تیتر برتر |
9 ماه پیش

عید فطر دوشنبه است یا سه شنبه سایت تیتربرتر TitreBartar com

عید فطر دوشنبه است یا سه شنبه؟

تیتربرتر:رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: 100 گروه از امروز به استهلال ماه شوال می‌پردازند، البته به دلیل شرایط جوی امشب استهلال دشوار است.

آیا فردا عید فطر است؟

حجت‌الاسلام علیرضا موحدنژاد، رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: گروه‌های مختلف استهلال امروز در نقاط مختلف کشور به استهلال ماه شوال می‌پردازند.

رئیس کمیته علمی ستاد استهلال درباره استهلال ماه شوال گفت: از عصر امروز ۱۰۰ گروه استهلال در نقاط مختلف کشور اقدام به رؤیت هلال ماه شوال خواهند کرد. کارشناسان پیش‌بینی کردند امسال رویت هلال ماه شوال ، بخاطر نامساعد بودن وضعیت جوی دشوار است.

وی دربارهعید فطرگفت: در صورتی که هلال ماه امشب رویت شد فردا اول ماه شوال و عید فطر خواهد بود در غیر این صورت سه‌شنبه عید است.

فردا تعطیل نیست

بر اساس اعلام ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری هلال ماه شوال در غروب روز یکشنبه ۱۱ اردیبهشت رؤیت نشد و فردا دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ مطابق با ۳۰ رمضان المبارک ۱۴۴۳ هجری قمری خواهد بود.

برهمین اساس فردا دوشنبه ۱۲ اردیبهشت 1401 روز کاری بوده و تعطیل نیست.

باتوجه با اینکه دوشنبه روز ۳۰ رمضان اعلام شد، تعطیلات روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه خواهد بود.

طبق قانون مصوب مجلس، تعطیلات عید فطر ۲ روز است که شامل روز عید فطر و فردای آن می‌شود.

مراسم عید فطر در کشورهای مختلف چه زمانی است؟

عید فطر، جشن روزه‌داری و جشن مذهبی مهمی است که مسلمانان مراسم این روز را در سراسر جهان برگزار می‌کنند و پایانماه مبارک رمضان، ماه مقدس روزه‌داری اسلامی محسوب می‌شود. این جشن پایان ۲۹ یا ۳۰ روز روزه‌داری از سپیده تا غروب در تمام ماه مبارک رمضان است.

مسلمانان و پیروان اسلام در مدت ۷۲۰ ساعت یا چهار هفته و دو روز از طلوع فجر تا غروب آفتاب روزه می‌گیرند همچنین طی این مدت از طریق اعمال خیر یا زکات، یا شرکت در فعالیت‌های بشردوستانه مانند اطعام فقرا به دستورات الهی عمل می‌کنند.

با مشاهده هلال ماه شوال ۱۴۴۳ هجری قمری، شب عید سعید فطر در اکثر کشورها اعلام می‌شود. عید فطر در بسیاری از کشورها در دوم ماه مارس یا ۱۲ اردیبهشت ماه اعلام شده است. مشاهده هلال ماه در روز شنبه یعنی ۳۰ آوریل آسان نبود در نتیجه ماه رمضان در بسیاری از کشورها ۳۰ روز و عید سعید فطر دوم ماه مه خواهد بود.

عید فطر در هند

در هند، بیست و نهمین روز ماه مبارک رمضان، روز یکشنبه، اول ماه مه است. اگر هلال ماه تا غروب یکشنبه قابل رویت باشد، عید فطر ۲۰۲۲ در دوم مه جشن گرفته می‌شود و اگر ماه رویت نشود، تعطیلات از سوم مه ۲۰۲۲ آغاز خواهد شد.

اگرچه عید فطر در اولین روز شوال در تقویم اسلامی جشن گرفته می‌شود اما لزوما مطابق با همان روز در تقویم میلادی نیست. شروع هر ماه هجری قمری بر اساس زمان مشاهده ماه نو توسط مقامات مذهبی محلی در مناطق مختلف، متفاوت است.

