سلامت نیوز |
2 ماه پیش

با یک تمرین ساده ریه هایتان را تقویت کنید سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، همه ما بدون اینکه آگاه باشیم و تمرکزی بکنیم نفس می‌کشیم؛ اما نفس‌کشیدن حیاتی‌ترین عملکرد برای زنده‌ماندن است. وقتی اکسیژن را به ریه‌ها می‌کشید، این ماده حیاتی از جریان خون عبور می‌کند و خود را به سلول‌ها می‌رساند تا آنها را تغذیه کند. طی بازدم، ضایعاتی که در اثر تولید انرژی سلولی ایجاد می‌شود، یعنی کربن‌دی‌اکسید، بدن را ترک می‌کند. این تبادل اکسیژن - کربن‌دی‌اکسید هر دقیقه ۱۲ تا ۲۰ بار اتفاق می‌افتد.


می‌دانید که وقتی فعالیت تندی انجام می‌دهید، مثلاً ورزش می‌کنید، تنفستان سریع‌تر می‌شود. وقتی استرس دارید نه‌تنها تنفستان سرعت می‌گیرد؛ بلکه تنفستان سطحی‌تر هم می‌شود. تنفس سطحی می‌تواند ناشی از استرس، وضعیت بدنی نادرست و عدم فعالیت باشد. البته تنفس سطحی می‌تواند نتیجهٔ عوارض جدی مثل بیماری انسدادی ریه هم باشد. شاید هم متوجه شده باشید وقتی پیام‌ها یا ایمیلتان را چک می‌کنید، نفستان را نگه می‌دارید.


تمرین‌کردن تکنیک‌های تنفسی می‌تواند تنفستان را عمیق‌تر کرده و ظرفیت ریه‌هایتان را بیشتر کند. یکی از روش‌ها این است که از کمر خم شوید و ریه‌ها را کاملاً از هوا تخلیه کنید.

تمرین تنفس کامل

این تمرین به شما اجازه می‌دهد ریه‌ها و بدنتان را بکشید.

بایستید و از زانو کمی خم شوید و دست‌ها را طرفین خود نگه دارید.

تقویت ریه‌ها خصوصاً با بالارفتن سن اهمیت زیادی دارد، زیرا ظرفیت ریه‌ها به‌تدریج کم می‌شود. تنفس سطحی به ریه‌ها اجازه نمی‌دهد با تمام ظرفیت خود باز شوند. به‌مرورزمان، تنفستان کمتر مؤثر شده و ممکن است اکسیژن کافی به بدنتان نرسد

یک دم معمولی بگیرید و سپس تمام هوا را از ریه‌ها بیرون بدهید و هم‌زمان از کمر تا جایی که می‌توانید خم شوید.

درحالی‌که دوباره بلند می‌شوید دم بگیرید، دست‌ها را بالای سرتان ببرید و بکشید.

نفسی را که گرفته‌اید ۲۰ ثانیه نگه دارید، سپس دوباره هم‌زمان با خم‌کردن کمر پایین بیایید و بازدم کامل انجام بدهید. این تمرین را سه بار دیگر هم انجام دهید.

همچنین می‌توانید با تنفس دیافراگمی، ریه‌ها را تقویت کنید. تنفس دیافراگمی به بدنتان یاد می‌دهد به‌جای اینکه سینه را برای تنفس به کار بگیرد از دیافراگم استفاده کند.

بنشینید یا به پشت دراز بکشید، دست‌ها را روی شکم بگذارید. با بینی و دهان بسته نفس بگیرید، احساس کنید که هنگام دم‌گرفتن، شکمتان بالا می‌آید و دیافراگمتان به اندام‌های داخلی‌تان فشار وارد می‌کند. برای بازدم لب‌ها را به هم بفشارید، مثل اینکه بادکنکی را باد می‌کنید. ۵ تا ۱۰ دقیقه روی عمیق کردن تنفس و منبسط و منقبض شدن شکمتان تمرکز کنید.

همچنین این نوع تنفس به بدنتان یاد می‌دهد سرعت تنفس را کمتر کرده و اکسیژن بیشتری به ریه‌ها بکشد، خصوصاً وقتی احساس می‌کنید دچار تنگی نفس شده‌اید. تنفس دیافراگمی نیاز به انرژی کمتری برای تنفس دارد و به آرام‌شدنتان کمک زیادی می‌کند.

اهمیت سلامت ریه‌ها

تقویت ریه‌ها خصوصاً با بالارفتن سن اهمیت زیادی دارد، زیرا ظرفیت ریه‌ها به‌تدریج کم می‌شود. تنفس سطحی به ریه‌ها اجازه نمی‌دهد با تمام ظرفیت خود باز شوند. به‌مرورزمان، تنفستان کمتر مؤثر شده و ممکن است اکسیژن کافی به بدنتان نرسد. تنفس سطحی می‌تواند باعث تنش عضلانی، فشار بر سیستم ایمنی و اختلال در توانایی خوابیدن شود.


