تیتر برتر |
1 ماه پیش

وکیل معاضدتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد سایت تیتربرتر TitreBartar com

وکیل معاضدتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

تیتربرتر؛وکالتمعاضدتی یک نوع وکالت تقریباً رایگان است و کانون وکلا، اداره معاضدت قضایی دارد که در آنجا وکلا را به افرادی که توان پرداخت حق الوکاله ندارند معرفی می‌کند. در وکالت معاضدتی وکالت تقریبا رایگان است به این شکل که افراد ناتوانی که توان پرداخت هزینه را ندارند با استفاده از این وکلا کارشان پیش می‌رود.

کار وکیل معاضدتی

تمامی وکلای رایگان معاضدتی از بینوکلای رسمی دادگستریکه دارای پروانه وکالت معتبر هستند تعیین می شوند. طبق ماده 46 آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، ارجاع پرونده معاضدتی به کارآموزان وکالت ممنوع است. علاوه بر آن،تمامی کسانی که پروانه وکالت آن‌ها در حالت تعلیق است و یا باطل شده است نیز حق انجام پرونده های معاضدتی را ندارند. با توجه به  این نکته،تمامی وکلای رایگانی که موسسه معاضدت کانون وکلا برای چنین پرونده هایی انتخاب می کند از اعتبار لازم برخوردار هستند.

حق الوکاله وکیل معاضدتی

در ماده 23 قانون وکالت درخصوص وکالت معاضدتیآمده است که چنانچه موکل محکومٌ‌له (کسی که حکم به نفع او صادر می‌گردد) واقع شود و محکومٌ‌به (چیزی که دادگاه حکم داده است) قابل وصول باشد، وکیل معاضدتی می تواند از محل محکومٌ علیه (کسی که حکم علیه او صادر شده است) ،حق الوکاله‌ی قانونی را دریافت نماید.

در غیر اینصورت، چنانچه شروط فوق برقرار نباشد وکیل از حق الوکاله محروم خواهد بود. نکته قابل اهمیت اینست که حق‌الوکاله‌ای که در صورت تحقق شروط بالا به وکیل پرداخت می‌شود، بر اساس تعرفه‌ای است که از سال 1386 تا به حال، به روز نشده و در بسیاری موارد، میزان حق‌الوکاله اندک و بسیار کمتر از حق‌الوکاله متعارف آن پرونده است. همانطور که طبق شرایط فوق اصولاً وکیل مستحق دریافت حق‌الوکاله نیست، وی مکلف به الصاق و ابطال تمبر مالیاتی بر روی وکالتنامه هم نخواهد بود،

نحوه گرفتن وکیل معاضدتی

1 - اداره معاضدتکانون وکلای دادگستریکه از سال 1316 راه اندازی شد یکی از زیرمجموعه های کانون وکلاست که با هدف کمک به طرفین محروم و بی بضاعت پرونده های قضایی تشکیل شده است.

2 - از این رو اقشار کم درآمد که توانایی مالی کافی برایاستخدام وکیلو برخورداری از مساعدت و راهنمایی آنها را در پرونده های قضایی ندارند می توانند با مراجعه به این اداره از حق برخورداری از وکیل رایگان بهره مند شوند. حال آن که این اداره با قدمتی در حدود 75 سال متاسفانه به علت اطلاع رسانی ضعیف و ناآشنایی اغلب افراد جامعه با آن، تا چندی قبل کارکرد چندان قابل توجهی نداشته و به همین خاطر بسیاری از مراجعان دستگاه قضایی از دریافت خدمات وکیل رایگان محروم مانده اند.

3 -وکیل معاضدتی یاوکیل رایگانچیست و چه تفاوتی با وکیل تسخیری دارد؟ در زمینه وکالت پرونده ها به دو دسته تقسیم می شوند؛ کیفری و حقوقی از سوی دیگر در قانون اساسی کشور ما، داشتن وکیل حقی است که برای تمام مردم به رسمیت شناخته شده و همه افراد حق دارند در تمام دادگاه ها و مراجع قضایی وکیل داشته باشند.

