تیتر برتر |
3 روز پیش

آیا خواب بیش از حد فوایدی دارد سایت تیتربرتر TitreBartar com

آیا خواب بیش از حد فوایدی دارد؟

تیتربرتر:ضربه زدن به رختخواب بعد از یک روز طولانی خسته کننده یکی از شادترین احساسات دنیاست. ممکن است بخواهید به همان اندازه وقت خود را صرف خواب کنید و در رختخواب گرم و نرم خود قرار بگیرید، مانند فردایی که فردا وجود ندارد. اگر هر چند وقت یکبار بیش از حد بخوابید ممکن است آنقدرها هم مهم نباشد. با این حال، اگر به یک عادت تبدیل شود، ممکن است از چند جهت بر سلامت شما تأثیر بگذارد. اگر این باعث نگرانی می شود، پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را بخوانید و بفهمید که خواب بیش از حد چه تاثیری بر شما می گذارد.

میزان ایده آل خواب برای یک فرد چقدر است؟

همه ما باید خوب بخوابیم تا سالم و دلچسب باشیم. خواب بهترین روشی است که بدن ما استراحت می کند و جبران می کند. با این حال، خواب بیشتر ممکن است ایده خوبی نباشد. بنابراین، میزان ایده آل خواب برای یک فرد چقدر است؟ خوب، لیست زیر ممکن است به شما در گرفتن ایده منصفانه کمک کند.

مقدار ایده آل خواب برای فرد مورد نیاز

سنتعداد ساعات خواب

نوزادان تازه متولد شده      14 تا 17 ساعت در روز

نوزادان                         12 تا 15 ساعت در روز

کودکان نوپا                   11 تا 14 ساعت در روز

کودکان گروه سنی مهد کودک 10 تا 12 ساعت در روز

کودکان مدرسه ای           9 تا 11 ساعت در روز

نوجوانان                       8 تا 10 ساعت در روز

بزرگسالان یا بزرگسالان     7 تا 9 ساعت در روز

سالمندان یا افراد مسن که 65 سال و بالاتر هستند 7 تا 8 ساعت در روز

مقادیر ذکر شده در بالا میزان خواب مورد نیاز گروه های سنی مختلف را بیان می کند. با این حال، شرایط خواب ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

دلایل احتمالی خواب زیاد چیست؟

خواب بیش از حدزمانی است که بیش از نیاز بدن خود می خوابید. بنابراین، فردی که بیش از 10 تا 12 ساعت در روز می خوابد ممکن است در گروه هایپرخوابی قرار گیرد. دلایل زیادی ممکن است منجر به خواب بیش از حد شود. برخی از دلایل رایج پرخوابی به شرح زیر است.

علل احتمالی خواب زیاد

اگر از افسردگی یا اضطراب رنج می برید، ممکن است ساعت های طولانی بخوابید.

اگر دچار آپنه خواب هستید، بلند شدن از رختخواب ممکن است کار سختی به نظر برسد.

اگر مشکلات تیروئیدی دارید، ممکن است منجر به خواب بیش از حد شود.

اگر از بیماری های قلبی رنج می برید، ممکن است منجر به خواب بیش از حد شود.

گاهی اوقاتخستگیشدید ممکن است باعث خواب بیش از حد شود.

اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، ممکن است شما را بیش از حد معمول بخوابد.

تشخیص خواب بیش از حد چگونه انجام می شود؟

اگر الگوی بیش از حد خوابیدن شما تا شش هفته و بیشتر ادامه داشته باشد، ممکن است نشان دهنده یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد که ممکن است چنین تغییراتی را در الگوی خواب شما ایجاد کند. بسیار مهم است که خود را به طور کامل معاینه کنید تا علت واقعی خواب بیش از حد مشخص شود. پزشک شما ممکن است آزمایش هایی را توصیه کند و حتی ممکن است از شما بخواهد که برای مطالعه خواب شرکت کنید. اگر مشکلات پزشکی مشخصی در ارتباط با خواب زیاد وجود نداشته باشد ، پزشک شما ممکن است تکنیک های تشخیص زیر را پیشنهاد کند:

 1. آزمایش چند خواب شناسی
 2. مقیاس خواب آلودگی Epworth
 3. آزمونهای تاخیر چند خواب
 4. از لبنیات خودداری کنید

عوارض جانبی خواب زیاد چیست؟

مانند شیوه ای که بدن ما از غذا تغذیه می کند، خواب نیز حواس بدن ما را تغذیه می کند. ما پس از شروع خواب آرام، احساس آرامش و شادابی می کنیم. با این حال، خواب بیشتر از آنچه بدن ما نیاز دارد ممکن است برای ما مفید نباشد و ممکن است منجر به عوارض مختلف جسمی و روحی شود. در زیر برخی از خطرات جسمی و روحی بیش از حد خواب که ممکن است رخ دهد، ذکر شده است.

