تیتر برتر |
5 روز پیش

خواص شگفت انگیز گل نسترن برای زیبایی سلامتی سایت تیتربرتر TitreBartar com

خواص شگفت انگیز گل نسترن برای زیبایی و سلامتی

تیتربرتر؛گل نسترن از جمله گل‌های مفید در طب سنتی می‌باشد. گل‌های این گیاه در سه رنگ سفید، قرمز کمرنگ و سفید مایل به گلی وجود دارد.گل نسترنخواص دارویی بسیاری داشته و مصرف دمنوش و عرق این گیاه برای درمان بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت دارویی این گیاه میوه آن بوده، این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین سی است.

خواص درمانی گل نسترن

۱- ترمیم زخم و سوختگی

از جمله خواص گل نسترنترمیم زخمو سوختگی‌های موجود بر روی پوست و شستشوی آن‌ها است. گل نسترن می‌تواند باعث بالا بردن سرعت جریان خون در پوست شود. شستشوی مناطقی از پوست که دچار سوختگی یا زخم شده اند با دم کرده برگ و گل نسترن می‌تواند با توجه به خواص ذکر شده به ترمیم و بهبود آن‌ها بیانجامد.

2- رفع بوی بد بدن

از خواص گل نسترن می‌توان بهرفع بوی بدناشاره کرد. گل خوشبوی نسترن نقش مفیدی در معطر کردن بدن و رفع بوی عرق دارد. افرادی که به میزان زیادی عرق می‌کنند می‌توانند پس از اینکه حمام کردند بدن خود را با دم کرده برگ و گل نسترن شستشو دهند و از عطر خوش آن لذت ببرند.

3- سلامت قلب

دمنوش نسترن می‌تواند برای درمان بیماری‌های قلبی مفید باشد و به کار برده شود. از دم کرده نسترن می‌توان برای رفع تپش قلب استفاده کرد، همچنین میوه نسترن می‌تواند در کاهش فشار خون موثر واقع شود؛ بنابراین برای افراد مبتلا بهفشار خون بالامی‌تواند گزینه خوبی باشد.

4- تقویت معده

دمنوش حاصل از میوه نسترن مقوی معده است. همچنین این دمنوش از بین برنده انگل های روده است و اسهال و انقباض ماهیچه‌های معده را رفع می‌کند.

5- دفع سنگ کلیه

میوه گل نسترن به صورت دم کرده می‌تواند تورم مجاری ادراری و کلیه را رفع کند. همچنین میوه گل نسترن دردفع سنگ کلیهکاربرد دارد. از دیگر خواص گل نسترن در این زمینه استفاده از میوه آن در بند آمدن ادرار است.

6- بهبود شکستگی استخوان

یکی دیگر از خواص گل نسترن، استفاده از ضمادی است که از برگ گل نسترن تهیه می‌شود و بر روی محل شکستگی قرار داده می‌شود. این ضماد می‌تواند در بهبود شکستگی استخوان مثمر ثمر واقع شود.

7- آرامش اعصاب

استفاده از میوه گل نسترن می‌تواند اثرات مفیدی در آرام بخشی شخص به جای بگذارد و به آرامش اعصاب فرد بیانجامد. همچنین میوه گل نسترن می‌تواند غم واندوه را رفع کرده و بی خوابی را برطرف کند. میوه گل نسترن خاصیت ضد افسردگی دارد.

8- رفع درد دندان

استفاده از میوه گل نسترن به صورت جوشیده می‌تواند خون لثه را در ناراحتی‌های مربوط به لثه بند آورد و همچنین باعثکاهش درد دندانشود.

فواید میوه گل نسترن برای سلامت پوست

ویتامین A موجود در فواید این گیاه تاثیر مثبتی را برای شادابی رطوبت پوست به همره دارد. پس سلامتی پوست نیز حفظ خواهد شد. همچنین دم نوش گل نسترن باعث ارتقای گردش خون می شود. روغن میوه گل نسترن می تواند به عنوان یک جایگزین برای مرطوب سازی عمل کند. این روغن حاوی اسیدهای چرب مغذی است که در کنار آب ترکیب اصلی بیشتر مرطوب کننده ها را تشکیل می دهند.

روغن میوه گل نسترن برای لایه برداری پوست

توجه داشته باشید که روغن گل نسترن را به عنوان شوینده پوست همواره اضافه کنید. مانند شکر و نمک دریایی روغن دانه گل نسترن می تواند به عنوان یکلایه بردار طبیعیعمل کند زمانی که با جوش شیرین ترکیب می شود. اما پاکسازی را هدایت کنید به این سمت که اگر پوست شما دارای آکنه است، این روغن می تواند باعث ایجاد لکه یا منافذ شود.

