ایتوجیهی |
3 ماه پیش

طرح توجیهی گلوله فولادی آلیاژی ای توجیهی

طرح توجیهی گلوله فولادی و آلیاژی

برای سفارش طرح توجیهی گلوله فولادی و آلیاژی به روز و اختصاصی با نرم افزار کامفار (فایل word , pdf) جهت اخذ جواز تاسیس و تسهیلات بانکی می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید.

در اینجا، طرحی اجمالی برای ساخت کارخانه تولید گلوله‌های فولادی و آلیاژی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کارخانه سه نوع گلوله را تولید خواهد کرد: گلوله‌های فولادی ساده کربنی و کم آلیاژ، گلوله‌های فولادی آلیاژی و گلوله‌های چدنی. هدف ما در این مقاله، ارائه اطلاعات فنی مفید و باارزش درباره این صنعت است و پیشاپیش از مطالعه این مقاله قدردانی می‌شود.

معرفی گلوله های فولادی و آلیاژی و کاربردهای آنها

در این مقاله به بررسی کاربرد گسترده گلوله های فولادی و آلیاژی به عنوان گلوله های آسیاب در صنایع سیمان، فولاد و مس پرداخته شده است. این گلوله ها در خردایش مواد و تولید محصولات به دانه بندی مطلوب و به عنوان یک عامل تولید ماده معدنی در صنایع فرآوری کانی‌های فلزی و غیرفلزی از جمله کارخانه های سیمان، معادن سنگ آهن و معادن مس استفاده می شوند.

همچنین، این گلوله ها در برخی صنایع دفاعی، ساخت ریل، بلبرینگ، وزنه پرده و معادن فلزات سنگین نیز به صورت محدود کاربرد دارند. تولید گلوله های فولادی و آلیاژی به روش رول فورج صورت می گیرد و با توجه به تنوع موجود، در این مقاله به بررسی تولید گلوله های با قطر 20 تا 60 میلی‌متر پرداخته می شود. به علت بازار بزرگ سیمان، فولاد و مس که از این گلوله ها به عنوان گلوله های آسیاب استفاده می کنند، کاربرد این محصولات بسیار حائز اهمیت است.

از جهت دیگر، کاربرد گلوله های فولادی و آلیاژی در صنایع دفاعی، ساخت ریل، بلبرینگ، وزنه پرده و معادن فلزات سنگین محدود است. با این حال، با توجه به بازار بزرگ سیمان، فولاد و مس که از گلوله ها جهت آسیاب استفاده می‌کنند، این کاربرد بیشتر توجه می‌شود. گلوله های فولادی و آلیاژی به روش رول فورج تولید می‌شوند و به دلیل تنوع موجود، در این مقاله تولید گلوله های با قطر ۲۰ تا ۶۰ میلی‌متر بررسی می‌شود.

كد آیسیك انواع گلوله های آسیاب ( فولادی و معدنی ) در وزارت صنایع :

 • انواع گلوله و ساچمه آهنی و فولادی : 27101250
 • گلوله فولادی : 27101251
 • گلوله آهنی : 27101252
 • گلوله فولادی و آسیاب : 27101253
 • گلوله فولادی چدنی : 27101256

مواد اولیه موردنیاز و حجم مصرف آن‌ها برای تولید 2050 تن گلوله‌های فولادی آلیاژی در سال

با توجه به نیاز بازار، ماده اولیه تولید گلوله های فولادی و آلیاژی در سال به مقدار 2050 تن مورد استفاده قرار می‌گیرد

این فولاد آلیاژی 2cr70 که در دسته بندی فولادهای فنری قرار دارد، به دلیل مقاومت بالایی در برابر سایش و ضربه از آن به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. این نوع فولاد آلیاژی شامل عناصری همچون 0.62 درصد کروم، 0.25 درصد سیلیسیوم، 0.82 درصد منگنز و 0.67 درصد کربن می‌باشد.