آلاینده‌های موجود در هوای خانه، مثلاً خوشبوکننده‌ها، گردوخاک و کپک، می‌توانند بر ریه‌ها اثر بگذارند؛ بنابراین بهتر است از فیلتر هوا برای بهتر کردن کیفیت هوای خانه استفاده کنید.


سیگارکشیدن نیز می‌تواند بر سلامت ریه‌ها اثر بگذارد و حتی اگر خودتان سیگار نکشید، دود سیگار اطرافیان به ریه‌های شما آسیب خواهند زد.


در نهایت این که یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها، ریه‌ها و بدن را سالم نگه می‌دارند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گاز طبیعی بی بو است در نتیجه شرکت‌های خدماتی بوی گوگرد یا تخم مرغ فاسد را اضافه می‌کنند تا شما را از نشت گاز آگاه سازند. بنابراین، اگر بوی تخم مرغ گندیده را در هوای خانه خود استشمام می‌کنید این یک نگرانی جدی است. نشت گاز طبیعی می‌تواند منجر به انفجار یا مسمومیت شود. اگر این بو را تشخیص دادید و می‌توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید گاز را خاموش کنید و بلافاصله با شرکت گاز خود تماس بگیرید.

دیروز

نوزادان از بدو تولد شروع به کاوش در شگفتی های جهان با چشمان خود می کنند. حتی قبل از اینکه یاد بگیرند که دستان خود را دراز کنند و چنگ بزنند یا بخزند و بنشینند، چشمان آنها اطلاعات و تحریکات مهمی برای رشد آنها ارائه می دهد.

پریروز

شب است،‌ گوشه‌ای از دیوار خیابانی شلوغ سایه‌ای می‌بینم،‌ سایه‌ای شبیه انسانی که کُنجی دنج را اختیار کرده یا منتظر کسی است. تنهایی امانش را بریده و آنجا نشسته. کمی جلوتر رفتم دیدم پیرمرد و پیرزنی سالخورده زیر پتویی کهنه و مندرس کنار هم ایستاده‌اند.انگار تنها بودند و کسی را نداشتند.

4 روز پیش

سونوگرافی یکی از مواردی است که بسیاری از پزشکان برای بررسی شرایط بیمار تجویز می کنند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی، از داخل بدن شما عکسبرداری می کند. این تصاویر، نقش مهمی در تشخیص انواع بیماری ها و درمان آنها دارند. از آنجایی که برای انجام سونوگرافی از امواج صوتی استفاده می شود، برخی با نام معاینات اولتراسوند نیز از آن یاد می کنند. برای انجام معاینات اولتراسوند، پروب دستگاه را روی قسمت مورد نظر قرار می دهند.

3 روز پیش

مایع یا روان کننده واژن مخاطی است که در واژن تولید می شود. هورمون استروژن مسئول تولید مایعات واژن است و ضخامت مناسب پوشش آن را حفظ می کند.

2 ساعت پیش

ترس کودک از تنها خوابیدن به عنوان یکی از اختلالات اضطراب در کودکان شناخته می‌شود. در این وضعیت، کودک نسبت به تنها خوابیدن در اتاق خواب خود، احساس ترس، نگرانی و اضطراب دارد. این ترس در مواقعی که قرار است کودک در محیط‌های ناآشنا، مانند هتل یا خانه اقوام بخوابد، عموماً افزایش می‌یابد.

4 روز پیش

همه ما عبارت «سبک زندگی سالم» را بارها شنیده‌ایم. اما سبک زندگی سالم با توجه به تنوع فرهنگ‌ها و شیوه‌های زندگی چه تعریفی دارد و چگونه می‌توان این سبک را در زندگی روزمره پیاده کرد؟ چگونه باید برای داشتن سبک زندگی سالم و حفظ آن تلاش کنیم در حالی که سبک زندگی ناسالم، به راحتی خود را تحمیل می‌کند؟ چرا ما به آسانی به برخی شیوه‌های اشتباه زندگی عادت می‌کنیم آنقدر که متوجه تأثیرات مخرب آن - که به مرور ایجاد می‌شود- نمی‌شویم.

4 روز پیش

اگر به دلیل مشغله‌کاری یا تحصیلی زیاد نمی‌توانید در طول هفته کاری ورزش کنید، خبر خوب برای شما این است که بر اساس یک مطالعه جدید، ورزش‌ سنگین و فشرده در آخر هفته هم می‌تواند این کمبود را جبران و باعث کاهش چربی در بدن شما شود.

8 ساعت پیش

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران با اعلام اینکه تا سال 1420 حدود 20 درصد از جمعیت کشور سالمند خواهند بود به ضرورت زندگی با جسمی سالم اشاره کرد و گفت: در دوران سالمندی افراد بیشتر به خدمات درمانی و فیزیوتراپی نیاز دارند اما نبود پوشش بیمه‌ای مناسب در این حوزه، مردم را با مشکل مواجه کرده است چرا که با احتساب بیمه تکمیلی، 60 درصد از هزینه‌ها از جیب مردم صرف می‌شود.

4 روز پیش

بیشتر...