخ یا شکر سفید نیز بهره برد؛ از آنجا که شکر با گلاب حرارت می‌بیند و با زعفران همراه می‌شود، مزاج این شربت، به گرمی متعادلی مایل است و می‌تواند "درد معده" ناشی از سردی معده را تا حد زیادی تسکین دهد به‌ویژه اگر شربت را موقع مصرف، گرم کنید.

شربت جلاب خواص دارویی هم دارد؟

شربت جُلّاب به‌نقل از کتاب ارزشمند "مخزن‌الادویه" از جمله شربت‌هایی است که برایتقویت قلب، خفقان و مالیخولیاکاربرد فراوان دارد همچنین این شربت به‌علت وجود زعفران، می‌تواند با تقویت قلب، باعث نیکویی رنگ چهره شود و از استرس، افسردگی، ترس و وحشت بکاهد.

با کاهش میزان زعفران، می‌توان این شربت را، نوشیدنی بسیار مناسبی برای فصل گرم تابستان در نظر گرفت؛ زعفران موجود در این شربت با طبیعت گرم و خشک خود، شادی‌آور و مُفَرح است و پاک‌کننده خوبی برای کلیه، مثانه و بازکننده گرفتگی‌های مغز، کبد و طحال است.

آموزش ساده تهیه شربت جلاب زعفرانی

مواد لازم برای تهیه  شربت جلاب زعفرانی

  • گلاب: ۱ لیتر
  • نبات سفید: ۱ کیلو
  • زعفران: ۱ مثقال

دستور تهیه شربت جلاب زعفرانی

در ابتدا،گلاب و نبات سفیدرا درون ظرف مناسبی بریزید و بگذارید نبات، به‌خوبی در گلاب حل شود؛ در ادامه، کف روی آن را بگیرید و آن‌قدر بجوشانید تا حجم آن نصف شود و به قوامی متوسط برسد.

سپس زعفران ساییده‌ای را که از یک تا دو ساعت پیش در کمی گلاب دم کرده‌اید، به محلول گلاب و نبات بیفزایید و پس از ۲ تا ۳ دقیقه، شربت را از روی حرارت بردارید.

حالا دیگر شربت مفرح و پرخاصیت"جُلّاب زعفران"شما آماده است و می‌توانید پس‌از خنک شدن، آن را در ظرف شیشه‌ای مناسبی در یخچال نگهداری کنید.

دقت‌کنید که حرارت زیاد و پخت طولانی می‌تواند خواصزعفرانرا کمتر کند؛ بهتر است برای رنگ بهتر این شربت، برای پخت از ظروف شیشه‌ای یا لعابی استفاده کنید.

در کتب طب ایرانی، نسبت‌های مختلفی برای ترکیب میزان شکر و گلاب در این شربت ذکر شده است؛ برخی گلاب را ۳ برابر شکر، برخی دیگر با نسبت مساوی، بعضی دو پیمانه آب و یکپیمانه گلابو در دستوری دیگر، ۱۰ پیمانه شکر را با پنج پیمانه آب و یک پیمانه گلاب در نظر گرفته‌اند.

مضرات شربت جلاب زعفرانی

به‌علت خاصیتقاعده‌آور بودن زعفران، مصرف این شربت در دوران بارداری وقاعدگیممنوع است.

مصرف زیاد زعفران می‌تواند سبب تشدید تپش قلب شود؛ در صورت بروز چنین موردی، درباره میزان مجاز مصرف شربت، با طبیب خود مشورت‌کنید.

مصرف بیش از اندازه زعفران می‌تواند باعث قهقهه و خنده بلند حتی در افراد عادی شود.

خواص گلاب چیست؟

خوردن گلاب برای رفع سردرد وبوی بد دهانمفید است و همچنین تحریک‌کننده هورمون‌ها بوده و میل جنسی را افزایش می‌دهد و تاحدودی تنظیم‌کننده قاعدگی است. خوردن گلاب را به بیماران قلبی و نوشیدن روزانه یک لیوان دوغ مخلوط با گلبرگ‌های گل‌ محمدی را برای تنظیم کار جهاز هاضمه خصوصا در روزهای گرم سال پیشنهاد می‌کنیم.