این فولاد در شرکت فولادسازی یزد با نام “فولاد سنگ شکن” تولید می‌شود و در برخی صنایع مانند تولید گلوله های فولادی و آلیاژی، ریل، بلبرینگ و وزنه پرده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای تولید گلوله های فولادی و آلیاژی به روش رول فورج، با توجه به تنوع موجود، در این بررسی بر روی تولید گلوله های 20 تا 60 میلی‌متر تمرکز شده است. هر دستگاه رول فورج در هر 2 ثانیه یک گلوله تولید می‌کند و وزن مواد خام برای هر گلوله با توجه به سایز آن متفاوت است. برای مثال، حدود 350 گرم مواد خام برای تولید یک گلوله 20 میلی‌متری و حدود 2 کیلو و 200 گرم برای تولید یک گلوله 80 میلی‌متری نیاز است.
تولید گلوله فولادی و آلیاژی
با فرض تولید گلوله های 20 تا 60 میلی‌متر با روش رول فورج و 300 روز کاری در سال، می‌توان در حدود 4 میلیون گلوله در سال تولید کرد که برای این کار بالغ بر 2100 تن فولاد به مصرف می‌رسد.

روش های تولید در طرح توجیهی گلوله های فولادی و آلیاژی

 • روش ریخته گری در تولید گلوله های فولادی و آلیاژی:

  در این روش، با استفاده از چدن و آلیاژهای مقاوم به سایش و سختی بدنه، چدن ذوب شده در قالب‌های ماسه‌ای ریخته‌گری می‌شود.

 • روش رول فورجینگ در تولید گلوله های فولادی و آلیاژی:

  با استفاده از میلگردهای آلیاژی که در کوره‌های پیش‌گرم با دمای 1200 درجه سانتی‌گراد گرم شده‌اند، صورت می‌گیرد. این میلگردها با استفاده از دستگاه نورد مخصوص، ابتدا به شکل لقمه گیری شده و در بستر خنک‌کننده‌ای با دمای تحت کنترل، نگه‌داری می‌شوند و با عملیات کوینچ و تمپرینگ در وان آب، به سختی مورد نظر (800 درجه تا 200 درجه) می‌رسند. در پایان، گلوله‌ها با دمای 200 درجه، با شیب ملایم به دمای محیط می‌رسند. این روش رایج‌ترین روش تولید است، بنابراین در این مطالعه فنی، این روش مورد بررسی قرار گرفته است. میلگردها با غلتک‌ها جابجا شده و تا دمای حدود 1200 درجه گرم شده و سپس با استفاده از دستگاه رول فورج، به صورت کروی درآمده و با عملیات کویینچ و خنک‌کردن در دمای محیط، به شکل گلوله‌های نهایی تولید می‌شوند.

 • روش کشش سرد و شکل دهی در تولید گلوله های فولادی و آلیاژی:

  در روش کشش سرد و شکل دهی، ابتدا مفتول فولادی با استفاده از فرآیند آنیلینگ، نرم شده و سپس با استفاده از فرآیند کشش سرد، قطر میلگرد به تلورانس مورد نظر رسیده و سپس لقمه بری می‌شود. سپس با انجام عملیات آهنگری سرد، به شکل کروی درمی‌آید. در مرحله بعد، با فلاشینگ و عملیات حرارتی، به سختی مورد نظر می‌رسد. در نهایت، سطوح گلوله‌ها با استفاده از چرخ دنده‌های سایشی سرامیکی به دقت لازم رسیده و با عملیات لپینگ، کاملاً صیقلی می‌شوند. استفاده از این نوع گلوله‌ها بیشتر در صنایع حساس، جایی که میزان سایش گلوله‌ها ناچیز است، مشاهده می‌شود.

