سلامت نیوز |
۳ هفته پیش

۱۱ اثر قهوه بر بدن سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزیاتو، قهوه با آن کافئین بالایش می تواند تأثیرات چشمگیری بر بدن داشته باشد. بعد از مصرف قهوه، کافئین به سرعت وارد جریان خون می شود، دستگاه عصبی مرکزی را تحریک می کند و آثار آدنوزین را غیر فعال می کند، انتقال دهنده ی عصبی ای که باعث آرام شدن و خواب آلودگی می شود. علاوه بر این آثار شناخته شده، مصرف این نوشیدنی نتایج دیگری هم دارد.

۱- تأثیر آن بعد از تنها یک جرعه آغاز می شودکافئین جذب بالایی در بدن دارد و تأثیرات فوری آن معمولاً در عرض ۵ تا ۳۰ دقیقه از مصرف نمایان می شود و نوشیدن تنها یک جرعه می تواند کافی باشد. این تأثیرات شامل افزایش فعالیت دستگاه های تنفسی و قلبی عروقی، تقویت آمادگی شناختی و افزایش شادابی بدنی می شود. مدت این تأثیرات ممکن است متفاوت باشد و به عوامل فردی بستگی دارد، اما می تواند تا ۱۲ ساعت به طول انجامد.

۲- کافئین نوعی مخدر استکافئین مانند یک ماده ی محرک عمل می کند، یعنی به انتقال پیام ها میان مغز و بدن سرعت می بخشد. مصرف همه ی مخدرها، فارغ از نوع شان، به طور ذاتی با ریسک هایی همراه است و نمی توان میزان مشخصی را به عنوان مقدار مصرف ایمن آن ها برای همه ی افراد مشخص کرد. بنابراین هنگام مصرف هر نوع مخدری باید احتیاط کرد.

تأثیرات مصرف کافئین هم از فردی به فردی دیگر متفاوت است و تحت تأثیر عواملی مانند زیر قرار دارد:ویژگی های فیزیکی مانند وزن و وضعیت سلامتی کلی
داشتن سابقه مصرف قبلی
مصرف همزمان دیگر مواد
میزان کافئین مصرفی۳- در صورت ترک قهوه، ممکن است یک هفته ای علائم ترک اعتیاد داشته باشیدهمچون بسیاری از دیگر مخدرها، سازگاری با کافئین هم ممکن است. این سازگاری، عادت کردن به آثار بدنی آن را در پی دارد، امری که شما را مجبور می کند میزان مصرف خود را بالا ببرید تا همان نتایج قبلی را تجربه کنید. بنابراین مصرف طولانی مدت کافئین ممکن است باعث وابستگی به این ماده شود، به لحاظ هم جسمی و هم روانی.

در نتیجه با توقف مصرف کافئین، ممکن است چننی علائم ترک اعتیادی را تجربه کنید:

خستگی
زودرنجی
سردرد مداوم
تعریق
دردهای عضلانی
اضطراب

بعد از کنار کذاشتن کافئین، علائم ترک آن معمولاً ظرف ۱۲ تا ۲۴ ساعت پدیدار می شوند و ممکن است تا حدود یک هفته ادامه داشته باشند.

۴- می تواند عملکرد ورزشی را ارتقا دهدتحقیقات نشان داده مصرف قهوه عملکرد ورزشی را به طور متوسط ۱/۷ درصد افزایش می دهد. شاید مقدار زیادی به نظر نرسد، اما اما به طور حتم قابل توجه است، به ویژه برای ورزشکارانی که در سطح رقابتی متوسط فعالیت می کنند. همچنین پژوهش ها نشان داده مصرف قهوه باعث افزایش تعداد دفعات واکنش داشتن، ارتقاء حافظه و تقویت استدلال بصری – فضایی می شود و میزان این بهبودها به میزان قهوه ی مصرفی بستگی دارد.

لازم به ذکر است که عامل اصلی این مزایا کافئین است، بنابراین قهوه تنها گزینه ی موجود برای دستیابی به آن ها نیست. یک کاپوچینوی متوسط حاوی ۶۶ تا ۳۲۵ میلی گرم کافئین است.