طبق سنت قدیم، برای هر 30 کیلوگل، 50 لیتر آب در نظر می‌گیرند که گلاب حاصل از این مقدار30 لیتر است و به آن«گلاب مایه یا عطری»گویند. از تقطیر مجدد گلاب مایه، فرآورده‌ای به دست می‌آید که به آن «گلاب دو آتشه» یا استاندارد گفته می‌شود.

این نوع مرغوب‌تری از گلاب است که مزه و بوی آن بسیار تلخ‌تر از گلاب مایه است و لذا به دلیل آن‌ که آب به کار رفته در آن بیشتر تبخیر شده وگلاب حاصله غلیظ‌تر است بیشترین اثر درمانی را دارد بنابراین تهیه این گلاب برای مصارف خانگی و درمانی مناسب است. البته از تقطیر مجدد، گلاب دوآتشه غلیظ‌تری به دست می‌‌آید که بسیار معطر است و در حقیقت آن را «گلاب ناب وخالص«می‌نامند که کمتر در بازار عرضه می‌شود.

گاهی نیز از گل‌های که به صورت تفاله درآمده‌اند به همراه کمی گل تازه برای تولید مجددگلاب استفاده می‌شود که گلاب به دست آمده را«پساب»گویند که کیفیت بسیار نازلی دارد و طبیعتا اثرگذاری ضعیفی داشته و در اصل خاصیت درمانی ندارد.

توصیه‌ها برای مصرف گلاب

1ـ از آنجا کهگلابدر اثر ماندگاری زیاد اثر خود را از دست می‌دهد نباید آن را بیش از یک سال نگهداری کرد.گلاب را بایددر یخچال و ظروف شیشه‌ای رنگی نگهداری کنید و این را بدانید که اسانس گلاب نسبت به مواد تشکیل ‌دهنده ظروف پلاستیکی واکنش نشان داده و کیفیت خود را ازدست می‌دهد. لذا از نگه داشتن آن در این نوع ظروف اجتناب کنید.

2ـ محیط و تمامی وسایلی که برای تولید گلاب به کار می‌روند باید استریل باشد.زیرا در غیر این صورت، قارچ و کپک می‌تواند در آن رشد کرده و به این ترتیب موجب کدر شدن گلاب و تجزیه مواد موثره آن شود که به این ترتیب نه ‌تنها اثر درمانی نخواهدداشت، بلکه عوارض جانبی نیز دارد لذا ‌هنگام خرید گلاب به شفافیت آن توجه کنید و محصولی را که دارای تاریخ مصرف و کد بهداشتی است انتخاب نمایید.

3ـ توجه داشته باشید با مصرف گلاب در بالای مایع آن ، هوا جمع می شود کهاکسیژنآن می‌تواند موجب اکسید‌ شدن اسانس گلاب شود که با وجود آن‌که ضرری برای مصرف‌کننده ندارد، فایده‌ای هم نخواهد داشت.

گردآورنده:آیدا رضایی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

لپ تاپ ایسوس Asus چرا هنگ می کند,تاریخچه تاسیس ایسوس,علت هنگ کردن لپ تاپ ایسوس,هنگ کردن لپ تاپ ایسوس چگونه پیش می‌آید,راه حل های برطرف کردن هنگ کردن لپ تاپ ایسوس,

۱ هفته پیش

موفقیت مخترعین ایرانی در مسابقات جهانی اختراعات رومانی و مسابقات جهانی جایزه بزرگ اختراعات اروپا

۱ هفته پیش

دکوراسیون ناهارخوری معمولا جزو بخش‌های مهمی از خانه به حساب می‌آید که باید برای رومیزی ناهارخوری دقت بالایی به کار برده شود.

