۱ هفته پیش
4 بازدید

آمار 39 درصدی تجویز آنتی بیوتیک در کشور/چندبرابر شدن مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها بعد از کرونا - دارو - مراقبت

آمار 39 درصدی تجویز آنتی بیوتیک در کشور/چندبرابر شدن مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها بعد از کرونا

سلامت نیوز: سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو گفت:« بررسی نسخه ها و اطلاع رسانی به پزشکان در مورد میزان تجویز آنتی بیوتیک باعث شده از آمار 51 درصد تجویز آنتی بیوتیک در نسخ به حدود 39 درصد برسیم که البته هنوز هم آمار بالایی است چون توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که این آمار تا 30 درصد باشد و ما هنوز تا این رقم فاصله داریم.»

دکتر نوشین محمدحسینی، سرپرست دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« آنتی بیوتیک ها یکی از موثرترین داروهایی هستند که در حیات بشری می توانند نقش داشته باشند. تنها بیماری های عفونی وابسته به آنتی بیوتیک نیستند بلکه انواع شیمی درمانی و جراحی ها و بسیاری از درمان ها به وجود آنتی بیوتیک ها وابسته است.»


وی افزود:« مقاوم شدن میکروب ها در برابر آنتی بیوتیک ها موجب شده ما به روزی برگردیم که این داروها اصلا کشف نشده بود در واقع مقاومت میکروبی از اولین سالی که پنی سیلین به بازار آمد مشاهده شد. متاسفانه هر روز گزارش جدیدی از مقاومت میکروبی در برابر برخی انتی بیوتیک ها داریم و کم کم در مقابل میکروب ها به صورت کامل خلع سلاح می شویم. نمی توان خیلی آنتی بیوتیک جدیدی تولید کرد باید از آنچه که داریم با تجویز و مصرف درست محافظت کنیم.»


وی گفت:« امسال با توجه به شیوع کرونا این مشکل چندین برابر شده است هر سال به دلیل شیوع کرونا مصرف بی رویه آنتی بیوتیک را داشتیم در حال حاضر با وجود کرونا مشکلات در این زمینه چندین برابر شده است.»


دکتر محمدحسینی گفت:« تا سال گذشته هفته جهانی آنتی بیوتیک ها را داشتیم امسال این نام به هفته جهانی  آنتی میکروبیال ها تغییر پیدا کرده است به دلیل اینکه تا سال گذشته فقط نگران مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها را داشتیم امسال این نگرانی را داریم که مقاومیت در برابر ضد انگل ها و ضد ویروس ها و ضد قارچ ها هم ایجاد شده است.»


وی گفت:« متاسفانه بسیاری از بیماران پزشکان را مجبور به تجویز آنتی بیوتیک می کنند این مسئله از مصادیق مصرف خودسرانه است. بسیاری از ما به محض اینکه علایم بیماری مان بعد از مصرف آنتی بیوتیک قطع می شود دوره درمان را کامل نمی کنیم و قطع می کنیم باید به خاطر داشته باشیم میکروب ها وقتی به یک حدی در بدن می رسند علایم آنها را از جمله تب، بدن درد و احساس خستگی را مشاهده می کنیم وقتی که شروع به مصرف آنتی بیوتیک می کنیم اولین میکروب هایی که از بین می روند ضعیف ترین میکروب ها هستند. »


وی افزود:« وقتی علایم بیماری قطع می شود به این معنا نیست که همه میکروب ها از بین رفته اند بلکه تعداد زیادی از میکروب هایی که ضعیف تر هستند از بین رفته اند ولی میکروب های قوی تر باقی مانده اند و زمانی که مصرف آنتی بیوتیک تجویزی را قطع می کنید این میکروب در بدن باقی می ماند و اینبار به محیط بیشتری دسترسی دارد و به همین دلیل دفعه بعد که بیمار شدید طول درمانی بیشتری خواهید داشت. تکمیل نکردن دوره درمان با آنتی بیوتیک هم از مصادیق مصرف خودسرانه است.مصرف آنتی بیوتیک به توصیه دیگران هم از مصادیق مصرف خودسرانه است.»


