مجله دلتا |
2 ماه پیش

جلوگیری از سوء استفاده از مدارک سوء استفاده از مدارک مدارک گم شده مجله دلتا

مدارک گمشده از پردردسرترین چالش‌های زندگی هر شخص است و در برخی موارد ممکن است عواقب زیان‌باری برای صاحب آن به دنبال داشته باشد.
جلوگیری از سوء استفاده از مدارک

گمشدن مدارک همواره عاملی برای ایجاد دردسرهای تازه است و صاحبان مدارک گمشده بایستی برای گرفتن المثنی به ادارات مختلف مراجعه کنند و این پروسه در برخی موارد بسیار زمان‌بر است. در این مطلب ازمجله دلتابهجلوگیری از سوء استفاده از مدارکمی پردازیم.

مراقب سوء استفاده از مدارک مفقودی خود باشید!

افراد سودجو و بزهکار با یافتنمدارکگمشده به روش‌های ممکن از آنها سوءاستفاده می‌کنند.

در دادگاه‌ها و دادسراها پرونده‌های زیادی در خصوص سوءاستفاده از مدارک مفقود شده وجود دارد که عمدتا اثبات بی‌گناهی صاحبان اصلی آن‌ها بسیار سخت و پیچیده است.

چه کنیم که از مدارک گم شده، سوءاستفاده نشود؟

افراد در صورت اطمینان از مفقود شدن مدارک شناسایی و هویتی خود برای جلوگیری از هر گونه سوء‌استفاده، درخواست صدور مدارک المثنی از ادارات ثبت‌احوال محل سکونت خود و یا دفاتر خدمات پستی که از سوی ثبت‌احوال مجوز لازم را دریافت کرده‌اند داشته باشند تا با ثبت در سیستم، امکان سودجویی از مدارک گم شده آن‌ها وجود نداشته باشد.

هم‌چنین به دلیل اینکه در سامانه ثبت‌احوال فعلاً امکان اعلام مفقودی وجود ندارد با این کار و از زمانی که فرد درخواست مدرک شناسایی المثنی کرده است به‌عنوان مفقودی محسوب شده و فرد مسئولیتی در برابر مدارک مفقود شده را ندارد.

طبق قانون در صورت پیدا شدن مدارک اصلی تا یک سال مدارک المثنی ابطال شده و فرد از مدارک اصلی خود می‌تواند استفاده کند.

افراد در زمان درخواست مدارک المثنی به‌ویژه شناسنامه، باید مشخصات کامل خود را ارائه دهند و همه مشخصات سجلی افراد و وقایع حیاتی، از جمله طلاق و ازدواج، تعداد فرزندان و سایر مشخصات درج شده در شناسنامه قبلی مطابق با سندی که در سامانهثبت‌احوالوجود دارد در شناسنامه المثنی درج خواهد شد.

سوء استفاده از مدارک

ثبت اطلاعات مدارک پیدا شده در پست یافته

شرکت ملی پست با طراحی سرویسی به نام «پست یافته» ضمن ثبت اطلاعات مدارک پیدا شده در سامانه مربوطه، شرایطی ایجاد کرده تا افراد بتوانند با مراجعه به سایت http://postyafteh.post.ir این شرکت مدارک گمشده خود را جستجو نمایند.

در حال حاضر با توجه به تعریف لینک مدارک پیدا شده در سامانه سازمان ثبت‌احوال و اداره‌کل، افراد می‌توانند پیگیر مدارک مفقودی خود بوده و در صورت اعلام در این سامانه با مراجعه به ثبت‌احوال محل سکونت خود و درخواست تحویل، مدارک را در اختیار بگیرند.

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر، مطلباگر مدارک شناسایی‌‌ گم یا دزدیده شد چه کار کنیم؟را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چگونه اجاق های شیشه ای را روزانه تمیز کنیم؟ چگونه لکه های سرسخت را روی میز آشپزی تمیز کنیم؟ چگونه می توان اجاق گاز شیشه ای را با تیغ تیغه تمیز کرد؟ چگونه قسمت بالای اجاق گاز را با سرکه تمیز کنیم؟ چگونه اجاق گاز شیشه ای را با جوش شیرین تمیز کنیم؟

5 ساعت پیش

در این مقاله نحوه مراقبت از گیاهانی که در حال مرگ هستند را برای شما شرح داده ایم.

5 ساعت پیش

رفلاکس اسید چیست؟, علائم ریفلاکس اسید, چه عواملی باعث رفلاکس اسید می شود؟, رفلاکس اسید چگونه تشخیص داده می شود؟ درمان رفلاکس اسید 

5 ساعت پیش

غذاهایی که باید در رژیم غذایی روزانه برای کبد چرب قرار دهید, غذاهایی که باید در وعده غذایی روزانه خود برای کبد چرب از آنها اجتناب کنید

12 ساعت پیش

مادر ارشا اقدسی در چهلمین سالروز درگذشت فرزندش گفت: روزی که چندان هم دور نیست و همکاران ارشا به سیمرغ دست خواهند یافت ولی او پیشاپیش به عنوان قهرمان شجاع سینما از سوی مردم و ملت برازنده شد.

12 ساعت پیش

بیشتر زوجینی که تمایل به جدایی از یکدیگر دارند، طلق توافقی را انتخاب می‌کنند. در این مطلب به نحوه طلاق توافقی در اصفهان می‌پردازیم.

14 ساعت پیش

طرفین معامله باید نهایت دقت را در تنظیم قرارداد داشته باشند در این مطلب به نکاتی در تنظیم قرارداد خرید خانه می‌پردازیم.

18 ساعت پیش

مهریه حقی است که قانون برای زن در نظر گرفته در این مطلب به دریافت مهریه در طلاق به درخواست زن می‌پردازیم.

22 ساعت پیش

ما لیستی از بهترین مرطوب کننده های طبیعی برای پوست های چرب را به شما ارائه می دهیم، زیرا ممکن است آنهایی که دارای ترکیب شیمیایی هستند با بسیاری از آنها مطابقت نداشته باشد.

1 روز پیش

خلاصه داستان گشت ارشاد 3, گشت ارشاد 3 کی اکران می شود؟, جزییات حضور بهنام بانی در گشت ارشاد 3, بیوگرافی بهنام بانی, شهرت بهنام بانی

1 روز پیش

آذین احرامی در سریال نوار زرد2 کنار بازیگرانی همچون حسین پاکدل، حسام محمودی، امیرحسین صدیق، ایوب آقاخانی، ستاره قطبی ایفای نقش کرده است.

1 روز پیش

درد مفاصل چیست و آیا در دوران بارداری شایع است؟, انواع دردهای مفصلی در دوران بارداری, چگونه از دردهای مفصلی در دوران بارداری جلوگیری کنیم

1 روز پیش

بیوگرافی ریحانه رضی در سریال تب و لرز,پیج اینستاگرام ریحانه رضی, ریحانه رضی در مجموعه تلویزیونی راه و بیراه, ریحانه رضی و حضور در تلویزیون زمان پخش سریال تب و تاب

1 روز پیش

سریال نوار زرد2 با بازی محمود پاک نیت، پورانداخت مهیمن، حسین پاکدل، حسام محمودی، زمان پخش سریال نوار زرد۲ از آذرماه 1401 از شبکه 2 رای ساعت 21:30 پخش می شود.

1 روز پیش

هنگام طلاق باید یکایک موارد مطروحه در قانون خانواده در نظر گرفته شود. در این نوشتار به آنچه مردان در مورد ازدواج باید بدانند می‌پردازیم.

1 روز پیش

بیشتر...