مجله دلتا |
۲ هفته پیش

حذف کردن نام همسر حذف نام همسر حذف نام همسر از شناسنامه مجله دلتا

بسیاری از افراد بعد از طلاق به دنبال حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه هستند.
حذف کردن نام همسر

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پس از پایان زندگی مشترک تمام آثار مربوط به همسر سابق خود را از زندگیشان حذف کنند. البته بعضی از این آثار به سادگی قابل پاک شدن نیست. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعحذف کردن نام همسرمی‌پردازیم.

پاک کردن نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق

ممکن است بسیاری از افراد تمایل داشته باشند تا نام همسر سابق خود را از صفحه شناسنامه پاک کنند. گرچه این کار خالی از اشکال نیست.

طبق قانون ثبت احوال، تمامی وقایع ازدواج، طلاق، وفات زوج یا زوجه، رجوع، بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع نوشته شود.

آنچه در شناسنامه  المثنی درج می‌شود شامل آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی مانده، است. ضمنا ازدواج و طلاق غیرمدخوله(دختر باکره) نیز در شناسنامه المثنی درج نخواهد شد.

بنابراین مرد یا زن با داشتن مدرک دوشیزگی زن از پزشکی قانونی می‌توانند از اداره ثبت احوال درخواست کنند که نام همسر سابق از شناسنامه حذف شود که در این مورد ثبت احوال شناسنامه المثنی صادر می‌کند.

حذف نام همسر

ممکن است پیش از این ازدواج، ازدواج دیگری صورت گرفته وباکرگیدر اثر آن از بین رفته باشد. در این مورد با توافق زن و شوهر مبنی بر اینکه ارتباطی واقع نشده می‌توان اقدام به حذف نام همسر سابق از شناسنامه کرد.

راه دیگر، تقدیم دادخواست به دادگاه است. در این موضوع باید به دادگاهی که در محل صدور شناسنامه واقع شده مراجعه و به طرفیت اداره ثبت احوال اقامه دعوا کرد.

دادگاه پس از بررسی مدارکی مانند اصل طلاق‌نامه تصمیم می‌گیرد که سوابق از شناسنامه شما پاک شود یا خیر.

مرد نیز پس از ازدواج می‌تواند با ارائه مدارکی مانند کارت ملی، سند طلاق وازدواج دومبه اداره ثبت احوال یا دفتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و درخواست حذف نام همسر سابق از شناسنامه را ارائه دهد.

 حذف نام همسر از شناسنامه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبچگونه مردان بدون دلیل، همسران خود را طلاق دهند؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هنا داکوتا فانینگ در سن هفت سالگی با نقش‌آفرینی در فیلم من سم هستم در سال ۲۰۰۱ درخشید. در فیلم ها و سریال های زیادی نقش آفرینی کرده است.

3 روز پیش

بردلی چارلز کوپر بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر آمریکایی که با بازی جذاب خود توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

3 روز پیش

حمید حامی که به‌تازگی پس از هفت سال سکوت، آلبوم نارنج و ترنج را منتشر کرده است، نخستین کنسرت پساکرونایی خود را 12 بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌کند.

3 روز پیش

بریتنی اسپیرز بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه نویسندگی نیز فعالیت دارد.

3 روز پیش

 سیرین عبدالنور ابتدا یک مدل بود و در مسابقات مختلفی که برای انتخاب ملکه زیبائی در لبنان و کشورهای عربی برگزار میشد مقام می آورد و از جمله آنها میتوان به انتخاب او بعوان مدل سال در سال 2002 اشاره کرد.

3 روز پیش

 روابط عمومی شبکه پنج سیما در پى اظهارات بهروز افخمی کارگردان سریال رعد و برق در خصوص پخش این سریال نکاتى را براى تنویر افکار عمومى اعلام کرد.

3 روز پیش

 افرادی که به موجب قانون، از فرد متوفی ارث می‌برند، مشخص است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ارث بردن عمه و عمو می‌پردازیم.

3 روز پیش

مایلی سایرس بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه ترانه سرایی نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

امیلیا کلارک ( Emilia Clarke) بازیگر انگلستانی است که بیشتر برای ایفای نقش دنریس تارگریان در مجموعه تلویزیونی فانتزی قرون وسطایی بازی تاج و تخت که از شبکه اچ‌بی‌او پخش می‌شود شناخته می‌شود.

4 روز پیش

 رایان نیومن بازیگر و خواننده جوان آمریکایی که توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. و همچنین در زمینه مدلینگ نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

بهترین سریال تاریخی در آمازون پرایم, لیتسی از بهترین سریال های خارجی تاریخی در سال 2022

4 روز پیش

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته باشد. در عقد نکاح، مرد متعهد می‌شود که به زن بپردازد. امروز به اجرا گذاشتن مهریه برای بار دوم می‌پردازیم.

4 روز پیش

نکات حقوقی، اساسی‌ترین موضوع در تنظیم و انعقاد هر نوع قرارداد است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع نکاتی مهم در تنظیم قرارداد می‌پردازیم.

4 روز پیش

دیابت نوع 2 چیست؟ چه چیزی باعث آن می شود؟, ارتباط بین دیابت نوع 2 و وزن

4 روز پیش

عایشه‌گل جوشکون بازیگر،خواننده، و ترانه‌سرای اهل ترکیه که در خانواده ای اهل موسیقی رشد کرد.

4 روز پیش

بیشتر...