اثرات فیزیکی

اگر از خود می پرسید که بدن شما چگونه می تواند به چشم بسته بیش از حد واکنش منفی نشان دهد، خوب در اینجا دلایلی وجود دارد که ممکن است شما را مجبور به تجدید نظر کند که آیا باید بخاطر جلال چرت بزنید یا خیر.

1. ممکن است شانس ابتلا به دیابت را در شما افزایش دهد

خوابیدن بیش از 9 ساعت در روز می تواند شما را در معرض افزایش خطر ابتلا بهدیابتقرار دهد. بنابراین، اگر فکر می کردید که خوابیدن برای چند ساعت اضافی ممکن است دردسر چندانی نداشته باشد. خوب، می تواند باشد و می تواند باعث دیابت شود.

این به این دلیل است که در یکی از مطالعات ثابت شده است که افرادی که 9 ساعت یا بیشتر در روز می خوابند، 50 درصد بیشتر از افرادی که روزانه ساعات کمتری می خوابیدند، به دیابت مبتلا می شدند.

2. ممکن است شما را چاق کند

شما برای تأمین انرژی بدن خود غذا مصرف می کنید و وقتی کارهای اصلی خود را در طول روز انجام می دهید بدن کالری می سوزاند. با این حال، وقتی بیشتر وقت خود را صرف خواب می کنید، بدن شما ممکن است کالری اضافی را جمع کند، که در نهایت منجر بهافزایش وزنمی شود.

بر اساس یک مطالعه، افرادی که 9 ساعت یا بیشتر در روز به طور منظم می خوابیدند در مقایسه با افرادی که این کار را نمی کردند در مدت 6 سال بیشتر چاق می شدند.

3. ممکن است باعث سردرد شود

اگر سردردهای مداوم را تجربه می کنید، احتمال زیادی وجود دارد که به خواب بیش از حد دچار شوید.

این اتفاق می افتد زیرا خواب بیش از حد بر انتقال دهنده های عصبی مغز تأثیر منفی می گذارد، که به نوبه خود ممکن است منجر به مشکلاتی مانند سردرد و دردها شود.

4- ممکن است باعث کمردرد شود

ممکن است کمی بی جا به نظر برسد ، اما خواب طولانی مدت ممکن است باعثکمردردشود. این به این دلیل است که بدن شما برای مدت طولانی در حالت دراز کشیده قرار نگرفته است، بلکه قرار است در حال حرکت باشد.

دراز کشیدن طولانی مدت روی تخت ممکن است منجر به مشکلات مربوط به وضعیت بدن و کمردرد شود.

5. ممکن است با باروری شما دخالت کند

چرت زدن و باروری، آیا ارتباطی با هم دارند؟ خوب، اگر قصد باردار شدن دارید، این نکته عاقلانه ای است که زمان خواب خود را در نظر بگیرید زیرا خواب طولانی مدت ممکن است با برهم زدن تعادل هورمونی و تأثیر بر چرخه های شبانه روزی، باروری شما را مختل کند.

6. ممکن است باعث سکته مغزی شود

بر اساس یک مطالعه، مشاهده شده است افرادی که بیش از 8 ساعت در روز می خوابند، تقریباً 50 درصد بیشتر از افرادی که 8 ساعت یا کمتر در روز می خوابند، دچار سکته مغزی می شوند.

جلوه های روانی

خواب بیش از آنکه بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر سلامت روانی شما نیز تأثیر منفی بگذارد. در اینجا چند روش وجود دارد که خواب بیش از حد بر سلامت روان شما تأثیر می گذارد:

 • ممکن است شما را مضطرب کند یا باعث اضطراب شود
 • ممکن است باعث افسردگی شود
 • ممکن است باعث مشکلات حافظه شود
 • ممکن است باعث خماری خواب شود
 • ممکن است باعث اختلال دوقطبی شود
 • ممکن است باعث تحریک پذیری و سایر مسائل احساسی شود

آیا خواب بیش از حد فوایدی دارد؟

تا اینجا، ما در مورد عوارض جانبی خواب صحبت کرده ایم و ممکن است فکر کنید که آیا مزایایی نیز دارد.

خوب، گاهی اوقات وقتی به ساعتهای اضافی تنبلی می پردازید که در آن تحقیقات نشان داده است که خوابیدن واقعاً می تواند به شما کمک کند:

 • برای افزایش عملکرد ورزشی در افراد ورزشی
 • برای احساس طراوت و انرژی برای مجریان و بازیگران
 • برای افزایش دقت در ورزشکاران

اگر می خواهید از مزایای ساعت های اضافی خواب استفاده کنید، باید بدن و ذهن خود را بر این اساس آماده کنید.

