سنگ شناس |
۳ هفته پیش

توپاز با اینکلوژن فلوگ پیت سنگ شناس

دنیای میکروسکوپی گوهرهاگوهر شناسی و سنگ شناسی

توپاز با اینکلوژن فلوگُپیت

تصویر حسن کرمیحسن کرمی2021-08-26
0خواندن این مطلب 1 دقیقه زمان میبرد
کریستال توپاز 216.56 قیراطی از منطقه دُسو پاکستان
شکل 1. این کریستال توپاز 216.56 قیراطی از منطقه دُسو پاکستان است. عکس از دیه گو سانچز.

امروز قصد معرفی یک توپاز قهوه ای مایل به صورتی بسیار روشن با کیفیت گوهری (شکل 1) از معدن دُسو در پاکستان را داریم. بلور توپاز شفاف به که رشدی خاتمه یافته و دارای ابعاد 30.52 29.84 × 27.89 میلی متر و وزن 216.56 قیراط است. اینکلوژن کاملا آشکار میکا فلوگُپیتی نارنجی مایل به قهوه ای تیره به طول 6 میلیمتر دارد که دو رنگ نمایی (dichroism) نارنجی مایل به قهوه ای پررنگ و همچنین صفحات رَخ لایه لایه را نشان می دهد (شکل 2).

توپاز با اینکلوژن فلوگپیت
شکل 2. این بلور چشمگیر 6 میلی متری میکا فلوگپیت توسط توپاز پاکستانی میزبانی می شود. عکس میکروسکوپی ناتان رنفرو ؛ میدان دید 9.09 میلی متر

همچنین یک دسته کوچک از اینکلوژنهای کانی منگنوتانتالیت (manganotantalite) قرمز مایل به قهوه ای تیره و آلبیت بی رنگ نیز وجود دارد. اینکلوژنهای کوچک فلدسپار و میکای شفاف و تقریباً بی رنگ به طور تصادفی در سراسر بلور پراکنده شده اند.این مجموعه اینکلوژن به طور موثری نشان می دهد که یک پگماتیت گرانیتی پیچیده نوع سنگ مادر این توپاز بوده است.

از طريق
John I. Koivula is an analytical microscopist at GIA in Carlsbad, California.
منابع
Gems & Gemology, Spring 2021, Vol. 57, No. 1


#‌سنگ_شناسی #‌سنگ_قیمتی منبع: سنگ شناس

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

پوشیدن روفرشی، در کنار گرم نگه‌داشتن پا فواید سلامتی دیگر هم دارد. دمپایی روفرشی بپوشیم یا نپوشیم؟ دمپایی روفرشی مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟

5 ساعت پیش

در این سالها، زغال فعال به یکی از مواد محبوب دنیای زیبایی تبدیل شده است. با فواید ماسک زغال فعال و روش تهیه ۳ ماسک زغال خانگی آشنا شوید.

پریروز

سندروم بوی ماهی یا تری‌متیل‌آمینوریا نوعی بیماری نادر است که موجب متصاعدشدن بوی ناخوشایند شبیه به بوی ماهی از بدن یا دهان فرد می‌شود.

3 روز پیش

اگرچه دید شما از بدنتان طی زمان طولانی در ذهن تثبیت شده است، می‌توانید با قدم‌های کوچکی دوباره عاشق بدنتان شوید.

4 روز پیش

اگر صدای ملچ‌مولوچ، هورت‌کشیدن و حتی نفس‌کشیدن اطرافیان شما را به‌شدت عصبی و ناراحت می‌کند، به میسوفونیا یا اختلال صدابیزاری مبتلا هستید.

5 روز پیش

سندرم کیوتی اختلالی است که فعالیت الکتریکی طبیعی و معمول قلب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد می‌تواند باعث آریتمی‌های خطرناک و مرگ ناگهانی شود.

6 روز پیش

بیشتر...