روغن گل نسترن برای درمان چین و چروک

روغن میوه گل نسترن یک بسته با الزامات زیبایی مانند اسید های چرب ضد التهاب و ویتامین C و A است. این ترکیبات به روغن گل نسترن این اجازه را می دهد تا علائم پیری و لکه دار را درمان کند و پوست را مرطوب کرده و پوست آسیب دیده را ترمیم کند و افزایش یک آنتی اکسیدان محافظ و قوی را ارائه کند، تمامی اینها بدون احساس چربی است که معمولا در روغن های مایع سنتی وجود دارد.

روغن گل نسترن برای شفاف سازی پوست

خواص رطوبتی در روغن گل نسترن به تنگ کردن منافذ وروشن کردن پوستشما کمک می کند.

روغن میوه گل نسترن برای تحکیم پوست

روغن گل نسترن به بازیابی انعطاف پوست شما کمک می کند اگر در این اواخر متوجه ضعف آن شده اید. قطراتی را بر روی صورت خود بپاشید در صبح و قبل از اینکه به تختخواب بروید با پوستی تازه و جوان مواجه می شوید.

محو کردن زخم های کهنه با روغن میوه گل نسترن

اجزای نهایی زیبایی این ترکیب، ظرفیت این روغن را به یک محلول برای محو هر گونه جای زخم صورت و علائم ناخوشایند تبدیل می کند. روی همدیگر به ممانعت از آسیب های اکسیدی و بازسازی کلاژن کمک می کند. همچنین این روغن می تواند رنگی شدن شدید پوست را محو کند و به طور بالقوه ظاهر خطوط صورت و کشیدگی های آن را به حداقل برساند.

گل نسترن برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا

میوه تازه گل نسترن حاوی 5/0 تا 7/1 درصدویتامین Cاست که ترکیبی از آسکوربیک اسید و هیدروآسکوربیک اسید است؛ میوه گل نسترن 20 برابر لیمو ویتامین C دارد متأسفانه مقدار زیادی از ویتامین C هنگام خشک کردن یا تهیه محصول از میوه گل نسترن از بین می رود. کاهش ویتامین C این میوه به مقدار خرد کردن و ذرات آن بستگی دارد مثلا اگر میوه فقط نصف شود، میزان ویتامین C موجود در آن پس از یک سال و نیم نصف می شود و اگر خرد شود، پس از شش ماه صددرصد ویتامین C آن از بین می رود. این میوه حاوی ویتامین های A1 ،B1،B2 ،B3 و K ، اسید سیتریک و اسید مالیک نیز است.

تقویت موها با گل نسترن

استفاده از گل نسترن به طور موضعی همراه با حنا روی موی سر باعث تقویت مو خواهد شد؛ همچنین روزانه مصرف ۲ تا ۴ گرم گل خشک نسترن به مدت یک سال از سفید شدن موی سر پیشگیری می‌کند و از روغن آن هم برای تقویت مو می توان استفاده کرد و در بازار دارویی موجود است.

روش استفاده از روغن میوه نسترن

روغن میوه نسترن برخلاف تصور اغلب ما از روغن ها، روغنی خشک است که به آسانی جذب پوست می شود. این روغن رنگی نارنجی دارد که بخاطر رنگ خود میوه نسترن است البته پس از شستن هیچ رنگی روی صورت شما باقی نخواهد ماند. استفاده از این روغن معمولا برای انواع پوست بی خطر است اما بهتر است که قبل از استفاده یک تست پوستی برای آن انجام دهید برای این کار طبق ترتیب زیر عمل کنید:

  1. مقداری از روغن میوه نسترن را روی بازو یا ساعد بمالید.
  2. روی آن را با باند یا گاز بپوشانید.
  3. بعد از ۲۴ ساعت این ناحیه را برای وجود هرگونه نشانه ای از تحریک بررسی کنید.
  4. اگر پوست قرمز یا ملتهب است نباید از این روغن استفاده کنید. در صورتی که قرمزی پوست پایدار بود به پزشک مراجعه کنید.
  5. اگر هیچ علامتی از تحریک پوستی مشاهده نشود استفاده از آن بی خطر است.

وقتی که تست پوستی را انجام دادید می توانید از روغن میوه نسترن حداکثر دو بار در روز استفاده کنید. اگر پوست خیلی حساسی دارید یک روز در میان بهتر است. این روغن را می توان به تنهایی استفاده کرد یا اینکه چند قطره از آن را به روغن حامل یا مرطوب کننده مورد علاقه تان اضافه کنید. روغن میوه نسترن خیلی زود خراب می شود بنابراین آن را در جایی سرد و تاریک نگه دارید. بهترین راه نگهداری آن در یخچال است. برای اینکه بهترین استفاده از روغن را ببرید توصیه می شود که توجه کنید که روی بطری روغن خالص ارگانیک با کمپرس سرد، درج شده باشد. در صورتی که روغن به صورت کمپرس سرد تهیه شده باشد ویتامین ها و سایر ترکیبات مهم آن حفظ می شوند.