وی درباره آمار مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها در کشور گفت:« آمار دقیقی از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها در کشور نداریم اما آمار احتمالی را می توان از اختلاف فروش آنتی بیوتیک با میزان تجویز در نسخه ها حدس زد. سازمان جهانی بهداشت یک بررسی درباره آمار مصرف آنتی بیوتیک در کشورها انجام داده که ایران در بین 65 کشور در رده دوم یا سوم بد مصرف کردن آنتی بیوتیک ها قرار دارد بعد از کشور ما ترکیه و بعد از آن سودان قرار دارد.»


وی گفت:« در سازمان غذا و دارو، "کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو" را داریم که این کمیته از سال 75 تشکیل شده و تاکنون در این زمینه فعالیت داشته است که در دو شاخه جداگانه هم برای فرهنگ مصرف داروها فعالیت کردیم و از فعالیت در مدارس و تهیه کتاب های قصه برای نسل آینده تا آموزش زنان خانه دارو کارمندان ادارات و آموزش در سطح شهر به صورت بیلبورد کارهای مختلف انجام شده است. در کنار این با همکاری گروه بیماری های عفونی دانشگاه تهران و انجمن متخصصین بیماری های عفونی فیلم های آموزشی برای همکاران پزشک آماده کردیم. بررسی نسخه ها و اطلاع رسانی به پزشکان در مورد میزان تجویز آنتی بیوتیک باعث شده از آمار 51 درصد تجویز آنتی بیوتیک در نسخ به حدود 39 درصد برسیم که البته هنوز هم آمار بالایی است چون توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که این آمار تا 30 درصد باشد و ما هنوز تا این رقم فاصله داریم.»
ادامه دارد...

وی گفت:« بیشترین آنتی بیوتیک مصرفی در کشور، ابتدا آنتی بیوتیک های خوراکی از جمله مترونیدازول است که در صف اول قرار دارد بعد آموکسی سیلین و کوآموکسی کلاو و سفالکسین است. در میان آنتی بیوتیک های تزریقی بالاترین میزان مصرف را پنی سیلین بخصوص 6.3.3 است و بعد از آن جنتامایسین و سفازولین و سفتریاکسون است. از مردم خواهشم می کنیم با شنیدن نام این داروها اقدام به مصرف خودسرانه نکنند. مصرف آنتی بیوتیک ها در بیماری های ویروسی نه تنها کمکی نمی کند بلکه با از بین بردن میکروب های خوب روده ای ما را در مقابل ویروس بی سلاح تر می کند.»

وی درباره وضعیت مصرف آنتی بیوتیک های طبیعی طب سنتی در کشور گفت:« هیچ تفاوتی از نظر مصرف غیرمنطقی و بدون نظر پزشک بین داروهای طب سنتی و طب نوین وجود ندارد به همان اندازه که داروهای طب سنتی می تواند تداخل داشته باشند داروهای نوین هم می تواند تداخل وعوارض جانبی داشته باشند، همانقدر که مصرف غیرمنطقی داروهای طب نوین می تواند آسیب بزند مصرف غیرمنطق طب سنتی هم می تواند آسیب بزند.داروهای طب سنتی باید تحت نظر پزشک متخصص طب سنتی مصرف شود. مردم به اشتباه تصور می کنند داروهای گیاهی و طب سنتی اگر فایده ای نداشته باشند ضرر ندارند که تصور غلطی است و مصرف بی رویه این داروها می تواند آسیب زننده باشد.»

