مجله دلتا |
4 روز پیش

درخواست توقیف اموال برای مهریه توقیف اموال شوهر مراحل توقیف اموال مجله دلتا

مهریه در قانون حق مسلم زن نسبت به مرد نیست وزن می‌تواند از راه‌های قانونی اگر مرد مهریه را نپردازد آن را مطالبه کند.
درخواست توقیف اموال برای مهریه

قانون این اجازه را داده است که زن، توأمان با دادخواست مطالبه مهریه درخواست توقیف اموال برای مهریه کند. در این نوشتار ازمجله دلتابه موضوعدرخواست توقیف اموال برای مهریهمی‌پردازیم.

توقیف اموال بابت مهریه از طریق اداره ثبت

  • متقاضی توقیف اموال بابت مهریه از طریق اداره ثبت به دفترخانه محل اجرای عقد نکاح مراجعه کند و درخواست صدور اجراییه می‌نماید.
  • سردفتر این درخواست را به آخرین نشانی تعیین شده برای زوج ارسال می‌کند. هم‌چنین زوجه را به اداره ثبت مربوطه برای تشکیل پرونده هدایت می‌کند.
  • زوجه با در دست داشتن اجراییه صادر شده و قبض ارسال اطلاعیه برای زوج و سایر اسناد و مدارک لازم یعنی شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج به ادارهثبتمربوطه مراجعه کرده و پس از تشکیل پرونده اجرایی برای اجرایمهریه، یک نسخه از اجراییه برای زوج ارسال شده و به وی مهلت داده می شود تا ظرف ۱۰ روز برای پرداختمهریهیا معرفی مال اقدام نماید.
  • پس از بازگشت پاسخ ابلاغیه، چنانچه شوهر ظرف ۱۰ روز از ابلاغ بری پرداخت مهریه یا معرفی مال اقدام نکند، زوجه می‌تواند برای درخواستتوقیف اموال بابت مهریه از طریق اداره ثبتاقدام نماید. در این مرحله چنانچه مالی اعم ازاموالمنقول وغیر منقول، در مالکیت شوهر بوده و ضمنا جزءاموال غیرقابل توقیف یا مستثنیات دیننباشد، زوجه می‌تواند برایتوقیف آن اموالو فروش آن و وصولمهریهاز طریق اجرایثبتاقدام نماید.

توقیف اموال بابت مهریه از طریق دادگاه

  • زوجه موظف است تا با اخذ گواهی مربوطه از اداره ثبت، با در دست داشتن مدارک لازم به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند. مدارک لازم شامل گواهی اداره ثبت، شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج است.
  • در این مرحله اگر میزانمهریهزوجه تا ۲۰ میلیون تومان باشد، دادخواستمهریهبرای شورای حل اختلاف ارسال می‌شود. اما در حالتی که میزانمهریهبیش از ۲۰ میلیون تومان باشد، دادخواست برای دادگاه خانواده ارسال می‌شود.
  • دادگاه خانواده با وصول دادخواست مهریه، اقدام به تعیین وقت دادرسی می‌کند. در ادامه در یک جلسه به تقاضای مهریه رسیدگی نموده و اقدام به صدور رای می‌نماید.

 توقیف اموال شوهر

  • رایمهریه، پس از گذشت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ به شوهر در سامانه ثنا یا در صورت تجدیدنظر خواهی، پس از صدور رای دادگاه تجدید نظر قطعی بوده و می‌توان برای اجرای آن اقدام نمود.
  • در مرحله اجرا زوجه می‌تواند در صورتی‌که در این فاصله بهاموالیاز زوج دسترسی یافته و تا تاریخ اجرا هنوز درخواست تامین خواسته نداده باشد.
  • برای ارائه درخواستتوقیف اموال بابتمهریهاز طریق دادگاهو فروش آناموالاز طریق مزایدهو وصولمهریهخود اقدام نماید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبهمه چیز در مورد طلاق‌های بدون بازگشتمطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

10 خودروی نظامی عجیب و غریب که هرگز نباید وجود داشته باشند.

5 ساعت پیش

اقدام پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر, علائم بیماری آلزایمر

5 ساعت پیش

فضا دادن در رابطه به چه معناست؟, چرا همه در یک رابطه به فضا احتیاج دارند؟, آیا داشتن یک فضا در یک رابطه خوب یا بد است؟

5 ساعت پیش

جمشید سماواتیان پیشکسوت نقاش نوگرای ایران درگذشت

5 ساعت پیش

تهدید تعریف شده در قانون مجازات اسلامی تهدید در فضای مجازی را هم در بر می‌گیرد. در این مطلب به امکان پیگیری تهدید در فضای مجازی می‌پردازیم.

11 ساعت پیش

سریال بازی مرکب Squid Game سریال تلویزیونی محصول کشور کره جنوبی در ۹ قسمت، تنها بعد از چند روز انتشار به یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های نتفلیکس شد.

13 ساعت پیش

برای پرداخت شارژ ساختمان همواره میان مستاجر و مالک بحث وجود دارد که برای پرداخت آن باید توافق حاصل شود. در این مطلب به

17 ساعت پیش

چین دومین گروه از فضانوردان را به سمت ایستگاه فضایی جدید خود فرستاد. در میان این فضانوردان اولین زنی که از این ایستگاه بازدید خواهد کرد، نیز حضور دارد.

دیروز

بیوگرافی سجاد بابایی, بازی سجاد بابایی در سریال زندگی زیباست, آثار سجاد بابایی

دیروز

در خصوص اجاره‌نامه رسمی با کد رهگیری باید به این موضوع توجه کنید که اجاره نامه یا یک سند عادی است یا یک سند رسمی.

1 روز پیش

کتاب اودیسه روایت رویارویی اولیس با غول یک چشم، سایران‌ها و جادوگران است تا درنهایت به ایتاک، نزد همسر و فرزندش بازگردد. مسیری دشوار که...

1 روز پیش

در این مطلب با ایده‌هایی برای رنگ آمیزی خانه‌های کوچک همراه شما هستیم. چیزی که در همه‌ ایده‌ها به آن توجه می‌شود، بزرگ‌تر جلوه دادن خانه است.

1 روز پیش

بیوگرافی مهدیس توکلی, شروع بازیگری مهدیس توکلی, آثار مهدیس توکلی

پریروز

فیلم سینمایی نمور به کارگردانی داوود بیدل و تهیه‌کنندگی سید یاسر جعفری کلید خورد و بازیگران مقابل دوربین رفتند.

پریروز

چگونه از پوست پرتقال برای مشکلات پوستی استفاده کنیم؟

پریروز

بیشتر...