چطور |
11 ماه پیش

۱۵ وسیله روزمره که کثیف تر از آن هستند که فکرش را می کنیم چطور

هر روز و در بیشتر مکان‌ها با انواع میکروب‌ها سروکار داریم که برای پیشگیری از بیماری‌زا بودن آنها باید بهداشت را به‌خوبی رعایت کنیم؛ اما آیا می‌دانید بیشتر وسایلی که در روز از آنها استفاده می‌کنید، کثیف و آلوده‌تر از چیزی هستند که فکرش را می‌کنید؟! در این مقاله از «چطور»، به ۱۵ مورد آن اشاره کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعهنمایش
۱. تلفن‌های همراه
۲. ریموت کنترل وسایل الکترونیکی
۳. صفحه‌کلید کامپیوتر
۴. اسکاچ
۵. پایه‌های نگهدارندهٔ مسواک
۶. کیف دستی یا کیف پول
۷. دستمال‌های آشپزخانه
۸. ماشین لباسشویی
۹. وسایل عمومی اداره
۱۰. فنجان‌های نوشیدنی یا قهوه در محل کار
۱۱. پول
۱۲. دکمه‌های دستگاه‌های عابربانک
۱۳. چرخ‌های خرید فروشگاهی
۱۴. ظرف نگهدارندهٔ صابون در مکان‌های عمومی
۱۵. دکمهٔ آسانسور
کلام آخر

بیشتر باکتری‌ها و ویروس‌هایی چونویروس کرونامی‌توانند ساعت‌ها بیرون از بدن انسان زنده بمانند. وقتی فردی آلوده به این میکروب‌ها سرفه یا عطسه می‌کند، این باکتری یا ویروس‌ها به اجسام و سطوح مختلف می‌چسبند و آنها را آلوده می‌کنند. سپس وقتی سطحی پر از میکروب را لمس می‌کنید و بعد از آن دست‌هایتان را نمی‌شویید، به این میکروب‌ها آلوده می‌شوید. اگر می‌خواهید از شر میکروب‌های بیماری‌زا تا حد ممکن در امان بمانید، با کثیف‌ترین وسایل و روش‌های دوری از آلودگی آنها آشنا شوید.

۱. تلفن‌های همراه

تلفن همراه‌تان همه جا همراه‌تان است. بررسی‌ها نشان داده که این وسیله حداقل ۱۰برابر کثیف‌تر از توالت است! در ضمن تلفن همراه بهترین ابزار برای میزبانی انواع و اقسام باکتری‌ها و ویروس‌هاست. از این میکروب‌ها می‌توان به باکتری‌هایی مانند ایی.کولی که فرد را بهاسهالمبتلا می‌کند یا ویروس‌هایی مانند ویروس کرونا که موجبذات‌الریهدر انسان می‌شود، اشاره کرد.

برای کم کردن آلودگی این وسیله می‌توانید آن را با پارچه نرم و محلول ضدعفونی‌کننده تمیز کنید.

۲. ریموت کنترل وسایل الکترونیکی

کنترل از راه دور تلویزیون، پنکه یا هر وسیلهٔ الکترونیکی دیگر در خانه، وسایلی هستند که با آنها دائم در تماس هستید. وقتی این دستگاه در دست‌تان نیست، روی کف اتاق، مبل یا روی میز و هر سطح دیگری گذاشته می‌شود. این سطوح مکان‌هایی دنج برای رشد باکتری و کپک‌های قارچی هستند. برای اینکه بتوانید اعضای خانواده را از خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از این میکروب‌ها دور نگه دارید، به‌طور مرتب این دستگاه را با حوله‌های کاغذی ضد باکتری تمیز کنید.

۳. صفحه‌کلید کامپیوتر

معمولا در محل کار پشت میز‌تان ناهار می‌خورید. ممکن است بدون اینکه متوجه شوید تکه‌های بسیار ریز غذا یا حتی بزاق‌تان به روی صفحه‌کلید کامپیوترتان ریخته شود.

