تیتر برتر |
1 ماه پیش

اختلال روان تنی: علل، علائم، انواع درمان سایت تیتربرتر TitreBartar com

اختلال روان تنی: علل، علائم، انواع و درمان

تیتربرتر:استرسنه تنها بر ذهن شما بلکه در بدن شما نیز آسیب می زند. دلیلی وجود دارد که پزشکان بارها به شما می گویند در مسائل کوچک استرس نداشته باشید. این توصیه احتیاطی اهمیت بیشتری دارد، به ویژه اگر بیمار هستید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید. این به این دلیل است که نگرانی در مورد بیماری می تواند منجر به علائم جسمی شود. خوب، اگر این را نمی دانید، ممکن است بخواهید این پست را بخوانید.

ما اغلب می شنویم که روانشناسی نقش حیاتی در درمان این بیماری ایفا می کند و حتی پزشکان نیز با این امر موافق هستند. بنابراین، اگر وضعیت روانی سالم ما می تواند به ما در تسکین کمک کند، به احتمال زیاد سلامت روانی ضعیف می تواند بر وجود فیزیکی ما تأثیر بگذارد. اصطلاح "اختلال روان تنی" برای چنین شرایطی استفاده می شود.

اختلال روان تنی چیست؟

اصطلاح "اختلال روان تنی" برای بیماری جسمی به کار می رود که تصور می شود توسط عوامل روانی ایجاد یا بدتر شده است. "روان" به ذهن و "جسمانی" به علائم و نشانه های فیزیکی که برای این بیماری مشاهده می شود اشاره دارد. معمولاً بیشتر بیماریها روان تنی هستند زیرا دارای اجزای روحی و جسمی هستند.

این اختلالات ممکن است به طور یکسان در هر فردی وجود نداشته باشد. بسته به ذهنیت و خلق و خوی شما، یک بیماری جسمی مانندبثورات پوستییاپسوریازیسممکن است آنقدر شما را آزار دهد که شما را افسرده و بیمار کند. با این حال، ممکن است دوست دیگری با شرایط مشابه به اندازه شما احساس افسردگی یا بیماری نکند. عکس آن نیز می تواند صادق باشد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به افسردگی ممکن است به اندازه کافی غذا نخورند یا اصلا چیزی نخورند. بنابراین، شرایط روانی نیز می تواند منجر به بیماری جسمی شود.

اختلالات روان تنی شامل بیماری هایی مانند اگزما،زخم معده، فشار خون بالا، پسوریازیس و حتی بیماری های قلبی است. در حقیقت، یک مطالعه به این نتیجه رسید که افسردگی و اضطراب مستقیماً مسئول بیماری هایی مانند سکته قلبی هستند.

اکنون اجازه دهید علائم و نشانه های فیزیکی اختلال روان تنی را بررسی کنیم.

علائم اختلال روان تنی

اکنون که می دانیم اختلالات روان تنی معمولاً در ذهن شروع می شود ، بیایید علائم این بیماری را بررسی کنیم. علائم زیادی دارد، از جمله:

افزایش ضربان قلب

تپش قلب (ضربان قلب)

حالت تهوع

لرزش

درد

دهان خشک

تعریق

درد قفسه سینه

تنفس سریع و پی در پی

ضعف

خستگی مفرط

گره ای در معده

تنفس سریع

مشکلات عصبی

شکایات دستگاه گوارش

علل اختلال روان تنی

چگونه شرایط روانی مانند افسردگی، اضطراب و استرس باعث ایجاد علائم جسمی می شود، کاملاً مشخص نیست. هنوز تحقیقات برای بیماری های خاص برای درک ارتباط بین روان و علائم ادامه دارد.

برخی گزارش ها نتیجه می گیرند که افزایش فعالیت ضربه ای عصبی در هنگام اضطراب، افسردگی یا استرس می تواند یکی از عوامل موثر در علائم جسمی باشد. گاهی اوقات، ترشح آدرنالین و اپی نفرین نیز می تواند علائم جسمانی را هنگام اضطراب ایجاد کند. مطالعات زیادی انجام شده است و اخیراً در مورد چگونگی استرس باعث بیماری در پرستاران به این نتیجه رسیده است که فرسودگی شغلی یکی از علل اصلی علائم اختلال روان تنی مانند اسیدیته، کمردرد، گردن درد، فراموشی و عصبانیت است.

بر اساس علت اصلی استرس و چگونگی بروز آن، اختلالات روان تنی به انواع مختلفی تقسیم می شوند. اینها در زیر آورده شده است.

انواع اختلالات روان تنی

بیشتر اختلالات روان تنی و سایر اشکال شدید ناشی از استرس عاطفی است. آنها به این هفت نوع تقسیم می شوند:

(i)اختلال سوماتوفورم تمایز نیافته:در این نوع ، شما یک یا چند علائم (درد،خستگی، کاهش اشتها و علائم گوارشی) را به مدت حداقل شش ماه تجربه می کنید.

