مجله دلتا |
3 ماه پیش

اجرا گذاشتن مهریه برای بار دوم اجرا گذاشتن مهریه دریافت مهریه مجله دلتا

برای بخشیدن مهریه نیازی به دادگاه نیست. حتی در صورتی‌که زن مهرش را به وسیله یک دست خط با امضا و اثر انگشت ببخشد این تعهد از گردن مرد برداشته می‌‌شود اما در مواردی امکان مطالبه مجدد مهریه وجود دارد.
اجرا گذاشتن مهریه برای بار دوم

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته باشد. در عقد نکاح، مرد متعهد می‌شود که مهریه را به زن بپردازد. سوالی که پیش می‌آید آن است که آیا زنی که مهر خود را به همسرش بخشیده است می‌‌تواند از بخشش خود رجوع و مهر خود را به‌صورت مجدد مطالبه کند یا خیر؟ در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعاجرا گذاشتن مهریه برای بار دوممی‌پردازیم.

پاسخی که می‌توان به این سوال داد به‌صورت زیر است:

  • حالت اول:زمانی است که زن مهریه‌ای که بر گردن شوهر است را ابراء می‌کند (می‌بخشد). به این بیان که می‌‌گوید از نظر من تو دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه نخواهی داشت. (تو را از پرداخت مهریه بری می‌کنم) این بیان باعث می‌‌شود تا تکلیف شوهر در ادای مهر به طور کلی ساقط شود. پس در این حالت زن حق رجوع (پشیمانی) ندارد.
  • حالت دوم:زمانی است که زن در قبال طلاق، مهریه خود را به شوهر می‌بخشد. بذل مهر در طلاق‌‌های خلع و مبارات انجام می‌‌شود.خُلع و مُباراتدو نوع طلاق توافقی در فقه و حقوق اسلامی است که در آن زن با واگذاری مالی به شوهر از وی طلاق می‌‌گیرد. این طلاق مربوط به زمانی است که زن از شوهر به قدری تنفر پیدا کرده باشد که حاضر شود با پرداخت پول از قید همسری وی رها شود. این مال ممکن است مهریه زن یا معادل آن باشد. به همین جهت در فرهنگ عامه از عبارت «مهرم حلال و جانم آزاد» در اشاره به این نوع طلاق استفاده می‌‌کنند. بنابراین زن با پرداخت مالی به شوهر، از او می‌‌خواهد که طلاقش دهد. اگر زن در ایام عدهطلاقاز بخشش خود پشیمان شود، طلاق لغو می‌شود. یعنی همچنان زن و شوهر محسوب می‌شوند. مثل این است که اصلا طلاقی صورت نگرفته است. پس در این حالت زن حق رجوع از مهریه را تا پایان مدت عده دارد.
  • حالت سوم:زمانی است که زن مهریه خود را به شوهر هبه می‌‌کند (هدیه می‌دهد). به این بیان که می‌‌گوید من مهر خود را به تو بخشیدم. در این حالت است که همانند سایر اشکال هبه، تکلیف شوهر در پرداخت مهریه به‌طور کلی از بین نمی‌‌رود. چرا که زن می‌‌تواند تحت شرایطی از هبه مزبور رجوع و مهر خود را مطالبه کند. خواه طلاق گرفته باشد یا نگرفته باشد.

 اجرا گذاشتن مهریه

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبآیا مهریه زن اول بر زن دوم ارجحیت دارد؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماسک های چاق کننده طبیعی و گیاهی صورت در چاقی صورت شما بسیار موثر هستند.

۲ هفته پیش

آخرین فیلم نادر طالب زاده پیش از فوت! نادر طالب زاده مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون دیروز در ۶۹ سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.

۲ هفته پیش

معرفی فیلم های هفته دوم اردیبهشت 1401 تلویزیون در پایان هفته دوم اردیبهشت لیست فیلم‌هایی که قرار است از شبکه ها پخش شود را منتشر کرد.

۲ هفته پیش

واکنش قاسم افشار به انتشار آهنگ خلیج فارس قاسم افشار در اظهار نظر جدید خود گفت: آهنگ خلیج فارس را معروف کردم!

۲ هفته پیش

پروتز چانه چیست؟, پروتز چانه برای چه افرادی مناسب است؟, چگونه عمل جراحی پروتز چانه انجام می‌شود؟ مزایای پروتز چیست؟

۲ هفته پیش

برای افراد سوال است که در چه مبلمانی در چیدمان و دکوراسیون رایج هستند. این مطلب به این سوال چه مبلی از مد افتاده است پاسخ می‌دهیم.

۲ هفته پیش

ماسک های صورت خانگی برای از بین بردن جوش را یاد بگیرید.

۲ هفته پیش

سریال 87 متر از تابستان 1401 پخش می شود؟ تلویزیون بعد از پایان چند سریال رمضانی قرار است با مجموعه‌های جدیدی به استقبال ایام عید فطر برود

۲ هفته پیش

بیماری روماتیسم چیست؟, عوامل ابتلا به رماتیسم, علائم رماتیسم, انواع دمنوش برای روماتیسم

۲ هفته پیش

بیشتر...