تبیان |
8 ماه پیش

چه ارتباطی بین پیشانی دروغ وجود دارد

علم و قرآن ، مرکز دروغ‌پردازی مغز ، ارتباط پیشانی و دروغ ،
خداوند در قرآن درباره یکی از کافران شیطان‌صفت (ابوجهل) که حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم را از نماز گزاردن در خانۀ خدا نهی می‌کرد، می‌فرماید:

كَلَّا لَئِن لَّمْ یَنتَهِ لَنَسْفَعًا بالنَّاصِیَةِ، نَاصِیَةٍ كَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ (علق، 16_15)‎
«حقا، كه اگر بازنایستد موى پیش سرش را مى‌گیریم و مى‌كشیم، موى پیش سر دروغگوى خطاكار را.»

اینجا سوالی در ذهن نقش می‌بندد و آن اینکه چرا قرآن صفت «دروغگو و خطاكار» را به «پیشانی» نسبت داده است نه به شخص کافر. چه ارتباطی بین پیشانی و دروغ و گناه وجود دارد؟

(در گذشته، دانش آناتومی و تشریح هنوز به عملکرد بخش‌های مختلف قشر مخ پی نبرده بود به همین دلیل اکثر مفسران این امر را از مقولۀ صنعت ادبی مجاز می‌دانستند؛ مثلا علامه طباطبایی نوشته: «خداوند، موی جلو پیشانی را به صفت كاذبه و خاطئه توصیف كرده، با اینكه این دو صفت، صفت صاحب پیشانی است و این طور نسبت دادن از باب مجاز است؛ ترجمه تفسیر المیزان، ج 20، ص 553»)

اگر به جمجمه در جلوی سر نگاه کنیم، ناحیۀ پیش‌پیشانی مخ را پیدا خواهیم کرد (شکل 1 را ببینید).

فیزیولوژی در مورد عملکرد این ناحیه به ما چه می‎گوید

فیزیولوژی در مورد عملکرد این ناحیه به ما چه می‎گوید؟

کتابی با عنوان «ملزومات آناتومی و فیزیولوژی» ( Essentials of Anatomy amp; Physiology) درباره لوب پیشانی می‎گوید:

«انگیزه و آینده‎نگری برای برنامه‎ریزی و شروع حرکات در قسمت قُدّامی لوب‌های فرونتال (ناحیۀ پیش‌پیشانی) رخ می‎دهد. این یک ناحیه از قشر تداعی‌ است (در مقابل دو قشر دیگر که حسی و حرکتی است).»[1]

همچنین در کتاب آمده: «در رابطه با مشارکت آن در انگیزش، ناحیه پیش‌پیشانی نیز مرکز عملکردی پرخاشگری است...»[2]


مناطق عملکردی نیمکره چپ قشر مغز.  ناحیه پیش‎پیشانی در جلوی قشر مغز
شکل 1: مناطق عملکردی نیمکره چپ قشر مغز. ناحیه پیش‌پیشانی در جلوی قشر مغز قرار دارد. (ضروریات آناتومی و فیزیولوژی، سیلی و دیگران، ص 210.)

پس این ناحیه از مغز، مسئول برنامه‌ریزی، ایجاد انگیزه و آغاز رفتار خوب و گناه ‎آلود و مسئول دروغ گفتن و راست گفتن است. بنابراین سزاوار است که جلوی سر را دروغگو و گناهکار بدانیم چنانکه قرآن فرموده: «نَاصِیَةٍ كَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ» (موى پیش سر دروغگوى خطاكار را)

به گفته پروفسور کیت ال مور، از کشف عملکردهای ناحیه جلوی مغز توسط دانشمندان، بیش از شصت سال نمی‌گذرد.[3]

پی‌نوشت‌ها و منابع:

[1]Essentials of Anatomy amp; Physiology, Seeley and others, p. 211. Also see The Human Nervous System, Noback and others, pp. 410-411.

