3 روز پیش
2 بازدید

جنگل و دریا؛ مقصد گردشگری - جنگل ها و گیاهان - محیط زیست

جنگل و دریا؛ مقصد گردشگری

سلامت نیوز: سند بهره‌برداری گردشگری از جنگل و دریا در وزارت میراث‌فرهنگی کشور تهیه شده و جلسات تخصصی برای اجرایی شدن این سند که عنوان «طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌ها و سواحل کشور» را دارد با مسئولان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور ادامه دارد.این سند با هدف اجرایی شدن بند «ب» ماده 100قانون برنامه ششم توسعه کشور تهیه شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،براساس بند «ب» ماده 100قانون برنامه ششم توسعه کشور، وزارت میراث فرهنگی موظف شده با همکاری سایر دستگاه‌ها تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه، طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌های شمال و شمال‌غربی کشور و زاگرس و سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران طبق قوانین مربوطه را تهیه و جهت تصویب به هیأت‌وزیران ارائه کند.

چندی قبل معاونت گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی به نقل از زاهد شفیعی، مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری در جلسه بررسی طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌ها و سواحل کشور اعلام کرد: مطالعات طرح ساماندهی گردشگری سواحل و جنگل‌ها با هدف حفظ جایگاه گردشگری پایدار و حفاظت از جنگل‌ها و سواحل به پایان رسیده است.

به گفته زاهد شفیعی، چارچوب کلی طرح ساماندهی گردشگری جنگل‌های البرز و زاگرس شمال‌غربی کشور و نیز ساماندهی سواحل شمالی و جنوبی با اولویت سواحل مکران در قالب «چارچوب سیاستگذاری، مدیریت و حفاظت از جنگل‌ها و سواحل کشور با رویکرد گردشگری» تهیه و برای سیر مراحل تصویب با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذیربط، مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری گفته بود که این سند به‌منظور سیاستگذاری و تدوین الگویی واحد، منسجم، جامع و پایدار جهت ساماندهی گردشگری نواحی ساحلی و جنگل‌های کشور، طرح چارچوب سیاستی، حمایتی و حفاظتی درخصوص جنگل‌ها و سواحل با رویکرد گردشگری را ارائه کرده است و هدف، آن است تا جایگاه گردشگری، ضمن پیشرفت و پیشبرد سایر بخش‌های اقتصادی و اجتماعی پیش‌بینی شده در سواحل و جنگل‌ها، حفظ و توسعه این بخش در ارتباط و تعامل با سایر ذینفعان و با رویکرد جامع و پایدار و در جهت انتفاع مردم محلی و گردشگران داخلی و بین‌المللی، مدنظر سازمان‌های دولتی و خصوصی ذی‌مدخل و مرتبط قرار گیرد.

آنطور که زاهد شفیعی گفته است، این سند با مشخص کردن خطوط سیاستی براساس مداخلات اصلی حوزه گردشگری در نواحی ساحلی و جنگل‌ها، به‌عنوان پایه و مبنای اجرای برنامه‌های گردشگری منطبق با شاخص‌های توسعه پایدار و رویکرد افزایش بهره‌وری تدوین شده است.


از طرح تنفس جنگل تا بهره‌برداری گردشگری

رضا افلاطونی، مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اما گفته است که با توجه به توقف بهره‌برداری از چوب‌ در جنگل‌های کشور و اجرای طرح تنفس جنگل، بهره‌برداری از جنگل باید به سمتی می‌رفت که منوط به بهره‌برداری از چوب جنگل نباشد؛ بنابراین یکی از بهترین بهره‌برداری‌هایی که می‌توان از نقاط جنگلی کشور انجام داد که منتج به قطع درختان نباشد و آسیب کمتری به جنگل‌ها وارد شود، همین بحث گردشگری با تأکید بر ظرفیت اکولوژیکی جنگل‌ها و مباحث فنی است.