 • روش فورج در تولید گلوله های فولادی و آلیاژی:

  روش فورج برای تولید گلوله‌ها به کار گرفته می‌شود. این روش، معمولاً باعث افزایش کیفیت و عمر مفید گلوله‌ها می‌شود، اما فرایند تولید طولانی‌تر است. مراحل این روش به صورت زیر است: ابتدا، میلگردها در طول مناسب برش خورده و توسط دستگاه مناسب مرتب می‌شوند. سپس، سیستم تغذیه میلگردها آن‌ها را به سمت کوره انتقال می‌دهد. بعد از این که میلگردها گرم شدند، بازوهای مکانیکی قطعات داغ را داخل فورج قرار می‌دهند و قالب‌ها را به صورت کروی فراگیرانند. سپس، قطعات فورج شده برای خنک شدن به محیطی منتقل می‌شوند.

تولیدکنندگان گلوله های فولادی و تکنولوژی تولید آن

در حال حاضر، شرکت های داخلی و خارجی وجود دارند که تجهیزات مورد نیاز این صنعت را فراهم می کنند. شرکت هایی مانند ماشین سازی اراک، نورد میلاد، فولاد حدید یزد، سناماين، دانا انرژی البرز، گلوله سازی اشترجان، پارس متال و غیره به تولید گلوله ها می پردازند و شرکت های داخل کشور ماشین آلات لازم را تولید می کنند، مانند ماشین سازی اژدری. همچنین، شرکت های چینی، آلمانی و دیگر کشورها نیز وجود دارند که ماشین آلات خط تولید را در اختیار قرار می دهند.

فاکتورها و نرم افزار مناسب برای کنترل کیفیت تولید گلوله‌های فولادی آلیاژی

شامل سختی سنجی حجمی، سختی سنجی سطحی و کنترل ابعادی هستند. این فاکتورها به طور کلی مهمترین عوامل کنترلی در تولید گلوله هستند. در حال حاضر استاندارد ملی برای تولید گلوله وجود ندارد، اما با توجه به کاربردهای گلوله در محصولات مختلف، نرم افزارهای مناسب برای بررسی وضعیت فیزیکی آن‌ها به کار می‌روند.

برای انتخاب گلوله‌های مناسب، ابعاد گلوله‌ها باید با سختی ماده معدنی و توزیع دانه بندی آسیاب مرتبط باشد. در صورتی که ماده معدنی نرم‌تر و ریزتر باشد، گلوله‌های کوچکتری برای خرد کردن آن مورد نیاز هستند. با افزایش اندازه گلوله‌ها، تعداد برخوردها و به تبع آن کارایی خردایش کاهش می‌یابد. در این تحقیق، با استفاده از روابط تجربی، ابعاد بزرگترین گلوله برای حالت بهینه کار آسیاب محاسبه شده است.

این تحقیق نشان می دهد که برای کنترل کیفیت تولید گلوله های فولادی آلیاژی، فاکتورهایی مانند سختی سنجی حجمی و سطحی و کنترل ابعادی بسیار مهم هستند. همچنین، ابعاد گلوله ها نیز اهمیت بسیاری در کارایی خردایش دارند. با افزایش اندازه گلوله ها، تعداد گلوله و در نتیجه تعداد برخوردها کم می شود که تأثیر منفی بر کارایی خردایش دارد.

در این تحقیق، با استفاده از روابط تجربی و نرم افزار NGOTC، ابعاد بهینه بزرگترین گلوله و توزیع ابعادی گلوله ها برای حالت بهینه کار آسیاب محاسبه شد. نتایج حاصله نشان داد که در قطر گلوله 90 میلی متر، نرخ خردایش ذرات بیشتری حاصل می شود.

همچنین، در این تحقیق، تأثیر ابعاد گلوله های مختلف بر تابع انتخاب مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به نتایج حاصله، اندازه بهینه بزرگترین گلوله و توزیع ابعادی گلوله ها مشخص شد.
گلوله فولادی و آلیاژی
در کل، کنترل کیفیت تولید گلوله های فولادی آلیاژی بسیار مهم است و از طریق فاکتورهای مختلفی مانند سختی سنجی حجمی و سطحی و کنترل ابعادی، می توان به بهترین کیفیت رسید. همچنین، ابعاد بهینه گلوله ها نیز برای بهینه کردن کارایی خردایش بسیار مهم هستند.