چه کسانی نباید از دمنوش گل نسترن استفاده کنند؟

با توجه به اینکه دمنوش گل نسترن دارای مزاج گرم و خشک است، افراد گرم مزاج باید در فصول گرم با احتیاط آن را مصرف کنند.

همچنین گیاه نسترن در دوران بارداری نباید مصرف شود؛ دوره درمان از طریق مصرف دمنوش گل نسترن بستگی به بیماری و پاسخدهی بیمار دارد، برای مثال درمان سنگ‌های کلیوی وسنگ کیسه صفرابا دمنوش نسترن حدود یک ماه طول می کشد.

موارد منع مصرف

افراد مبتلا بهسنگ کلیهباید قبل از مصرف میوه گل نسترن با پزشک خود مشورت کنند؛ با توجه به اینکه دمنوش این گل دارای مزاج گرم و خشک است افراد گرم مزاج باید در فصول گرم با آن احتیاط آن را مصرف کنند. در زمان بارداری هم نباید مصرف شود.

*این مطلب صرفا جهت افزایش اطلاعات شما می‌باشد و به هیچ وجه به منظور توصیه پزشکی یا درمانی نیست، لطفا برای دریافت اطلاعات دقیق به پزشکتان مراجعه کنید.

​​​​​​​نویسنده: صادق رمضانی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آیا زمان بارداری واریس نگران کننده است؟ چگونه می توان با دقت از آن مراقبت کرد و روش درمان این سطوح متورم چگونه است؟

3 ساعت پیش

ماسک صورت عسل برای درخشندگی پوست، مزایای ماسک سفیده تخم مرغ, مزایای ماسک گوجه فرنگی, ماسک های صورت جو دوسر

3 ساعت پیش

سارا احمدیان در سریال شب بیدار در کنار بازیگرانی همچون عبدالرضا اکبری، فریبا متخصص، مهدی سلوکی، پویا امینی، بهزاد خداویسی بازی می کند.

4 ساعت پیش

آیا می توانید فقط در 1 هفته وزن خود را افزایش دهید؟ بسیاری از مردم فکر می کنند که چگونه ممکن است اما درست است. اکثر مردم در مورد کاهش وزن صحبت می کنند، اما افراد کمی هستند که به موضوع افزایش وزن علاقه مند باشند. 

10 ساعت پیش

بیوگرافی بازیگران سریال بامداد خمار, بیوگرافی ابراهیم ایرج زاد کارگردان بامداد خمار, زمان پخش سریال بامداد خمار, خلاصه داستان سریال بامداد خمار, اسامی بازیگران سریال بامداد خمار

11 ساعت پیش

سریال شب بیدار به کارگردانی رضا ابوفاضلی با بازی بازیگرانی چون پرویز فلاحی پور،عبدالرضا اکبری،فریبا متخصص،شیوا خسومهر،از شبکه دو پخش می شود.

11 ساعت پیش

موضوع بخشیدن جرم خیانت، از دو دیدگاه قابل تامل و بررسی است در این مطلب از مجله دلتا به موضوع بخشش خیانت می‌پردازیم.

15 ساعت پیش

یعقوب ظروفچی، خواننده سرشناس موسیقی ترکی آذربایجانی در اثر ابتلا به کویید-۱۹ درگذشت.

دیروز

رویا جاویدنیا در سریال بعد از آزادی بازی می کند سریال بعد از آزادی از شبکه یک جایگزین سریال افرا شده که این سریال از ساعت 10:30 دقیقه شب پخش می شود.

دیروز

شايد حتي بهترين اثر سينماي ما متری شیش و نیم در بين اين‌گونه فيلم‌هاست. بعيد مي‌دانم در نيم ساعت، سه‌ربع اول تماشاي فيلم، کسي به ساعتش نگاه کرده باشد.

دیروز

شهاب حسینی برای بازی در فیلم اولین برف بهترین بازیگر مرد جوایز سالانه سینمای فنلاند (یوسی) شد.

دیروز

پروانه نمایش تازه ترین اثر سعید سهیلی صادر شده است و قرار است گشت ارشاد ۳ به زودی در سینماهای سراسر کشور کران شود.

دیروز

بازی پردیس پورعابدینی در فیلم بی مادر, مصاحبه با پردیس پورعابدینی, اینستاگرام پردیس پورعابدینی, نقش مانلی مقدم در سریال آقازاده, بیوگرافی پردیس پورعابدینی

دیروز

المیرا دهقانی در سریال بعد از آزادی در نقش شیدا بازی کرده و سریال بعد از آزادی هر شب از شبکه یک ساعت 10:30 جایگزین سریال افرا شده است.

دیروز

در این مقاله چندین داروی خانگی برای تیرگی داخلی ران توضیح داده شده است که به از بین بردن رنگ های تیره کمک می کند.

1 روز پیش

بیشتر...