(II)اختلال جسمانی شدن:علائم شامل درد، علائم جنسی، علائم گوارشی، علائم عصبی، علائم قاعدگی و خستگی است. در افراد بین 18 تا 30 سال دیده می شود که این علائم را سالها بدون هیچ توضیحی برای آنها تجربه می کنند.

(iii)اختلال جسمانی:روانی نامشخص، بیماران به دلیل علائم مانند پایان قاعدگی، حرکت جنین، درد زایمان، تهوع و غیره به اشتباه تصور می کنند که باردار هستند.

(iv)اختلال تبدیل:علائم این شامل ناتوانی در ایجاد صدا، حملات ناگهانی بیماری، بیهوشی، افتادگی پلک بالا، از دست دادن حس در یک یا چند قسمت بدن و مشکلات بینایی است.

(v)اختلال اضطراب بیماری (هیپوکندریازیس):بیماران می ترسند که بیماری خطرناکی داشته باشند که می تواند صدمات عمده ای به بدن آنها وارد کند. آنها اغلب برای اثبات این امر به پزشکان متعددی مراجعه می کنند.

(vi)اختلال درد:علائم شامل تجربه درد در یک یا چند قسمت از بدن در دوره های طولانی مدت ، بدون هیچ توضیحی است.

توجه:شرایطی مانند CFS و فیبرومیالژیا، اگرچه با آزمایشات قابل تشخیص نیستند، اما فقط روان تنی نیستند.

(vii)اختلال بدشکلی بدن:افرادی که از این مشکل رنج می برند احساس می کنند بدنشان معیوب است و اغلب برای بهبود ظاهر خود به درمان های زیبایی متوسل می شوند.

استرس عاطفی اغلب علت اصلی این اختلالات است. بنابراین، ما می دانیم که چگونه وضعیت روحی می تواند بر بدن ما تأثیر بگذارد. چیزی که ما هنوز نمی دانیم نحوه درمان این بیماری است. از آنجا که این بیماری جسمی نیست، برخلاف علائم، باید تعادلی از درمان عاطفی و جسمی برای افراد مبتلا وجود داشته باشد. در اینجا گزینه های درمانی است که برای اختلالات روان تنی توصیه می شود.

چگونه اختلال روانی را درمان کنیم

  • یوگا
  • دارو
  • روزه درمانی
  • هیپنوتیزم
  • رفتار درمانی شناختی

با این موارد آرام شوید و از اختلالات روان تنی رهایی یابید

1. یوگا برای اختلالات روان تنی

یوگا شاملمدیتیشنو تمرینات آرام سازی است که می تواند به مدیریت اختلالات روانی کمک کند. از آنجا که این اختلالات در اثر شرایط روحی مانند اضطراب و استرس ایجاد می شوند، شرکت در فعالیت های تنش زا مانند یوگا می تواند به تسکین این مسائل روانی کمک کند. تمرینات تنفسی ساده و آساناهایی که ذهن شما را آرام می کند می توانید به صورت روزانه تمرین کنید.

یوگا تأثیر آرام بخشی بر بدن دارد و باعث می شود نسبت به خود و محیط پیرامون خود آگاهی بیشتری داشته باشید و بپذیرید. آزمایشات نشان داده است که یوگا در مورد اختلالات روان تنی به اندازه داروها موثر است (6 ، 7).

2. دارو برای اختلالات روان تنی

معمولاً داروهای خاصی توسط پزشکان عمومی برای تسکین برخی از علائم جسمی تجویز می شود. اکثر پزشکان همچنین بیماران را برای درمان به روانشناسان/روان درمانگران توصیه می کنند زیرا داروها فقط تسکین موقت را ارائه می دهند. یک فرد مضطرب به احتمال زیاد دچار عود علائم جسمی می شود و درمان ریشه های روانی ضروری است. انواع مختلف مورد استفاده برای درمان عبارتند از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (TCA)، مهارکننده های بازجذب سروتونین و نورآدرنالین (SNRI)، داروهای ضد روان پریشی غیر معمول، مهار کننده های بازجذب سروتونین (SSRI) و داروهای گیاهی. بسته به سن بیمار، شدت بیماری، مدت زمان و پاسخگویی به درمان، ترکیبات مختلفی از داروها توسط متخصصان تجویز می شود.

3. درمان ناشتا برای اختلالات روانی

درمانی که در ژاپن به خوبی شناخته شده است، درمان روزه داری با موفقیت علائم جسمی و روانی را در بیماران مبتلا به اختلال روانی کاهش می دهد. طبق این درمان، سیستم عصبی خودمختار و سیستم غدد درون ریز با فرآیند ناشتا تنظیم می شوند. در نتیجه، بدن دوباره تعادل خود را برای سلامت روانی و سلامت جسمی برقرار می کند.

