مجله دلتا |
5 روز پیش

نکات قولنامه دستی قولنامه دستی نکات قولنامه قولنامه دستی نکات آن مجله دلتا

قولنامه دستی نوشته‌ای است که بین دو یا چند نفر در خصوص اموال خود، اعم از منقول یا غیرمنقول، با یکدیگر در خارج از دفترخانه اسناد رسمی، تنظیم می‌گردد.
نکات قولنامه دستی

قولنامه یک سند عادی است که توسط اشخاص عادی تنظیم می‌شود و اگر به طور صحیح نوشته شود، می‌توانید با استناد به آن، حقوق خود را پیگیری کنید. در این مطلب ازمجله دلتابهنکات قولنامه دستیمی‌پردازیم.

میزان اعتبار قولنامه دستی

هر قراردادی (درمورد ملک، آپارتمان، خودرو و…) که دارای امضاء یا اثر انگشت باشد، بین امضاء‌کنندگان و قائم‌مقام آنها (ورثه) دارای اعتبار قانونی است.

اعتبار قولنامه دستی در دادگاه بدون امضای شهود

قولنامهدستی اگر بصورت واقعی و بدور از ادعای جعل یا کلاهبرداری و عناوین مجرمانه نوشته شده باشد، اگر شهودی هم آن را امضا نکرده باشد و دادگاه نیز آن را احراز کرده باشد، مشمول ماده ۱۰ قانون مدنی ( قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است) قرار می‌گیرد و بین طرفین اعتبار دارد و نافذ است.

قولنامه دستی

حتما نکات زیر را در حین نوشتن قولنامه رعایت کنید

  • طرفین قولنامه یعنی خریدار و فروشنده باید به صورت کامل مشخص شده باشند، یعنی نام، نام خانوادگی، نام پدر به همراه کدملی هر یک.
  • اقامت طرفین قولنامه باید به طور دقیق مشخص شود، یعنی نشانی و تلفن ثابت و تلفن همراه هریک به طور دقیق و خوانا ذکر شود.
  • موضوع قولنامه باید مشخص و صراحت داشته باشد.
  • در هنگام نوشتن قولنامه دستی زمان انجام معامله قطعی را قید کنید.
  • نکته بسیار مهم در تنظیم قولنامه دستی این است که حتی المقدور، ضمانت اجرا در نظر بگیرید. (یعنی اگر یکی از طرفین به وعده خود عمل نکرد، ملزم به پرداخت خسارت می‌شود.)
  • حداقل دو نفر زیر قولنامه را به عنوان شهود امضا کنند.
  • شرایطی را در بند قولنامه به عنوان شروط قولنامه در نظر بگیرید، تا در صورت عدم انجام تعهد، هر کدام از طرفین حق فسخ و ابطال قولنامه را داشته باشند.
  • ثمن معامله و نحوه‌ی پرداخت آن حتما به صورت واضح و مشخص در قولنامه ذکر شود.
  • تا وقتیسندرسمی به شما انتقال پیدا نکرد، از پرداخت تمام پول به فروشنده خودداری کنید.
  • قولنامه دستی را حتما در سه نسخه تهیه کنید.

در نهایت باید گفت تا جایی که امکان دارد از نوشتن قولنامه دستی پرهیز کنید، و اگر به هر نحوی مایل به نوشتن قولنامه هستید، حتی الامکان آن را در بنگاه تنظیم کنید تا بتوانید کد رهگیری دریافت کنید و نکات قولنامه دستی را رعایت کنید.

پیشنهاد مطالعه :برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه،نکاتی پیرامون قولنامهرا مطالعه کنید.

