مجله دلتا |
۲ هفته پیش

مجازات رابطه جنسی نامشروع مجازات رابطه جنسی رابطه جنسی نامشروع مجله دلتا

یکی از جرایم منافی عفت که در قانون مجازات اسلامی مورد پیش‌بینی قرار گرفته است، جرم رابطه نامشروع است
که به معنای ایجاد و برقراری هر نوع رابطه‌ای اعم از پیامکی، کلامی یا فیزیکی میان دو شخص بدون وجود رابطه ازدواج است.
مجازات رابطه جنسی نامشروع

با توجه به اینکه رابطه نامشروع در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است و یک جرم تعزیری محسوب می‌شود، گاها این سوال مطرح می‌شود که مجازات رابطه نامشروع چیست؟ آیا رابطه نامشروع زندانی دارد؟ در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعمجازات رابطه جنسی نامشروعمی‌پردازیم.

آیا رابطه نامشروع، زندان دارد؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که آیا رابطه نامشروع زندان یا حبس دارد، لازم است در مورد مفهوم رابطه نامشروع توضیحاتی داده شود. چرا که برخی از افراد تصور دقیقی از جرم رابطه نامشروع ندارند. به نحوی که حتی جرم زنا را هم تحت عنوان رابطه نامشروع عنوان می‌کنند. درحالی‌که بین این دو تفاوت وجود دارد.

در مورد فرق رابطه نامشروع و زنا می‌توان گفت که زنا به جرمی گفته می‌شود که در آن رابطه جنسی اتفاق افتاده باشد. درحالی‌که رابطه نامشروع کمتر از آن است و معمولا شامل انجام دادن اعمالی همچون هم آغوشی، بوسیدن، روابط خارج از عرف کلامی، پیامکی یا حتی روابط نامشروع در فضای مجازی می‌شود.

مجازات رابطه جنسی

هم جرم زنا، هم رابطه نامشروع در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده و برای آن‌ها مجازات تعریف شده است. اما سوالی که در این خصوص مطرح می‌شود آن است که آیا رابطه نامشروع زندان دارد؟ برای پاسخ دادن به این سوال لازم است که مجازات جرم رابطه نامشروع را بر اساس قانون مجازات اسلامی بیان نماییم.

بر اساس ماده ۶۳۷قانون مجازات اسلامی ” هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها رابطه ازدواج نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر اززنااز قبیل تقبیل(بوسیدن) یا مضاجعه (هم آغوشی) ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد. اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط  اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.

همان‌طور که ملاحظه می‌شود، در قانون مجازات اسلامی برای روابط نامشروع میان زن و مرد، مجازات حبس در نظر گرفته نشده است. بنابراین به این سوال که آیارابطه نامشروعزندان دارد یا خیر، باید پاسخ منفی داد.

رابطه جنسی نامشروع

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی مطلببوسیدن در انظار عمومی چه مجازاتی دارد؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هنا داکوتا فانینگ در سن هفت سالگی با نقش‌آفرینی در فیلم من سم هستم در سال ۲۰۰۱ درخشید. در فیلم ها و سریال های زیادی نقش آفرینی کرده است.

3 روز پیش

بردلی چارلز کوپر بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر آمریکایی که با بازی جذاب خود توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

3 روز پیش

حمید حامی که به‌تازگی پس از هفت سال سکوت، آلبوم نارنج و ترنج را منتشر کرده است، نخستین کنسرت پساکرونایی خود را 12 بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌کند.

3 روز پیش

بریتنی اسپیرز بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه نویسندگی نیز فعالیت دارد.

3 روز پیش

 سیرین عبدالنور ابتدا یک مدل بود و در مسابقات مختلفی که برای انتخاب ملکه زیبائی در لبنان و کشورهای عربی برگزار میشد مقام می آورد و از جمله آنها میتوان به انتخاب او بعوان مدل سال در سال 2002 اشاره کرد.

3 روز پیش

 روابط عمومی شبکه پنج سیما در پى اظهارات بهروز افخمی کارگردان سریال رعد و برق در خصوص پخش این سریال نکاتى را براى تنویر افکار عمومى اعلام کرد.

3 روز پیش

 افرادی که به موجب قانون، از فرد متوفی ارث می‌برند، مشخص است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ارث بردن عمه و عمو می‌پردازیم.

3 روز پیش

مایلی سایرس بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه ترانه سرایی نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

امیلیا کلارک ( Emilia Clarke) بازیگر انگلستانی است که بیشتر برای ایفای نقش دنریس تارگریان در مجموعه تلویزیونی فانتزی قرون وسطایی بازی تاج و تخت که از شبکه اچ‌بی‌او پخش می‌شود شناخته می‌شود.

4 روز پیش

 رایان نیومن بازیگر و خواننده جوان آمریکایی که توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. و همچنین در زمینه مدلینگ نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

بهترین سریال تاریخی در آمازون پرایم, لیتسی از بهترین سریال های خارجی تاریخی در سال 2022

4 روز پیش

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته باشد. در عقد نکاح، مرد متعهد می‌شود که به زن بپردازد. امروز به اجرا گذاشتن مهریه برای بار دوم می‌پردازیم.

4 روز پیش

نکات حقوقی، اساسی‌ترین موضوع در تنظیم و انعقاد هر نوع قرارداد است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع نکاتی مهم در تنظیم قرارداد می‌پردازیم.

4 روز پیش

دیابت نوع 2 چیست؟ چه چیزی باعث آن می شود؟, ارتباط بین دیابت نوع 2 و وزن

4 روز پیش

عایشه‌گل جوشکون بازیگر،خواننده، و ترانه‌سرای اهل ترکیه که در خانواده ای اهل موسیقی رشد کرد.

4 روز پیش

بیشتر...