مجله دلتا |
6 روز پیش

مسدود کردن حساب بانکی بدهکار مسدود کردن حساب بانکی حساب بانکی مجله دلتا

مسدود کردن حساب بانکی افراد توسط سازمان‌های کشور مطلقا غیرقانونی است و هیچ سازمانی حق ندارد به علت طلبکار بودن افراد، حسابی را مسدود کند، حتی این سازمان‌ها این اجازه را ندارند به علت طلبکار بودن افراد از حساب آن‌ها برداشت کنند.
مسدود کردن حساب‌ بانکی بدهکار

مسدود کردن حساب بانکی یا به عبارتی بازداشت وجوه فقط تحت شرایطی و صرفا با دستور مراجع قضایی امکان‌پذیر است. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعمسدود کردن حساب‌ بانکی بدهکارمی‌پردازیم.

طبق قانون، افراد و مراجعی که اختیار مسدود کردن یا کسب اطلاع از حساب جاری اشخاص را دارند در زیر به ترتیب ذکر شده است:

  • دستور مراجع قضایی
  • دستور مستقیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
  • تقاضای مشتری

مراجع قضایی

از جمله اقدامات تامینی که برای حفظ حقوق خواهان یا شاکی در مراجع قضایی اعم از دادسرا، دادگاه‌های بدوی و تجدید‌نظر امکان آن وجود دارد صدور دستور مسدود کردن حساب بانکی افراد به میزان مورد دعوا است و در این مورد طبق قانون، مراجع قضایی مکلف یا مختار هستند که حکم به انسداد حساب بانکی بدهند.

  • در دعاوی حقوقی:مبلغ چک، سفته و برات با درخواست دارنده و در صورت وجود شرایط مقرر قانونی قاضی را مکلف می‌کند که قبل از رسیدگی به موضوع، حساب صادر کننده را به میزان مورد مطالبه مسدود کند.
  • در دعاوی کیفری:دادسرا می‌تواند مبلغ شکایت شده را در حساب محکوم توقیف کند. این موضوع به ویژه در دادسرای جرایم رایانه‌‎ای زمانی‌که نقل و انتقالات اینترنتی مشکوکی رخ داده باشد و شاکی خصوصی موضوع را پیگیری کند متداول است.

شرایط مسدود کردن حساب‌ بانکی

در مواردی که مسدود کردن حساب به دستور مرجع قضائی صورت گرفته باشد، دستور رفع مسدودی نیز باید از سوی مرجع قضایی مسدود‌کننده حساب به بانک فرستاده شود. بانک‌ها نیز موظف هستند احکام صادره از دادگاه را در این خصوص اجرا کنند.

رفع مسدودی از حساب بانکی

  • در دعاوی حقوقی:در صورتی‌که حساب متهم قبل از صدور رای قطعی مسدود شده است. وی می‌‎تواند با ارائه سریع دفاعیات موثر و قانع کردن قاضی برای رفع مسدودی اقدام کند. در صورتی‌که رای قطعی صادر شده و حساب متهم به دلیل پرداخت مبلغ مذکور مسدود شده است باید در اسرع وقت برای پرداخت اقدامات لازم را به عمل آورد.
  • در دعاوی کیفری:در شکایات کیفری در صورت مسدودی حساب پس از تحقیق از بانک مربوطه در مورد مرجع صادرکننده دستور مسدودی حساب، متهم فورا باید در دادسرا و شعبه مسدود کننده حاضر تا مانع از مسدودی حساب شود.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

در دو مورد شعبه بانک مجاز به مسدود کردن حساب نیست که در زیر اشاره شده است:

  • حساب مشتری فعال نبوده است.
  • دارای سابقه صدور چک بلامحل است.

در چنین ‌مواردی شعبه، حساب مشتری را راکد یا حسب مورد درگیر تلقی می‌کند. یکی از مواردی که بعضا اتفاق می‌افتد، مسدود شدن حساب به دلیل چک بلامحل است که باعث محرومیت از خدمات بانکی برای صادرکنندگانچک برگشتیبه مدت ۷ سال از آخرین چک صادر شده برگشتی خواهد بود.

مسدود کردن حساب‌ بانکی

درخواست مشتری

در مواردی که انسداد حساب جاری به تقاضای مشتری باشد، باید وی بقیه چک‌های مصرف نشده را به شعبه مسترد کند. در غیر این‌صورت شعبه بانک نمی‌تواند صرفا به درخواست مشتری مبنی بر بهسرقترفتن دسته چک و یا مفقود شدن آن، حساب جاری مشتری را مسدود کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبهر قراردادی را امضا نکنید زیرا پیگرد قانونی داردرا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیوگرافی پریا مجللی در سریال خسوف, خلاصه داستان سریال خسوف, بازیگران سریال خسوف

4 ساعت پیش

۷۹.۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ بوده‌اند.

11 ساعت پیش

داروهای طبیعی موثر برای مسمومیت غذایی, برخی از درمانهای موثر مسمومیت غذایی در خانه آورده شده است.

11 ساعت پیش

اقدام پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر, علائم بیماری آلزایمر

18 ساعت پیش

فضا دادن در رابطه به چه معناست؟, چرا همه در یک رابطه به فضا احتیاج دارند؟, آیا داشتن یک فضا در یک رابطه خوب یا بد است؟

18 ساعت پیش

مزایای بیشماری از روغن کرچک برای پوست علاوه بر سایر مزایای آن وجود دارد.

18 ساعت پیش

تهدید تعریف شده در قانون مجازات اسلامی تهدید در فضای مجازی را هم در بر می‌گیرد. در این مطلب به امکان پیگیری تهدید در فضای مجازی می‌پردازیم.

دیروز

سریال بازی مرکب Squid Game سریال تلویزیونی محصول کشور کره جنوبی در ۹ قسمت، تنها بعد از چند روز انتشار به یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های نتفلیکس شد.

دیروز

هزینه دادرسی به هزینه‌هایی گفته می‌شود که توسط دولت برای رسیدگی به دعوا دریافت می‌گردد. در این مطلب به هزینه دریافت مهریه می‌پردازیم.

دیروز

چین دومین گروه از فضانوردان را به سمت ایستگاه فضایی جدید خود فرستاد. در میان این فضانوردان اولین زنی که از این ایستگاه بازدید خواهد کرد، نیز حضور دارد.

دیروز

بیوگرافی سجاد بابایی, بازی سجاد بابایی در سریال زندگی زیباست, آثار سجاد بابایی

دیروز

کلاهبرداری‌ ملکی از دیرباز به عنوان یکی از جرایم معمول کلاهبرداری رایج بوده است. در این مطلب به کلاهبرداری در معاملات خانه می‌پردازیم.

1 روز پیش

کتاب اودیسه روایت رویارویی اولیس با غول یک چشم، سایران‌ها و جادوگران است تا درنهایت به ایتاک، نزد همسر و فرزندش بازگردد. مسیری دشوار که...

پریروز

در این مطلب با ایده‌هایی برای رنگ آمیزی خانه‌های کوچک همراه شما هستیم. چیزی که در همه‌ ایده‌ها به آن توجه می‌شود، بزرگ‌تر جلوه دادن خانه است.

پریروز

مینو شریفی در نقش آتیه در سریال خسوف, جوایز و افتخارات مینوشریفی, بیوگرافی مینو شریفی بازیگر سریال خسوف, شروع بازیگر مینو شریفی

پریروز

بیشتر...