[2]Essentials of Anatomy amp; Physiology, Seeley and others, p. 211.

[3]Al-E’jaz al-Elmy fee al-Naseyah (The Scientific Miracles in the Front of the Head), Moore and others, p. 41.#‌مذهبی #‌آسمانه منبع: تبیان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

در قرآن کریم در آیات سوره اسراء به سه عملکرد بنی‌اسراییل صراحتا اشاره شده است.

8 ماه پیش

نویسندگان مسلمان دربارۀ منزلت والای پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله فراوان نوشته‌اند اما «خوش‌تر آن باشد که سرّ دلبران، گفته آید در حدیث دیگران».

8 ماه پیش

همانطور که انسان در هنگام نوزادی و کودکی ناتوان است و به کمک نیاز دارد، در پیری و سالمندی هم دچار ضعف شده و به رکود قوای جسمی و ذهنی می‌رسد و به مراقبت‌های خاصی نیازمند می‌شود.

8 ماه پیش

روایات ائمه اطهار علیهم‌السلام موید آن است که در نوع زندگی برزخی، خوردن و آشامیدن وجود دارد. گرچه ماهیت زندگی در برزخ با دنیا متفاوت است و شاید بتوان گفت پایین‌ترین مرتبه‌اش خوردن و آشامیدن است.

8 ماه پیش

دانشمندان می‌گویند: ناحیۀ جلوی پیشانی (به عربی: ناصیه) مرکز دروغ‌پردازی مغز آدمی است. به گفتۀ آنها ناحیۀ قُدّامی قشر مغز انسان در هنگام دروغ‌گفتن بسیار فعال است و نسبت به دیگر زمان‌ها انرژی بیشتری مصرف می‌کند. عمر این یافتۀ دانش آناتومی به بیش از شصت سال نمی‌رسد در حالی که قرآن 1400 سال پیش از این حقیقت پرده برداشته است.

8 ماه پیش

انسان‌ها بدون امکانات پیشرفته فقط می‌توانند تا عمق 40 متری دریا فرو روند. در جاهایی که آب دریا بسیار زلال است یعنی تا عمق 200 متری، تنها 1درصد نور وجود دارد. قرآن کریم در 1400 سال پیش که بشر به تجهیزات پیشرفتۀ غواصی نبود از تاریکی عمق دریا و امواج درون آب‌ها سخن گفته است که نشان‌گر اعجاز و حقانیت این کتاب آسمانی است.

8 ماه پیش

اگر امام حسن علیه‌السلام صلح را نمی‌پذیرفت با دیده محکومیت به او نگاه می‌شد، ولی با پذیرفتن صلح، این معایوه بود که محکوم تاریخ شد.

8 ماه پیش

وزش سهمگین طوفان الاقصی و تحقق بی‌سابقه‌ترین شکست اطلاعاتی رژیم اشغال‌گر اسرائیل در روزهای اخیر، به طرح دوبارۀ برخی از شبهات قدیمی دامن زده است. شبهه دروغین ناصبی بودن فلسطینیان یکی از این شبهات است که پاسخ آن را در نوشتار حاضر می‌خوانید.

8 ماه پیش

همواره سیره ائمه علیهم‌السلام در مورد نحوه تعامل با مذاهب اسلام برای ما الگو بوده است. اما در عصر امام صادق ‌علیه‌السلام نسبت به ائمه دیگر فضای سیاسی بازتر شده بود و امام با برپایی مجالس علمی و تدریس، با اهل تسنن بیشتر ارتباط داشتند. در حقیقت امام صادق علیه‌السلام را می‌توان پرچم‌دار تقریب مذاهب و سرمنشا وحدت شیعه و سنی دانست. سیره عملی امام در چگونگی رابطه با اهل تسنن می‌تواند برای جامعه امروز تشیع راهگشا باشد.

8 ماه پیش

بیشتر...