۵- می تواند ریسک ابتلا بهافسردگیرا کاهش دهدتحقیقات می گوید مزایای بلند مدت آن دسته از خواص قهوه که باعث بهبود خلق و خو می شوند می تواند قابل توجه باشد. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داده مصرف قهوه با کاهش ریسک ابتلا به افسردگی مرتبط است.

۶- می تواند کمک کند هنگام ورزش چربی بیشتری بسوزانیدبر اساس پژوهش ها، مصرف قهوه درست پیش از ورزش، عملکرد را ارتقا می کند و استقامت را بیشتر می کند. این امر می تواند باعث اقزایش کالری سوزی در حین ورزش هم شود، امری که کاهش وزن را بیشتر خواهد کرد. برخی به شیک های پروتئینی پیش از ورزش خود قهوه اضافه می کنند و بعضی هم ترجیح می دهند پیش از ورزش یک قهوه ی تلخ بخورند. مصرف قهوه ی تلخ پیش از ورزش می تواند منجر به افزایش کالری سوزی هم در حین ورزش و هم پس از آن شود.

برخی تحقیقات می گوید مصرف ۴ فنجان قهوه می تواند سرعت سوخت و ساز بدن را ۳ تا ۱۱ درصد افزایش دهد. با افزایش سرعت سوخت و ساز بدن، چربی سوزی هم به شکل مؤثرتری صورت می گیرد. این امر به ویژه برای کسانی مفید است که قصد کاهش وزن دارند.

۷- منبع بزرگ آنتی اکسیدان استآنتی اکسیدان نقش اساسی ای در حفظ بدن در برابر آثار مخرب رادیکال های آزاد دارند. تحقیقات نشان داده قهوه یکی از منابع اصلی آنتی اکسیدان به شمار می آید. داشتن رژیم غذایی ای حاوی آنتی اکسیدان از منابع مختلفی همچون قهوه برای حفظ بدن در برابر فشارهای مصر اکسایشی ضروری است. این امر اهمیت گنجاندن نوشیدنی های آنتی اکسیدانی همچون قهوه در رژیم غذایی روزانه ی خود را برجسته می کند.

۸- جلوی احتباس آب در بدن را می گیرداحتباس آب در بدن به تجمع آب در بدن گفته می شود که باعث ورم می شود. کافئین که به ادرار آور بودن مشهور است، در بدن ذخیره نمی شود. در نتیجه؛ کافئین با افزایش تولد ادرار، از بدن حذف می شود.

اثر ادرار آوری کافئین به کاهش احتباس آب در بدن کمک می کند، مشکلی که یکی از موانع رایج در مسیر کاهش وزن است و اغلب بانفخو بی حالی خودش را نشان می دهد. کافئین با مقابله با احتباس آب، روند کاهش وزن را ساده تر می کند.۹- اشتها را سرکوب می کند و چربی ها را می سوزاندتحقیقات نشان داده کافئین به طور مستقیم سلول های چربی را تحریک می کند و به این ترتیب، باعث تجزیه شدن چربی ذخیره شده ی بدن می شود. چربی ها برای اینکه بتوانند مورد استفاده قرار گیرند و از فعالیت بدنی سوزانده شوند، به این تجزیه شدن نیاز دارند. به علاوه، قهوه سطح آدرنالین را جریان خون بالا می برد، امری که به تجزیه ی چربی ها سرعت می بخشد. به همین دلیل است که از کافئین در مکمل های کاهش وزن استفاده می شود.

به علاوه، قهوه حاوی اسید کلروژنیک است که تحقیقات نشان داده باعث سرکوب اشتها می شود، امری که هوس های غذایی را کاهش می دهد . این امر به ویژه برای کسانی مفید است که قصد مدیریت میزان کالری دریافتی خود را دارند دانه های. قهوه ی خام (سبز) بزرگ ترین منبع اسید کلروژنیک هستند، اما قهوه ی بو داده هم این ماده را دارد. توجه داشته باشید که هر چه قهوه کمتر بو داده باشد، میزان اسید کلروژنیک آن بیشتر است.

۱۰- می تواند التهاب مفصل را در مردان کاهش دهدخبر خوشی برای مردان داریم. پژوهش ها نشان داده هر چه مصرف قهوه بیشتر باشد، احتمال ابتلا به نوع خاصی از التهاب مفصل یا همان آرتریت کمتر می شود.

