چطور |
11 ماه پیش

خواص پوست لیمو ترش برای سلامتی کاربرد شگفت انگیز آن چطور

لیمو ترشیکی از میوه‌های پرطرف‌دار خانواده مرکبات است که ازآشپزیگرفته تا پزشکی کاربردهای بسیاری دارد، اما تابه‌حال درباره خواص پوست لیمو ترش هم چیزی شنیده‌اید؟ پوست لیمو خارجی‌ترین لایه آن و سرشار از مواد مغذی مانندویتامین C،کلسیم،منیزیموپتاسیماست. بااین‌حال بیشتر ما لیمو را پوست می‌کنیم و پوست آن را دور می‌ریزیم، چون از خواص بی‌نظیر آن غافلیم. در این مقاله درباره خواص پوست لیمو ترش، کاربردهای آن و نحوه گنجاندن آن دررژیم غذاییمی‌‌گوییم. با ما همراه باشید.

۱. کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی

در یکی از پژوهش‌ها مشخص شد پوست لیمو ترش احتمال ابتلای افراد بهبیماری قلبیرا کاهش می‌دهد. علاوه بر این، عصاره پوست لیمو اکسیداسیونکلسترولرا مهار می‌کند. اکسیداسیون کلسترول نقش مهمی در ایجاد بیماری قلبی دارد.

طبق پژوهش‌های دیگری که چندین عصاره را آزمایش کردند، عصاره پوست لیمو ترش در مقایسه با سایر عصاره‌ها کلسترول کم‌چگالی (LDL) را بهتر از اکسیداسیون محافظت می‌کند.

مواد شیمیایی آنتی‌اکسیدانی مانند فلاونوئیدهای موجود در عصاره پوست لیمو با جلوگیری از اکسیداسیون پروتئین‌های خوب در بدن، از ابتلا به بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کنند.

۲. ضدسرطان

بر اساس یکی از پژوهش‌ها، پوست لیمو خواص ضدسرطانی دارد و از پیشرفتسرطانجلوگیری می‌کند. عصاره پوست لیمو تغییرات سرطانی را قبل از اینکه اتفاق بیفتند خنثی می‌کند و آسیب‌هایی را ترمیم می‌کند که مواد سرطان‌زا یارادیکال‌های آزادایجاد کرده‌اند. افزودن لیمو و پوست آن به رژیم غذایی راهکاری راحت برای افزایشآنتی‌اکسیدانو محافظت بیشتر در برابر این بیماری کشنده است.

۳. ضددیابت

محققان دریافته‌اند که لیمو و عصاره پوست آن مقدارقند خونرا کاهش می‌دهند. قند خون زیاد احتمال ابتلای فرد بهدیابت نوع ۲در آینده را افزایش می‌دهد. پوست لیمو حاوی پی‌هیدروکسی‌بنزوئیک‌اسید (PABA) است که باکاهش قند خونو کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در طولانی‌مدت، اثرات ضددیابتی دارد.

۱ ماه مصرف عصاره پوست لیمو ممکن استحساسیت به انسولینرا تا ۲۰درصد بهبود بخشد. علاوه بر این، لیمونن موجود در پوست لیمو باعث کاهش جذب گلوکز ازغذای کربوهیدرات‌‌دارمی‌شود و از افزایش قند خون جلوگیری می‌کند.

خواص پوست لیمو ترش برای کبد به فلاونوئیدهای موجود در آن برمی‌گردد. فلاونوئیدهای پوست لیمومتابولیسمگلوکز را در کبد بهبود می‌بخشند، غلظت گلوکز ناشتا را کاهش می‌دهند و به این صورت قند خون طبیعی را حفظ می‌کنند.

بر اساس پژوهشی دیگر، عصاره پوست لیمو با بهبود ترشح انسولین از سلول‌های بتا پانکراس، مانع افزایش قند خون پس از غذاخوردن می‌شود.