کامپیوترهای خانه هم دست کمی از کامپیوترهای اداره ندارند و حاوی میکروب‌های متعددی هستند. پسضدعفونی کردن وسایل الکترونیکیرا فراموش نکنید. صفحه‌کلید کامپیوترتان را هم باید مرتب تمیز کنید. برای تمیز کردن کامپیوتر، ابتدا آن را خاموش کنید؛ سپس با استفاده از برس تمیزکنندهٔ صفحه‌کلید، آلودگی‌ها را پاک کنید. سپس کمی پنبهٔ گلوله‌شده را به الکل آغشته و صفحه‌کلید را ضدعفونی کنید.

۴. اسکاچ

اسکاچ کثیف

اسکاچ هم یکی دیگر از کثیف‌ترین وسایل خانه است. با استفاده از اسکاچ تمام باقی‌مانده‌های غذا و چربی‌های روی ظروف و دیگر وسایل آشپزخانه تمیز می‌شوند. بنابراین این وسیله دائم با آلودگی‌ها سر و کار دارد. تمیز نگه‌داشتن اسکاچ خیلی سخت است. بنابراین بهتر است هر از چندگاهی آن را تعویض کنید یا پس از هر بار استفاده، اسکاچ را شسته و خشک کنید.

۵. پایه‌های نگهدارندهٔ مسواک

اگرچه خمیردندان می‌تواند میکروب‌های دهان و دندان را تمیز کند، نمی‌تواند تمام مواد بیماری‌زایی که به موهای مسواک چسبیده‌اند را از بین ببرد. وقتی پس از شستن دندان‌هایتان مسواک را روی پایهٔ نگهدارندهٔ مسواک آویزان می‌کنید، قطرات آن که چکه کرده و روی قسمت کف پایه می‌ریزد و تبدیل به مکانی ایدئال برای سکونت میکروب‌های بیماری‌زا می‌شود. بنابراین پایه‌های نگهدارنده مسواک را باید ضدعفونی کنید و هر ۴ تا ۶ ماه یک بار هم مسواک‌تان را تعویض کنید؛ یا اینکه می‌توانید مسواک‌ را پس از استفاده زیر نور خورشید خشک کنید.

۶. کیف دستی یا کیف پول

کم پیش می‌آید کیف دستی یا کیف پول را که مرتب از آن استفاده می‌کنید تمیز کنید. درضمن، این وسایل را بیشتر مواقع روی وسایلی که باکتری‌های متعددی دارند، مانند صندلی، میز، صندلی‌های خودروها، قرار می‌دهید. این کار باعث می‌شود که هر روز حجم بالایی از میکروب‌ها را همراه خود داشته باشید.

برای کاستن خطر گسترش بیماری از کیف دستی یا کیف پول، هر بار که از بیرون به خانه برمی‌گردید، آن را روی یک قلاب مجزای چوب لباسی قرار دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از دستمال‌های مرطوب ضدباکتریایی سطح کیف را تمیز کنید.

همچنین برای کاهش تعداد باکتری‌های روی کیف، موقع خرید، نوعی کیف بخرید که سطح آن کاملا صاف باشد تا تمیز کردن آن راحت‌تر انجام شود.

۷. دستمال‌های آشپزخانه

هنگامتمیزکردن آشپزخانه، برای تمیزکردن سطوحی مانند اجاق گاز، پیشخان آشپزخانه، میز‌های ناهارخوری و … از دستمال‌های آشپزخانه استفاده می‌کنید. این دستمال‌ها بهترین محل زندگی باکتری‌ها هستند. برای ازبین‌بردن این باکتری‌ها مرتب دستمال‌ها را بشویید. برای این کار بهتر است که دستمال‌ها را درون ظرف آبی که حاوی مواد ضدعفونی‌کننده است به‌مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید و سپس آنها را زیر نور خورشید خشک کنید.