با این حال، باید توجه داشت که شرایط جسمانی هر کسی با دیگری متفاوت است و آثار قهوه بر سلامتی از فردی به فردی دیگر می تواند متفاوت باشد.

۱۱- مصرف افراطی می تواند عوارض جانبی ای داشته باشداگر این نشانه ها را داشتید، یعنی در مصرف قهوه زیاده کرده اید:

افزایش دمای بدن
افزایش تعداد دفعات ادرار کردن
از دست رفتن آب بدن
سرگیجهو سردرد
تپش قلب
پریشانی و بی قراری
اضطراب و زودرنجی
لرزش دست
بی خوابی
افزایش انرژی و سپس حس خستگی زیاد#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اصطلاح "بیماری جنسی" که در بعضی از مواقع به آن بیماری مقاربتی هم می گویند به بیماری‌هایی اشاره دارد که از طریق انتقال جنسی یا تماس جنسی به افراد منتقل می‌شوند. این بیماری‌ها معمولاً از طریق روابط جنسی خطرناک و بدون استفاده از روش‌های محافظتی نظیر انتقال پیدا می‌کنند.برخی از بیماری‌های جنسی شناخته شده به شرح زیر هستند که راه های تشخیص آنها هم ذکر شده است.

3 روز پیش

 مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل، از احتمال افزایش ناباروری در صورت سقط جنایی جنین خبر داد و گفت: در بعضی موارد بانوانی که در سنین جوانی سقط جنین جنایی داشته‌اند ممکن است هرگز بچه‌دار نشوند.

5 ساعت پیش

بدن شما زمانی کم آب می‌شود که آب دفع شده از بدن بیشتر از مقدار جذب آن باشد. آب به طور معمول به دلیل تنفس، تعریق، ادرار و مدفوع از دست می‌رود.

3 روز پیش

بهتر است به جای کندوکاو در گذشته برای ماندن در زمان حال تلاش کنید. گینز می گوید:"وقتی به تاریخ و گذشته باز می گردید گفتگو به چیز دیگری تبدیل می شود. روی مشکل موجود تمرکز کنید. شاید برای مثال بگویید: متوجه شده ام که تو کمکی به بچه ها نمی کنی همین موضوع من را آزار می دهد".

پریروز

معمولاً همه ما با رعایت یک‌سری اصول اولیه، از جمله تغذیه سالم و فعالیت جسمانی، فکر می‌کنیم که به سلامت خود خیلی اهمیت می‌دهیم؛ اما حقیقت این است که حتی آگاه‌ترین افراد در میان ما نیز مستعد اشتباهات کوچکی هستند که می‌تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

پریروز

با افزایش سن در دهه چهارم زندگیتان برای مراقب از سلامت بدن و سبک زندگیتان حساسیت‌ بیشتر از پیش نیاز است به همین منظور کارهایی هست که دیگر نباید انجام دهید.

دیروز

بی خوابی یا اختلال خواب نوزادان یک مشکل رایج بین بیشتر کودکان کمتر از ۶ ماه است. نوزاد در طول شب دایم بیدار می‌شود، گریه می‌کند و پدر و مادر مستاصلی که خوابشان میآید، عصبی و کلافه می‌شوند. لازم است بدانید که در بسیاری از مواقع درمان بی‌خوابی نوزاد با ایجاد یا تغییر روتین‌های ساده قابل انجام است و نیازی به مراجعه به دکتر و درمان دارویی نیست. با ما همراه باشید تا درباره این تغییرات با هم صحبت کنیم.

2 ساعت پیش

 روده‌ی بزرگ نقش مهمی در عملکرد گوارش دارد. وقتی روده را پاک‌سازی می‌کنید، بدنتان سم‌زدایی می‌شود و سموم و ضایعاتی که در روده بزرگ جمع شده‌اند از بدن خارج می‌شوند، در نتیجه فشار و ناراحتی گوارش تسکین می‌یابد. پاک‌سازی روده‌ها فواید دیگری هم دارد، از بهبود سیستم ایمنی گرفته تا کاستن از ریسک سرطان کولون.

پریروز

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: سیگارهای الکترونیک به دلیل داشتن نیکوتین سمی بوده و وابستگی به استعمال ایجاد خواهند کرد.

3 روز پیش

بیشتر...