وی درباره فروش بدون نسخه آنتی بیوتیک ها در برخی داروخانه ها گفت:« فروش بدون نسخه آنتی بیوتیک ها در داروخانه ها ممنوع و تخلف است. نظارت مردم می تواند جلوی این تخلف را بگیرد. اگر فرهنگ مصرف را اصلاح کنیم فکر نمی کنم هیچ داروخانه ای دنبال فروش آن باشد. 13 هزار داروخانه در سراسر کشور داریم و امکان اینکه در تمام ساعات شبانه روز برای بازرسی از داروخانه ها بازرس داشته باشیم وجود ندارد.»

وی درباره مصرف آنتی بیوتیک ها در دوران کرونا گفت:« می دانیم که کرونا یک بیماری ویروسی است. یکی از مهمترین چیزهایی که مردم باید بدانند این است که آنتی بیوتیک ها به هیچ عنوان روی ویروس ها موثر نیستند. با شیوع کرونا گروه زیادی دست به مصرف آنتی بیوتیک ها حتی با تصور پیشگیری زده اند که خیلی خطرناک است. مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند و تنها سلاحی که در برابر ویروس کرونا دارید سیستم ایمنی بدن است گرچه مقداری داروهای آنتی ویروس کمک کننده است اما در مورد کووید-19 هنوز آنتی وایرال اختصاصی نداریم.»

وی افزود:« استفاده بی رویه در این مورد بسیار خطرناک است البته مواردی است که بیمار دچار عفونت ویروسی می شود یک عفونت باکتریال هم به سیستم اضافه می شود و باکتری ها هم ممکن است روی بیماری قرار گیرند در این زمان است که پزشک با تشخیص نوع باکتری که عفونت ایجاد کرده است آنتی بیوتیک مناسب را تجویز می کند. در درمان کرونا تنها زمانی آنتی بیوتیک استفاده می شود که یک عفونت ثانویه ایجاد شده است در غیراینصورت آنتی بیوتیک بر روی کرونا و هیچ بیماری ویروسی ای تاثیری ندارد.»

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه داروی رمدسیویر موجود در بازار ناصر خسرو از کجا می آید، گفت:« داروهایی که در بازار غیررسمی به فروش می رسند کاملا تقلبی اند و به هیچ عنوان نباید از مسیر غیررسمی دارو تهیه شود چون این داروها صرفا در اختیار بیمارستان هایی که بیمار بستری کرونایی دارند، قرار می گیرد و حتی در داروخانه ها هم توزیع نمی شود خارج از این مسیر داروی رمدسیویر یا تقلبی است و ممکن است فقط برچسب رمدسیویر را داشته باشد ولی حاوی داروی دیگری باشد.»

وی در پاسخ به یانکه چرا واکسن آنفلوانزا تاکنون در اختیار داروخانه ها قرار نگرفته است، گفت:« واکسن های آنفلوانزا امسال در اختیار معاونت بهداشتی قرار گرفت تا برای گروه های خاص از جمله زنان باردار، افراد بالای 65 سال و بیماران خاص به صورت رایگان توزیع شود. افراد معمولی با رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک و شستن مداوم دست ها به خودی خود نسبت به آنفلوانزا ایمن هستند و امکان ابتلا به این بیماری با رعایت نکات بهداشتی بسیار پایین می آید.»

وی درباره وضعیت مصرف داروهای اعصاب و روان با توجه به شیوع کرونا، گفت:« مصرف خودسرانه داروهای اعصاب و روان بسیار خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد. تجویز این داروها باید صرفا توسط پزشک باشد. آماری از مصرف خودسرانه داروهای اعصاب و روان نداریم البته آمار مصرف داروهای ضدافسردگی در تمام دنیا بالا رفته که دلیل آن رواج زندگی ماشینی ، سبک زندگی جدید ،مشکلات اقتصادی و مشکلات اجتماعی، کمتر بیرون رفتن از منزل می باشد که این موارد می تواند زمینه ساز بروز افسردگی در افراد شود به جای مصرف خودسرانه این داروها باید در خانه ورزش کنیم و برنامه شاد داشته باشیم، کتاب بخوانیم، امید به زندگی را در خود بالا ببریم و باکسانی که انرژی مثبت دارند بیشتر در تعامل باشیم.»