۸. ماشین لباسشویی

به‌سرعت شستن و خشک کردن لباس‌ها درون ماشین لباسشویی نمی‌تواند تمام باکتری‌های سمج، همچنین میکروب روتاویروس (که موجب بیماری‌های جدی معده می‌شود) را از بین ببرد.

بنابراین لباس‌هایتان را در آب داغ بشویید و در صورت امکان از سفیدکننده هم استفاده کنید. خشک‌کن ماشین لباسشویی را هم تمیز کنید.

۹. وسایل عمومی اداره

دستگیره یخچال، در مایکروویو، کتری و قوری یا وسایل دیگر اداره پوشیده از باکتری است. پس از هر بار استفاده، دست‌هایتان را با صابون ضدباکتری بشویید تا جلوی انواع بیماری‌زاهایی که وارد بدن می‌شوند، از جمله ویروس کرونا را بگیرید.

۱۰. فنجان‌های نوشیدنی یا قهوه در محل کار

این وسایل که معمولا با یک اسکاچ در اداره شسته می‌شوند، بهترین روش برای گسترش انواع باکتری و ویروس است.

برای کنترل این میکروب‌ها، بهتر است ابزارهای شست‌وشوی شخصی در محل کار داشته باشید و ظروف مورد استفادهٔ‌ خودتان را جدا از ظروف دیگر بشویید. پس از هر بار شست‌وشو هم فنجان‌ها و لیوان‌هایتان را با آب داغ آبکشی کنید.

۱۱. پول

پول آلوده

پول از فردی به فرد دیگر دست‌به‌دست شده و سر از هر مکانی درمی‌آورد. بنابر بررسی‌های دانشمندان، مشخص شده که بیشتر اسکناس‌ها حاوی حدود ۳۰۰۰ نوع باکتری‌اند. این باکتری‌ها موجب ابتلا به آکنه، بیماری‌های پوستی یا بیماری‌های دیگر افرادی می‌شوند که به این اسکناس‌ها دست می‌زنند.

ممکن‌ترین روش برای پیشگیری از عفونت ناشی ازپول، به‌ویژه اسکناس‌ها، شستن دست‌ها با صابون ضدباکتریایی پس از هر بار استفاده از پول است.

۱۲. دکمه‌های دستگاه‌های عابربانک

این روزها مردم سراسر دنیا با دستگاه‌های عابر بانک سروکار دارند و دکمه‌های آن را لمس می‌کنند. محققان با بررسی این دستگاه‌ها، باکتری‌هایی روی آنها یافته‌اند که معمولا روی ماهی، مرغ، گیاهان فاسدشده و… مشاهده می‌کنند. وقتی شما هم به دکمه‌های این دستگاه دست بزنید، این میکروب‌ها روی انگشتان دست‌هایتان قرار می‌گیرند و اگر دست‌هایتان را نشویید، وارد بدن‌تان می‌شوند.

۱۳. چرخ‌های خرید فروشگاهی

چرخ خرید فروشگاه هم یکی از وسایل عمومی است که میکروب‌های بسیاری روی آن قرار می‌گیرد. بیشتر مردم هنگام خرید مواد خوراکی خام از این چرخ‌ها استفاده می‌کنند. گاهی‌اوقات کودکانی که پوشک به پا دارند مدت‌زمان طولانی روی صندلی این چرخ‌ها می‌نشینند. همچنین هنگام جابه‌جایی مواد از چرخ خرید به خودرو در پارکینگ فروشگاه‌ها، مگس‌ها ممکن است انگل‌های روی دسته این چرخ‌ها را به روی محصولات خریداری‌شده منتقل کنند. تمام این روش‌ها و موارد احتمالی دیگر موجب گسترش سریع میکروب‌ها می‌شوند.

بنابراین در صورت امکان، پیش از استفاده از چرخ خرید فروشگاه، دستهٔ‌ آن را با دستمال ضدعفونی‌کننده تمیز کنید.