اما از آنجا که خدمات وکیل رایگان نیست و وکلادر قبال کاری که انجام می دهند حق الوکاله دریافت می کنند پس همه افراد ممکن است بضاعت پرداخت حق الوکاله و در نتیجه استخدام وکیل را نداشته باشند. حال سوال اینجاست که تکلیف این افراد چیست؟ آیا به خاطر ناتوانی مالی باید از حق داشتن وکیل محروم بمانند؟

اینجاست که قانون به کمک آمده و حقداشتن وکیل رایگانرا برای مردم قائل شده است. ضمن اینکه باید توجه داشت دو نوع وکیل رایگان داریم:

4 -وکیل تسخیریکه در زمینه پرونده های کیفری فعالیت می کند یعنی برای یکسری جرایم مهم و سنگینی همانند قتل و آدم ربایی و... که طبق قانون نیز باید چنین دادگاه هایی با حضور وکیل برگزار شود، اگر فرد توانایی مالی نداشت دادگاه وکیل تسخیری برایش تعیین می کند. طبق قانون برای جرایمی که مجازات سنگینی همچون قصاص و یا حبس های بالای 20 سال دارد دادگاه بدون حضور وکیل نمی تواند رسمیت پیدا کند بنابراین در این گونه موارد چنانچه فرد توانایی گرفتن وکیل را نداشته باشد دادگاه برای وی وکیل تسخیری تعیین می کند. در پرونده های کیفری که مجازات سبک دارند وکیل رایگان تعلق نمی گیرد.

5 - در پرونده های حقوقی مثل کلاهبرداری، طلاق و... اگر فرد توان مالی برای استخدام وکیل و پرداخت حق الوکاله نداشته باشد می تواند با مراجعه به اداره معاضدت وکیل رایگان بگیرد.

آیا هر شخصی که پرونده قضایی داشته باشد می تواند با مراجعه به اداره معاضدت تقاضای وکیل رایگان کند؟ ضمن اینکه شرایط دریافت وکیل رایگان چیست؟خیر.

شروط لازم برای گرفتن وکیل معاضدتی

1 - اینکه فرد بضاعت مالی برای گرفتن وکیل ندارد

البته لازم به ذکر است تعیین بضاعت افراد در کشور ما کار دشواری است و ابزار دقیقی برای دستیابی به میزان دارایی افراد در دست نیست. با این حال قانون سه راه مشخص کرده است. نخست مجموعه دادگستری است. یعنی اگر کسی که به دادگستری مراجعه کرده و از پرداخت هزینه دادرسی ناتوان بوده و تقاضای اعسار داده باشد یک دلیل برای بی بضاعتی فرد تلقی می شود.

پس اداره ما هم آن را می پذیرد. مرحله بعد گواهی چند شاهد است که با قسم یاد کردن به خداوند متعال تایید می کنند فرد مورد نظر بضاعت مالی ندارد. مرحله آخر نیز وکیل تعیین شده است که با توجه به آشنایی با مشکلات موکل و بررسی وضعیت مالی اش تایید می کند وی توانایی مالی ندارد.

2 - موضوع دعوا با اساس باشد. این بدان معناست که وقتی فردی به اداره معاضدت مراجعه نموده و تقاضای وکیل می کند کارشناسان با بررسی پرونده اش مشخص می کنند آیا موضوع مورد اختلاف و طرح پرونده قضایی، پایه و اساس دارد یا خیر؛ چرا که برخی افراد مواردی را مطرح می کنند که به هیچ عنوان قابل دفاع و رسیدن به نتیجه نیست.

در واقع فقط وقت تلف کردن و صرف هزینه و انرژی است. به عنوان مثال صاحبخانه ای که مستاجرش قرارداد یک ساله دارد نمی تواند قبل از موعد سررسید قرارداد، برای دریافت حکم تخلیه به دادگاه مراجعه کند چرا که طرح دعوای او سرانجامی نخواهد داشت. پس اداره معاضدت به اینگونه شکایت ها ترتیب اثر نداده و وکیلی هم اختصاص نمی دهد.

آیا وکـــلای معاضدتی حق الزحمه یا حق الوکاله ای دریافت می کنند؟ اگر دستمزدی می گیرند به چه میزان و از سوی چه کسی پرداخت می شود؟

حق الزحمه وکیل رایگان یا معاضدتی :

الف - صورتی که پرونده به نفع موکل پایان یابد

ب - پرونده به ضرر موکل تمام شود

در مورد نخست چنانچه پرونده به نفع موکل پایان پذیرد و به عبارتی وکیل برنده شود دادگاه فرد محکوم را به پرداخت حق الوکاله وکیل رایگان نیز محکوم می کند که حق الوکاله 5درصد از حکم صادره است. یعنی اگر فردی به پرداخت 20 میلیون تومان محکوم شود حق وکیل یک میلیون تومان خواهد شد که باید بپردازد. از این حق الوکاله دریافتی 20 درصد آن سهم کانون وکلااست.

