۱ هفته پیش
3 بازدید

پرسش‌های اعمال محدودیت پاسخ داده می‌شود - سلامت شهر - سلامت اجتماعی

پرسش‌های اعمال محدوديت پاسخ داده می‌شود

سلامت نیوز:طبق آخرين آمار وزارت بهداشت و درمان، استان‌هاي تهران، اصفهان، قم، آذربايجان‌شرقي، خراسان‌جنوبي، سمنان، قزوين، لرستان، اردبيل، خوزستان، کرمانشاه، کهگيلويه‌و‌بويراحمد، گيلان، بوشهر، زنجان، ايلام، خراسان‌رضوي، مازندران، چهارمحال‌و‌بختياري، البرز، آذربايجان‌غربي، مرکزي، کرمان، خراسان‌شمالي، همدان، يزد و کردستان در وضعيت قرمز قرار دارند و استان‌هاي هرمزگان، فارس، گلستان و سيستان و بلوچستان نيز وضعيت نارنجي و زرد را تجربه مي‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آمان ملی ،در اين بين از ديروز محدوديت‌هاي صنفي و اداري در بيش از 150 شهر کشور اجرا شده است، اما با وجود تعطيلي اصناف و دور‌کاري يک‌سوم کارکنان ادارات دولتي، مترو و برخي از اتوبان‌هاي تهران روز نسبتا شلوغي را تجربه کرده‌اند.برخي از مردم در توييتر از جدي گرفته نشدن محدوديت‌ها و ادامه تردد در شهرها خبر داده‌اند و عکس‌هايي از متروي شلوغ و ترافيک در اتوبان امام علي (ع) در ساعت 11 صبح منتشر کرده‌اند.

فرنوش نوبخت، مديرعامل شرکت بهره‌برداري متروي تهران، صبح روز شنبه به فارس گفت: «براساس بررسي‌هاي اوليه به نظر مي‌رسد تا حدودي از آمار مسافران کاسته شده باشد، البته امروز اولين روز اجراي محدوديت‌ها است و منتظريم آمار تا پايان روز به‌صورت دقيق به دست آيد.» بنا بر اعلام رسمي، اصناف سطح يک شامل فروشگاه‌هاي محصولات غذايي، درماني، مصالح ساختماني، خشکشويي و سازندگان و فروشندگان عينک است و بازار تهران نيز در دسته «مشاغل سرپوشيده» محسوب شده و تعطيل است.در اين بين برخي از مردم سوالات و ابهاماتي در مورد طرح جديد محدوديت‌هاي کرونايي دارند که بر همين اساس به سوالات مخاطبان درباره طرح جديد محدوديت‌هاي کرونايي پاسخ داده شده است.


يکي از سوالات را شهروندي مطرح کرده مبني بر اينکه مسئولان ذي‌ربط در اجراي طرح محدوديت‎ها اطلاع‌رساني خوبي انجام نداده‌اند و نوعي سردرگمي بين مردم و حتي مسئولان وجود دارد. در اين راستا حضور وزير محترم کشور و فرمانده قرارگاه در برنامه تيتر شب، حضور رئيس کميته امنيتي- اجتماعي در گفت‌وگوي ويژه خبري، حضور دبير کميته امنيتي- اجتماعي در برنامه تيتر شب، مصاحبه با شبکه‌هاي مختلف راديو‌، مصاحبه با رسانه‌ها، صدور اطلاعيه مکتوب، برگزاري جلسه با استانداران و فرمانداران سراسر کشور از جمله اقدامات در اين زمينه بوده است.


چرا اجراي طرح اين همه استثنا دارد؛ از جمله، مشاغلي که فعاليت‌شان خيلي ضروري نيست مثل رانندگان اينترنتي؟ در پاسخ بايد گفت تنها مشاغل و فعاليت‌هايي مستثنا شده‌اند که با نيازهاي روزانه و ضروري مردم ارتباط دارند. تاکسي‌هاي اينترنتي در زمره حمل و نقل عمومي قرار داشته که مشمول ممنوعيت نخواهند شد به‌ويژه اينکه تردد خودروهاي شخصي در ساعاتي از شبانه‌روز که اعلام شده، ممنوع است.


چرا همه مشاغل باز هستند
شهروند ديگري سوال پرسيده که چرا همه مشاغل باز هستند، جز تعدادي مشاغلي که اهميت چنداني ندارند؟ در پاسخ اين سوال مي‌توان گفت حدود سه ميليون و 200 هزار واحد صنفي در کشور وجود دارد که تنها گروه اول مشاغل صنفي حدود 700 هزار واحد را شامل مي‌شود و همين گروه به دليل نياز مردم در دوران اجراي طرح، فعاليت مي‌کنند. ضمن اينکه حوزه ادارات، آموزشي، فرهنگي و اجتماعي نيز در اين طرح مشمول محدوديت شده‌اند که در مجموع بخش اعظمي از فعاليت‌هاي کشور را در‌بر مي‌گيرد.


