سلامت نیوز |
2 ماه پیش

ترکیبات سمی در سیگارهای الکترونیک سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران بهزاد ولی‌زاده، مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: علاوه بر ضرر مصرف سیگارهای الکترونیک، گزارش هایی مبنی بر انفجار باتری این وسیله و شکسته شدن فک افراد مصرف کننده و همچنین آسیب جدی بر اعضای بدن مانند دهان و دندان رخ داده است.

او گفت: انفجار خود به خودی باتری سیگارهای الکترونیکی سبب بروز حریق شده است. در دنیا گزارش هایی شده است مبنی بر بلعیدن مایع خوشبوی داخل سیگارهای الکترونیکی توسط فرزندان شش ماهه به دلیل در دسترس بودن این وسیله که سبب مرگ آن ها شده است.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت بیان کرد: سیگارهای الکترونیکی اعتیاد آور بوده و هدف از تولید آن ها ایجاد وابستگی زیاد به مصرف در بین افراد به ویژه جوانان است. در مکان هایی که مصرف سیگار ممنوع شده است، استعمال سیگار الکترونیکی آزاد است!

او ادامه داد: در بیشتر کشورهای دنیا مصرف سیگارهای الکترونیکی را در اماکن عمومی ممنوع کرده اند. این نوع سیگار به بهانه ترک دخانیات وارد بازار شده؛ اما به هیچ عنوان ثابت نشده است که مصرف سیگارهای الکترونیکی سبب قطع مصرف سیگار معمولی و کاهش وابستگی می شود.

ولی‌زاده افزود: آثار زیانبار مواد معطر موجود در سیگارهای الکترونیکی مانند همان مواد در قلیان است که ترکیبات حلقویسرطانزا داشته و به مرور باعث ابتلای افراد بهسرطان ریهمی شود.

او اضافه کرد: سیگارهای الکترونیک نیز به دلیل داشتن نیکوتین سمی بوده و وابستگی به استعمال در بین افراد مصرف کننده ایجاد خواهند کرد. استعمال سیگارهای الکترونیکی مقدمه ای برای مصرف سیگار و قلیان به خصوص برای جوانان خواهد بود.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر مردم و به خصوص جوانان این تصور اشتباه را دارند که سیگار الکترونیک، بی ضرر یا آسیبش کمتر از سیگارهای معمولی است که این موضوع کاملا اشتباه است.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

 زنان بیشتر از مردان عمر خود را با سلامت ضعیف می‌گذرانند، در نتیجه هر سال ۷۵ میلیون سال از زندگی زنان از بین می‌رود و پرداختن به این شکاف می‌تواند یک تریلیون دلار سود اقتصادی جهانی تا سال ۲۰۴۰ به همراه داشته باشد که بیشتر این پتانسیل از سوی زنان در سن کار حاصل می‌شود.

دیروز

 یک مشاور خانواده گفت: ﺷﺎﺩی، یک ﺍﺣﺴﺎس ریشه‌ای ﻭ ﻧﻴﺎﺯ فطری انسان است که نقش تعیین کننده‌ای در حفظ سلامت افراد دارد و به ما امکان می‌دهد که فعال باشیم و مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیریم و اگر به هدف خود هم نرسیم، اما رضایت بیشتری از زندگی داریم.

دیروز

حرکات کششی برای بهبود انعطاف‌پذیری و نیز سلامت عضلات و مفاصل مهم‌اند.

دیروز

 با انجام یک تست ۳۰ ثانیه‌ای سن واقعی بدن خود را مشخص کنید.

4 روز پیش

لوازم خانگی بخش مهمی از بافت استاندارد زندگی معاصر هستند. در حالی که احتمالا وجود برخی از آنها ضروری بنظر نرسد اما سطح قابل توجهی از راحتی و آسایش ما را در خانه‌ تامین میکنند.یکی از این وسائل ماشین ظرفشویی است.

4 روز پیش

تغییرات هورمونی که در روزها و هفته‌های قبل از عادت ماهانه رخ می‌دهد، می‌تواند مشکلات گوارشی پدید آورد

دیروز

ورزش از جمله مواردی است که می‌تواند به سلامت قلب کمک کند.

5 روز پیش

بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای بیش از ۱۲ تا ۱۵ ساعت در هفته ورزش می‌کنند.

22 ساعت پیش

افزایش ظرفیت حافظه ممکن است با رعایت یک رژیم غذایی مغذی و متعادل، انجام دادن ورزش‌های منظم، داشتن خواب کافی و کنترل استرس حاصل شود.

پریروز

بیشتر...