سنگ شناس |
۲ هفته پیش

خصوصیات عیوب خارجی الماس blemishes سنگ شناس

هفته گذشته، ما در مورد خصوصیات درونی یااینکلوژنهای الماسصحبت کردیم و برخی از رایج‌ترین آنها را شناسایی کردیم. امروز نگاهی دقیق‌تر بهویژگی‌های خارجی یا بِلِمیش‌ ها (blemishes ، لکه‌ها و عیوب خارجی)می‌اندازیم که به سطح یک الماس محدود شده‌اند.

نقشه پاکی در الماس چیست
به راهنمای نماد ها شامل قسمت های قرمز (اینکلوژنهای درونی) و سبز (عیوب خارجی) و ترکیب آنها در گزارش درجه بندی الماس توسط GIA توجه کنید.

همانطور که در مبحثدرجه بندی پاکی الماسمطرح شد، در نمودار (نقشه ای) که در شناسنامه درجه بندی الماس GIA ترسیم می شود، محل این بلمیش ها یا عیوب خارجی را با استفاده ازنمادهای سبز یا سیاهمشخص می کند (ویژگی های داخلی بارنگ قرمزیا ترکیبی از قرمز و سبز نشان داده شده اند). فهرست کلید نمادهای مشخصه های موجود نیز آورده می شود.

Abrasion

اینکلوژن ساییدگی در الماس
photo from ©GIA.edu

اَبرِیژِن (ساییدگی‌ها) ، مجموعه‌ای از خراش و شکستگی های دندانه ای کوچک در امتداد اتصالات فست های یک الماس تراشیده شده است. به لبه ها ظاهری سفید یا مبهم می دهد. سایش‌ها معمولاً به این دلیل اتفاق می‌افتند که افراد جواهرات را با بی‌احتیاطی نگهداری می‌کنند و یا الماس‌ها در بارخانه به یکدیگر ساییده می‌شوند.

Extra Facet

فست اضافه در الماس
photo from ©GIA

اکسترا فَست (فست اضافی) به فستی گفته می شود که مورد نیاز سبک تراش مورد نظر نیست و بدون توجه به تقارن الماس قرار داده شده است. اغلب در نزدیکی گریدل (کمربند) یافت می شود.

Lizard Skin

خصوصیت پوست سوسماری در الماس
photo from ©GIA

پوست سوسماری (Lizard Skin) ناحیه مواج یا ناصاف روی سطح الماس پولیش خورده می باشد.

Natural

اینکلوژن natural در الماس
تعدادی خصوصیت natural به همراه تریگون

نچرال، قسمتی از سطح اصلی یک راف الماس اولیه است که بر روی یک سنگ تراش خورده باقی مانده است. در واقع این نقص، بخشی از الماس راف اصلی است که در طول فرآیند پرداخت دست نخورده باقی مانده و معمولاً در گریدل (کمربند الماس) یا نزدیک آن یافت می شود. آنها گاهی به صورت تریگون نیز یافت می شوند.

Nick

اینکلوژن بلمیش ها لکه ها در الماس
Courtesy of Gary Roskin, G.G., F.G.A

یک بریدگی/فرورفتگی (چاک به شکل V) کوچک بر روی یک اتصال فست، بدون عمق آشکار در بزرگنمایی 10x ، که معمولاً در امتداد لبه کمربند یا در کیولت دیده می شود.

Pit

اینکلوژن پیت
Courtesy of Gary Roskin, G.G., F.G.A

پیت عبارت اند از یک منفذ کوچک که شبیه یک نقطه سفید کوچک می باشد. پیت ها معمولاً زمانی به وجود می‌آیند که در طول فرآیند پولیش، اینکلوژنهای پین‌پوینت از الماس کشیده شوند. به عبارت دیگر، پیت یک حفره (Cavity) کوچک است.

Polish Lines

ناپاکی خطوط پولیش
photo from ©GIA

خطوط پولیش ، شیارها و برجستگی های موازی ظریفی است که در اثر پولیش باقی مانده است. این خطوط که معولا به صوت شفاف و سفید هستند می توانند در هر فستی رخ دهند اما از اتصالات فست عبور نمی کنند.

Burn Mark

فست سوخته در الماس
photo from ©GIA

سطح مه آلود ناشی از گرمای بیش از حد در حین صیقل دادن الماس که فست سوخته نیز نامیده می شود. این علائم سوختگی معمولاً می توانند صیقل داده شوند و بر دوام الماس تأثیری ندارند.

Rough Girdle

گریدل نامنظم در الماس
photo from ©GIA

سطح کمربند نامنظم یا دارای بافت دانه ای.

Scratch

خط و خش روی الماس
photo from ©GIA

یک خط نازک، کدر و سفید در سراسر سطح الماس؛ عمق آشکاری را در بزرگنمایی 10x نشان نمی دهد.

Surface Graining

گرینینگ سطحی در الماس
photo from ©GIA

گرینینگ سطحی ، شبیه بافت گرینینگ داخلی (internal graining) است که در بحث اینکلوژنهای الماس مطرح شد، با این تفاوت که در سطح ظاهر می شود. ناشی از بی نظمی در ساختار کریستالی است.

منابع
some photos copyrights in this article are from 4cs.gia.edu


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

امروزه شناسنامه های معتبر و غیر معتبر و بدل زیادی از سنگهای قیمتی در بازار دیده می شود. در این مطلب به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

۱ هفته پیش

۱۳ ورزش برای پارگی مینیسک زانو را معرفی می‌کنیم که روی بهبود دامنه حرکتی و قدرت زانو و عملکرد کلی مفصل زانو تمرکز دارند.

۱ هفته پیش

بیشتر...