سلامت نیوز |
۱ هفته پیش

داروی هورمونی میتواند به زنان در کاهش بی اختیاری ادرار کمک کند سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازهلث دییائسگی به دلیل ایجاد گرگرفتگی و نوسانات خلقی معروف است، اما یکی از عوارض جانبی شرم آور کاهش سطح استروژن در زنان کمتر شناخته شده است - بی اختیاری ادراری.

اکنون، یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک درمان موضعی به نام پراسترون، که از طریق شیاف واژینال اعمال می شود، می تواند این علائم را کاهش دهد.

دکتر کریساندرا شوفلت، رئیس انجمن یائسگی آمریکای شمالی، گفت: «این یک مطالعه مشاهده‌ای کوچک است، اما من فکر می‌کنم که واقعاً گویای این واقعیت است که بسیار امیدوارکننده است که ما جایگزین‌هایی برای درمان GSM یا سندرم ادراری تناسلی یائسگی داریم.»

شوفلت، گفت: «در حال حاضر، این وضعیتی است که کمتر به رسمیت شناخته شده، مورد بحث قرار نگرفته و درمان نشده است و ارتباط زیادی با این واقعیت دارد که زنان آن را مطرح نمی کنند، اما ارائه دهندگان نیز در مورد آن سؤال نمی کنند. درگیر مطالعه نبود.

علائم GSM شامل تغییرات در لابیا، کلیتوریس، واژن، مجرای ادرار و مثانه است. برخی از این علائم مربوط به خشکی و نازک شدن پوست فرج و واژن است. برخی دیگر، از جمله بی اختیاری فوری و عفونت های دستگاه ادراری، مربوط به سیستم ادراری هستند.

این علائم را می توان با استفاده از مرطوب کننده ها و روان کننده های متعدد و همچنین هورمون های موضعی و سیستمیک بسته به شدت درمان کرد. درمان ها شامل اسید هیالورونیک است.

داروهای هورمونی

برای این مطالعه، محققان ایتالیایی به سرپرستی دکتر کلودیا کولا روولو، از بخش علوم اعصاب، علوم تولید مثل و ادنتوماتولوژی در دانشگاه ناپل، اسید هیالورونیک را با پراسترون در زنان به مدت 12 هفته مقایسه کردند. این مطالعه شامل 58 زن بود که بین دسامبر 2019 و مه 2021 ثبت نام کردند. تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که پراسترون شدت بی اختیاری ادراری را در زنان مبتلا به GSM بهبود می بخشد.

حدود 25 درصد از زنان جوان، 44 تا 57 درصد از زنان میانسال و یائسه و 75 درصد از زنان مسن برخی از انواع بی اختیاری ادرار را تجربه می کنند. این می تواند شامل بی اختیاری استرسی باشد که عبارت است از نشت ادرار در هنگام عطسه یا موارد مشابه. بی اختیاری شدید، احساس نیاز به رفتن ناگهانی؛ یا انواع ترکیبی، طبق کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG).

با وجود اینکه بسیار شایع است، بسیاری از زنان در مورد بی اختیاری با پزشک خود صحبت نمی کنند. ACOG گزارش داد که یک نظرسنجی از زنان ایالات متحده نشان داد که 45٪ از کسانی که حداقل هر هفته بی اختیاری را تجربه می کنند، به پزشک خود اطلاعی نمی دهند و پیشنهاد می کند که پزشکان باید آن را مطرح کنند و این موضوع را غربال کنند.

شوفلت خاطرنشان کرد: عوارض جانبی که ممکن است با هورمون درمانی خوراکی ایجاد شود، مانند درمان موضعی مانند پراسترون نیست.

پراسترون قبلاً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای دیسپارونی تأیید شده است، که مقاربت دردناکی است که از علائم آتروفی فرج و واژن به دلیل یائسگی است.

پینکرتون گفت: «این یافته‌ها باید در مطالعات تصادفی و کور با استفاده از جمعیت بزرگ‌تری از زنان، از جمله زنان از قومیت‌های مختلف، آزمایش شوند تا این نتایج اولیه تأیید شود.» با این حال، نتایج نویدبخش داشتن یک درمان واژینال موضعی است که به بی اختیاری ادرار کمک می کند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

برای داشتن یک سفر لذت بخش و خاطره انگیز شما نیاز به یک سری وسایل و لوازم مربوط به گردش و سفر دارید. یکی از این وسایل مهم و ضروری صندلی تاشو سفری است که سفر را برایتان لذت بخش می ‌کند. هیچ لذتی در جهان بالاتر از تکیه دادن روی یک صندلی کنار رودخانه و گوش دادن به صدای آب نیست.صندلی ساحلی تاشو سفری این امکان را به شما می دهد تا در چنین شرایطی بدون هیچ گونه نگرانی روی صندلی بنشینید و از طبیعت لذت ببرید.

۱ هفته پیش

نماینده یونیسف در ایران ضمن تقدیر از ایران برای اعطای مرخصی ۹ ماهه زایمان به مادران، بر نقش محافظتی شیر مادر از کودکان در همه‌گیری کرونا تاکید کرد.

۱ هفته پیش

یک فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم کودکان با اشاره به تاثیرات منفی بلوغ زودرس بر کوتاهی قد افراد، گفت: هر سال بلوغ زودرس شش تا هفت سانتیمتر قد افراد را در بزرگسالی کوتاه می کند.

1 روز پیش

گاهی اوقات برای والدین سخت است که فرزندشان را وادار به مصرف داروهای لازم کنند بنابراین نیاز است شگردهایی بدانند تا هم دارو مصرف شود و هم به اعتماد کودک آسیبی وارد نشود.

۱ هفته پیش

گاهی اوقات والدین برای خوراندن دارو به فرزندشان با چالش مواجه میشوند.

۱ هفته پیش

هوا گرم است و خوابیدن زیر باد کولر هم عوارضی چون خشک شدن راه های تنفسی، گرفتگی عضلات و سردردهای میگرنی و سینوسی دارد. با نزدیک شدن به اواسط تابستان گرمای هوا بیش از گذشته غیر قابل تحمل می‌شود و شاید تنها راه حل برای افراد گرمایی خوابیدن زیر باد کولر باشد اما استفاده از کولر و پنکه به صورت مداوم و خوابیدن زیر باد آن قطعا عوارضی به دنبال خواهد داشت. 

۱ هفته پیش

هفدهم مرداد هرسال روز خبرنگاران عزیز است که توسط شورای فرهنگ عمومی نامگذاری شده است.

2 روز پیش

ورزشکاران برای جبران کاهش آب از دست رفته بدن شان در فصل گرم تابستان باید چه اقداماتی انجام دهند؟ گرمازدگی شدید، کاهش آب بدن و تعرق زیاد چه پیامدهایی می تواند برای ورزشکاران به دنبال داشته باشد؟

۱ هفته پیش

ارگاسم احساس شدید رها شدن در طی تحریک جنسی است. افراد از نظر شدت، مدت و فرکانس متفاوت هستند. ارگاسم می تواند با تحریک جنسی کم اتفاق بیفتد، اما گاهی اوقات تحریک بسیار بیشتر لازم است. بسیاری از زنان در رسیدن به ارگاسم با شریک جنسی، حتی پس از تحریک جنسی زیاد، مشکل دارند. اختلال ارگاسمیک به عنوان آنورگاسمی یا اختلال ارگاسم زنان نیز شناخته می شود.

۱ هفته پیش

بیشتر...