مجله دلتا |
2 ماه پیش

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل فرش ایرانی در دکوراسیون فرش ایرانی در خانه مجله دلتا

فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. فرش ایرانی گرمابخش خانه‌های مدرن امروزی است و با نقش و طرح‌های منحصر به فرد خود، انرژی زیادی به فضا می‌بخشد.
فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

فرش یکی از مشخصه‌های بارز طراحی داخلی خانه ایرانی است. حتی حالا که مبل وسیله و جایگاه اصلی برای نشستن در بسیاری از این خانه‌ها است، فرش با زینت‌بخشی کف خانه، آن را دلپذیرتر کرده است. در این مطلب ازمجله دلتابه معرفی ۳ نقش از انواع فرش‌های سنتی ایرانی می‌پردازیم. پس از آن به شما خواهیم گفت که چگونه ازفرش ایرانی در دکوراسیون منزلخود استفاده کنید.

انواع طرح و نقش در فرش ایرانی

لچک ترنج

این طرح دارای حاشیه‌های پهن که دور تا دور فرش را احاطه کرده است نقش اصلی در قالب شکل هندسی، دایره‌ای و یا بیضی در میان آن قرار دارد که به آن ترنج می‌گویند.تصویر زیر نمونه‌ای از طرح لچک و ترنج است.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

طرح افشان

در این طرح ترنج برداشته شده است و با حفظ همان حاشیه‌های اصلی در فضای میان حاشیه‌ها نقش‌هایی از انواع گل، ساقه و برگ دیده می‌شود. در تصویر زیر نمونه‌ای از طرح افشان را می‌بینیم.

فرش ایرانی در دکوراسیون منزل

طرح خشتی (گلستان)

در این طرح تمام سطح داخلی بین حاشیه‌ها به مستطیل‌های مساوی تقسیم شده و در داخلی هر یک نقشه‌ای بافته می‌شود که ممکن است این نقشه‌ها در خشت‌های مختلف تکرار شود. این طرح در شهرهای دیگر ایران به گلستان معروف است. تصویر زیر نمونه‌ای از فرش با طرح خشتی است.

طرح خشتی (گلستان)

پیشنهاداتی برای انتخاب فرش های ایرانی

با پیشنهادات زیر همراه شوید. فرش پهن کردن هم قوانینی دارد. با رعایت این موارد می توانید در خانه خود احساس بهتری داشته باشید و از هماهنگی فرشی که انتخاب کرده‌اید در کنار دیگر مبلمان خانه تان لذت ببرید.

فضای کوچک

در فضاهایی با وسعت کم پهن کردن فرش با نقش و نگارهای فشرده به شلوغی فضا و در نهایت کوچک‌تر به نظر آمدن آن کمک می‌کند. بنابراین برای این نوع فضاها از فرش‌هایی با طرح و رنگ کمتر استفاده کنید تا فضای شما بزرگ‌تر به‌نظر برسد. و برای آوردن رنگ به فضا می‌توانید از مبلمان و وسایل تزئینی استفاده کنید.

فرش ایرانی در دکوراسیون

استفاده از فرش طرح افشان

بهترین مدل‌های فرش برای خانه شمافرش ایرانی است. دکوراتورها و طراحان دکوراسیون داخلی همیشه استفاده از طرح افشان را توصیه می‌کنند. در فضای نشیمنی که در تصویر زیر می‌بینید طراح به کمک فرشی با طرح افشان چیدمان اتاق را تکمیل کرده است.

استفاده از فرش طرح افشان

استفاده از فرش لچک ترنج

انتخاب فرش‌های لچک ترنج برای فضاهای معمولی و نسبتا بزرگ مناسب هستند. در تصویر بالا نمونه ای از فضای نشیمن با اندازه ی معمول خانه های امروزه را می بینید که به کمک فرش پاتریس با طرح لچک و ترنج فضایی زیبا را به وجود آورده است. هماهنگی رنگ صورتی غالب در فضا با رنگ فرش حس وحدت در فضا را تقویت می کند.

