مجله دلتا |
۳ هفته پیش

نکات ضروری هنگام معامله خانه نکات ضروری هنگام معامله معامله خانه مجله دلتا

قرارداد‌های مربوط به معامله خانه معمولا چالش برانگیز‌اند. نکات حقوقی بسیار زیادی در رابطه با معاملات خانه وجود دارند که اگر بدون اطلاع از آن‌ها معامله انجام شود ممکن است مشکلات بسیاری به وجود بیاید.
نکات ضروری هنگام معامله خانه

مسئله مهمی که برای افراد وجود دارد آن است که بدون دانش حقوقی و اطلاع از اصطلاحات مهم، اقدام به معامله می‌کنند و بعد از آن که به مشکل بر خوردند متوجه می‌شوند آگاهی از این نکات، بسیار مهم است. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعنکات ضروری هنگام معامله خانهمی‌پردازیم.

ملک حتما باید سند داشته باشد

حتما بررسی نمایید که خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید سند رسمی دارد یا خیر؟ مسئله این است که در برخی نواحی مانند شهرهای شمال کشور، برای یک زمین بزرگ یک سند مادر وجود دارد و آن زمین به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده است اما برای آن قطعات کوچکتر سند رسمی وجود ندارد. نقل و انتقال این قطعات با مبایعه‌نامه‌های عادی یا وکالتنامه انجام می‌شود.

اما طبق ماده ۲۲ قانون ثبت، دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده یا ملک به او منتقل شده و این انتقال در دفتر ثبت املاک ثبت شده باشد، به عنوان مالک می‌شناسد.

کسب اطمینان در مورد مالکیت فروشنده

حتما بررسی کنید که کسی که قصد دارد ملک را به شما بفروشد، از لحاظ قانونی اختیار معامله کردن آن ملک را داشته باشد. کسی می‌تواند ملک را به شما بفروشد که مالک ملک باشد یا از جانب مالک وکالت رسمی برای فروش ملک داشته باشد.

بنابراین حتما باید سند ملک را بررسی کنید. اگر سند رسمی به نام فروشنده وجود ندارد مبایعه‌نامه‌ای که نام فروشنده در آن درج شده و مالکیت او را نشان می‌دهد بررسی نمایید.  سعی کنید تمام اطلاعات را بررسی کنید. ممکن است مالک با کسی تشابه اسمی داشته باشد.

بررسی اینکه آیا فروشنده اختیار فروش را دارد یا خیر

اگر کسی به وکالت از مالک، قصد فروش ملک را دارد، حتما وکالتنامه او را بررسی کنید. مشخصات او را با مشخصات نوشته شده در وکالتنامه تطبیق دهید.

وکالتنامه وکیل باید رسمی باشد، یعنی در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد. همچنین بررسی کنید که وکیل اختیارات زیر را داشته باشد:

  • اختیار فروش ملک مورد نظر شما.
  • همچنین اختیار دریافت ثمن یا بهای معامله.
  • اختیار تنظیم سند رسمی به نام شما.

نکات ضروری هنگام معامله

در رهن نبودن خانه

در شرایط اقتصادی فعلی، بسیاری از افراد برای خرید خانه از بانک وام می‌گیرند. معمولا سند خانه در رهن بانک قرار می‌گیرد. ملکی که دررهنبانک است قابلیت خرید و فروش دارد اما امکان تنظیم سند رسمی به نام خریدار را ندارد.

در واقع تا زمانی‌که بدهی بانک پرداخت نشده و فک رهن صورت نگرفته نمی‌توان ملک را به‌صورت رسمی به دیگری منتقل کرد. پرداخت بدهی بانک اصولا بر عهده فروشنده است. اما طرفین می‌توانند توافق کنند که خریدار به جای بخشی از بهای معامله،بدهیفروشنده به بانک را بپردازد. پس برای اینکه از این نظر دچار مشکل نشوید از دفاتر اسناد رسمی وضعیت سند را استعلام بگیرید.

معامله خانه

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبانحصار وراثت املاک قولنامه‌‌ای چه شرایطی دارد؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مسئله مهمی که وجود دارد آن است که افراد بدون دانش حقوقی اقدام به معامله می‌کنند امروز به نکات ضروری هنگام معامله خانه می‌پردازیم.

۳ هفته پیش

مرگ چالش‌های حقوقی پیچیده‌ای دارد که مهم‌ترین آن، انحصار وراثت است امروز به موضوع ارث مادر از فرزند نامشروع می‌پردازیم.

۳ هفته پیش

اهمیت مراقبت از مو, اهمیت مراجعه به مشاور مو و متخصص

۲ هفته پیش

برای افراد سوال است که در چه مبلمانی در چیدمان و دکوراسیون رایج هستند. این مطلب به این سوال چه مبلی از مد افتاده است پاسخ می‌دهیم.

۳ هفته پیش

علت انتخاب حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ انتخاب شد.

۲ هفته پیش

موضوع خندوانه از عید فطر 1401 تغییر می کند؟ ضبط برنامه عیدفطر خندوانه از روز شنبه آغاز شده و این برنامه از دوشنبه، ١٢ اردیبهشت، روی آنتن می‌رود.

۲ هفته پیش

معرفی فیلم های هفته دوم اردیبهشت 1401 تلویزیون در پایان هفته دوم اردیبهشت لیست فیلم‌هایی که قرار است از شبکه ها پخش شود را منتشر کرد.

۳ هفته پیش

معرفی سایت جایگزین الکسا در سال 2022 الکسا که پایگاه مخصوص تجزیه و تحلیل و رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی دنیاست، پس از ۲۵ سال فعالیت به کار خود پایان داد.

۲ هفته پیش

مبلمان راحتی بیشتر مناسب فضاهای مدرن و مینیمال استفاده است. این مطلب به انتخاب بهترین رنگ برای مبلمان راحتی می‌پردازیم.

۳ هفته پیش

بیشتر...