تیتر برتر |
۳ هفته پیش

تفاوت الکل طبی با صنعتی سایت تیتربرتر TitreBartar com

تفاوت الکل طبی با صنعتی

تیتربرتر؛از نظر علم شیمی هر ماده‏ی که در فرمول شیمیایی آن عامل‏ هیدروکسیل(-OH)وجود داشته باشد، یکالکلمحسوب مى ‏شود.الکل از مشتقات هیدروکربن هاست که در آن‏ها هرمولکول، ترکیبی ازچنداتم هیدروژن و کربنمى ‏باشد. نهایت، یک عامل (OH) جانشین ‏یک اتم هیدروژن مى ‏گردد. و بنابر تعداد عامل (OH) ، الکل‏ها را یک یاچند ظرفیت مى ‏گویند.

تفاوت های عمده الکل صنعتی و طبی

الکلیکه در صنعت‏ به کار گرفته مى‏ شود، از لحاظ ماهیت، هیچ‏ تفاوتی با الکل طبی ندارد وهر دو همان الکل اتیلیک یا اتانول‏ مى‏باشند. منتها به دلایلی نظیر اجلوگیری از سوءاستفاده از آن‏ها، کارخانجات تولید کنندهالکل صنعتی، موادسمی، بد بوکننده (هم چون متانول یا عرق چوب) و مواد رنگین‏ کننده (هم چون پریدین) به آن مى‏ افزایند.

در واقع در الکل صنعتی مقداریمتانولنیز وجود دارد در حالیکه درالکل طبیتنها اتانول خالص وجود دارد.

اتانول، ایزوپروپیل الکل و متانول، الکل‌های آشنایی هستند. اتانول و ایزوپروپیل الکل‌ دو الکلی هستند که کاربردهای زیادی در موادضدعفونی کنندهدارند و به عنوان مثال، اتانول با خلوص ۷۰ تا ۸۵ درصد به عنوان محلول ضدعفونی‌کننده کاربرد دارد که ویروس‌ها و باکتری‌ها را به وسیله‌حل کردن چربی و پروتئینآن‌ها از بین می‌برد.

الکل طبی، الکلی با خلوص ۹۶ درصد به بالا است و الکلی که بتواندضدعفونیکند باید بالاتر از خلوص ۷۰ درصد باشد، اما الکلی با کمتر از ۶۰ درصد خلوص، تقریبا قابلیتضدعفونی کردنرا از دست می‌دهد. در فرآیند تولید اتانول که در خوزستان از ملاس نیشکر تهیه می‌شود، آب نیز همراه اتانول وجود دارد. هر چه از میزان آب در اتانول بکاهیم خلوص اتانول افزایش می‌یابد، بنابراینالکل طبیدر حقیقت همان اتانول با خلوص ۹۶ درصد است که حاوی ۴ درصد آب است.

الکل صنعتیهم همان اتانول است که خلوص بسیار کمتری دارد. برای ایجاد تمایز میان الکل طبی و صنعتی، به اتانول‌هایی با خلوص کمتر، موادی مانند رنگ‌های قرمز و زرد، تلخ‌کننده‌ها و حتی متانول که الکلی سمی و مضر است و اثرات مخربی بر بینایی دارد و از راه پوست هم جذب می‌شود، اضافه می‌کنند و از آن به عنوان الکل صنعتی یاد می‌کنند. اضافه کردن مواد برای این است که مردم تمایز را متوجه شوند و برای مصارف خود استفاده نکنند.

استفاده از الکل طبی برای ضدعفونی کردن سطوح و دست‌ها

برای ضد عفونی کردن دست‌ها و سطوح مختلف، استفاده از الکل ۷۰ درصد و یا فرآورده‌هایی مانند ژل‌ها و محلول‌های ضد عفونی که حاوی این مقدار اتانول هستند، کارایی لازم را دارند.

استفاده از الکل صنعتی برای ضدعفونی سطوح که اکنون توسط سودجویان به دلیل کمبود مواد ضدعفونی عرضه می‌شود، خطر زیادی دارد، به این دلیل که ترکیب این‌ نوع الکل‌ها مشخص نیست و ممکن است حاوی مقادیر زیادی متانول باشند که برای بدن مضر است و اگر هم مضر نباشد، اثر ضد عفونی چندانی نخواهد داشت.

کارشناسان توصیه کردند که مردم به هیچ عنوان از مواد ضدعفونی ساختگی، بدون مجوز و بدون امکان پیگیری استفاده نکنند. در خصوص جایگزینی برای مواد ضدعفونی هم باید گفت وایتکس (محلول هیپوکلریت سدیم حداقل حاوی ۵ درصد کلر فعال) کارایی خوبی برای حذف ویروس‌ها نشان داده است. اما از طرفی هم طبق مطالعات انجام شده حتما باید غلظت هیپوکلریت سدیم در محدوده لازم (یک درصد) باشد، در غیر اینصورت هیچ اثری ندارد. نکته جالب درباره خانواده کروناویروس‌ها این است که هر نوع از آن‌ها فقط در برابر غلظت مشخصی از مواد ضد عفونی رایج، مغلوب می‌شوند.

