تیتر برتر |
4 روز پیش

چند نکته حقوقی در پرداخت دیه سال 1400 سایت تیتربرتر TitreBartar com

چند نکته حقوقی در پرداخت دیه سال 1400

تیتربرتر؛دیه یا خون‌بهااز قوانین اسلام است و بر اساس تعاریف فقهی، مال یا پولی است که به سبب کشتن انسان یا نقص عضو به کسی که صدمه دیده‌است یا به بازماندگان او پرداخت می‌شود.

دیه چیست؟

در تعریف حقوقیدیه کیفر نقدیاست که از مجرم به نفع مجنی‌علیه یا قائم مقام او گرفته شود. میزان دیه از سوی شارع (دادگاه) برای جنایت تعیین شده‌است.

میزان دیه در دین اسلام برای مرد و زن مسلمان و مردان و زنان سایر دین‌های آسمانی متفاوت است.چهار ماه قمری ذی القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرامهستند. در این چهار ماه -به‌جز برای دفاع- جنگ کنار گذاشته می‌شود و دیه افزایش و این افزایش صرفاً نسبت به دیه فوت است و نسبت به دیه اعضای بدن همان هست که شرع تعیین نموده و شامل تغلیظ دیه حتی اگر چندین برابر دیه فوت باشد نمی‌گردد.

در پرونده های دیات، زمانی که پرونده به اجرای احکام ارسال میشود، معمولا دیه حال نشده است اما در برخی موارد ممکن است که دیه حال شده باشد و در هر دو صورت ممکن است محکوم له (شاکی) اعمال ماده ٣ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی را تقاضا نکرده باشد.

دیه چگونه باید پرداخت شود؟

اگر فقط حکم به پرداخت دیه صادر شده باشد اما هنوز دیه حال نشده باشد، پرونده در اجرای احکام مفتوح می ماند تا زمانی که مهلت پرداخت دیه برسد. هر چند که محکوم علیه (متهم) میتواند قبل از حال شدن دیه نیز آن را پرداخت نماید. بنابراین روال کار در اجرای احکام به اینصورت می باشد که اخطاریه ای به محکوم علیه ارسال میشود که دیه در فلان تاریخ حال میشود و میتواند پیش از این تاریخ هم دیه را پرداخت نماید.

حال شدن دیه چیست؟

حال شدن دیه به معنای این است که مهلت پرداخت دیه سر رسیده باشد.

بعد از حال شدن دیه، تقاضای قبلی اعمال ماده ٣ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی کافی است و نیازی به تقاضای جدید نمی باشد.

بعد از حال شدن دیه چه باید کرد؟

بعد از حال شدن دیه، محکوم له (شاکی) باید اعمال ماده ٣ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی را تقاضا نماید تا قاضی اجرا بتواند اقدامات خود را شروع نماید. بعد از تقاضای محکوم له، قاضی اجرا به محکوم علیه ابلاغ می نماید که ظرف ده روز دیه را پرداخت کند. اگر او ظرف مهلت ١٠ روزه حکم را اجرا نموده و دیه را پرداخت نماید، قاضی اجرای احکام نمیتواند از طریق توقیف و مزایده اموال، حکم را اجرا نماید اما اگر بعد از گذشت ١٠ روز، دیه پرداخت نگردید و مالی نیز معرفی نشد، امکان توقیف و مزایده اموال با تقاضای محکوم له وجود دارد.

در نتیجه از تاریخ ابلاغ به محکوم علیه وقتی مهلت ١٠ روز سپری شود، قاضی اجرا باید به سراغ اموال محکوم علیه برود و از طریق مزایده و فروش اموال او، حکم را اجرا نماید. جهت شناسایی اموال میتوان از بانکها، پلیس راهور، اداره ثبت اسناد و املاک و همراه اول، استعلام اخذ شود.