استفاده از فرش لچک ترنج

کفپوش طرح‌دار

هنگامی که کف پوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است فرشی با طرح خلوت انتخاب کنید. فرش ایرانی در دکوراسیون منزل امروزی قطعا زیباتر خواهد شد. تصویر زیر نمونه ای از نشیمنی مدرن است که به کمکفرش ایرانیمتناسب با مبلمان فضایی آرامش بخش را به وجود آورده است.

پیشنهاد مطالعه:مطلبزیباترین‌ مدل‌های لوستر برای خانه شمارا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن


#‌دکوراسیون #‌دکوراسیون_منزل منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آشپزخانه‌کوچک را به صورتی چید که از فضای آن استفاده بهینه کرده و بزرگ‌تر جلوه داد. این مطلب به ایده‌ هایی برای آشپزخانه کوچک می‌پردازد. 

5 ساعت پیش

خانه تاریک و کم نور ممکن است معضل خانه‌هایی بزرگ با طراحی داخلی تاریک باشد و هم می‌تواند معضل خانه‌هایی کوچک باشد. همراه ما باشید.

8 ساعت پیش

در اولین روزهای پاییز می‌خواهیم با هم ایده‌ های دکوراسیون پاییزی منزل را مرور کنیم و با ایده‌ های خلاقانه تزئینات پاییزی را به خانه بیاوریم.

دیروز

تزیین منزل با کوسن یک راه عالی برای باز طراحی منزل شما است. اگر این روش به درستی اجرا شود کوسن ها می توانند به اتاق جذابیت می‌دهد.

پریروز

اگر می‌خواهید خانه شما زیبا باشد، بهتر است برخی اشتباهات را انجام ندهید. در این مطلب نمونه‌هایی از اشتباهات در چیدمان خانه می‌پردازیم.

پریروز

آیا به استفاده از رنگ‌ های پاییزی در دکوراسیون خانه فکر کرده‌اید؟ پاییز هزار رنگ، با رنگ‌های ناب و دلپسند بسیاری از افراد را مسحور می‌کند.

3 روز پیش

با انتخاب مناسب کاغذ دیواری می‌توان دکوراسیون زیبایی برای اتاق خواب خلق کرد. رنگ و طرح کاغذ دیواری بر چیدمان اتاق خواب تاثیر زیادی دارد.

4 روز پیش

طراحی و دیزاین دکوراسیون آشپزخانه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در دکوراسیون داخلی منزل اصول و قواعدی دارد که باید آن‌ها رعایت کنید.

4 روز پیش

انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی یکی از مهم‌ترین مسائل در دکوراسیون اتاق پذیرایی است که احتیاج به توجه ویژه‌ای دارد. با مجله دلتا همراه باشید.

5 روز پیش

اشتباهات در چیدمان وسایل خانه باعث می‌شوند که خانه کوچک‌تر به‌نظر بیاید. در این مطلب همراه باشید تا شما را در چیدمان خانه راهنمایی کنیم.

5 روز پیش

میزها عناصری دکوراتیو هستند که با تزئیناتی زیبا می‌توان جلوه‌ای زیبا به آن‌ها داد. این مطلب به معرفی رومیزی برای میز ناهارخوری می‌پردازد.

6 روز پیش

روش‌های زیادی برای دیزاین مبل راحتی وجود دارد که می‌توانید از یکی یا چند مورد از آن‌ها کمک بگیرید و فضای زیبایی برای گفت‌وگو خلق کنید.

6 روز پیش

کفپوش تیره یا روشن کدام را انتخاب کنیم؟ در این مطلب از مجله دلتا قصد داریم به مزایا و معایب کفپوش‌های تیره و روشن بپردازیم.

۱ هفته پیش

اگر خانه شما به سبک سنتی طراحی شده و می‌خواهید تغییر در آن ایجاد کنید این مطلب به بیان نکاتی برای دکوراسیون مدرن در خانه می‌پردازیم.

۱ هفته پیش

انتخاب رنگ مناسب می توان دکوراسیون شما را متحول کند. نکات مهمی در انتخاب رنگ پرده پذیرایی نقش دارند که در این مطلب به آن‌ها می پردازیم.

۱ هفته پیش

بیشتر...