مجله دلتا |
۳ هفته پیش

بخشش مهریه در عقد موقت بخشش مهریه مهریه در عقد موقت عقد موقت مجله دلتا

یکی از حقوقی که زن با ازدواج به‌دست می‌‌آورد، مهریه است. زن این اختیار را دارد که حتی در حین زندگی مشترک درخواست مهریه کند یا دریافت آن را به بعد از طلاق موکول کند اما سوالی که مطرح می‌شود آن است که آیا در ازدواج موقت نیز زن حق بخشش مهریه خود را دارد؟
بخشش مهریه در عقد موقت

زمانی‌که زنی تصمیم به بخشش مهریه خود می‌گیرد، این کار را می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام دهد. در بعضی از موارد، زن مهریه خود را در ازای دریافت امتیازی مثل حق حضانت فرزندان، حق طلاق و غیره می‌بخشد. در این مطلب ازمجله دلتابه موضوعبخشش مهریه در عقد موقتمی‌پردازیم.

انواع بخشش مهریه

در برخی از شرایط، زن می‌تواند بعد از بخشش مهریه خود مجددا خواهان دریافت مهریه باشد. در ادامه به چند مورد از بخشش مهریه که قابلیت رجوع دارد می‌پردازیم.

  • هبه مهریه

به موجب آن‌چه در ماده ۷۹۵قانون مدنیآمده است، هبه به عقدی گفته می‌شود که طی آن مالی به‌صورت مجانی به کس دیگری بخشیده می‌شود.

هبه کردن مهریه به هبه معوض و غیر معوض تقسیم می‌شود. هبه معوض به حالتی گفته می‌شود که در آن زن با دریافت مالی یا حقی مانند ملک یا خانه و غیره اقدام به بخشیدن مهریه خود می‌کند. در این حالت اگر مرد خانه یا حقی را که باید به زن منتقل می‌کرده است را ندهد زن می‌تواند مجددا از بخشش مهریه خود رجوع کرده و درخواست مهریه کند.

هبه غیر معوض به حالتی گفته می‌شود که زن بدون هیچ درخواستی مهریه خود را می‌بخشد. در این حالت فقط در صورتی‌که به دادگاه مراجعه کند می‌تواند مجددا به مهریه خود رجوع کند.

بخشش مهریه

  • بذل مهریه

بذل در لغت به معنای بخشش است. زمانی‌که زنی به موجب سندی مهریه خود را می‌بخشد و در ازای آن مال یا حقی را دریافت می‌کند، فقط در شرایط خاصی امکان رجوع و برگشت از بخشش مهریه خود را دارد. به عنوان مثال، اگر مرد شرط بخشش مهریه را که در سند بخشش قید شده بجا نیاورد یا اقدام به سلب حق طلاق از زن کند، امکان رجوع به مهریه از سوی زن وجود دارد.

بخشش مهریه در عقد موقت

تعیین کردن مهریه مهم‌ترین رکن برای صحیح بودن عقد نکاح است. تعیین نکردن مهریه در عقد نکاح موقت باعث باطل شدن این عقد می‌شود. زن در عقد موقت نیز مانند عقد دائم این امکان را دارد که اگر خواست مهریه خود را به مرد ببخشد یا دریافت کند. در صورت ثبت صیغه عقد موقت در دفتر ثبت اسناد رسمی، زن برای دریافت مهریه باید به اداره اجرای ثبت مراجعه نماید. در غیراین‌صورت می‌بایست ابتدا در دادگاهعقد موقترا به اثبات برساند، سپس روند دریافت مهریه را پیگیری کند. برای بخشش مهریه در عقد موقت نیز باید از طریق دفتر اسناد رسمی اقدام کرد.

مهریه در عقد موقت

پیشنهاد مطالعه:برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلبارث مادر از فرزند متولد شده از رابطه نامشروعرا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن


#‌مقررات #‌قوانین_خانواده منبع: مجله دلتا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ترش کردن معده، معروف به سوءهاضمه، یک بیماری شایع است. می‌توانید علائم آن را در ادامه بخوانید.

۳ هفته پیش

مبلمان راحتی بیشتر مناسب فضاهای مدرن و مینیمال استفاده است. این مطلب به انتخاب بهترین رنگ برای مبلمان راحتی می‌پردازیم.

۳ هفته پیش

مرگ چالش‌های حقوقی پیچیده‌ای دارد که مهم‌ترین آن، انحصار وراثت است امروز به موضوع ارث مادر از فرزند نامشروع می‌پردازیم.

۳ هفته پیش

علت انتخاب حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ حجت اشرف زاده به عنوان مجری برنامه رخ به رخ انتخاب شد.

۳ هفته پیش

اگر زنی تصمیم به بخشش مهریه خود بگیرد، این کار را می‌تواند به روش‌های مختلف انجام دهد. امروز به بخشش مهریه در عقد موقت می‌پردازیم.

۳ هفته پیش

آخرین فیلم نادر طالب زاده پیش از فوت! نادر طالب زاده مجری و برنامه‌ساز با سابقه تلویزیون دیروز در ۶۹ سالگی در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت.

۳ هفته پیش

ماسک های صورت خانگی برای از بین بردن جوش را یاد بگیرید.

۳ هفته پیش

هلال ماه شوال رؤیت نشد و دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۳۰ رمضان المبارک است.

۳ هفته پیش

امروزه مدل‌های متنوعی برای دوخت پرده وجود دارد. در این مطلب از مجله دلتا به معرفی انواع مدل‌ پرده‌ در دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

۳ هفته پیش

بیشتر...