رضا افلاطونی تأکید کرد: تاکنون جلساتی با حضور نمایندگان وزارت میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط‌زیست برگزار شده است؛ البته قرار نیست عرصه‌های جنگلی برای بهره‌برداری گردشگری در اختیار وزارت میراث‌فرهنگی قرار بگیرد و نظارتی بر عملکرد این وزارتخانه نباشد؛ هرگونه فعالیت گردشگری در مناطق جنگلی نیز باید تحت عنوان حفاظت از جنگل انجام شود.

او تأکید کرد: سازمان جنگل‌ها با موضوع صرف بهره‌برداری از جنگل‌ها بدون نظارت بر این فعالیت‌ها که مدنظر وزارت میراث فرهنگی است، کاملا مخالف است.به گفته معاون حقوقی سازمان جنگل‌ها، وزارت میراث‌فرهنگی کشور تأکید بر بهره‌برداری گردشگری از جنگل در مناطقی دارد که براساس مصوبات کلی در دولت‌های قبل، تحت عنوان مناطق نمونه گردشگری لحاظ شده‌اند که البته سازمان جنگل‌ها مخالف این نظر است؛ چون صرف نامگذاری مناطق نمونه گردشگری این مناطق را از حوزه حفاظت سازمان جنگل‌ها خارج نمی‌کند و پایه کار باید در حفاظت باشد و در کنار حفاظت نیز بحث مختصر اقتصادی است که بخش خصوصی بتواند بهره‌برداری اقتصادی هم داشته باشد.

افلاطونی اعلام کرد: در جلسات برگزار شده قرار شد متقاضی بهره‌برداری گردشگری از نقاط جنگلی طرحی را تهیه و در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار دهد و درصورتی که ملاحظات سازمان جنگل‌ها در آن رعایت شود، منتهی به انعقاد قرارداد ماده 3قانون حفاظت شود که بر مدیریت طرح‌های منابع طبیعی تأکید دارد.

مدیرکل حقوقی سازمان جنگل‌ها با اعلام اینکه تاکنون هیچ موافقتی با وزارت میراث‌فرهنگی برای بهره‌برداری گردشگری از مناطق جنگلی نشده است، افزود: اگر بنا باشد این طرح به شکل لایحه به دولت برود باید به کمیسیون تخصصصی، فرعی، اصلی و هیأت وزیران برود که تاکنون سازمان جنگل‌ها هیچ امضایی مبنی بر موافقت با طرح وزارت میراث‌فرهنگی نداده است.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

رهبر انقلاب به سخنان کدام مقام آمریکایی در سخنرانی امروز خود اشاره کردند؟

تسنیم نوشت: مقام معظم رهبری در سخنرانی تلویزیونی امروز به مصاحبه فرماندار ایالت ایلینوی آمریکا اشاره کردند که از زنده شدن غرب وحشی بعد از شیوع کرونا در آمریکا سخن گفته بود.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

این زیردریایی ارتش قابل رهگیری و کشف نیست + عکس

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: زیردریایی کلاس غدیر که در مراحل اورهال قرارداشت صبح امروز چهارشنبه ٢٠ فروردین به آب انداخته شد.

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز | طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل

طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و طرز تهیه ذرت مکزیکی بخارپز و ذرت مکزیکی اصل و طرز تهیه ذرت به سبک مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

از منافقین سیاسی تا قوی سیاه احمدی‌نژاد و خاتمی در میزگرد عطریانفر و ایمانی

حالا که تکلیف بسیاری از لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان مشخص شده و کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده، یک فعال سیاسی اصولگرا و یک چهره اصلاح طلب به آسیب شناسی شرایط موجود، وضعیت آراء خاکستری، لیست‌های دو طیف سیاسی و ...پرداختند.

سخنان مهم رهبر انقلاب: کرونا ما را از توطئه دشمنان غافل نکند

رهبر معظم انقلاب فرمودند: بشر با این همه پیشرفت های علمی حیرت آور که به کلی وضع زندگی را در جهان تغییر داده احساس خوشبختی نمی کند. بشریت دچار فقر و بیماری است، دچار فحشا و گناه است، دچار بی عدالتی است، دچار نابرابری است، دچار شکاف طبقاتی بسیار وسیع است.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

مطالب مرتبط

آموزش ماساژ صورت