اگر برای محکوم علیه قرار تامین صادر شده باشد و او تحت قرار باشد، اگر فرد دیگری برای او وثیقه گذاشته و یا کفیل او باشد، ظرف مهلت ٣٠ روزه نه میتوان از طریق ضامن نسبت به احضار او اقدام نمود و نه میتوان وثیقه را ضبط نمود اما اگر محکوم علیه خود وثیقه سپرده باشد، اگر وثیقه از غیر از مستثنیات دین باشد، بعد از انقضاء مهلت ده روزه، حکم از طریق فروش وثیقه توسط قاضی اجرا و بدون نیاز به دستور ضبط از سوی دادستان اجرا میگردد اما اگر وثیقه از مستثنیات دین باشد، بعد از انقضا مهلت سی روزه اگر محکوم علیه دادخواست اعسار خود را تقدیم نکند، بدون نیاز به احضار مجدد محکوم علیه باید دستور ضبط توسط دادستان صادر و بعد از ضبط وثیقه دیه از محل فروش وثیقه پرداخت شود.

  • مستندات قانونی مرتبط با اجرای حکم به پرداخت دیه
  • ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی

“اگر استیفای محکوم به از طرق مذکور در این قانون ممکن نگردد محکوم علیه به تقاضای محکومٌ ‌له تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکوم له حبس می‌شود. چنانچه محکومٌ ‌علیه تا سی روز پس از ابلاغ اجرائیه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده ‌باشد حبس نمی‌شود، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود.

تبصره ۱- چنانچه محکوم علیه خارج از مهلت مقرر در این ماده، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود،دعوای اعسارخود را اقامه کند، هرگاه محکومٌ ‌له آزادی وی را بدون اخذ تأمین بپذیرد یا محکومٌ ‌علیه به تشخیص دادگاه کفیل یا وثیقه معتبر و معادل محکومٌ به ارائه نماید، دادگاه با صدور قرار قبولی وثیقه یا کفیل تا روشن شدن وضعیت اعسار از حبس محکومٌ علیه خودداری و در صورت حبس، او را آزاد می‌کند. در صورت ردّ دعوای اعسار به موجب حکم قطعی، به کفیل یا وثیقه گذار ابلاغ می‌شود که ظرف مهلت بیست روز پس از ابلاغ واقعی نسبت به تسلیم محکوم ‌علیه اقدام کند.

در صورت عدم تسلیم ظرف مهلت مذکور حسب مورد به دستور دادستان یا رئیس دادگاهی که حکم تحت نظر آن اجراء می‌شود نسبت به استیفای محکومٌ ‌به و هزینه‌های اجرایی از محل وثیقه یا وجه ‌الکفاله اقدام می‌شود. در این مورد دستور دادگاه ظرف مهلت ده روز پس از ابلاغ واقعی قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر است. نحوه صدور قرارهای تأمینی مزبور، مقررات اعتراض نسبت به دستور دادستان و سایر مقررات مربوط به این دستورها تابع قانون آیین دادرسی کیفری است.

تبصره ۲- مقررات راجع به تعویق و موانع اجرایمجازات حبسدر خصوص کسانی که به استناد این ماده حبس می‌شوند نیز مجری است.”

مهلت دیه چقدر است؟

ماده ۴۸۸ قانون مجازات اسلامی

“مهلت پرداخت دیه، از زمان وقوع جنایت به ترتیب زیر است مگر اینکه به نحو دیگری تراضی شده باشد:

  • در عمد موجب دیه، ظرف یک سال قمری
  • در شبه عمد، ظرف دو سال قمری
  • در خطای محض، ظرف سه سال قمری

تبصره- هرگاه پرداخت کننده در بین مهلت های مقرر نسبت به پرداخت تمام یا قسمتی ازدیهاقدام نماید، محکوم له مکلف به قبول آن است.

