سلامت نیوز |
۲ هفته پیش

دو کارمند هتل طعمه هایشان را از بین مهاجران انتخاب می کردند حوادث سلامت نیوز

دو کارمند هتل طعمه‌هایشان را از بین مهاجران انتخاب می‌کردند

سلامت نیوز: دختر و پسر جوان که به‌دلیل شیوع کرونا کارشان را از دست داده بودند نقشه کلاهبرداری کشیدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، «من و شهرزاد در یک هتل کار می‌کردیم اما از وقتی هتل به‌خاطر کرونا تعطیل شد و بیکار شدیم نقشه کلاهبرداری کشیدیم.» این بخشی از اعترافات پسر جوانی است که با همدستی دختر مورد علاقه‌اش و با شگردی عجیب از شهروندان کلاهبرداری می‌کردند.

راز کلاهبرداری‌های این دختر و پسر، بهمن سال گذشته فاش شد؛ زمانی که زنی سالخورده قدم در اداره پلیس تهران گذاشت و خبر از کلاهبرداری ۵۰ میلیون تومانی داد. او در توضیح ماجرا گفت: پسر من سال‌هاست که در کانادا زندگی می‌کند. چند روز قبل پسری جوان به خانه‌ام زنگ زد و خودش را دوست پسرم جا زد. او گفت پسرم در جریان یک درگیری توسط پلیس کانادا دستگیر و زندانی شده است. جوان ناشناس مدعی شد که پسرم از او خواسته به من زنگ بزند تا برایش پول بفرستم. می‌گفت پلیس کانادا او را به جریمه نقدی محکوم کرده است و اگر این پول را جور نکند، به زندان می‌رود.

شاکی ادامه داد: این را که شنیدم ترسیدم و گفتم حتما پول را فراهم می‌کنم. مرد ناشناس می‌گفت که فقط تا پایان وقت اداری فرصت دارد تا از طریق سفارت پول را تبدیل به دلار کند. از طرفی پسرم موبایلش را جواب نمی‌داد و آنلاین هم نبود و به همین دلیل پول را به حسابی که جوان ناشناس گفته بود واریز کردم تا هرچه زودتر به‌دست او برسد و پسرم آزاد شود. اما روز بعد که برای پیگیری موضوع به سفارت کانادا رفتم مشخص شد که پسرم اصلا زندان نبوده و ماجرای درگیری دروغی بیش نبوده است. پسرم سرگرم اسباب‌کشی بوده و خانه‌اش را عوض کرده بود و به همین دلیل صدای زنگ موبایلش را نشنیده بود. آنجا بود که فهمیدم به دام یک کلاهبردار افتاده‌ام و پسرم از من خواست تا ماجرای این کلاهبرداری را به پلیس گزارش کنم.
شکایت‌های سریالی

با این شکایت، پرونده‌ای در شعبه چهارم دادیاری دادسرای ویژه سرقت تشکیل شد و گروهی از مأموران اداره آگاهی تهران تحقیقات خود را برای یافتن مرد شیاد آغاز کردند. بررسی‌ها ادامه داشت و در مدتی کوتاه چند شکایت مشابه دیگر نیز پیش روی تیم تحقیق قرار گرفت که نشان می‌داد جوان شیاد به‌صورت سریالی دست به کلاهبرداری می‌زند. او طعمه‌های خود را از میان زنان و مردان سالخورده که فرزندشان در خارج از کشور بودند، انتخاب می‌کرد. بعد از تماس با آنها خودش را دوست آنها معرفی کرده و پس از اجرای نمایش و به بهانه‌های مختلف دست به کلاهبرداری می‌زد. این تنها شگرد مرد شیاد نبود و مأموران متوجه شدند که او با ترفندهای دیگری نیز از طعمه‌هایش پول می‌گرفت.
هراس از کرونا