۴. کاهش وزن

۱ لیمو فقط ۲۹کالریدارد و سرشار از ویتامین C، منیزیم، پتاسیم وفیبرغذایی است. این مواد مغذی برایسلامتیضروری‌اند و در صورت مصرف متعادل باعثکاهش وزنمی‌شوند.

فیبر موجود در پوست لیمو حاوی پلی‌ساکاریدهای غیرنشاسته‌ای مختلف مانند سلولز، پکتین، لیگنین و صمغ است. اینها ازبیماری‌های گوارشیپیشگیری می‌کنند و سببهضم بهتر غذامی‌شوند. از طرفی با سیر نگه‌داشتن فرد، منجر به کاهش کالری دریافتی و کمک به تنظیم قند خون می‌شوند.

۵. مراقبت از پوست

برخی افراد هنگامی که سبوم (ماده‌ای روغنی که غدد چربی بدن تولید می‌کنند) بیش از حد ترشح شود، دچارعفونت پوستیا سایربیماری‌های پوستیمانندآکنهواگزمامی‌شوند. خواص پوست لیمو ترش برای پوست باعث می‌شود از بروز عفونت‌های پوستی جلوگیری کند و پوست را سالم نگه دارد. علاوه بر این، پوست لیمو با حذف سلول‌های مرده از سطح پوست آن را تقویت می‌کند.

نحوه استفاده از پوست لیمو برای درمان اگزما

 • ۱ واحد عصاره پوست لیمو و ۲ واحدعسلرا در کاسه‌ای با آب ولرم ترکیب کنید.
 • حوله‌ای بردارید و به محلول آغشته کنید.
 • حوله را به‌مدت ۱۵ دقیقه روی قسمتی از بدن قرار دهید که دچار اگزما شده است.
 • این کار را ۳ بار در روز تکرار کنید.

نحوه استفاده از پوست لیمو برای درمان آکنه

 • ۱ واحد آب‌لیمو به همراه پوست لیمو را به مقداریگلاباضافه کنید و با پنبه روی نواحی پوستی دارای آکنه قرار دهید.
 • بگذارید محلول نیم‌ ساعت روی پوست بماند و بعد با آب بشوییدش.
 • ۲ بار در هفته این کار را تکرار کنید.

۶. تقویت استخوان‌ها

کلسیم و ویتامین C مواد ضروری و مهم برای سلامت استخوان‌اند. پوست لیمو به‌خاطر داشتن مقدار زیادی از این ۲ ماده برایسلامت استخوانمفید است. همچنین با انجام آزمایشی روی حیوانات مشخص شد اسید اسکوربیک برای درمانپوکی استخوانآنها مؤثر است. از آنجایی که پوست لیمو سرشار از اسید اسکوربیک است، ممکن است پتانسیل پیشگیری از پوکی استخوان و سایر اختلالات استخوانی را داشته باشد. بااین‌حال تحقیقات بیشتری در این باره لازم است.

۷. خواص آروماتراپی

لیمو خواص سلامتی بسیاری داد از جملهدرمان افسردگی. علاوه بر این، مصرف یا استنشاق عطر لیمو (رایحه‌‌درمانی) تنش،اضطراب،عصبانیتوخستگیرا کاهش می‌دهد. طبق پژوهش دانشگاه اوهایو، غلظت انتقال‌دهنده عصبی نوراپی‌نفرین با استشمام رایحه پوست لیمو افزایش می‌یابد و اثر ذهنی و فیزیکی مثبتی بر مغز می‌گذارد.

۸. تقویت سلامت پوست سر و موها

پوست لیمو چربی پوست سر و موها را تنظیم می‌کند، موهای کدر و شکننده را براق و خوش‌حالت می‌کند و بسیاری از مشکلات پوست سر را برطرف می‌کند.