توصیه های کاربردی زیست محیطی برای اجرای طرح احداث کارخانه تولید گلوله های فولادی شامل موارد زیر می باشد

 • استفاده از روش های کاهش مصرف انرژی و بهبود راندمان انرژی در فرآیند تولید گلوله های فولادی، از جمله به کارگیری سیستم های بازیافت حرارتی و تجهیزات بازیافت گرمایی.
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن جهت کنترل آلودگی های هوا، از جمله بگ فیلتر و الکتروفیلتر جهت کاهش انتشار ذرات جامد در هوا که ناشی از مصرف میلگردهای خام با ناخالصی زیاد می باشند.
 • استفاده از میلگردهای خام با کیفیت بالا و کمترین ناخالصی ها به منظور کاهش نیاز به استفاده از تجهیزات کنترل آلودگی هوا و بهبود کیفیت محصول نهایی.
 • پیشگیری از ایجاد آلودگی های صوتی و ترافیک در مناطق اطراف کارخانه.
 • به کارگیری این توصیه ها و رعایت مقررات زیست محیطی می تواند به حفاظت از محیط زیست و بهبود کیفیت هوا در منطقه اطراف کارخانه کمک کند.

تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز برای تولید 4 میلیون گلوله فولادی در سال عبارتند از:

 1. رول فورج با مشخصات فنی ماشین سازی جهان تبریز، مدل آلمانی جهت تولید گلوله‌های با اندازه 20 تا 60 میلی متر.
 2. کوره برقی با مشخصات فنی ماشین سازی جهان تبریز، مدل آلمانی جهت رساندن گلوله‌ها به دمای بالا.
 3. فیدرهای اتوماتیک، تاب گیرها، و اکسید بردار با مشخصات فنی ماشین سازی جهان تبریز، مدل آلمانی جهت تولید گلوله‌های با اندازه 20 تا 60 میلی متر.
 4. جرثقیل سقفی با مشخصات فنی شرکت سپانو، با ظرفیت 5 تن و پل 20 متر.
 5. جرثقیل دروازه ای با مشخصات فنی شرکت سپانو، با ظرفیت 10 تن و دهانه 5 متر.
 6. دستگاه تراش با مشخصات فنی ماشین سازی تبریز، با طول 2 متر.
 7. ابزار آلات متفرقه شامل سنگ فرز، دریل و …

تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز جهت تولید 4 میلیون گلوله فولادی در سال عبارتند از:

 • برق‌رسانی: برای تأمین برق مورد نیاز، یک قدرت 250 کیلووات در نظر گرفته شده است.
 • آب‌رسانی: مخازن آب با حجم حدود 20 هزار لیتر نصب شده‌اند و یک انشعاب صنعتی 1 اینچ نیز برای این منظور در نظر گرفته شده است.
 • سوخت‌رسانی: یک انشعاب 500 نیز برای تأمین سوخت مورد نیاز در نظر گرفته شده است.
 • وسایل سرمایش و گرمایش: یک چیلر با ظرفیت حدود 250 تن تبرید برای سرمایش و گرمایش محیط نصب شده است.
 • کمپرسور هوای فشرده: یک کمپرسور 900 لیتری جهت فشرده‌سازی هوا نیز در نظر گرفته شده است.
 • هزینه انتقال آب، برق و گاز: هزینه انتقال آب، برق و گاز تا محل مصرف نیز در محاسبات در نظر گرفته شده است.

تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی مورد نیاز جهت تولید 4 میلیون گلوله فولادی در سال عبارتند از:

 • سختی سنج راکول (مشخصات فنی: شرکت Koopa، مدل یونیورسال 1UV)
 • میکروسکوپ (مشخصات فنی: شرکت یاکسون، مدل 12AK)
 • سایر لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی لازم.