ترفند دیگر مرد شیاد این بود که به شماره‌های مختلف زنگ می‌زد و اگر زنی مسن گوشی را برمی‌داشت با پرسیدن چند سؤال کوتاه اطلاعاتی از اعضای خانواده وی به‌دست می‌آورد و بعد مدعی می‌شد که یکی از اعضای خانواده به‌خاطر ابتلا به کرونا در خیابان افتاده و از حال رفته است و درخواست پول می‌کرد تا او را به بیمارستان انتقال بدهد. یا این که می‌گفت وی دچار سکته قلبی شده یا تصادف کرده و یا در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار دارد و با این ترفندهای عجیب از هر فرد بین ۵ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان پول می‌گرفت.
پایان ۴‌ ماه فرار

کلاهبرداری‌های سریالی مرد شیاد ادامه داشت تا اینکه با انجام اقدامات اطلاعاتی، این متهم ۲۷ ساله چند روز قبل دستگیر شد. او اگرچه اصرار داشت که بیگناه است اما در بررسی تلفن همراهش، همه پیامک‌های واریز پول به‌دست آمد و پسر جوان چاره‌ای جز بیان حقیقت ندید. او مدعی شد که تمام این نقشه‌ها را از بهمن پارسال با همدستی دختر مورد علاقه‌اش کشیده است. وی گفت: من و شهرزاد از کارکنان هتلی در تهران بودیم اما به‌خاطر کرونا، هتل تعطیل و ما بیکار شدیم. قرار بود به خواستگاری شهرزاد بروم اما کار مناسبی گیر نمی‌آوردم و از طرفی شهرزاد خواستگار دیگری هم داشت و از سوی خانواده‌اش تحت فشار بود. یک روز که در خانه بودم و به‌شدت فکرم درگیر بود تلفن خانه‌ام زنگ خورد. مادرم آن را جواب داد و بعد از چند دقیقه متوجه شدم که ظاهرا فردی قصد کلاهبرداری داشته و به بهانه این که مادرم در مسابقه تلویزیونی برنده شده از او خواسته بود که پای دستگاه خودپرداز برود. مادرم که اهل مطالعه بود می‌دانست این شگرد کلاهبرداران است و تلفن را قطع کرد. همان لحظه ایده کلاهبرداری به ذهنم خطور کرد اما با ترفندی دیگر.

وی ادامه داد: موضوع را با شهرزاد درمیان گذاشتم و درنهایت او هم قبول کرد که با من همدست شود. اکثر طعمه‌های‌مان را از قبل می‌شناختیم و برخی دیگر را هم اتفاقی به خانه‌هایشان زنگ می‌زدیم. آنهایی را که فرزندانشان در خارج از کشور بودند و می‌دانستیم پدر و مادر پیرشان در تهران زندگی می‌کنند به بهانه اینکه دوست فرزندشان هستیم و افراد دیگر را هم به بهانه‌های دیگر فریب داده و از آنها کلاهبرداری می‌کردیم.

متهم گفت: در اکثر مواقع من با طعمه‌هایم صحبت می‌کردم جز چند مورد که شهرزاد با آنها صحبت کرد و با چرب‌زبانی فریبشان داد. ما در این مدت شاید به بیش از ۱۰۰ نفر زنگ زدیم که نصف آنها فریبمان را خوردند و پول به حسابمان واریز کردند. با این پول‌ها برای شهرزاد هدایای گران‌قیمت خریدم و مابقی را پس‌انداز کردم تا بتوانم خانه‌ای رهن کنم و به خواستگاری دختر مورد علاقه‌ام بروم که همه‌چیز لو رفت.

متهم پس از اقرار به نقشه کلاهبرداری‌های سریالی بازداشت شد و تحقیقات برای دستگیری همدست وی و همچنین شناسایی سایر شاکیان احتمالی ادامه دارد.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تقدیر از تلاش دانشمندان کشور برای ساخت واکسن مقابله با کرونا گفت که نمونه ایرانی واکسن اسپوتنیک‌‎وی روز شنبه (پنجم تیرماه) رونمایی می‌شود.