اما متاسفانه باید گفت در عمل اکثر این قبیل وکلابه حق الوکاله شان نمی رسند چرا که یا بسیاری از پرونده ها به علت آن که غیرمالی و خانوادگی است در مرحله رسیدگی و قبل از صدور حکم به سازش منجر می شود یا در پرونده هایی که حکم صادر می شود محکومان مدعی می شوند توانایی پرداخت این پول را ندارند. اما در پرونده هایی که به ضرر موکل تمام شود هیچ حق الوکاله ای به وکیل تعلق نمی گیرد.

6 - ظرفیت پذیرش اداره معاضدت چقدر است و چه پرونده هایی بیشتر مطرح است؟

متاسفانه هنوز بسیاری از مردم با وظایف و خدمات این اداره آشنایی ندارند که علت نیز اطلاع رسانی ناکافی است چرا که اطلاع رسانی در طول این سال ها به شکل لازم صورت نگرفته و مردم از حقوق مسلم خود برای تحقق عدالت که همانا بهره مندی از وکیل رایگان است بی اطلاع مانده اند.

7 - اداره معاضدت کانون وکلا در سال، توانایی خدمت رسانی به 30 هزار پرونده را دارد اما در حال حاضر تنها 3 هزار پرونده در این اداره مطرح می شود. وکلای ما نیز که همگی از وکلای پایه یک دادگستری هستند تمام وظایف یک وکیل شخصی را انجام می دهند تنها با این تفاوت کهحق الوکالهاز موکل خود نمی گیرند.

8 - در حال حاضر نیز بیشترین مراجعات مربوط به دعاوی خانوادگی است که به طور معمول از هر 10 پرونده 7 پرونده مربوط بهطلاق، مهریه و حضانت فرزند است.

گردآرونده: مسلم حسینی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آموزش ساده شربت جلاب زعفرانی,شربت جلاب چیست,خواص شربت جلاب زعفرانی,شربت جلاب خواص دارویی هم دارد,آموزش ساده تهیه شربت جلاب زعفرانی,مواد لازم برای تهیه  شربت جلاب زعفرانی,دستور تهیه شربت جلاب زعفرانی,مضرات شربت جلاب زعفرانی,خواص گلاب چیست,توصیه‌ها برای مصرف گلاب

۱ هفته پیش

لپ تاپ ایسوس Asus چرا هنگ می کند,تاریخچه تاسیس ایسوس,علت هنگ کردن لپ تاپ ایسوس,هنگ کردن لپ تاپ ایسوس چگونه پیش می‌آید,راه حل های برطرف کردن هنگ کردن لپ تاپ ایسوس,

۱ هفته پیش

موفقیت مخترعین ایرانی در مسابقات جهانی اختراعات رومانی و مسابقات جهانی جایزه بزرگ اختراعات اروپا

۱ هفته پیش

طرز تهیه سالاد تابستانی چربی سوز,آموزش ساده سالاد تابستانی چربی سوز,معرفی سالاد رژیمی تابستانه,آموزش ساده تهیه سالاد ماست ایسلندی برای چربی سوزی,مواد لازم برای تهیه سالاد رژیمی ماست,دستور تهیه سالاد رژیمی ماست,طرز تهیه سالاد مرغ ویتنامی,مواد لازم برای سالاد مرغ ویتنامی,نحوه تهیه سس سالاد مرغ ویتنامی,طرز تهیه  سالاد مرغ ویتنامی,سالاد چینی با زنجبیل و کنجد,مواد لازم برای تهیه سالاد چینی با زنجبیل و کنجد,نحوه تهیه سس سالاد چینی با زنجبیل و کنجد,مواد لازم برای برای سالاد چینی با زنجبیل و کنجد,دستور تهیه سالاد چینی با زنجبیل و کنجد,مواد لازم برای سالاد لوبیا سیاه و ذرت با سس عسل و فلفل سرکه ای,مواد لازم برای سس سالاد لوبیا سیاه و ذرت با سس عسل و فلفل سرکه ای,دستور تهیه سالاد لوبیا سیاه و ذرت با سس عسل و فلفل سرکه ای

