سلامت نیوز |
3 روز پیش

افراد مغرور چه ویژگی دارند سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، سید مجتبی حورایی، روانشناس، در شبکه 5 سیما،گفت: غرور یکی از بدترین صفات شخصیتی است. به راحتی می‌توان بر اساس علائم مشخصی متوجه مغرور بودن یک شخص شد. اولین علامت توقع زیاد و طلبکار بودن شخص است.کسی که از همه توقع دارد و معمولا این توقع به شکلی افراطی شکل می‌گیرد.

وی افزود: دومین ویژگی فرد مغرور، عصبی و زودرنج بودن او است. این افراد در پی توقعات غیر واقعی خود معمولا به نقطه‌ای می‌رسند که چیزی را که می‌خواهند، به دست نمی‌آورند. همین موضوع باعث می‌شود که همواره زود برنجند و عصبانی شوند.

حورایی اظهار داشت: ویژگی بعدی این است که عذرخواهی برای فرد مغرور سخت است. این افراد حاضرند هر کاری انجام بدهند اما به هیچ وجه زیر بار عذرخواهی برای اشتباهشان نروند. آنها تحت هیچ شرایطی اشتباه خود را نمی‌پذیرند و حتی اگر عذرخواهی کنند هم آن را با اکراه انجام می‌دهند.

وی در ادامه گفت: نکته بعدی این است که افراد مغرور نه تنها عذرخواهی نمی‌کنند، بلکه عذرخواهی را نیز نمی‌پذیرند. به همین دلیل کینه به دل می‌گیرند و مدام قهر می‌کنند. عذرخواهی از این افراد معمولا جواب نمی‌دهد و اتفاقا موجب مغرورتر شدنشان می‌شوند.

حواریی اظهار کرد: افراد مغرور زیاد جر و بحث می‌کنند. آنها همواره به دنبال این هستند که حرف خود را به کرسی بشانند و به نتیجه دلخواه برسند. به همین دلیل خود را درگیر بحث‌های طولانی می‌کنند تا تنها نشان دهند که حرفشان درست است.این افراد همچنین به امر و نهی کردن عادت دارند و اهل مشورت نیستند.

وی افزود: کسی که خود را از بقیه بالاتر می‌داند، مدام دیگران را مورد تمسخر و تحقیر قرار می‌دهد. این فرد عادت دارد که به جای متمرکز شدن بر خودش، مدام دیگران را قضاوت و کارهای آنها را مورد ارزیابی قرار دهد. به دنبال همین ویژگی، بسیار پیش می‌آید که فرد مغرور ناسزا بگوید و به دیگران توهین کند.

وی همچنین اظهار کرد: افراد مغرور به این شکل زاده نمی‌شوند، بلکه غرور نا به جای آنها طی فرایندهایی، به وجود می‌آیند. به همین دلیل تربیت درست فرزندان، به شکلی که بستر مغرور شدن برای آنها مهیا نشود، از اهمیت زیادی برخوردار است.

حورایی گفت: در شکل‌گیری یک فرد مغرور، عوامل متعددی موثرند. تعریف و تحسین‌های بیش از حد و مبالغه‌آمیز کودک را به سمتی سوق می‌دهد که مغرور شود. عامل دیگر این است که شخص خود مورد تحقیر و اذیت و آزار دیگران قرار می‌گیرد و به عنوان مکانیزمی دفاعی، نوعی غرور را در وجود خود می‌پروراند تا خلا به وجود آمده را پر کند.

وی در ادامه اشاره کرد: برای درمان غرور در گام اول لازم است که خود را وادار به سوال و مشورت کنیم. بد نیست که گاهی نظر دیگران را بپرسیم و از دیگران راهنمایی بخواهیم. همچنین لازم است که روحیه همراهی و مدارا کردن با دیگران را در خود بپرورانیم.

حورایی در آخر گفت: در ادامه باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که به همه احترام بگذاریم. این موضوع، غرور را در ما از بین می‌برد؛ چراکه یاد می‌گیریم همه افراد قابل احترام هستند و تحت هیچ شرایطی نباید خود را از آنها بالاتر ببینیم. در همین راستا، خدمت کردن به دیگران و پیش‌قدم بودن در این کار، بدون هیچ توقعی، می‌تواند به روحیه تواضع و فروتنی در ما قوت ببخشد و کمک کند که از غرور خود بکاهیم.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

 ساکنان ساحلی و گردشگران سواحل برای قرن‌ها احساس سلامتی داشته‌اند اما دانشمندان به‌ تازگی شروع به بررسی مزایای سلامتی احتمالی زندگی در سواحل کرده‌اند.

22 ساعت پیش

محققان ارتباط بین کاهش دریافت اکسیژن و طول عمر بیشتر را در موش‌های آزمایشگاهی کشف کرده اند.

پریروز

ساعت بدن شما با افزایش سن تغییر می کند،برای مثال زمانی که می خواهید بیدار شویدیا به خواب بروید دچار تغییر می شود. ساعت بدن شما در واقع تمام سیستم بدن  و هر یک از تریلیون سلول بدن شما را کنترل می کند. در بیشتر موارد، ما زمان‌بندی درستی داریم، اما این تغییرات را  از منظر نیاز جنسی در نظر نگرفته‌ایم

3 روز پیش

پژوهش‌ها نشان می‌دهد رابطه زناشویی براحتی سبب آرامش اعصاب و کاهش فشار خون و کاهش استرس می‌شود. یافته‌های یکی از این پژوهش‌ها حتی حاکی از این است که رابطه جنسی ممکن است به آدم‌ها کمک کند بر ترس ناشی از حضور در یک جمع بزرگ و سخن گفتن در میان آن جمع غلبه کنند؛ زیرا تا حد ممکن از میزان استرس آنها خواهد کاست.

3 روز پیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، از پایان مراحل ثبت جهانی ژئوپارک ارس خبر داد و اعلام کرد: عضویت ژئوپارک ارس در شبکه ژئوپارک‌های جهانی رسما از طریق یونسکو اعلام شد و در حال حاضر ارس با ۳۲ژئوسایت جزو ژئوپارک‌هایی است که به ثبت جهانی رسیده است.‌با  ژئو سایت های ارس آشنا شویم.

دیروز

به گفته محققان عمل به نکات بهداشتی گاهی می‌تواند شما را بیمار کند.

دیروز

هیچ نقطه خاصی در زندگی یک زن وجود ندارد که در آن از نظر جنسی به اوج خود برسد. اگرچه این یک باور رایج است که زنان در 30 سالگی به اوج جنسی خود می رسند، اما برای اکثر زنان این ادعا نادرست است.

3 ساعت پیش

به راحتی می‌توان بر اساس علائم مشخصی متوجه مغرور بودن یک شخص شد. اولین علامت توقع زیاد و طلبکار بودن شخص است.کسی که از همه توقع دارد و معمولا این توقع به شکلی افراطی شکل می‌گیرد.

3 روز پیش

طبیعی است که در مورد حمام‌کردن کوچولویتان سؤال‌های زیادی داشته باشید. داشتن اطلاعات لازم کمکتان می‌کند درمورد شستن و حمام‌کردن کودک، راحت‌تر باشید و اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

3 روز پیش

بیشتر...