وی درباره آمار مسمومیت دارویی در بیماران کرونایی گفت:« هنوز آماری از مسمومیت دارویی به واحد سموم ما نرسیده است. تا جایی که اطلاع دارم برای پیشگیری از تداخلات دارویی برای درمان بیماران مبتلا به کرونا، پروتکل های درمانی در نظر گرفته شده است و وقتی پروتکل نوشته می شود تداخلات دارویی و نحوه مدیریت آن بررسی می شود. در بسیاری از موارد همکاران ما قادر به مدیریت تداخل دارویی هستند و تداخلات بسیار کمی هستند که قابلیت مدیریت نباشند.»

وی درباره نسخه الکترونیک و تاثیر آن در میزان تجویز آنتی بیوتیک ها گفت:« تصور نمی کنم نسخه الکترونیک تاثیری در تجویز آنتی بیوتیک ها داشته باشد. تنها اثر نسخه الکترونیک این است که خطایی که بر اثر بدخطی پزشک در داروخانه یا توسط پرستار رخ می دهد کاهش پیدا کند. ولی آنچه در منطقی شدن تجویز آنتی بیوتیک ها موثر است طبقه بندی آنتی بیوتیک ها به سه دسته اصلی است که شامل دسته ای که همه پزشکان می‌توانند آن را تجویز کنند، دسته ای که باید با احتیاط تجویز شود و دسته ای که باید در شرایط خاص تجویز شود. این طبقه بندی در کشور ما هم انجام شده و لیست آن اعلام شده است.»


#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

علت تیره شدن خورش قیمه | علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد

علت تیره شدن خورش قیمه و علت تیره شدن خورش قیمه چه می تواند باشد و خوشرنگ شدن خورشت و چگونه خورشت قیمه خوشرنگ طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

ماجرای توئیت جنجالی میرسلیم

فارس نوشت: دفتر سیدمصطفی میرسلیم منتخب دوم مردم تهران در مجلس یازدهم درباره یک توییت توضیحاتی ارائه کرد.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

۳ اولویت مهم پارلمان یازدهم و یک نگرانی

این روزها با اعلام نتایج انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، این پرسش در اذهان عمومی مطرح است که نمایندگان این دوره می‌بایست بر چه موضوعاتی متمرکز باشند و چه اولویت‌هایی را برای تصمیم‌گیری مدنظر داشته باشند.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

رویارویی‌ پارلمانی احمدی‌نژادی‌ها با روحانی /قالیباف ضربه‌گیر می‌شود؟

نوع کنشگری اصولگرایان مجلس یازدهم در قبال دولت حسن روحانی به پرسش اصلی این روزهای محافل سیاسی تبدیل شده است.

رییس مجلس ترکیه جویای حال علی لاریجانی بعد از ابتلا به کرونا

ایسنا نوشت: مصطفی شنتوپ، رئیس مجلس ملی ترکیه طی تماس تلفنی با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ضمن آرزوی بهبودی برای وی درباره اقدامات مشترک دو کشور برای مهار کرونا گفت وگو کرد.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

سرنوشت نامعلوم ۲ خواسته سیاسی روحانی؛ افزایش اختیارات و همه‌پرسی

بارها از اختیاراتی ویژه برای ریاست جمهور حرف زده، اختیاراتی که معتقد است اصل ۱۱۳ قانون اساسی به آن اشاره دارد اما تفسیرها اشتباه است، حتی معتقد به رفراندوم و رجوع به آراء مردمی در آن مسائلی که بن بست ایجاد می شود، است اما هیچکدام از دو خواسته سیاسی روحانی طی ۶ سال گذشته راه به جایی نبرده است.

مطالب مرتبط

ورزش و میگرن

فیزیوتراپی ورزشی

ماساژ لاغری

درمان کمردرد با ورزش