پوست چند لیمو را درون شیشه بریزید و آن را باسرکه سیبپر کنید. بعد از گذشت ۱ تا ۲ هفته، محلول را صاف کنید تا پوست‌های لیمو جدا شوند. حدود ۱ قاشق غذاخوری از محلول را به ۱ فنجان آب اضافه کنید و بعد از شامپوزدن، روی موها بمالید. اجازه دهید محلول چند دقیقه روی موها بماند و سپس موها را آب بکشید.

۹. سفیدکننده دندان‌ها

اسید موجود در پوست لیمو دندان‌های کدر یا لکه‌دار را سفید و درخشان می‌کند. قسمت سفید پوست لیمو را چند دقیقه روی دندان‌هایتان بمالید و سپس دهانتان را بشویید.

برای جلوگیری از آسیب بهمینای دندانیا حساسیت دندان، از این روش بسیار کم استفاده کنید.

سایر خواص

 • تقویت سیستم ایمنیبدن؛
 • پیشگیری از اختلالات روده؛
 • پیشگیری ازچاقی کودکان؛
 • کاهش کلسترولکبد و پلاسما؛
 • درمان سرماخوردگیوآنفولانزا؛
 • بهبود علائم بیماری‌هایروماتیسم،آرتروزونقرس.

نحوه قراردادن پوست لیمو در رژیم غذایی

حالا که خواص پوست لیمو ترش را می‌دانید، وقت آن است که آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید! راحت‌ترین روش این است روی هر چیزی که می‌خورید یا می‌نوشید، کمی پوست لیمو ترش رنده کنید.

یکی دیگر از روش‌های اضافه‌کردن پوست لیمو به رژیم غذایی درست‌کردن دمنوش پوست لیمو ترش است. کمی پوست لیمو ترش را در آب بجوشانید. برای شیرین‌کردنش عسل اضافه کنید و آن را گرم یا سرد بنوشید.

روش درست‌کردن پودر پوست لیمو ترش

روش درست‌کردن پودر پوست لیمو ترش

 • پوست لیمو را با پوست‌کن یا رنده جدا کنید و روی دستگاه خشک‌کن مواد غذایی بچینید و دستگاه را روی دمای مناسب تنظیم کنید.
 • اگر دستگاه خشک‌کن ندارید، می‌توانید پوست لیمو را در فر خشک کنید.
 • پوست لیمو را با استفاده از مخلوط‌‌‌کن یا غذاساز پودر کنید.

این پودر را همچون چاشنی در غذاهایتان استفاده کنید.

کاربردهای پوست لیمو ترش

۱. تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده خانگی

لیمو و پوست آن خواص تمیزکنندگی بی‌نظیری دارند. از این رو می‌توان از پوست لیمو همچون پاک‌کننده طبیعی استفاده کرد. خواص ضدباکتریایی پوست لیمو ترش میکروب‌هایی را از بین می‌برد که باعث بیماری‌هایی مانند ای‌کولای ووبامی‌شوند.

پوست لیمو به‌لطف اسید سیتریک موجود در آن، چربی‌گیر و ضدعفونی‌کننده فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود. با استفاده از محلول ضدعفونی‌کننده حاوی پوست لیمو روی میز آشپزخانه یا سطوح حمام می‌توانید ۹۹درصد میکروب‌های خانگی را از بین ببرید!

 • پوست چند لیمو را درون شیشه‌ای بزرگ بریزید و شیشه را با سرکه سفید پر کنید.
 • شیشه را در گوشه‌ای از کابینت بگذارید.
 • پس از گذشت چند هفته محلول را صاف کنید و از آن به‌جای پاک‌کننده همه‌کاره با عطر لیمو استفاده کنید.

این محلول برای چربی‌زدایی، ضدعفونی‌کردن سطوح و ایجاد بوی تازه لیمو در فضا عالی است. محلول را درون بطری اسپری بریزید و از آن برای تمیزکردن پیشخوان، ظرف‌شویی، توالت، اجاق‌گاز و سطوح دیگر استفاده کنید.