نحوه تردد برخي مشاغل در ساعات قرنطينه چگونه است؟ منع تردد در ساعات 9 تا 4 بامداد صرفا مشمول شهرهاي قرمز است. مشاغل ضروري از طريق فرمانداري‌ها احصا و ليست آنها به راهور اعلام خواهد شد تا از اعمال قانون خودداري شود.يک شهروند ديگر گفته است که ساعات کاري حمل و نقل عمومي در اين دوره محدوديت‎ها چگونه است؟ جواب نيز با توجه به گفته‌هاي مسئولان ذي‌ربط اينگونه است: در اين طرح محدوديت ساعت براي فعاليت حمل و نقل عمومي پيش‌بيني نشده است.

پيشنهاداتي به ستاد ملي ارسال شده تا براي تقويت ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي درون‌شهري اقدام شود تا با افزايش ظرفيت از تراکم کاسته شود. البته با توجه به تعطيلي بسياري از حوزه‌ها در شهرهاي قرمز عملا تقاضا براي سفر کاسته مي‌شود و اين امر نيز موجب کاهش تراکم خواهد شد. حمل‌و‌نقل عمومي بار و کالاهاي اساسي و مسافر بين‌شهري اعم از ريلي، جاده‌اي و هوايي نيز در اين طرح مشمول محدوديت نشده اما وزارت راه موظف است روي فعاليت آنها نظارت کرده تا برابر پروتکل‌هاي بهداشتي اقدام کنند.


نظارت برصنوف
اما برخي از مردم درباره نظارت برصنوف ابهاماتي دارند که چه نهادي قرار است روي بستن صنوف نظارت کند؟ پاسخ را نيز مي‌توان اين‌گونه بيان کرد: مسئوليت نظارت بر اجراي اين طرح با کميته عالي نظارت مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي است. در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها کميته نظارت با حضور بسيج اصناف، بازرسان اتاق اصناف، پليس اماکن ناجا و هلال احمر تشکيل شده و به صورت ميداني بر اجراي اين طرح نظارت مي‌کنند. علاوه بر اينها ناظران اصلي مردم عزيز هستند که با اطلاع‌رساني به موقع مسئولان را در اجراي موفق اين طرح ياري مي‌کنند.


فعاليت کارخانه‌هاي مجاز و شيوه تردد کارگران به حاشيه شهر چگونه است؟ «کارخانه هاي مجاز برابر گروه اول مشاغل فعاليت خواهند داشت. البته در اين کارخانه‌ها نيز موضوع رعايت پروتکل‌ها و غربالگري از مهم‌ترين موضوعات است که بايد از طرف مسئولان اين واحدها به صورت جدي محقق شود. همچنين تردد کارگران اگر نيازي به خروج از شهر محل سکونت نداشته باشند، مشکلي ندارد اما اگر بايد از شهر محل سکونت خارج شوند با هماهنگي نيروي انتظامي و ارائه اسناد مثبته بلامانع خواهد بود.»


يکي از مغازه‌داران در بازار تهران نيز گفته است وضعيت بازار چگونه است؟ کسي که در بازار کار مي‌کند از تعطيلي خبر ندارد، چه برسد به کارمندان ادارات! بايد در پاسخ ايشان گفت برابر اطلاع‌رساني‌هاي صورت گرفته و اطلاعيه‌هاي صادره بعيد است که کسبه از اجراي طرح يا جزييات آن خبر نداشته باشد؛ ضمن اينکه از طريق اتاق اصناف به تمام واحدهاي صنفي و اتحاديه‌ها، طرح مذکور اطلاع‌رساني شده است. کارکنان ادارات نيز برابر بخشنامه صادره سازمان اداري و استخدامي از طرح مطلع هستند.


منع تردد چگونه خواهد بود؟
اما بسياري از شهروندان هنوز نمي‌دانند که قانون منع تردد درون‌شهري از ساعت 9 شب تا 4 صبح چگونه اجرا مي‌شود؟ يعني اگر کسي در اين ساعات بخواهد به سوپرمارکت محل برود و مواد غذايي تهيه کند مي‌تواند يا خير؟ اين منع تردد مخصوص وسايل نقليه است يا شامل عابران‌پياده هم مي‌شود؟ يا اصلا اين ممنوعيت مربوط به تهران است يا همه شهرهاي قرمز؟ در پاسخ به اين سوال مي‌توان گفت ترددهاي ضروري در ممنوعيت تردد از ساعت 9 شب با هماهنگي فرمانداري‌ها انجام خواهد شد. اين ممنوعيت شامل عابران‌پياده نخواهد بود. اين ممنوعيت مربوط به شهرهاي قرمز بوده و در ساير شهرها اعمال نخواهد شد.


