مجله دلتا |
۱ هفته پیش

طلاق هایی بدون بازگشت طلاق بائن انواع طلاق طلاق مجله دلتا

اگرچه در عالم واقع و به لحاظ حقوقی، سه طلاقه کردن امری بی‌معناست، اما مراد از سه طلاقه، نوعی از طلاق است که در اصطلاح حقوقی به آن «طلاق بائن» گفته می‌شود.
طلاق هایی بدون بازگشت

براساس ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی «طلاق بر دو قسم است: بائن و رجعی.» و براساس ماده ۱۱۴۴ قانون مدنی، « در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع نیست.» در طلاق رجعی، شوهر در مدت عده می‌تواند به همسرش رجوع کند و زن نیز در مدت عده حق نفقه و سکونت دارد، اما بائن در لغت به معنای جدایی است و از این جهت به طلاقی که رجعی نباشد، بائن می‌گویند، زیرا در آن حق رجوع برای شوهر دیگر وجود ندارد و با وقوع طلاق، رابطه نکاح به‌طور کامل از بین می‌رود. در این نوشتار ازمجله دلتابه موضوعطلاق هایی بدون بازگشتمی‌پردازیم.

انواع طلاق بائن

  • طلاق قبل از نزدیکی:اگر زن و شوهر قبل از عروسی یعنی دورانی که در عرف «نامزدی» یا «عقدبستگی» گفته می‌شود، از یکدیگر طلاق بگیرند، البته به شرطی که در این دوران نزدیکی نداشته باشند، در این‌صورت، طلاقشان از نوع بائن خواهد بود.
  • طلاق یائسه:اگر مردی همسر یائسه خود را طلاق دهد، در این‌صورت دیگر حق رجوع به او را ندارد. سن یائسگی در زن‌ها متفاوت است اما در عرف برای زنان عادی ۵۰ سالگی و برای زنان سیده ۶۰ سالگی، سن یائسگی قلمداد می‌شود.
  • طلاق که پس از سه بار وصلت یا رجوع محقق می‌شود:اگر مردی همسر خود را طلاق دهد در مدت عده به همسرش رجوع کند، دوباره زن را طلاق دهد، و دوباره رجوع کند، اگر بخواهد برای بار سوم همسرش راطلاقدهد، در این‌صورت دیگر حق رجوع ندارد و این نوع طلاق، طلاق بائن تلقی می‌شود.
  • طلاق خُلع و مبارات:طلاق خلع، طلاقی است که در آن زن بواسطه کراهتی که از شوهر دارد، مالی را به‌عنوان «فدیه» به همسرش می‌دهد.

طلاق بائن

احکام طلاق بائن

  • اگر طلاق به‌صورت بائن واقع شود، زن و شوهر به محض جاری شدن صیغه طلاق بر یکدیگر حرام شده و تنها راه حلال شدنشان به یکدیگر، جاری شدن مجدد صیغه نکاح است.
  • هم‌چنین زن حق سکونت در منزل مرد را ندارد و مرد هم وظیفه‌ای در قبال نفقه زن بر عهده نخواهد داشت، مگر این‌که زن حامله باشد که در این‌صورت از زمان طلاق تا زمان وضع حمل، نفقه وی بر عهده شوهر خواهد بود.
  • هم‌چنین پس از وقوع طلاق، زن باید سه طهر (سه ماه) عده نگه دارد و در صورت فوت شوهر چه در زمان عده و چه پس از آن، از شوهر خود ارث نمی‌برد.
  • البته اگر مرد زن خود را در حالتی که خودش بیمار است، طلاق دهد و ظرف یکسال از تاریخ طلاق بواسطه همان بیماری فوت کند، در این‌صورت زن مطلقه‌اش از وی ارث می‌برد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبکدام مهریه‌ را بهتر است انتخاب کنیم؟مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

جهت پیشگیری از اختلاف در تقسیم ارث هر فرد می‌تواند اقدام به تنظیم وصیت‌نامه نماید. به پیشگیری از اختلافات در تقسیم ارث می‌پردازیم.

9 ساعت پیش

تنظیم یک مبایعه‌نامه خودرو چه به صورت دستی و چه آماده‌ طرفین را نسبت به اجرای آن متعهد می‌کند. به نکات مهم در نوشتن قولنامه خودرو بپردازیم.

12 ساعت پیش

زن برای خارج شدن از کشور به اجازه همسرش نیاز دارد و مطابق با ماده ۱۸ قانون گذرنامه خانم متاهل برای خروج از کشور به اجازه شوهر خود نیاز دارد.

15 ساعت پیش

خودروی زرهی عجیب و غریبی که ارتش آمریکا از آن متنفر بود ، تفنگداران دریایی آن را دوست داشتند و دشمنان از آن می ترسیدند

1 روز پیش

مراحل ساده و راحت برای پر کردن ابروها, چگونه ابروها را پر کنیم تا ظاهری شیک و طبیعی داشته باشیم؟

1 روز پیش

در اینجا لیستی از مزایای دارچین یا دالچینی در مدیریت چربی بدن و در نتیجه کاهش وزن وجود دارد:

1 روز پیش

از خلاصه داستان قهرمان فرهادی و پوستر رونمایی شد.

1 روز پیش

اگر وظایف ناشی از زوجیت به درستی انجام نشود، ضمانت اجرا در خصوص زوجین پیش بینی شده است. به پیامدهای قانونی ترک زندگی مشترک می‌پردازیم.

1 روز پیش

معاملات قولنامه‌ای یکی از معاملات ملک است که اما و اگرها در مورد آن بسیار زیاد است. در این نوشتار به اعتبار خرید ملک قولنامه ای می‌پردازیم.

1 روز پیش

پروین بهمنی، خالق لالایی‌های مادرانه ایران‌زمین که چندی پیش به دلیل وخامت مشکلات قلبی - ریوی در بیمارستان بستری شده بود، پنجشنبه (۲۹ مهر) درگذشت.

2 روز پیش

سحر جعفری جوزانی در پیامی کوتاه نوشت: سلام دوستان ، اگر به موقع و درست درمان نمیشدم تمام عمر فلج میماندم. پستى که گذاشتم نجاتم داد.

2 روز پیش

خریدهای آنلاین علاوه بر داشتن مزایای زیاد باعث ایجاد خطراتی می‌شود. در این نوشتار به خرید آنلاین امن می‌پردازیم.

2 روز پیش

از آنجا که برخورد با نفرت و جنایت به طور فزاینده ای رایج شده است، داشتن شجاعت اخلاقی برای مقابله با آن بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

2 روز پیش

جواهراتی که مرد در هنگام عقد یا زندگی مشترک به زوجه می‌دهد اغلب به عنوان هبه است در این مطلب به شرایط پس گرفتن طلا بعد از طلاق می‌پردازیم.

2 روز پیش

اگر بخواهید عمر فرش‌های خود را افزایش دهید،کاری کنید که فرش‌ها به شستشوی کمتری نیاز پیدا کنند. در این مطلب با انواع کاور فرش آشنا می‌شوید.

2 روز پیش

بیشتر...