مجله دلتا |
4 ماه پیش

نکات ضروری هنگام معامله خانه نکات ضروری هنگام معامله معامله خانه مجله دلتا

قرارداد‌های مربوط به معامله خانه معمولا چالش برانگیز‌اند. نکات حقوقی بسیار زیادی در رابطه با معاملات خانه وجود دارند که اگر بدون اطلاع از آن‌ها معامله انجام شود ممکن است مشکلات بسیاری به وجود بیاید.
نکات ضروری هنگام معامله خانه

مسئله مهمی که برای افراد وجود دارد آن است که بدون دانش حقوقی و اطلاع از اصطلاحات مهم، اقدام به معامله می‌کنند و بعد از آن که به مشکل بر خوردند متوجه می‌شوند آگاهی از این نکات، بسیار مهم است. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعنکات ضروری هنگام معامله خانهمی‌پردازیم.

ملک حتما باید سند داشته باشد

حتما بررسی نمایید که خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید سند رسمی دارد یا خیر؟ مسئله این است که در برخی نواحی مانند شهرهای شمال کشور، برای یک زمین بزرگ یک سند مادر وجود دارد و آن زمین به قطعات کوچک‌تر تقسیم شده است اما برای آن قطعات کوچکتر سند رسمی وجود ندارد. نقل و انتقال این قطعات با مبایعه‌نامه‌های عادی یا وکالتنامه انجام می‌شود.

اما طبق ماده ۲۲ قانون ثبت، دولت فقط کسی را که ملک به اسم او ثبت شده یا ملک به او منتقل شده و این انتقال در دفتر ثبت املاک ثبت شده باشد، به عنوان مالک می‌شناسد.

کسب اطمینان در مورد مالکیت فروشنده

حتما بررسی کنید که کسی که قصد دارد ملک را به شما بفروشد، از لحاظ قانونی اختیار معامله کردن آن ملک را داشته باشد. کسی می‌تواند ملک را به شما بفروشد که مالک ملک باشد یا از جانب مالک وکالت رسمی برای فروش ملک داشته باشد.

بنابراین حتما باید سند ملک را بررسی کنید. اگر سند رسمی به نام فروشنده وجود ندارد مبایعه‌نامه‌ای که نام فروشنده در آن درج شده و مالکیت او را نشان می‌دهد بررسی نمایید.  سعی کنید تمام اطلاعات را بررسی کنید. ممکن است مالک با کسی تشابه اسمی داشته باشد.

بررسی اینکه آیا فروشنده اختیار فروش را دارد یا خیر

اگر کسی به وکالت از مالک، قصد فروش ملک را دارد، حتما وکالتنامه او را بررسی کنید. مشخصات او را با مشخصات نوشته شده در وکالتنامه تطبیق دهید.

وکالتنامه وکیل باید رسمی باشد، یعنی در دفتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد. همچنین بررسی کنید که وکیل اختیارات زیر را داشته باشد:

  • اختیار فروش ملک مورد نظر شما.
  • همچنین اختیار دریافت ثمن یا بهای معامله.
  • اختیار تنظیم سند رسمی به نام شما.

نکات ضروری هنگام معامله

در رهن نبودن خانه

در شرایط اقتصادی فعلی، بسیاری از افراد برای خرید خانه از بانک وام می‌گیرند. معمولا سند خانه در رهن بانک قرار می‌گیرد. ملکی که دررهنبانک است قابلیت خرید و فروش دارد اما امکان تنظیم سند رسمی به نام خریدار را ندارد.

در واقع تا زمانی‌که بدهی بانک پرداخت نشده و فک رهن صورت نگرفته نمی‌توان ملک را به‌صورت رسمی به دیگری منتقل کرد. پرداخت بدهی بانک اصولا بر عهده فروشنده است. اما طرفین می‌توانند توافق کنند که خریدار به جای بخشی از بهای معامله،بدهیفروشنده به بانک را بپردازد. پس برای اینکه از این نظر دچار مشکل نشوید از دفاتر اسناد رسمی وضعیت سند را استعلام بگیرید.

معامله خانه

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبانحصار وراثت املاک قولنامه‌‌ای چه شرایطی دارد؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نادر طالب‌زاده مجری و برنامه ساز با سابقه تلویزیون درگذشت.

4 ماه پیش

این لیست از بهترین نویسندگان ژانر عاشقانه به محدود‌کردن گزینه‌های شما به برخی از بهترین نویسندگان این ژانر کمک می‌کند.

4 ماه پیش

ساعت پخش برنامه خانه ما از عید فطر 1401 اعلام شد.فصل یازدهم خانه ما از فردا ۱۲ اردیبهشت ماه و به مناسبت عید سعید فطر در شبکه افق سیما آغاز می‌شود. این مستند مسابقه قرار است سه شب در هفته و در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه ساعت ۲۱ روی آنتن برود.

4 ماه پیش

علت انتخاب حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ انتخاب شد.

4 ماه پیش

در این مقاله می‌خواهیم در مورد درد پشت سر، علت‌ها و راه‌های درمان آن صحبت کنیم.

4 ماه پیش

گیاهان آپارتمانی زیبایی بی‌نظیری را به خانه شما می‌بخشنئ. در این مطلب به معرفی گیاهان آپارتمانی لوکس در چیدمان منزل می‌پردازیم.

4 ماه پیش

مسئله مهمی که وجود دارد آن است که افراد بدون دانش حقوقی اقدام به معامله می‌کنند امروز به نکات ضروری هنگام معامله خانه می‌پردازیم.

4 ماه پیش

معرفی فیلم های هفته دوم اردیبهشت 1401 تلویزیون در پایان هفته دوم اردیبهشت لیست فیلم‌هایی که قرار است از شبکه ها پخش شود را منتشر کرد.

4 ماه پیش

جراحی لیفت بازو و براکیوپلاستی چیست؟ , چه کسی کاندید عمل جراحی لیفت بازو است؟

4 ماه پیش

بیشتر...