در زمان اجراي طرح شرکت‌هاي خصوصي تعطيل هستند يا خير؟ شرکت‌هاي خصوصي و دفاتر مربوط به گروه يک فعاليت داشته و شامل محدوديت نمي‌شوند. در ساير گروه‌ها نيز با توجه به وضعيت شهرها و نوع محدوديت و الزامات تعيين‌شده مي‌توانند فعاليت کنند. دفاتر و شرکت‌هاي خصوصي حوزه آموزشي، فرهنگي و اجتماعي نيز بر اساس وضعيت شهرهاي زرد، نارنجي و قرمز فعاليت خواهند کرد.در ادامه سوال قبلي شهروند ديگري پرسيده است که اگر همه اين اصناف اجبارا تعطيل شوند، پرسش ديگري مطرح مي‌شود و آن اينکه اين اقشار چگونه بايد در مدت تعطيلي، زندگي کنند و درآمد داشته باشند؟

در جواب اين شهروند نيز بايد گفت که بسته کامل حمايت از اصناف با هماهنگي اتاق اصناف ايران در بخش‌هاي مختلف مالياتي، بيمه، استمهال، عوارض، هزينه اجاره، چک بانکي، هزينه‌هاي آب، برق، گاز و ... تهيه و براي ستاد ملي ارسال شده تا در جلسه آتي بررسي و تصميمات لازم اتخاذ شود. با توجه به نقش اتاق اصناف ايران در تهيه اين بسته قطعا تمام ملاحظات ديده شده است.کارمندهاي شرکت‌هاي صنعتي مثل فولاد، ذوب آهن، پتروشيمي و کارمندان شرکت‌هاي صنعتي کوچک که در شهرک‌هاي صنعتي شاغل هستند تعطيلند يا خير؟ اگر نيستند حمل‌و‌نقل‌شان به چه صورت است؟

کارخانه‌هاي توليدي صنعتي در زمره گروه اول قرار داشته که مشمول محدوديت و تعطيلي نخواهند شد، اما کارفرمايان موظف هستند ضمن رعايت دستورالعمل‌هاي ابلاغي نسبت به غربالگري مستمر کارکنان و‌کارگران اقدام کنند. تردد اين واحدها با هماهنگي صورت خواهد پذيرفت و ‌‌مشمول جريمه نخواهند شد.وضعيت خودروي کساني که در روز ممنوعيت شغلي ندارند، در منطقه‌ طرح ترافيک چيست؟ طرح ترافيک برقرار بوده؛ لذا اگر خودروي مذکور فاقد طرح باشد جريمه طرح ترافيک اعمال خواهد شد.

اما يکي از دغدغه‌ها در رابطه با رفت‌و‌آمد خبرنگاران در ساعات ممنوعيت است و آنها دائم از يکديگر مي‌پرسند که آيا جريمه نشوند؟ همچنين سازوکار جريمه پليس براي متخلفان در ساعات ممنوعه شب چيست؟پاسخ وزارت بهداشت و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهر تهران نيز روش است، مشاغل هماهنگ شده از جمله خبرنگاران، با هماهنگي فرمانداري‌ها و راهور اقدام مي‌شود لذا جريمه شامل آنها نخواهد شد. اين افراد و ساير مردمي که به ضرورت نياز به تردد دارند مي‌توانند از راننده‌هاي اينترنتي در سطح شهر استفاده کنند.

همچنين ممنوعيت تردد در شهرهاي قرمز انجام شده که برابر هماهنگي فرمانداري‌ها موارد ضروري احصا و به راهور اعلام مي‌شود تا اعمال قانون نشوند. ساير موارد در صورت عدم‌رعايت جريمه خواهند شد. سازوکار آن هم دوربين‌هاي راهور هستند.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

بخاطر کرونا، دین و علم را مقابل هم قرار ندهید

متاسفانه چند هفته ای می‌شود که کشور درگیر ویروسی شده که مداس و دانشگاه ها، مراسمات مذهبی چون نمازجمعه و اعتکاف و کسب و کارها را به تعطیلی کشانیده است.

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

دعوای کرونایی سیاسیون به قیمت جان مردم /یا کمک کنید یا سکوت /زمان حمله به دولت است یا حمایت؟ /توصیه‌ها و تلنگرها به سیاستمداران

کاربران خبرآنلاین درباره دعواهای سیاسی کرونازده نظر دادند و به سیاسیون در این رابطه توصیه‌هایی کردند.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

کرونا و رفتارهایی نامتعارف به بهانه دین‌دار بودن

هر روز که می گذرد دامنه شیوع ویروس کرونا گسترده‌تر می‌شود، تفاوتی هم بین فقیر و غنی، چپ و راست و ...نمی‌گذارد و همه را درگیر کرده است.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

مطالب مرتبط

ورزش و میگرن