مجله دلتا |
7 ماه پیش

حذف کردن نام همسر حذف نام همسر حذف نام همسر از شناسنامه مجله دلتا

بسیاری از افراد بعد از طلاق به دنبال حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه هستند.
حذف کردن نام همسر

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پس از پایان زندگی مشترک تمام آثار مربوط به همسر سابق خود را از زندگیشان حذف کنند. البته بعضی از این آثار به سادگی قابل پاک شدن نیست. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعحذف کردن نام همسرمی‌پردازیم.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

ممکن است بسیاری از افراد تمایل داشته باشند تا نام همسر سابق خود را از صفحه شناسنامه پاک کنند. گرچه این کار خالی از اشکال نیست.

طبق قانون ثبت احوال، تمامی وقایع ازدواج، طلاق، وفات زوج یا زوجه، رجوع، بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع نوشته شود.

آنچه در شناسنامه  المثنی درج می‌شود شامل آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی مانده، است. ضمنا ازدواج و طلاق غیرمدخوله(دختر باکره) نیز در شناسنامه المثنی درج نخواهد شد.

بنابراین مرد یا زن با داشتن مدرک دوشیزگی زن از پزشکی قانونی می‌توانند از اداره ثبت احوال درخواست کنند که نام همسر سابق از شناسنامه حذف شود که در این مورد ثبت احوال شناسنامه المثنی صادر می‌کند.

حذف نام همسر

ممکن است پیش از این ازدواج، ازدواج دیگری صورت گرفته وباکرگیدر اثر آن از بین رفته باشد. در این مورد با توافق زن و شوهر مبنی بر اینکه ارتباطی واقع نشده می‌توان اقدام به حذف نام همسر سابق از شناسنامه کرد.

راه دیگر، تقدیم دادخواست به دادگاه است. در این موضوع باید به دادگاهی که در محل صدور شناسنامه واقع شده مراجعه و به طرفیت اداره ثبت احوال اقامه دعوا کرد.

دادگاه پس از بررسی مدارکی مانند اصل طلاق‌نامه تصمیم می‌گیرد که سوابق از شناسنامه شما پاک شود یا خیر.

مرد نیز پس از ازدواج می‌تواند با ارائه مدارکی مانند کارت ملی، سند طلاق وازدواج دومبه اداره ثبت احوال یا دفتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و درخواست حذف نام همسر سابق از شناسنامه را ارائه دهد.

 حذف نام همسر از شناسنامه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبچگونه مردان بدون دلیل، همسران خود را طلاق دهند؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نادر طالب‌زاده مجری و برنامه ساز با سابقه تلویزیون درگذشت.

3 ماه پیش

گیاهان آپارتمانی زیبایی بی‌نظیری را به خانه شما می‌بخشنئ. در این مطلب به معرفی گیاهان آپارتمانی لوکس در چیدمان منزل می‌پردازیم.

3 ماه پیش

معرفی فیلم های سینمایی عید فطر 1401 فیلم های سینمایی شبکه 5 سیما از دوشنبه تا جمعه حوالی ساعت 9 صبح روی آنتن می رود.

3 ماه پیش

همچنین بخوانید: خلاقیت در ساخت وسایل دکوری برای خانه خود آکواریوم زیبا بسازید ۷ مدل پرده شیک و خاص برای نشیمن منزل ابتکارهای جالب در ساخت دکوراسیون منزل این‌گونه تابلوهای زیبا بکشیم

3 ماه پیش

در این مطلب به راز ها و حقایق جالب پشت صحنه مراسم اسکار می‌پردازیم که بعد از دانستن آن، متفاوت به این مراسم نگاه می‌کنید.

3 ماه پیش

پروتز چانه چیست؟, پروتز چانه برای چه افرادی مناسب است؟, چگونه عمل جراحی پروتز چانه انجام می‌شود؟ مزایای پروتز چیست؟

3 ماه پیش

معرفی سایت جایگزین الکسا در سال 2022 الکسا که پایگاه مخصوص تجزیه و تحلیل و رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی دنیاست، پس از ۲۵ سال فعالیت به کار خود پایان داد.

3 ماه پیش

اهمیت مراقبت از مو, اهمیت مراجعه به مشاور مو و متخصص

3 ماه پیش

علت انتخاب حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ انتخاب شد.

3 ماه پیش

بیشتر...