۱ هفته پیش

چرا کودکان به والدین وابسته هستند,اختلال وابستگی در کودکان,دلیل وابستگی کودکان به والدین,وابستگی در کودکان,کودکان

۱ هفته پیش

خوردن سیب آلزایمر را از بین می برد,با خوردن سیب دچار آلزایمر نمی شوید,معرفی بیماری آلزایمر, راه‌های تشخیص بیماری آلزایمر,پیشگیری از بیماری آلزایمر,تاثیر تغذیه مناسب بر آلزایمر,درمان بیماری آلزایمر, علی اکبر رضایی

۱ هفته پیش

عید قربان دقیقا چه روزی است,تاریخ عید قربان,عید قربان,عید قربان چه روزی است,تاریخ دقیق عید قربان 1400,مناسبت عید قربان چیست,تاریخچه عید قربان,سنت پیامبر (ص) در عید قربان,,,

۱ هفته پیش

مهم ترین پیام های امام خمینی برای مردم,پیام های کوتاه تربیتی امام خمینی,لیست پیام های امام خمینی,لیست سخنان های امام خمینی,زمان درگذشت امام خمینی,زمان سالگرد ارتحال امام خمینی

۱ هفته پیش

آشنایی با فیلم سیارک,معرفی فیلم سینمایی سیارک,خلاصه داستان فیلم سینمایی سیارک,اسامی بازیگران فیلم سینمایی سیارک,توضیحات کارگردان فیلم سینمایی سیارک

۱ هفته پیش

آشنایی با سریال شبکه مخفی زنان,معرفی سریال شبکه مخفی زنان,داستان سریال شبکه مخفی زنان,اسامی بازیگران سریال شبکه مخفی زنان,بیوگرافی لیلا حاتمی بازیگر شبکه مخفی زنان,مجموعه کارهای افشین هاشمی کارگردان سریال شبکه مخفی زنان

۱ هفته پیش

ماجرای درگذشت امیر زنگی بازیگر عموهای فیتیله,جزئیات درگذشت امیر زنگی,معرفی برنامه عمو فتیله ای ها,بیوگرافی امیر زنگی,علت درگذشت علی زنگی

۱ هفته پیش

آشنایی با فیلم احمد به تنهایی,معرفی فیلم سینمایی احمد به تنهایی,خلاصه داستان فیلم سینمایی احمد به تنهایی,اسامی بازیگران فیلم سینمایی احمد به تنهایی,بیوگرافی باران کوثری بازیگر فیلم سینمایی احمد به تنهایی,معرفی عوامل فیلم سینمایی احمد به تنهایی

۱ هفته پیش

شب گذشته رامبد جوان در جواب سوال بهاره افشاری از دلایل ساخت سری جدید خندوانه گفت: ۶۰ میلیون بیننده داشتیم.

۱ هفته پیش

بازیگر نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه کیست,بیوگرافی محبوبه اسدی,بیوگرافی بازیگر نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه,بازیگر نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه,نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه,گل صنم در سریال کلبه ای در مه,سریال کلبه ای در مه,تحصیلات محبوبه اسدی,ازدواج محبوبه اسدی,شروع فعالیت هنری محبوبه اسدی,بازی محبوبه اسدی نقش گل صنم سریال کلبه ای در مه,معرفی سریال کلبه ای در مه,خلاصه داستان سریال کلبه ای در مه,اسامی بازیگران سریال کلبه ای در مه,ساعت پخش سریال کلبه ای در مه,عوامل سریال کلبه ای در مه,مریم بالوی فیلی

۱ هفته پیش

بازیگر نقش همسر برزو خان در سریال کلبه ای در مه کیست,بازی رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,بیوگرافی رزیتا غفاری,بیوگرافی رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,تحصیلات رزیتا غفاری,خانواده رزیتا غفاری,اردواج رزیتا غفاری,شروع فعالیت هنری رزیتا غفاری,بازی رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,سریال کلبه ای در مه,معرفی سریال کلبه ای در مه,خلاصه داستان سریال کلبه ای در مه,اسامی بازیگران سریال کلبه ای در مه,ساعت پخش سریال کلبه ای در مه,عوامل سریال کلبه ای در مه,مجموعه کارهای رزیتا غفاری,مریم بالوی فیلی

۱ هفته پیش

ویژه‌ برنامه‌های تلویزیون به مناسبت سالروز ارتحال امام(ره) در خرداد 1400,تشریح برنامه‌های 14خرداد, سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب به مناسبت ۱۴خردادماه,ویژه‌ برنامه‌های شبکه سه در روزهای 14 و 15 خرداد 1400,ویژه‌ برنامه‌های شبکه یک در روزهای 14 و 15 خرداد 1400,ویژه‌ برنامه‌های شبکه دو در روزهای 14 و 15 خرداد 1400

۱ هفته پیش

بیشتر...