عید فطر در پاکستان

دولت پاکستان روز سه‌شنبه جدول زمانی تعطیلات عید سعید فطر را که از دوم ماه مه (دوشنبه) آغاز می‌شود را اعلام کرد. شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان این تاریخ را تایید کرده است و طبق اطلاعیه‌ای که پس از اجازه وی صادر شد، تعطیلات از دوم مه آغاز و تا پنجم ماه مه (پنجشنبه) ادامه خواهد داشت. به گفته منابع، خلاصه‌ای از تعطیلات سه روزه توسط نخست‌وزیر ارائه شده است اما وی در نهایت تصمیم به تعطیلی چهار روزه گرفت.

عید فطر در عربستان سعودی

به گزارش رسانه دولتی عربستان سعودی، دادگاه عالی عربستان سعودی از شهروندان و ساکنان این کشور خواست تا هلال ماه شوال ۱۴۴۳ را در شامگاه شنبه ۲۹ رمضان ۱۴۴۳ جستجو کنند و این تاریخ مطابق با ۳۰ آوریل ۲۰۲۲ است.

عید فطر در بنگلادش

در مقایسه با تقویم میلادی که بر اساس رویت خورشید است، تقویم اسلامی قمری بر اساس رویت ماه است. رویت هلال ماه تعیین‌کننده تاریخ عید فطر است که در اولین روز ماه مبارک رمضان جشن گرفته می‌شود. در نتیجه روش محاسبه تاریخ عید سعید فطر فقط در ساعات شب انجام می‌شود. اگر هلال ماه قابل رویت نباشد، ماه رمضان یک روز دیگر تمدید می‌شود. پیش‌بینی می‌شود امسال عید فطر در بنگلادش در ۳ مه ۲۰۲۲ یعنی اولین سه‌شنبه ماه مه باشد.

عید فطر در فیلیپین

مسلمانان فیلیپینی حدود ۶ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند. به منظور ارج نهادن به میراث اسلامی کشور، دولت در سال ۲۰۰۲ عید فطر را به موجب قانون جمهوری ۹۱۷۷ و اعلامیه ریاست‌جمهوری ۱۰۸۳ که در نوامبر ۲۰۰۲ در زمان ریاست جمهوری آرویو به تصویب رسید، به عنوان تعطیلی تعیین کرد. این قانون، روز اول شوال، دهمین ماه از تقویم اسلامی را به مناسبت عید سعید فطر، تعطیل ملی اعلام کرده است. اولین بزرگداشت ملی روز عید فطر در دسامبر ۲۰۰۲ بود که با نماز عید و ضیافت برگزار شد. این تعطیلات با استفاده از تقویم اسلامی قمری از طریق رویت هلال ماه در ماه اسلامی شوال تعیین می‌شود.

عید فطر در انگلیس

پس از دو سال که ماه رمضان به شدت تحت تاثیر این بیماری همه‌گیر قرار گرفت، در سال جاری مسلمانان انگلیس توانستند مانند گذشته از این ماه پر برکت لذت ببرند. آنان معتقدند که باید تلاش خود را در ماه رمضان به پیش ببرند تا مسلمان بهتری باشند. زمان عید فطر در انگلیس دوم ماه مه اعلام شده است.

اعمال شب عید فطر

غسل کردن هنگامی بعد از غروب آفتاب

شب‌زنده‌داری به نماز و دعا و استغفار و درخواست از خداوند در مسجد.

خواندن این اذکار پس از نماز مغرب و عشا، نماز صبح و نماز عید

اللّٰهُ أَکْبَرُ اللّٰهُ أَکْبَرُ

لَاإِلٰهَ إِلّا اللّٰهُ والله اکبر

الله اکبر ولله الحمد

الْحَمْدُ لِلّٰهِ عَلَیٰ مَا هَدانا

وَلَهُ الشُّکْرُ عَلَیٰ مَا أَوْلانا

خدا بزرگ‌تر است، خدا بزرگ‌تر است، معبودی جز خدا نیست و خدا بزرگ‌تر است و خدای را سپاس و سپاس خدای را بر آنچه ما را بدان هدایت کرد و او را شکر بر آنچه به ما ارزانی داشت.