 

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای ابتلای جمشید هاشم پور به کرونا پس از تزریق واکسن,جزئیات ابتلای جمشید هاشم پور به کرونا,بیوگرافی جمشید هاشم پور,ازدواج جمشید هاشم پور

3 روز پیش

بازیگر نقش مینا در سریال زندگی زیباست کیست,بیوگرافی ستایش رجایی نیا,بیوگرافی بازیگر نقش مینا در سریال زندگی زیباست,بازیگر نقش مینا در سریال زندگی زیباست,نقش مینا در سریال زندگی زیباست,مینا در سریال زندگی زیباست,سریال زندگی زیباست,ازدواج ستایش رجایی نیا,شروع فعالیت هنری ستایش رجایی نیا,بازی ستایش رجایی نیا در نقش مینا سریال زندگی زیباست,معرفی سریال زندگی زیباست,اسامی بازیگران سریال زندگی زیباست,معرفی عوامل سریال زندگی زیباست,

3 روز پیش

صاحبان مدارک گمشده بایستی برای گرفتن المثنی به ادارات مختلف مراجعه کنند در این مطلب به جلوگیری از سوء استفاده از مدارک می پردازیم.

3 روز پیش

نورپردازی اتاق نشیمن بسیار مهم است زیرا که شما ساعات زیادی را آنجا سپری می‌کنید. نور اتاق نشیمن تاثیر زیادی در حس آرامش و زیبایی فضا دارد

3 روز پیش

درگذشت امیرعباس محسنی,امیرعباس محسنی,جزئیات درگذشت امیرعباس محسنی,ازدواج و همسر امیرعباس محسنی,سوابق هنری امیرعباس محسنی,اینستاگرام امیرعباس محسنی,آثار امیر عباس محسنی,علت درگذشت امیرعباس محسنی,مجموعه کارهای امیر عباس محسنی

4 روز پیش

پیده یک نوع غذای مدرن ترکی است که به عنوان پیتزای ترکی نیز شناخته می شود. یک غذای خوشمزه و مجلسی برای کشور ترکیه است.

4 روز پیش

اولین تصویر نویدمحمد زاده و فرشته حسینی بعد از ازدواج منتشر شد-اولین تصویر فرشته حسینی و نویدمحمدزاده بعد از ازدواج

4 روز پیش

به دلیل ناآشنا بودن افراد با نکات حقوقی معاملات املاک، اختلافات زیادی بوجود آمده است در این مطلب به نکات مهم خرید و فروش ملک می‌پردازیم.

4 روز پیش

طلاق از طرف زن نیز امکان دارد و زن با دلیلی مثل عسر و حرج، می‌تواند درخواست طلاق دهد در این مطلب به تاثیر مخالفت مرد در طلاق می‌پردازیم.

4 روز پیش

اگر زگیل تناسلی دارید، بدانید که تنها نیستید، زگیل تناسلی بسیار شایع است. تعداد زیادی از مردم هرساله به زگیل تناسلی مبتلا می شوند., روش های درمان خانگی برای زگیل تناسلی

4 روز پیش

ویروس پاپیلومای انسانی می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود، حداقل 200 نوع از این نوع ویروس وجود دارد و تقریبا 40 نوع ناحیه تناسلی شما را آلود می کند.

4 روز پیش

عزت نفس به معنای کلی احساس عزت نفس در شخص گفته می شود. اساساً نظر شما در مورد خودتان است. این می تواند شامل عواملی مانند احساس هویت، اعتماد به نفس باشد. 

4 روز پیش

شرایط وام مسکن، تسهیلات انواع وام مسکن و اقساط آن، از موضوعات بسیار مهمی هستند که هنگام دریافت وام مسکن باید به انها توجه شود.

4 روز پیش

زوج هایی را ممکن است ببینید که به نظر می رسد آن ها خوشبخت و شاد هستند. این زوج ها عادت هایی را دارند که باعث رضایت آن ها در زندگی می شود.

5 روز پیش

اعضای برنامه خندوانه کرونا گرفتند-جزئیات ابتلای اعضای خندوانه به کرونا-معرفی برنامه خندوانه-ایده اولیه خندوانه-محتوای برنامه خندوانه

5 روز پیش

بیشتر...