طرح توجیهی یک ابزار حیاتی برای هر کسب و کار است که برای تأسیس یا توسعه کسب و کار خود نیاز به تأمین منابع مالی دارد. طرح توجیهی شامل اطلاعاتی مانند محصول یا خدمات ارائه شده، بازار هدف، رقابت، نقاط قوت و ضعف، نیازمندی های مالی و زمانی، و غیره می باشد.

تیم ای توجیهی با تجربه ۲۵ ساله در زمینه نگارش طرح توجیهی، بهترین طرح را برای شما تدارک خواهند دید. با توجه به نیازهای شما، ما می توانیم طرح توجیهی شما را با دقت و حرفه ایی تنظیم کرده و به شما تحویل دهیم.

در صورت تمایل به سفارش طرح توجیهی تولید گلوله فولادی و آلیاژی، لطفا با شماره ۰۹۱۲۰۰۸۵۲۴۳ تماس حاصل فرمایید.#‌ایده #‌طرح منبع: ایتوجیهی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در زمان کودکی از پدر و مادر یا دیگر بزرگسالان چه دروغ‌هایی شنیده‌اید؟ دروغ‌هایی که به عنوان قانون زندگی به شما گفته شد و تنها پس از بزرگسالی دریافتید که حقیقت ندارند.

2 ماه پیش

در راهنمای خرید مخلوط کن به شما نکات ضروری که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه داشته باشید و بهترین مدل‌های موجود در بازار را معرفی میکنیم

2 ماه پیش

سیزده بدر یا همان که در تقویم‌ها نوشته‌اند روز طبیعت، به جا مانده از روزگار خوش رفته، هول بیدار شدن اول صبح، دلواپسی جمع کردن سور و سات، بازی‌های نیم‌روز ۱۳ و البته اضطراب و استرس غروبش که فردای برزخی در راه دارد.

2 ماه پیش

با تحویل سال نو، مردم در حافظیه گرد هم آمده و سعی کرده اند اوقات خوشی را در آن لحظات ثبت کنند. اما بعد از دورهمی مردم در حافظیه عکس‌هایی منتشر شده که نشان میدهد جمعیتِ زیاد مردم در آنجا، خسارت‌هایی به جا گذاشته

2 ماه پیش

این مطلب تماشایی‌ست از آن جهت که لای آلبوم‌های قدیمی عکس‌هایی برایتان رو کرده‌‌ایم که حتما مشابهش را در آلبوم‌های خودتان هم دارید.

2 ماه پیش

دوباره تماشا کردن آلبوم‌های قدیمی با زمان شوخی می‌کند و تو را جاهایی می‌بَرَد که در عالم واقعیت امکانش نیست، به عروسی‌های قدیمی سر زدیم و عکس‌های از عروسی طیبه، پروین، زهره و آمنه رو پیش رویتان گذاشتیم.

2 ماه پیش

اگر قصد خرید چرخ گوشت دارید، لازم است بهترین مارک چرخ گوشت بازار را بشناسید. ما شما را با بهترین برند چرخ گوشت داخلی و خارجی آشنا می‌کنیم.

2 ماه پیش

شناخت انواع پنکه در بازار و کاربردهای هر کدام، به شما کمک می کند تا بتوانید پنکه‌ی مناسبی برای فضای مورد نظر خود انتخاب کنید.

2 ماه پیش

سیزده بدر یا همان که در تقویم‌ها نوشته‌اند روز طبیعت، به جا مانده از روزگار خوش رفته، هول بیدار شدن اول صبح، دلواپسی جمع کردن سور و سات، بازی‌های نیم‌روز ۱۳ و البته اضطراب و استرس غروبش که فردای برزخی در راه دارد.

2 ماه پیش

بیشتر...