کنار گذاشتنزکات فطراز مغرب شب عید پرداخت آن تا هنگام نماز عید

چون نماز مغرب و نافله آن را خواند، دست‌ها را به جانب آسمان بلند کند و بگوید: «یَا ذَا الْمَنِّ وَالطَّوْلِ، یَا ذَا الْجُودِ، یَا مُصْطَفِیَ مُحَمَّدٍ وَ ناصِرَهُ صَلِّ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاغْفِرْ لِی کُلَّ ذَنْبٍ أَحْصَیْتَهُ وَ هُوَ عِنْدَکَ فِی کِتابٍ مُبِینٍ» ای صاحب نعمت و کرم، ای دارای جود، ای برگزیننده محمّد و ای یاور او، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و بر من بیامرز هر گناهی که شماره نمودی‌اش و آن پیش تو در کتابی آشکار است.

پس به سجده رود و در سجده «صد مرتبه» بگوید: «أَتُوبُ إِلَی اللّٰهِ؛ به‌سوی خدا توبه می‌کنم». سپس هر حاجتی که دارد از خدا بخواهد.

اعمال روز عید فطر

خواندن نماز عید سعید فطر. این نماز دو رکعت است و در رکعت اول خواندن سوره‌ حمد و یک سوره دیگر که سفارش شده سوره اعلی خوانده شود، پس از آن پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر دست به قنوت بردارد و بگوید:

اللّٰهُمَّ أَهْلَ الْکِبْریاءِ وَالْعَظَمَةِ

وَأَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ

وَأَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ

وَأَهْلَ التَّقْویٰ وَالْمَغْفِرَةِ

أَسْأَلُکَ بِحَقِّ هٰذَا الْیَوْمِ

الَّذِی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِینَ عِیداً

وَ لِمُحَمَّدٍ صَلَّی اللّٰهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ

ذُخْراً وشَرَفاً وَمَزِیداً

أَنْ تُصَلِّیَ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ

وَأَنْ تُدْخِلَنِی فِی کُلِّ خَیْرٍ أَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ

وَأَنْ تُخْرِجَنِی مِنْ کُلِّ سُوءٍ أَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ

صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ أجْمَعِین

اللّٰهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ خَیْرَ مَا سَأَلَکَ مِنْهُ عِبادُکَ الصَّالِحُونَ

وَأَعُوذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُکَ المخلصون

خدایا، ای اهل بزرگی و عظمت و ای اهل جود و سلطنت و اهل گذشت و رحمت و اهل تقوا و مغفرت، از تو درخواست می‌کنم به‌حق این روز که برای مسلمانان عید قرار دادی و برای محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) ذخیره و فزونی در شرف که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی و مرا در هر خیری که محمّد و خاندان محمّد را وارد نمودی وارد کنی و از هر شرّی که محمّد و خاندان محمّد (درود خدا بر او و خاندانش) را بیرون آوردی مرا بیرون آوری، خدایا از تو درخواست می‌کنم، بهترین چیزی که بندگان شایسته‌ات درخواست کردند و به تو پناه می‌آورم از آنچه بندگان شایسته‌ات به تو پناه بردند.

پس «تکبیر ششم» را بگوید و به رکوع رود و پس از رکوع و سجود برای رکعت دوم قیام کند و پس از سوره «حمد»، مستحب است سوره «شمس» را بخواند، سپس «چهار تکبیر» بگوید و پس از هر تکبیری دست به قنوت بردارد و همان دعا را بخواند؛ چون فارغ شد «پنجمین تکبیر» را گفته و به رکوع رود و نماز را به پایان برساند و پس از سلام تسبیح حضرت زهرا (س) را بجا آورد.

این نماز به نماز عیدین مشهور است و در روزعید قربانهم نماز با همین کیفیت اقامه می‌شود.

مستحب است نماز عید زیر آسمان و روی زمین بدون فرش اقامه شود و از جایگاه نماز، از غیر آن راهی که به نماز آمده بود بازگردد و برای قبول شدن اعمال برای برادران دینی خود دعا کند.

گردآورنده:زهرا فرامرزی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...