۲. ازبین‌برنده بوی بد دست‌ها

اگر به‌خاطر خردکردن چیزهایی مانندسیریا پیاز دست‌هایتان بو گرفته، کافی است پوست لیمو را روی انگشتان، ناخن‌ها و دست‌هایتان بمالید تا بوی سیر و پیاز جایش را به بوی تازه لیمو بدهد.

۳. تمیزکردن قهوه‌جوش

اسید موجود در لیمو رسوب آب و لکه‌هایقهوهداخل قهوه‌جوش را پاک می‌کند. پوست لیمو، چند قاشق غذاخوری نمک و ۱ یا ۲ فنجان یخ درون قهوه‌جوش بریزید. چند دقیقه یا تا زمانی که لکه‌ها کاملا پاک شوند، مواد را در قهوه‌جوش بچرخانید. اگر لکه‌ها پاک نشدند، اجازه بدهید مواد چند ساعت یا یک شب درون قهوه‌جوش بمانند.

قبل از استفاده مجدد از قهوه‌جوش، آن را خوب بشویید.

کلام آخر

پوست لیمو سرشار از فیبر و ویتامین C است، بنابراین خوردن آن سلامت و سبک زندگی شما را بهبود چشمگیری می‌بخشد. پس دفعه بعد که آب لیمو را گرفتید، پوستش را دور نریزید و از خواص لیمو ترش با پوست استفاده کنید.

تابه‌حال از پوست لیمو استفاده کرده‌اید؟ لطفا نظرات و تجربیات ارزشمندتان درباره استفاده از پوست لیمو ترش پس از آبگیری را با ما و کاربران عزیزمان در میان بگذارید.#‌خانه_داری منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

کاشت و پرورش انواع گوجه فرنگی ساده و در کشورهای گوناگون ممکن است. انواع مختلف این گیاه مغذی در غذاهای مختلف طعم‌های متنوعی خلق می‌کنند.

10 ماه پیش

نان فوکاچیا با روغن زیتون و انواع ادویه تهیه می‌شود و به‌دلیل پخت آسان و منحصربه‌فردبودن بسیار محبوب و نان اصلی و روزانه افراد بسیاری شده.

9 ماه پیش

در این مقاله اصول گردگیری خانه را یاد بگیرید تا دیگر حس نکنید که تمیزکردن خانه کاری سخت یا خسته‌کننده است.

9 ماه پیش

برای کمک به حفظ محیط‌زیست ایده‌هایی برای ساخت کاردستی با کاغذ باطله و راهکارهایی برای استفاده مجدد از کاغذهای استفاده‌شده مطرح کرده‌ایم.

9 ماه پیش

برخی ابزار و وسایل در مواقع ضروری برای رفع مشکل بدون نیاز به تعمیرکار مهم است. بهتر است پیش از وقوع مشکل این ابزار را تهیه کنید.

10 ماه پیش

بسیاری از ما پس از مدتی از محیط زندگی خود خسته می‌شویم. جابه‌جایی یا بازسازی خانه دردسر و هزینه زیادی دارد اما راه‌حل‌های کم‌هزینه هم داریم.

10 ماه پیش

همه ما به دنبال ترفندهایی هستیم که نظافت را برایمان سریع و آسان‌تر کنند. باورش سخت است، اما گاهی همین ترفندها کار را سخت‌تر می‌کنند! پس بهتر است این

10 ماه پیش

اگر می‌خواهید در روزهای گرم تابستان بدون استفاده از کولر خانه را خنک نگهدارید، در این مقاله ۹ راهکار مؤثر را به شما معرفی خواهیم کرد.

9 ماه پیش

اگرچه می‌توان ظروف را با آب سرد و مایع ظرف‌شویی شست و نسبتا تمیز کرد، بهتر است با استفاده از آب گرم ظرف‌ها را بشویید. آب گرم ظرف‌ها را بهتر از آب سرد تمیز

9 ماه پیش

بیشتر...