مجله دلتا |
۲ هفته پیش

فسخ نکاح به علت بیماری فسخ نکاح برهم زدن ازدواج به علت بیماری مجله دلتا

یکی از این مواردی که مرد و زن به راحتی و بدون هیچ چون و چرایی می‌‌توانند تقاضای طلاق دهند، ابتلا به برخی بیماری‌ها قبل یا بعد از ازدواج است.
فسخ نکاح به علت بیماری

اگر یکی از دو طرف ازدواج، دچار بعضی عیب‌های مشخص باشد، همسرش می‌تواند به صورت یک‌طرفه و بدون رضایت او، ازدواج را فسخ کند. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعفسخ نکاح به علت بیماریمی‌پردازیم.

فسخ ازدواج با دیوانه یا مجنون

اگر مرد یا زن دچار جنون یا دیوانگی باشند، طرف مقابل می‌تواند نکاح را فسخ کند. احتمالا کسی شکی ندارد که این حکم قانون‌گذار کاملا عادلانه و منطقی است. تصورش را بکنید که فردی با کسی دیگر ازدواج کند که دچار بیماری‌های روانی جدی و شاید خطرناک است. مسلما با چنین فردی نمی‌توان به راحتی از «طلاق» حرف زد؛ به همین دلیل، قانون‌گذار حق فسخ یک‌جانبه این ازدواج را مطرح کرده است. البته تشخیص اینکه بیماری فرد «جنون» است یا بیماری روحی دیگر، با متخصصانی است که دادگاه معلوم می‌کند.

تفاوت مرد و زن مجنون

درست است که جنون هم برای مرد و هم برای زن، باعث فسخ نکاح است، اما تفاوت‌هایی هم میان این دو وجود دارد. مثلا جنون شوهر، چه قبل از ازدواج و چه بعد از آن ایجاد شود، به زن اجازه فسخ را می‌دهد، اما جنون زن فقط هنگامی موجب حق فسخ برای مرد است که در حال عقد وجود داشته باشد. تازه باید بدانید که مرد یا زن به شرطی دارای حق فسخ به خاطر جنون همسرشان هستند که هنگام عقد، از جنون او آگاهی نداشته باشند.

فسخ نکاح

عیوب ویژه زن و مرد

عیب‌هایی وجود دارند که هر کسی دچارشان باشد،‌ طرف مقابل می‌تواند با استفاده از آن‌ها، ازدواج را فسخ کند. به جز جنون که بین زن و مرد مشترک است، بعضی عیوب مختص مردان و بعضی هم مختص زنان است.

عیوب ویژه مرد منحصر به بیماری‌هایی است که توان برقراری رابطه زناشویی با همسر را از مرد بگیرد. این موارد به‌طور کامل در قانون مدنی آورده شده است. برای اطلاع از مطالبی در مورد قوانین رابطه زناشویی به مطلبآیا رابطه جنسی نامشروع زندان دارد؟مراجعه کنید.

بعضی از عیوب ویژه زن هم که حق فسخ را به شوهر می‌دهند، عبارت‌اند از:

  • جذام (خوره)
  • برص(نوعی بیماری پوستی‏ که بر اثر آن لکه‏‌های معمولا بزرگ سفید یا سیاه در بدن پدید می‌‏آید)
  • زمین‌گیری
  • نابینایی هر دو چشم

برهم زدن ازدواج به علت بیماری

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبازدواج سفید، ازدواجی از نوع رابطه نامشروعرا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هنا داکوتا فانینگ در سن هفت سالگی با نقش‌آفرینی در فیلم من سم هستم در سال ۲۰۰۱ درخشید. در فیلم ها و سریال های زیادی نقش آفرینی کرده است.

3 روز پیش

بردلی چارلز کوپر بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر آمریکایی که با بازی جذاب خود توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

3 روز پیش

حمید حامی که به‌تازگی پس از هفت سال سکوت، آلبوم نارنج و ترنج را منتشر کرده است، نخستین کنسرت پساکرونایی خود را 12 بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌کند.

3 روز پیش

بریتنی اسپیرز بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه نویسندگی نیز فعالیت دارد.

3 روز پیش

 سیرین عبدالنور ابتدا یک مدل بود و در مسابقات مختلفی که برای انتخاب ملکه زیبائی در لبنان و کشورهای عربی برگزار میشد مقام می آورد و از جمله آنها میتوان به انتخاب او بعوان مدل سال در سال 2002 اشاره کرد.

3 روز پیش

 روابط عمومی شبکه پنج سیما در پى اظهارات بهروز افخمی کارگردان سریال رعد و برق در خصوص پخش این سریال نکاتى را براى تنویر افکار عمومى اعلام کرد.

3 روز پیش

 افرادی که به موجب قانون، از فرد متوفی ارث می‌برند، مشخص است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ارث بردن عمه و عمو می‌پردازیم.

3 روز پیش

مایلی سایرس بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه ترانه سرایی نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

امیلیا کلارک ( Emilia Clarke) بازیگر انگلستانی است که بیشتر برای ایفای نقش دنریس تارگریان در مجموعه تلویزیونی فانتزی قرون وسطایی بازی تاج و تخت که از شبکه اچ‌بی‌او پخش می‌شود شناخته می‌شود.

4 روز پیش

 رایان نیومن بازیگر و خواننده جوان آمریکایی که توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. و همچنین در زمینه مدلینگ نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

بهترین سریال تاریخی در آمازون پرایم, لیتسی از بهترین سریال های خارجی تاریخی در سال 2022

4 روز پیش

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته باشد. در عقد نکاح، مرد متعهد می‌شود که به زن بپردازد. امروز به اجرا گذاشتن مهریه برای بار دوم می‌پردازیم.

4 روز پیش

نکات حقوقی، اساسی‌ترین موضوع در تنظیم و انعقاد هر نوع قرارداد است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع نکاتی مهم در تنظیم قرارداد می‌پردازیم.

4 روز پیش

دیابت نوع 2 چیست؟ چه چیزی باعث آن می شود؟, ارتباط بین دیابت نوع 2 و وزن

4 روز پیش

عایشه‌گل جوشکون بازیگر،خواننده، و ترانه‌سرای اهل ترکیه که در خانواده ای اهل موسیقی رشد کرد.

4 روز پیش

بیشتر...