چگونه خود را از خواب بیش از حد باز داریم؟

اگر شما برای شکوه یا خواب بیش از حد خوابیده اید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید. در اینجا برخی از داروهای خواب آور وجود دارد که ممکن است واقعا مفید باشد.

 • برای خواب خود برنامه ریزی کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید.
 • یک ساعت زنگ دار برای نجات بگیرید و زنگ بیداری را تنظیم کنید تا بر اختلال خواب خود غلبه کنید.
 • خود را در معرض نور طبیعی بیشتری قرار دهید و مطمئن شوید که اتاق شما نیز دارای نور روشن است زیرا چراغ های روشن در مقابله با علائم خواب زیاد بسیار موثر است.
 • گاهی اوقات تجویز داروهای خاص نیز ممکن است باعث این مشکل شود. ممکن است از پزشک بخواهید نسخه شما را تغییر دهد.

این نکات ممکن است به شما در مقابله با مشکلات بیش از حد خوابیدن و همچنین جلوگیری از آنها کمک کند.

اگرچه ممکن است خواب بیش از حد در افراد رایج نباشد و این حالت فقط در 2 درصد افراد رخ دهد، اما اگر فکر می کنید که با این بیماری سروکار دارید، باید سریع اقدام کنید و اقدامات اصلاحی را انجام دهید. در این مورد از پزشک خود کمک بخواهید!

*این مطلب صرفا جهت افزایش اطلاعات شما می‌باشد و به هیچ وجه به منظور توصیه پزشکی یا درمانی نیست، لطفا برای دریافت اطلاعات دقیق به پزشکتان مراجعه کنید.

نویسنده: زهرا فرامرزی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیوگرافی پریا مجللی در سریال خسوف, خلاصه داستان سریال خسوف, بازیگران سریال خسوف

3 ساعت پیش

۷۹.۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ بوده‌اند.

10 ساعت پیش

داروهای طبیعی موثر برای مسمومیت غذایی, برخی از درمانهای موثر مسمومیت غذایی در خانه آورده شده است.

10 ساعت پیش

اقدام پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر, علائم بیماری آلزایمر

17 ساعت پیش

فضا دادن در رابطه به چه معناست؟, چرا همه در یک رابطه به فضا احتیاج دارند؟, آیا داشتن یک فضا در یک رابطه خوب یا بد است؟

17 ساعت پیش

مزایای بیشماری از روغن کرچک برای پوست علاوه بر سایر مزایای آن وجود دارد.

17 ساعت پیش

تهدید تعریف شده در قانون مجازات اسلامی تهدید در فضای مجازی را هم در بر می‌گیرد. در این مطلب به امکان پیگیری تهدید در فضای مجازی می‌پردازیم.

23 ساعت پیش

سریال بازی مرکب Squid Game سریال تلویزیونی محصول کشور کره جنوبی در ۹ قسمت، تنها بعد از چند روز انتشار به یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های نتفلیکس شد.

دیروز

هزینه دادرسی به هزینه‌هایی گفته می‌شود که توسط دولت برای رسیدگی به دعوا دریافت می‌گردد. در این مطلب به هزینه دریافت مهریه می‌پردازیم.

دیروز

چین دومین گروه از فضانوردان را به سمت ایستگاه فضایی جدید خود فرستاد. در میان این فضانوردان اولین زنی که از این ایستگاه بازدید خواهد کرد، نیز حضور دارد.

دیروز

بیوگرافی سجاد بابایی, بازی سجاد بابایی در سریال زندگی زیباست, آثار سجاد بابایی

دیروز

کلاهبرداری‌ ملکی از دیرباز به عنوان یکی از جرایم معمول کلاهبرداری رایج بوده است. در این مطلب به کلاهبرداری در معاملات خانه می‌پردازیم.

1 روز پیش

کتاب اودیسه روایت رویارویی اولیس با غول یک چشم، سایران‌ها و جادوگران است تا درنهایت به ایتاک، نزد همسر و فرزندش بازگردد. مسیری دشوار که...

پریروز

در این مطلب با ایده‌هایی برای رنگ آمیزی خانه‌های کوچک همراه شما هستیم. چیزی که در همه‌ ایده‌ها به آن توجه می‌شود، بزرگ‌تر جلوه دادن خانه است.

پریروز

مینو شریفی در نقش آتیه در سریال خسوف, جوایز و افتخارات مینوشریفی, بیوگرافی مینو شریفی بازیگر سریال خسوف, شروع بازیگر مینو شریفی

پریروز

بیشتر...