مجله دلتا |
۲ هفته پیش

مجازات فرستادن عکس برای نامحرم مجازات فرستادن عکس فرستادن عکس مجله دلتا

علاوه بر اینکه انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی بر اساس قانون جرم انگاری شده است، گاهی این سوال نیز مطرح می‌شود که آیا فرستادن عکس خود برای نامحرم هم جرم است؟
مجازات فرستادن عکس برای نامحرم

امروزه با فراگیر شدن استفاده از فضای مجازی توسط قشرهای مختلف جامعه، برخی از جرایمی که سابقا امکان ارتکاب نداشتند، به راحتی از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلفی هم‌چون تلگرام، واتساپ یا اینستاگرام انجام می‌شوند. از جمله این جرایم، می‌توان به جرم انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی اشاره نمود. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعمجازات فرستادن عکس برای نامحرممی‌پردازیم.

جرم فرستادن عکس خود برای نامحرم

گاهی تصاویر ارسال شده برای دیگران یا تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، تصاویر نامناسب ارزیابی می‌شود. در واقع، این تصویرها شامل تصاویر برهنه و همچنین تصاویری است که ناظر بر اعمال جنسی است. تفاوتی ندارد که تصاویر ارسال شده متعلق به خود فرد باشد یا اینکه متعلق به دیگری باشد.

نحوه انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی به کیفیت ذکر شده، بر اساس قانون، جرم محسوب می‌شود. لذا اگر ارسال تصویر برای نامحرم یا انتشار تصویر نامناسب در فضای مجازی به‌صورت مستهجن باشد، قانون فرد ارسال‌کننده را مجرم تلقی می‌کند. همچنین اقدام به رسیدگی به جرم انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی می‌نماید.

گاهی ارسال تصاویر خود برای فرد نامحرم، علاوه‌بر اینکه مصداق جرم انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی است، می‌تواند مصداقی از جرم رابطه نامشروع نیز باشد. حتی اگر شامل تصاویر مستهجن نیز نباشد. چون ارتباط غیر ضروری میان زن و مردی که رابطه ازدواج ندارند، نوعی ارتباط نامشروع است.

مجازات فرستادن عکس

مجازات جرم فرستادن عکس خود برای نامحرم

” هرکس به وسیله سامانه‌‌‎های رایانه‌‎ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده، محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد، تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد ” .

لازم به ذکر است که در برخی موارد انتشار تصاویر برای نامحرم مشمول جرم رابطه نامشروع است و در چنین مواردی، اگر اثباترابطه نامشروعاز طریق فضای مجازی توسط شاکی صورت گرفته باشد، ممکن است که طرفین به مجازات رابطه نامشروع نیز محکوم شوند که مجازات رابطه نامشروع بر اساسقانون مجازات اسلامیعبارت است از شلاق تا ۹۹ ضربه که میزان آن را قاضی با توجه به اوضاع و احوال پرونده مشخص می‌کند.

فرستادن عکس

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبازدواج سفید، ازدواجی از نوع رابطه نامشروعرا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هنا داکوتا فانینگ در سن هفت سالگی با نقش‌آفرینی در فیلم من سم هستم در سال ۲۰۰۱ درخشید. در فیلم ها و سریال های زیادی نقش آفرینی کرده است.

3 روز پیش

بردلی چارلز کوپر بازیگر تلویزیون، سینما و تئاتر آمریکایی که با بازی جذاب خود توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

3 روز پیش

حمید حامی که به‌تازگی پس از هفت سال سکوت، آلبوم نارنج و ترنج را منتشر کرده است، نخستین کنسرت پساکرونایی خود را 12 بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌کند.

3 روز پیش

بریتنی اسپیرز بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه نویسندگی نیز فعالیت دارد.

3 روز پیش

 سیرین عبدالنور ابتدا یک مدل بود و در مسابقات مختلفی که برای انتخاب ملکه زیبائی در لبنان و کشورهای عربی برگزار میشد مقام می آورد و از جمله آنها میتوان به انتخاب او بعوان مدل سال در سال 2002 اشاره کرد.

3 روز پیش

 روابط عمومی شبکه پنج سیما در پى اظهارات بهروز افخمی کارگردان سریال رعد و برق در خصوص پخش این سریال نکاتى را براى تنویر افکار عمومى اعلام کرد.

3 روز پیش

 افرادی که به موجب قانون، از فرد متوفی ارث می‌برند، مشخص است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ارث بردن عمه و عمو می‌پردازیم.

3 روز پیش

مایلی سایرس بازیگر و خواننده آمریکایی که در زمینه ترانه سرایی نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

امیلیا کلارک ( Emilia Clarke) بازیگر انگلستانی است که بیشتر برای ایفای نقش دنریس تارگریان در مجموعه تلویزیونی فانتزی قرون وسطایی بازی تاج و تخت که از شبکه اچ‌بی‌او پخش می‌شود شناخته می‌شود.

4 روز پیش

 رایان نیومن بازیگر و خواننده جوان آمریکایی که توانسته مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. و همچنین در زمینه مدلینگ نیز فعالیت دارد.

4 روز پیش

بهترین سریال تاریخی در آمازون پرایم, لیتسی از بهترین سریال های خارجی تاریخی در سال 2022

4 روز پیش

مهریه مالی است که قابلیت تملک داشته باشد. در عقد نکاح، مرد متعهد می‌شود که به زن بپردازد. امروز به اجرا گذاشتن مهریه برای بار دوم می‌پردازیم.

4 روز پیش

نکات حقوقی، اساسی‌ترین موضوع در تنظیم و انعقاد هر نوع قرارداد است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع نکاتی مهم در تنظیم قرارداد می‌پردازیم.

4 روز پیش

دیابت نوع 2 چیست؟ چه چیزی باعث آن می شود؟, ارتباط بین دیابت نوع 2 و وزن

4 روز پیش

عایشه‌گل جوشکون بازیگر،خواننده، و ترانه‌سرای اهل ترکیه که در خانواده ای اهل موسیقی رشد کرد.

4 روز پیش

بیشتر...