۱ هفته پیش

چرا کودکان به والدین وابسته هستند,اختلال وابستگی در کودکان,دلیل وابستگی کودکان به والدین,وابستگی در کودکان,کودکان

۱ هفته پیش

خوردن سیب آلزایمر را از بین می برد,با خوردن سیب دچار آلزایمر نمی شوید,معرفی بیماری آلزایمر, راه‌های تشخیص بیماری آلزایمر,پیشگیری از بیماری آلزایمر,تاثیر تغذیه مناسب بر آلزایمر,درمان بیماری آلزایمر, علی اکبر رضایی

۱ هفته پیش

خطرات آهن ربایی شدن بدن بعد از تزریق واکسن کرونا چیست,بررسی خاصیت آهن ربایی واکس کرونا,آیا خاصیت آهن ربایی واکسن کرونا خطرناک است

۱ هفته پیش

مهم ترین پیام های امام خمینی برای مردم,پیام های کوتاه تربیتی امام خمینی,لیست پیام های امام خمینی,لیست سخنان های امام خمینی,زمان درگذشت امام خمینی,زمان سالگرد ارتحال امام خمینی

۱ هفته پیش

آشنایی با فیلم سیارک,معرفی فیلم سینمایی سیارک,خلاصه داستان فیلم سینمایی سیارک,اسامی بازیگران فیلم سینمایی سیارک,توضیحات کارگردان فیلم سینمایی سیارک

۱ هفته پیش

ماجرای درگذشت برادر جواد عزتی,جزئیات درگذشت بردار جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,ازدواج جواد عزتی,جواد عزتی در رستوران داری

۱ هفته پیش

ماجرای درگذشت امیر زنگی بازیگر عموهای فیتیله,جزئیات درگذشت امیر زنگی,معرفی برنامه عمو فتیله ای ها,بیوگرافی امیر زنگی,علت درگذشت علی زنگی

۱ هفته پیش

آشنایی با فیلم احمد به تنهایی,معرفی فیلم سینمایی احمد به تنهایی,خلاصه داستان فیلم سینمایی احمد به تنهایی,اسامی بازیگران فیلم سینمایی احمد به تنهایی,بیوگرافی باران کوثری بازیگر فیلم سینمایی احمد به تنهایی,معرفی عوامل فیلم سینمایی احمد به تنهایی

۱ هفته پیش

نخستین قسمت سریال زخم کاری,داستان سریال زخم کاری,جزییات پخش سریال زخم کاری,بازیگران سریال زخم کاری,رویکرد محمدحسین مهدویان در سریال زخم کاری,زمان پخش سریال زخم کاری

۱ هفته پیش

بازیگر نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه کیست,بیوگرافی محبوبه اسدی,بیوگرافی بازیگر نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه,بازیگر نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه,نقش گل صنم در سریال کلبه ای در مه,گل صنم در سریال کلبه ای در مه,سریال کلبه ای در مه,تحصیلات محبوبه اسدی,ازدواج محبوبه اسدی,شروع فعالیت هنری محبوبه اسدی,بازی محبوبه اسدی نقش گل صنم سریال کلبه ای در مه,معرفی سریال کلبه ای در مه,خلاصه داستان سریال کلبه ای در مه,اسامی بازیگران سریال کلبه ای در مه,ساعت پخش سریال کلبه ای در مه,عوامل سریال کلبه ای در مه,مریم بالوی فیلی

۱ هفته پیش

بازیگر نقش همسر برزو خان در سریال کلبه ای در مه کیست,بازی رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,بیوگرافی رزیتا غفاری,بیوگرافی رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,تحصیلات رزیتا غفاری,خانواده رزیتا غفاری,اردواج رزیتا غفاری,شروع فعالیت هنری رزیتا غفاری,بازی رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,رزیتا غفاری در سریال کلبه ای در مه,سریال کلبه ای در مه,معرفی سریال کلبه ای در مه,خلاصه داستان سریال کلبه ای در مه,اسامی بازیگران سریال کلبه ای در مه,ساعت پخش سریال کلبه ای در مه,عوامل سریال کلبه ای در مه,مجموعه کارهای رزیتا غفاری,مریم بالوی فیلی

۱ هفته پیش

بیشتر...