گردآرونده:مسلم حسینی#‌سرگرمی #‌خواندنی منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چرا کودکان به حرف والدین گوش نمی دهند,علت بی توجهی کودکان به پدر و مادر,پدر و مادر با کودک چگونه باید برخورد کنند,چرا کودک یکی از والدین را ترجیح می دهد,کودک با چه کارهایی بی توجه می شود,

1 ساعت پیش

آموزش ساده گازپاچو,سوپ گازپاچو اسپانیایی,مواد لازم برای گازپاچو,طرز تهیه گازپاچو خوشمزه,مراحل طرز تهیه گازپاچو,نکات کلیدی طرز تهیه گازپاچو

1 ساعت پیش

بازیگر نقش میرزا آقاخان نوری در سریال جیران کیست,بیوگرافی بازیگر نقش میرزا آقاخان نوری در سریال جیران,ازدواج امیر جعفری,بیوگرافی ریما رامین فر,بازی امیر جعفری در نقش میرزا آقاخان نوری سریال جیران,اسامی بازیگران سریال جیران,خلاصه داستان سریال جیران,زمان پخش سریال جیران

2 ساعت پیش

آشنایی با انیمیشن گنج اژدها,معرفی انیمیشن سینمایی گنج اژدها,افتخارات انیمیشن سینمایی گنج اژدها,خلاصه داستان انیمیشن سینمایی گنج اژدها,زمان پخش انیمیشن سینمایی گنج اژدها

2 ساعت پیش

آشنایی با فیلم مستند تارهای ممنوعه,اسامی بازیگران فیلم مستند تارهای ممنوعه,داستان فیلم تارهای ممنوعه,اسامی بازیگران فیلم تارهای ممنوعه,افتخارات فیلم تارهای ممنوعه

2 ساعت پیش

طلاق بیل گیتس چهارمین فرد ثروتمند جهان,مرور گران‌ترین طلاق‌های تاریخ جهان,چک 1.8 میلیارد دلاری بیل گیتس به همسرش

7 ساعت پیش

پیامد نپرداختن شارژ آپارتمان این است که علیه افرادی که از پرداخت به موقع هزینه‌های مشترکشان خودداری می‌کنند طرح دعوا نمود.

15 ساعت پیش

 نصب تابلو پارک ممنوع مقابل درب منازل و مغازه‌ها طبق شرایط زیر مجاز است:درب پارکینگ داشته باشند. پارک وسایل نقلیه مانع ترددشان شود.

16 ساعت پیش

درمان فوری سیستم ایمنی بدن با عسل,تاثیر زنبور درمانی بر بالا بردن سیستم ایمنی بدن,زهر درمانی و مواد تشکیل دهنده زهر,معرفی بیماری‌هایی که با زهرعسل درمان می شوند,روشهای وارد کردن زهر به بدن بیمار,تاثیر آپی تراپی بر بهبودی بیماری ها

1 روز پیش

علت گرمی و سوزش پلک چشم,درمان گرمی و سوزش پلک چشم,تشخیص علت اصلی سوزش چشم,درمان‌های پزشکی و خانگی سوزش چشم,

1 روز پیش

بازی نهال دشتی در سریال جیران,بیوگرافی نهال دشتی,بیوگرافی نهال دشتی در سریال جیران,نهال دشتی در سریال جیران,سریال جیران,تحصیلات نهال دشتی,ازدواج نهال دشتی,شروع فعالیت هنری نهال دشتی,معرفی سریال جیران,موضوع سریال جیران,اسامی بازیگران سریال جیران,خلاصه داستان سریال جیران,زمان پخش سریال جیران,معرفی عوامل سریال جیران,مریم بالی فیلی

1 روز پیش

فیلم ماجرای کنایه محمود کریمی به فایل صوتی ظریف,متن شعر محمود کریمی بر علیه ظریف,واکنش ها به شعرخوانی محمود کریمی بر علیه ظریف

1 روز پیش

جزییات درگذشت قاسم آهنین‌جان شاعر معروف خوزستانی ,بیوگرافی قاسم آهنین جان,فعالیت آهنین جان در ادبیات و شعر,سبک شعر قاسم آهنین جان,آثار آهنین جان شاعر خوزستانی,جوایز قاسم آهنین جان

1 روز پیش

بازی کتانه افشاری نژاد در سریال جیران,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد در سریال جیران,تحصیلات کتانه افشاری نژاد,ازدواج کتانه افشاری نژاد,,

1 روز پیش

می‌توانید با ایده‌های خلاقانه و با توجه به نکاتی که در این مطلب ذکر کرده‌ایم، از آینه در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده و منزل‌تان را زیباتر کنید.

1 روز پیش

بیشتر...