الکل اتیلیک 70% در واقع همان الکل طبیاست که با آب مقطر تا 70% رقیق شده است. الکل اتیلیک در غلظت حدود 70% بیشترین خاصیت ضدعفونی کنندگی را داراست.

گفتنی است زمانیکه ازالکلنام برده می شود معمولاً منظور همان الکل اتیلیک یا اتانول است. اما در واقع الکل اتیلیک به فرمول شیمیایی C2H5OH تنها یکی از موادی است که در خانواده الکل ها قرار می گیرد.الکل متیلیک (متانول)الکل سبک تری است که در مقیاس بسیار وسیع در صنایع پتروشیمی تولید می گردد، چون از چوب (مواد سلولزی) نیز قابل تهیه است به الکل چوب هم معروف است.

گردآورنده: علی اکبر رضایی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از فروردین 1400 افراد ملزم هستند اطلاعات ملکی خود را در سامانه مربوطه ثبت کنند در غیر این صورت طبق قانون مالیات‌های مستقیم جریمه میشوند .

4 ساعت پیش

یکی از راه‌های ایجاد انرژی مثبت در دکوراسیون این است که  ورودی خانه، نشاط بخش، راحت، گرم، دوستانه، استقبال کننده و جذاب باشد.

4 ساعت پیش

تلقیح مصنوعی درصورتی  که از نطفه شوهر باشد و یا ندانسته انجام شود فزند ناشی از آن تلقیح در حکم فرزند طبیعی و دارای سهم الارث است.

5 ساعت پیش

جدیدترین روش ها در درمان افسردگی کدامند,شاید افسردگی فقط یک بار در طول زندگی تان رخ دهد,اما هر فردی مرحله های متعددی از افسردگی را تجربه می کند, در طی این مراحل، نشانه ها بیشتر روزها بروز می کنند و شاید تقریباً هر روز بروز کنن,درتیتربرتر به این بیماری پرداخته ایم با ما همراه باشید

18 ساعت پیش

راه های درمان آنفلوآنزا در زمان بارداری,همانطور که می دانیم بیماری آنفلوآنزا به خودی خود می‌تواند خطرناک باشد اما اگر زنان باردار به آن مبتلا شوند,خطر آن حتی بیشتر هم می‌شود در تیتربرتر به درمان این بیماری پرداخته ایم با ما همراه باشید,توصیه های مهم پیشگیری بیماری آنفلوآنزا برای زنان باردار,زمان واکسن آنفلوآنزا,افراد در معرض خطر آنفلوآنزا,کی باید به دکتر مراجعه کرد

18 ساعت پیش

سفیدی مو و راه های درمان آن,سفیدی مو,تعریف سفیدی مو,روش‌های رفع سفیدی مو,روش های از بین بردن سفیدی مو,شرایط سفیدی مو,سفیدی مو,,علائم سفیدی مو,علی اکبر رضایی

18 ساعت پیش

شکایت از کارفرما بدون قرارداد کتبی هم امکان دارد و قوانین قانون کار و تأمین اجتماعی بر قرارداد شفاهی نیز حاکم است.

دیروز

دوست دارم از راه اصولی و درست وارد دنیای بازیگری شوم, تسلط به زبان عربی دارم ,بیوگرافی فاطمه عمیدی,بازیگر مورد علاقه فاطمه عمیدی

دیروز

قانونی بودن تولید ارزهای دیجیتال به این دلیل است که در قانون ایران مجازاتی در خصوص تولید اینگونه ارزها وجود ندارد.

دیروز

  دورکاری در قانون کار  مربوط به رابطه بین کارمند و کارفرما است این قانون تنها مربوط به کسانی است که برای دولت یا حکومت مشغول به کار هستند.

دیروز

چرا کودکان به حرف والدین گوش نمی دهند,علت بی توجهی کودکان به پدر و مادر,پدر و مادر با کودک چگونه باید برخورد کنند,چرا کودک یکی از والدین را ترجیح می دهد,کودک با چه کارهایی بی توجه می شود,

دیروز

آموزش ساده گازپاچو,سوپ گازپاچو اسپانیایی,مواد لازم برای گازپاچو,طرز تهیه گازپاچو خوشمزه,مراحل طرز تهیه گازپاچو,نکات کلیدی طرز تهیه گازپاچو

دیروز

آشنایی با فیلم کلاغ ها,اسامی بازیگران فیلم کلاغ ها,معرفی فیلم کلاغ ها,خلاصه داستان فیلم کلاغ ها,اسامی بازیگران فیلم کلاغ ها,معرفی عوامل فیلم کلاغ ها,مجموعه کارهای شیوا سرمست کارگردان فیلم کلاغ ها

دیروز

آشنایی با انیمیشن گنج اژدها,معرفی انیمیشن سینمایی گنج اژدها,افتخارات انیمیشن سینمایی گنج اژدها,خلاصه داستان انیمیشن سینمایی گنج اژدها,زمان پخش انیمیشن سینمایی گنج اژدها

دیروز

آشنایی با فیلم مستند تارهای ممنوعه,اسامی بازیگران فیلم مستند تارهای ممنوعه,داستان فیلم تارهای ممنوعه,اسامی بازیگران فیلم تارهای ممنوعه,افتخارات فیلم تارهای ممنوعه

دیروز

بیشتر...