۱۴. ظرف نگهدارندهٔ صابون در مکان‌های عمومی

مسلما افرادی که از ظروف نگهدارندهٔ صابون در مکان‌های عمومی استفاده می‌کنند، پیش از مصرف دست‌هایشان تمیز نیست. همچنین خود ظرف نگهدارندهٔ صابون یا مخزن مایع ظرف‌شویی به‌دلیل اینکه مدت‌های طولانی شسته نمی‌شود، پر از باکتری است. وقتی دست‌هایتان را با این صابون و مایع می‌شویید، باکتری‌های موجود در این مواد شوینده را به مکان‌های دیگر منتقل می‌کنید.

۱۵. دکمهٔ آسانسور

می‌دانید هر ماه چه تعداد از افراد در روز از دکمه‌های آسانسور برای بالا و پایین رفتن استفاده می‌کنند؟ هر فرد که وارد آسانسور می‌شود، حداقل ۱ دکمه را می‌فشارد؛ به همین دلیل، این دکمه‌ها پر از باکتری و ویروس‌های انگلی، از جمله ویروس کرونا هستند.

در صورت امکان،ضدعفونی‌کنندهٔ دستهمراه خود داشته باشید و پس از هر بار استفاده از دکمه‌های آسانسور، دست‌تان را تمیز کنید. همچنین می‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید تا خطر گسترش باکتری‌ها را به حداقل برسانید.

کلام آخر

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف ویروسی یا باکتریایی تا جایی‌ که می‌توانید بهداشت را رعایت کنید.

اگر شما هم درباره رعایت بهداشت با وجود این همه وسایل توصیه‌هایی دارید، خوشحال می‌شویم با ما هم در میان بگذارید.#‌خانه_داری منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آموزش پر کردن شکاف در جوشکاری Credit: YouTube/ELOSTAالاسطی All Credits: YouTube/ELOSTAالاسطی @asan_besaz @asan_besaz @asan_besaz #آموزشی#جوشکاری#ترفند#مهارت#کاربردی#تکنیک

1 سال پیش

کدوم اسلاید؟

1 سال پیش

کپشن نذری میدن برای دانلود برنامه میتونید به کانتل تلگرامی بنده مراجعه کنید که لینکش داخل بیو پیج هست برید #ترفند #موبایل #آموزش #موزیک

1 سال پیش

. ‌ غريبه?????? ‌ ‌ ‌ صد گرم كره به دما محيط رسيده يك و يك چهارم پيمانه ارد يك چهارم پيمانه پودر شكر وانيل مقداري كره و شكر و وانيل رو با هم محلوط كرده ارد رو كم كم ريخته تا خمير نرمي بدست بياد اگه ديدين خميرتون چسبنده هست كمي روغن بريزين تا صاف بشه ?? ورق بزنيد غلظت خمير رو ببينيد ?بادست گرد ميكنيم و كمي فشار ميديم روشو مغز پسته يا بادام گذاشته ميذازيم تو فر ار قبل گرم كرديم ?تقريبا ده دقيقه با درجه ١٧٠ ولي بايد حواستون باسه كه نسوزه و بپزه ‌ ‌ ‌ ‌‌‌‎#فست_فود #اشپزی #کلیپ_آشپزی #نهار #شام #عصرانه #شیرینی_خونگی #دسر #تزیین_غذا #تزیین_غذا #ترفند_خانه_داری #ترفند#آشپزی#فینگرفود_آسان #فینگرفود#تزیین_سالاد #کلیپ_آشپزی#سفرهآرایی #آموزشآشپزی #میوهآرایی #اشپزی #آشپزی_ایرانی #دسر_خانگی #تزیین_غذا #ساندویچ #غذای_ایرانی #خورشت #سیب_زمینی . ???