1 ساعت پیش

محققان دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا به این سوال که آیا مصرف داروی فشار خون تاثیری بر شدت کرونا در بیماران دارد یا خیر، پاسخ دادند.

1 ساعت پیش

گونه های جدید و نگران کننده ویروس کرونا همچنان در حال ظهور و گسترش در سراسر جهان هستند.

3 ساعت پیش

انجیر دارای ماده ای به نام اوکسالیت است که اختلال در جذب کلسیم ایجاد می کند.

7 ساعت پیش

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح دوشنبه (۳۱ خرداد) به بیش از ۱۷۹ میلیون و ۲۵۵ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از سه میلیون و ۸۸۲ هزار نفر فراتر رفت. در حال حاضر آمریکا با بیش از ۳۴ میلیون و ۴۰۶ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده سیزدهم قرار دارد.

9 ساعت پیش

متخصص تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با هشدار نسبت به کاهش وزن در بازه زمانی کوتاه،‌ گفت: کاهش وزن سریع خطرناک و نشانه از بین رفتن بافت عضله یا آب بدن است؛ بنابراین هرگز برای رسیدن به وزن ایده آل نباید از رژیم های سفت و سخت و سریع استفاده کنیم.

10 ساعت پیش

هنگامی که بدن کم آب است به دلایل متعددی چاقی و ابتلا به بسیاری از بیماری ها را تجربه می کند، کم آبی جدی حتی می تواند منجر به مشکلات گوارشی، کلیوی، خستگی، سردرد، مشکلات پوستی، و مشکلات مثانه شود.

11 ساعت پیش

فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه کودکان، نسبت به پیامدهای مصرف خودسرانه هرنوع دارو اعم از گیاهی و شیمیایی برای کودکان زیر یک سال هشدار داد.

12 ساعت پیش

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ضعفی که اکنون در روند واکسیناسیون وجود دارد به مساله نیروی انسانی و زیرساخت انسانی برمی‌گردد و چه ۴ میلیون دز واکسن وارد شود و چه ۴۰ میلیون دز، در نهایت در ماه تنها به تناسب تعداد نیروی انسانی که داریم می‌توانیم واکسن تزریق کنیم.

12 ساعت پیش

هرچند پیری روندی اجتناب ناپذیر است، اما می‌توان از فرسودگی جسمی تا حد زیادی جلوگیری کرد. داشتن رویکردهای معقول در سبک زندگی، می‌تواند روند بسیاری از علایم پیری را کاهش دهد. موارد زیر برخی از عادت‌های ناسالمی هستند که اصلاح آن‌ها از پیری چشم جلوگیری می‌کند یا آن را به تاخیر می‌اندازد.

13 ساعت پیش

روز جهانی یوگا، اهمیت تمرینات یوگا و نقش اصلی آنها در جوان‌سازی ذهن و بدن که منجر به یک سبک زندگی سالم می‌شود را برجسته می‌کند.

13 ساعت پیش

یک فعال صنفی بازنشستگان، مطالبات این صنف از دولت فعلی را برشمرد.

13 ساعت پیش

بر اساس توصیه مشاوران ارشد پزشکی، هر فردی که دوز اول واکسن کرونا شرکت آسترازنکا (AstraZeneca) را دریافت کرده است، نباید در دریافت دوز دوم واکسن تردید کند.

14 ساعت پیش

تمال ابتلا به بیماریهای ناشی از گرما افزایش پیدا می‌کند و در چنین شرایطی، یادآوری و آگاهی از دستورالعمل‌های موثر برای خنک نگه داشتن بدن ضروری است.

14 ساعت پیش

تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران فقط به فروش نفت، تجهیزات و امکانات خلاصه نشد بلکه این تحریم‌ها، تجهیزات پزشکی و دارویی کشور را هدف قرار داد و تاثیرات منفی آن در زندگی بسیاری از بیماران صعب‌العلاج و سرطانی سایه افکند.

14 ساعت پیش

بیشتر...