4. هیپنوتیزم برای اختلالات روان تنی

میگر ، آسم و مشکلات گوارشی که با اختلالات روان تنی مشاهده می شوند اغلب با هیپنوتیزم درمان می شوند. هدف این روش درمانی یافتن راه حلی برای علائم جسمی در ناخودآگاه بیمار است. هیپنوتیزم درمانی طولانی مدت می تواند به طور موثر برای رفع احساسات زمینه ای و جلوگیری از تأثیر روان بر بدن و ایجاد علائم ظاهر شود. خشم، ترس و وابستگی مسائل با موفقیت در گذشته با این درمان حل شده است.

5. رفتار درمانی شناختی برای اختلالات روان تنی

بر اساس رفتار درمانی شناختی (CBT)، نحوه واکنش ما به یک موقعیت بستگی زیادی به نحوه درک آن دارد. افکار فرد با احساسات، احساسات جسمانی، رفتار و همچنین محیط یکپارچه می شود. و این نشان می دهد که چگونه افراد در یک موقعیت خاص رفتار می کنند و چگونه روند فکر آنها بر وضعیت جسمانی آنها تأثیر می گذارد. هنگامی که این ایدئولوژی برای درمان اختلالات روان تنی استفاده می شود، به بیماران کمک می کند تا کل نگرانه فکر کنند و نگرانی های مربوط به سلامتی آنها را برطرف می کند. موفقیت بزرگ زمانی حاصل شد که CBT با مراقبت های پزشکی استاندارد در مجموعه های مختلف آزمایشات گنجانده شد. حتی مواردی از تجمع شدید بدن بهبود یافته است.

وضعیت روحی شما چیزی است که وضعیت جسمانی شما را تشدید یا آرام می کند. از این رو ، روانشناسی نقش مهمی در درمان بیماری و حتی در هنگام شروع بیماری در وهله اول دارد. بنابراین، دفعه بعد که استرس بی مورد به شما وارد می شود، به خاطر داشته باشید که استرس و اضطراب می تواند منجر به چیزی خطرناک تر از احساس موقتی عصبانیت، افسردگی یا سرخوردگی شود. جلوگیری از استرس و اضطراب اهداف اصلی هستند.

​​​​​​​نویسنده: مهرداد اکبری#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون صدا در حکمی، مهدی شهاب تالی را به‌ عنوان سرپرست رادیو پیام منصوب کرد.

1 روز پیش

گاهی اوقات افراد هنگام ازدواج یا پس از آن تصمیم می‌گیرند تا ملک مسکونی را به نام همسرشان کنند. در این مطلب به پس گرفتن ملک از همسر می‌پردازیم.

1 روز پیش

میل جنسی به چه معناست؟, مراحل مختلف میل جنسی زن, میل جنسی خیلی بالاست؟ آیا چنین چیزی وجود دارد؟

پریروز

در اینجا 10 ارتش برتر جهان در سال 2021 را فهرست کرده ایم.

پریروز

بوتاکس مو چیست؟, چه کسانی باید برای بوتاکس مو مراجعه کنند؟, مزایا و معایب بوتاکس مو چیست؟

پریروز

خشکی پوست گوش چیست؟, علائم و نشانه های خشکی پوست در گوش

2 روز پیش

نامزدهای مراسم Grammy 2022 مهمترین مراسم اهدای جوایز موسیقی اعلام شد.

2 روز پیش

پیش از این حضور لیلا زارع، محمد امین و رضا بهبودی در این پروژه قطعی شده بود و لیست تکمیلی بازیگران و عوامل این پروژه بزودی اعلام خواهد شد.

2 روز پیش

کلاهبرداری‌ها به این دلیل موفق می‌شوند که شبیه امور واقعی هستند. امروز به موضوع کلاهبرداری با اینترنت رایگان می‌پردازیم.

2 روز پیش

نخستین مجموعه آثار وحید پویان آهنگساز و نوازنده فلامنکو با عنوان جهان در دستان من پیش روی شنوندگان قرار گرفت.

2 روز پیش

فریبا کوثری همزمان با سالروز تولدش نقش خودش را در فیلم کن - پامنار به کارگردانی اشکان درویشی و تهیه‌کنندگی شیما جبرائیلی‌پور بازی کرد.

2 روز پیش

بلفاروپلاستی چیست؟, فواید بلفاروپلاستی, قبل و بعد از  جراحی بلفاروپلاستی

3 روز پیش

ماسک حباب چیست؟, مزایای استفاده از ماسک حباب دار چیست؟

3 روز پیش

چه چیزی باعث لوپوس می شود؟ عوامل خطر آن چیست؟ درمان طبیعی برای مدیریت لوپوس

3 روز پیش

بیشتر...