1 سال پیش

#خلاقیت #ترفند #ایده #ناخن #لاک #مهارت #دخترونه #ابتکار #راهکار #دختر #دست #راه_حل #ابتکار #بانوان #لاک_ناخن #لاک_زدن #لاک_فانتزی #لاک_زدن_ناخن #ناخن_زیبا #ناخن_دست #لاک_جیغ #طراحی #نقش_و_نگار #طراحی_ناخن #ناخن_خاص #لاک_خاص_ناخنکار #مهارت_ناخنكار #ابتکارعمل #ترفند_آموزشی #ناخن_دخترانه #لاک_حرفه_ای

1 سال پیش

با چوب بستنی جای گوشی وخودکار بساز ???????? #خلاقیت#هنر#تزیین#ایده#ترفند لایک وکامنت ???? @b.aarabi @b.aarabi

1 سال پیش

سبز و رنگی چو بهاران? حس سر زندگی و حیات ☘️? همواره سعی داریم با الهام از این حس، محصولات با رنگبندی های سر زنده و الهام بخش بسازیم ? ✅ باشد که با شما و در کنار شما به این امر دست یابیم?? #حمایت_کنیم #طبیعت_زیبا #الهام_بخش #ایده_بگیریم #کیف_رنگ_خاص #چرم_هورس #دستدوزهای_چرمی #دستدوزهای_من #کیف_دستدوز_چرم_طبیعی #_mh_leather_ #mahinhasanicrafts #charm

1 سال پیش

لایک نکنین حلالتون نمیکنم?? لایک کنین ببینم چندتا دوست گل و مهربون دارم؟?❤️ . @ba_saligheh_sho . By: @aysenin_elinden س لااام دوستای گلم من اومدم با #میلک_شیک_نسکافه ای?? ۲لیوان شیر پودر نسکافه فوری ۱ ق م‌ ۲ ق غ شکر ۴ ق غ خامه قنادی یا شکر بستنی ۳ اسکوپ یخ ابتدا با سس شکلاتی لیوان رو تزیین میکنیم، سپس شیر و پودر نسکافه و شکر و خامه رو داخل غذاساز یا مخلوط کن میکس و داخل لیوان ها میریزیم و با بستنی ذوب شده پر و با خامه قنادی و پودر نسکافه تزیین میکنیم ?? . . Translate: @ashpazironi ‎ کپی با ذکر منبع ترجمه بعد دوروز وگرنه بلاک❌ کلی غذا و دسر و شیرینی خوشمزه هرروز آموزش داریم‌ وقتتو تلف نکن زودی فالو کن?? @ba_saligheh_sho @ba_saligheh_sho @ba_saligheh_sho #نوشیدنی_مهمونی #سفرهآرایی #آموزشآشپزی #میوهآرایی #اشپزی #آشپزی_ایرانی #دسر_خانگی #تزیین_غذا  #آشپزی #ساندویچ #غذای_ایرانی #دستپخت #تبلیغات  #خورشت #خوراکی #سالاد #فینگرفود  #غذای_خانگی  #ترشی #شیرینی_خانگی #غذای_سنتی  #شیرینی #رستورانگردی #food #آشپزی_خاص #ناهار #لذیذ #کدبانو ▫️

1 سال پیش

دوست داری ناخن تو طرح ماربل یا مرمری بزنی حتما این آموزش و تا آخر ببینید ایده‌های ناب و فقط تو خلاق باش پیدا میکنی??❤️ @khalagh_baash @khalagh_baash @khalagh_baash #لاک_ناخن #لاک_ناخن_فانتزی #طراحی_ناخن_فانتزی #طراحی_ناخن_دخترونه #طرح_ناخن_مرمر #ماربل #ناخن_ماربل #گلسازی #گل #ساختنی #ایده #خلاقیت #ترفند #خلاق_باش #خودت_بساز #خودت_باش #ایده_هنر #هنری✂️? #هنری_طوری

1 سال پیش

بیشتر...