مجله دلتا |
7 ماه پیش

مجازات فرستادن عکس برای نامحرم مجازات فرستادن عکس فرستادن عکس مجله دلتا

علاوه بر اینکه انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی بر اساس قانون جرم انگاری شده است، گاهی این سوال نیز مطرح می‌شود که آیا فرستادن عکس خود برای نامحرم هم جرم است؟
مجازات فرستادن عکس برای نامحرم

امروزه با فراگیر شدن استفاده از فضای مجازی توسط قشرهای مختلف جامعه، برخی از جرایمی که سابقا امکان ارتکاب نداشتند، به راحتی از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلفی هم‌چون تلگرام، واتساپ یا اینستاگرام انجام می‌شوند. از جمله این جرایم، می‌توان به جرم انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی اشاره نمود. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعمجازات فرستادن عکس برای نامحرممی‌پردازیم.

جرم فرستادن عکس خود برای نامحرم

گاهی تصاویر ارسال شده برای دیگران یا تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، تصاویر نامناسب ارزیابی می‌شود. در واقع، این تصویرها شامل تصاویر برهنه و همچنین تصاویری است که ناظر بر اعمال جنسی است. تفاوتی ندارد که تصاویر ارسال شده متعلق به خود فرد باشد یا اینکه متعلق به دیگری باشد.

نحوه انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی به کیفیت ذکر شده، بر اساس قانون، جرم محسوب می‌شود. لذا اگر ارسال تصویر برای نامحرم یا انتشار تصویر نامناسب در فضای مجازی به‌صورت مستهجن باشد، قانون فرد ارسال‌کننده را مجرم تلقی می‌کند. همچنین اقدام به رسیدگی به جرم انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی می‌نماید.

گاهی ارسال تصاویر خود برای فرد نامحرم، علاوه‌بر اینکه مصداق جرم انتشار تصاویر نامناسب در فضای مجازی است، می‌تواند مصداقی از جرم رابطه نامشروع نیز باشد. حتی اگر شامل تصاویر مستهجن نیز نباشد. چون ارتباط غیر ضروری میان زن و مردی که رابطه ازدواج ندارند، نوعی ارتباط نامشروع است.

مجازات فرستادن عکس

مجازات جرم فرستادن عکس خود برای نامحرم

” هرکس به وسیله سامانه‌‌‎های رایانه‌‎ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده، محتویات مستهجن را منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد تجارت یا افساد، تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد ” .

لازم به ذکر است که در برخی موارد انتشار تصاویر برای نامحرم مشمول جرم رابطه نامشروع است و در چنین مواردی، اگر اثباترابطه نامشروعاز طریق فضای مجازی توسط شاکی صورت گرفته باشد، ممکن است که طرفین به مجازات رابطه نامشروع نیز محکوم شوند که مجازات رابطه نامشروع بر اساسقانون مجازات اسلامیعبارت است از شلاق تا ۹۹ ضربه که میزان آن را قاضی با توجه به اوضاع و احوال پرونده مشخص می‌کند.

فرستادن عکس

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی مطلبازدواج سفید، ازدواجی از نوع رابطه نامشروعرا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ترش کردن معده، معروف به سوءهاضمه، یک بیماری شایع است. می‌توانید علائم آن را در ادامه بخوانید.

3 ماه پیش

برای افراد سوال است که در چه مبلمانی در چیدمان و دکوراسیون رایج هستند. این مطلب به این سوال چه مبلی از مد افتاده است پاسخ می‌دهیم.

3 ماه پیش

معرفی سایت جایگزین الکسا در سال 2022 الکسا که پایگاه مخصوص تجزیه و تحلیل و رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی دنیاست، پس از ۲۵ سال فعالیت به کار خود پایان داد.

3 ماه پیش

نادر طالب‌زاده مجری و برنامه ساز با سابقه تلویزیون درگذشت.

3 ماه پیش

معرفی فیلم های سینمایی عید فطر 1401 فیلم های سینمایی شبکه 5 سیما از دوشنبه تا جمعه حوالی ساعت 9 صبح روی آنتن می رود.

3 ماه پیش

موضوع خندوانه از عید فطر 1401 تغییر می کند؟ ضبط برنامه عیدفطر خندوانه از روز شنبه آغاز شده و این برنامه از دوشنبه، ١٢ اردیبهشت، روی آنتن می‌رود.

3 ماه پیش

پیرسینگ چیست؟, توصیه های مهم پیرسینگ, عوارض پیرسینگ یا سوراخ کردن پوست چیست؟

3 ماه پیش

مسئله مهمی که وجود دارد آن است که افراد بدون دانش حقوقی اقدام به معامله می‌کنند امروز به نکات ضروری هنگام معامله خانه می‌پردازیم.

3 ماه پیش

هلال ماه شوال رؤیت نشد و دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳۰ رمضان المبارک است.

3 ماه پیش

بیشتر...